|
25-ұОқ. БұЙРА қОШАқАн (мақтаны пайдалана отырып, заттық аппликация) |
Мектеп №9 ОМ |
||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: ХОДЖАБАЕВА ТЫНЫШГУЛ ТОЛГАНБАЕВНА |
||||
|
сынып: 0 «Ә» |
қатысқандардың саны: |
қатыспағандардың саны: |
|||
|
ұОқ-нің оқыту мақсаттары |
0.1.1.2. Үлгіқалып/есте сақталған үлгі/затқа қарап жапсыруларды құрастыру, сәйкес түсті, пішінді, заттардың фактурасы мен пропорцияларын таңдау, бөлшектерді жапсыру бірізділігін дұрыс пайдалану. 0.2.1.2. Симметриялы емес заттарды бейнелеу үшін салынған немесе қиялдағы контур бойынша сұлбаларды қию. 0.2.2.4. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіру. |
||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Барлық тәрбиеленушілер: -медициналық мақтаны бейне жасауда қолдана алады; -бөлшектерді жапсыру реттілігін дұрыс пайдалана алады. |
||||
|
Көптеген тәрбиеленушілер: -түпкі ойын сақтап, өз жұмысын жоспарлай алады және жұмысты соңына дейін жеткізе алады. |
|||||
|
Кейбір тәрбиеленушілер: -өз бетімен таныс техникаларды үйлесімдей алады; -өз ой-қиялын көрсете алады. |
|||||
|
тілдік мақсаттар |
дағдыларды дамыту: -сабақтың оқу міндетін түсіну және оны орындауға тырысу; -шығармашылық барысында мүмкіндіктер аясын талқылау; -ұлттық дәстүрлермен және қолөнермен, жасалған халық шығармашылығы бұйымдарымен танысу кезінде сөздік қорды байыту; -қазақ, ағылшын тілдерінде таныс сөздерді есту арқылы тану; -түпкі ойды түсіндіру; -қорытынды сұрақтарға жауап беру және сабақтағы өз жетістіктерін бағалау. Көптілділік: қой – овца – sheep. |
||||
|
негізгі терминдер мен сөз тіркестері: заттық жапсыру, мақтаны пайдалану, қойдың жүні. |
|||||
|
талқылауға арналған сұрақтар: Қойдың жүні несімен пайдалы? Мақтаның көмегімен қошақанның жүнін қалай бейнелеуге болады? Қойдың сұлбасын қандай тәсілмен қиюға болады? |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Қайшыны пайдалану білігі: жолақты тікбұрышты төртбұрыш етіп қию, шаршыны үшбұрыш етіп қию, шаршының немесе төртбұрыштың бұрыштарын қиып тастап, домалақ және сопақ пішіндерді қию. Симметриялы емес заттарды бейнелеу үшін сызылған немесе ойдағы контур бойынша сұлба қиып алу бойынша қарапайым дағдылар. Қой және қошқар сияқты үй жануарлары туралы түсінік. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
і. Оң көңіл күй орнату. 0–1 минут |
(ұ) ұОқ-де оң көңіл күй орнату. Төбелерден секіріп, Жүріп шарбақ бойымен, Күн таңертең жарқырап: Жеміс бағына қарай өтті, Өзен үстінен жанай өтті, Жаңа, балғын жапырақты, Жылы қолымен сипай өтті. Күнмен бірге көзін ашты, Құстар, шөптер, гүлдер, Бәрі Күнге күлімдеді, Біз де Күнге күлімдейік! |
Музыкалық сүйемелдеу. |
|||
|
II. өмірлік тәжірибені |
(ұ) Педагог тәрбиеленушілерді жұмбақпен қызықтырады: |
Тақырып бойынша |
|||
|
өзектендіру. |
Кім ыстықта да, суықта да өз тонын шешпейді? (Қой.) |
бейнематериал. |
|||
|
мақсат қою |
– Қойдың тоны қандай? Не себепті ол туралы: «Иірмейді, тоқымайды, |
|
|||
|
2–5 минут |
бірақ адамдарды киіндіреді», – деп айтады? |
|
|||
|
|
Балалардан үй жануары – қой туралы не білетінін сұрайды. |
|
|||
|
|
– Бүгін «Қошақан» жапсырмасын жасаймыз. |
|
|||
|
|
(ұ) Әліппе-альбомдағы иллюстрациялық материалмен жұмыс. Тәрбиеленушілер суретте қандай жануар бейнеленгенін айтады, оның пайдасын түсіндіреді. Қуаныш қой жүнінің жылу сақтағыштық, ылғалды жақсы сіңіретін және ыстықты өткізбейтін қасиеттері туралы ақпаратпен бөліседі. Педагог балаларға қошақан сұлбасын жасау үшін медициналық мақтаны батыл қолдануға болатынын ұсынады. (ұ) саусақтарға арналған «қошақандар» жаттығуы. (Екі қолдың алақандары төмен түсіріледі. Шынтақтар жанжаққа қаратылған. Екі қолдың сұқ саусағы мен шынашағы сақина тәрізді жұмылып, алға созылады да, қошақанның мүйіздерін бейнелейді. Қалған саусақтар алақанға жұмылып тұрады. Осындай күйде бір қолдың сұқ және шынашақ саусақтарымен екіншісін сүзу керек.) Таңертең ерте, екі қой сүзісті, Мүйіздерін сартылдатып, Осылай ұзақ сүзісті, Бір-бірінен жеңілмей, Түске қарай шаршап қалып, Содан кейін, жайылымға қарай тарқасты. (ұ, Ж) Аппликацияны орындау технологиясы Педагог тәрбиеленушілерді жұмысты тез және ұқыпты істеуге, қиюдың тиімді тәсілін пайдалануға, қағазды орынды жұмсауға, жұмыс орнын таза ұстауға бағыттайды. Педагог балаларға үлгіқалып бойынша қошақанның сұлбасын салуды ұсынады. Қиып алып, оны әзірлеме-негізге (фон) жапсырады. Шеткі сызықтарды көз алдына елестету арқылы қайшыны қағаздан ажыратпастан қиған балаларды мадақтайды. Әрбір бұйра жүнді әзірлемеге жаққан желімнің үстіне мақта түйірін жапсыру керек. Мақта, жіптер, моншақтар, қауырсын сияқты қосалқы заттарды ПВА немесе кеңсе желімімен жапсырған жөн. Педагог тәрбиеленушілерге суреттегі қажетті бөлшектерді фломастермен бояуды ұсынады. (ұ) қауіпсіз жұмыс жүргізу ережесі Педагог ҰОҚ барысында қайшы мен желімді пайдалану ережелерін еске түсіреді. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіруді үйретеді. |
Әліппе-альбом. |
|||
|
III. ұОқ-нің |
|
||||
|
тақырыбы бойынша |
|
||||
|
жұмыс |
|
||||
|
6–25 минут |
|
||||
|
|
Музыкалық сүйемелдеу. |
||||
|
|
Түрлі түсті қағаз, жай |
||||
|
|
қарындаш, қайшы, ПВА |
||||
|
|
желімі (немесе желім- |
||||
|
|
қарындаш), желім жаққыш, |
||||
|
|
сулық, |
||||
|
|
клеенка, мақта, фломастер. |
||||
|
|
Жадынама. |
||||
|
|
(ө, ұ) Рефлексиялық бағалау: |
Танымдық белгілер. |
|||
|
IV. ұОқ |
Жұмыстар талданып, нәтиже қорытындыланады: |
|
|||
|
қорытындылау. |
|
|
|||
|
Рефлексия. |
ойыңнан шықты ма? |
|
|||
|
26–30 минут |
|
|
|||
|
|
суретін салып, өз көңіл күйлерін смайлик түрінде көрсетеді. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұйра қошақан
Бұйра қошақан
|
25-ұОқ. БұЙРА қОШАқАн (мақтаны пайдалана отырып, заттық аппликация) |
Мектеп №9 ОМ |
||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: ХОДЖАБАЕВА ТЫНЫШГУЛ ТОЛГАНБАЕВНА |
||||
|
сынып: 0 «Ә» |
қатысқандардың саны: |
қатыспағандардың саны: |
|||
|
ұОқ-нің оқыту мақсаттары |
0.1.1.2. Үлгіқалып/есте сақталған үлгі/затқа қарап жапсыруларды құрастыру, сәйкес түсті, пішінді, заттардың фактурасы мен пропорцияларын таңдау, бөлшектерді жапсыру бірізділігін дұрыс пайдалану. 0.2.1.2. Симметриялы емес заттарды бейнелеу үшін салынған немесе қиялдағы контур бойынша сұлбаларды қию. 0.2.2.4. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіру. |
||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Барлық тәрбиеленушілер: -медициналық мақтаны бейне жасауда қолдана алады; -бөлшектерді жапсыру реттілігін дұрыс пайдалана алады. |
||||
|
Көптеген тәрбиеленушілер: -түпкі ойын сақтап, өз жұмысын жоспарлай алады және жұмысты соңына дейін жеткізе алады. |
|||||
|
Кейбір тәрбиеленушілер: -өз бетімен таныс техникаларды үйлесімдей алады; -өз ой-қиялын көрсете алады. |
|||||
|
тілдік мақсаттар |
дағдыларды дамыту: -сабақтың оқу міндетін түсіну және оны орындауға тырысу; -шығармашылық барысында мүмкіндіктер аясын талқылау; -ұлттық дәстүрлермен және қолөнермен, жасалған халық шығармашылығы бұйымдарымен танысу кезінде сөздік қорды байыту; -қазақ, ағылшын тілдерінде таныс сөздерді есту арқылы тану; -түпкі ойды түсіндіру; -қорытынды сұрақтарға жауап беру және сабақтағы өз жетістіктерін бағалау. Көптілділік: қой – овца – sheep. |
||||
|
негізгі терминдер мен сөз тіркестері: заттық жапсыру, мақтаны пайдалану, қойдың жүні. |
|||||
|
талқылауға арналған сұрақтар: Қойдың жүні несімен пайдалы? Мақтаның көмегімен қошақанның жүнін қалай бейнелеуге болады? Қойдың сұлбасын қандай тәсілмен қиюға болады? |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Қайшыны пайдалану білігі: жолақты тікбұрышты төртбұрыш етіп қию, шаршыны үшбұрыш етіп қию, шаршының немесе төртбұрыштың бұрыштарын қиып тастап, домалақ және сопақ пішіндерді қию. Симметриялы емес заттарды бейнелеу үшін сызылған немесе ойдағы контур бойынша сұлба қиып алу бойынша қарапайым дағдылар. Қой және қошқар сияқты үй жануарлары туралы түсінік. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
і. Оң көңіл күй орнату. 0–1 минут |
(ұ) ұОқ-де оң көңіл күй орнату. Төбелерден секіріп, Жүріп шарбақ бойымен, Күн таңертең жарқырап: Жеміс бағына қарай өтті, Өзен үстінен жанай өтті, Жаңа, балғын жапырақты, Жылы қолымен сипай өтті. Күнмен бірге көзін ашты, Құстар, шөптер, гүлдер, Бәрі Күнге күлімдеді, Біз де Күнге күлімдейік! |
Музыкалық сүйемелдеу. |
|||
|
II. өмірлік тәжірибені |
(ұ) Педагог тәрбиеленушілерді жұмбақпен қызықтырады: |
Тақырып бойынша |
|||
|
өзектендіру. |
Кім ыстықта да, суықта да өз тонын шешпейді? (Қой.) |
бейнематериал. |
|||
|
мақсат қою |
– Қойдың тоны қандай? Не себепті ол туралы: «Иірмейді, тоқымайды, |
|
|||
|
2–5 минут |
бірақ адамдарды киіндіреді», – деп айтады? |
|
|||
|
|
Балалардан үй жануары – қой туралы не білетінін сұрайды. |
|
|||
|
|
– Бүгін «Қошақан» жапсырмасын жасаймыз. |
|
|||
|
|
(ұ) Әліппе-альбомдағы иллюстрациялық материалмен жұмыс. Тәрбиеленушілер суретте қандай жануар бейнеленгенін айтады, оның пайдасын түсіндіреді. Қуаныш қой жүнінің жылу сақтағыштық, ылғалды жақсы сіңіретін және ыстықты өткізбейтін қасиеттері туралы ақпаратпен бөліседі. Педагог балаларға қошақан сұлбасын жасау үшін медициналық мақтаны батыл қолдануға болатынын ұсынады. (ұ) саусақтарға арналған «қошақандар» жаттығуы. (Екі қолдың алақандары төмен түсіріледі. Шынтақтар жанжаққа қаратылған. Екі қолдың сұқ саусағы мен шынашағы сақина тәрізді жұмылып, алға созылады да, қошақанның мүйіздерін бейнелейді. Қалған саусақтар алақанға жұмылып тұрады. Осындай күйде бір қолдың сұқ және шынашақ саусақтарымен екіншісін сүзу керек.) Таңертең ерте, екі қой сүзісті, Мүйіздерін сартылдатып, Осылай ұзақ сүзісті, Бір-бірінен жеңілмей, Түске қарай шаршап қалып, Содан кейін, жайылымға қарай тарқасты. (ұ, Ж) Аппликацияны орындау технологиясы Педагог тәрбиеленушілерді жұмысты тез және ұқыпты істеуге, қиюдың тиімді тәсілін пайдалануға, қағазды орынды жұмсауға, жұмыс орнын таза ұстауға бағыттайды. Педагог балаларға үлгіқалып бойынша қошақанның сұлбасын салуды ұсынады. Қиып алып, оны әзірлеме-негізге (фон) жапсырады. Шеткі сызықтарды көз алдына елестету арқылы қайшыны қағаздан ажыратпастан қиған балаларды мадақтайды. Әрбір бұйра жүнді әзірлемеге жаққан желімнің үстіне мақта түйірін жапсыру керек. Мақта, жіптер, моншақтар, қауырсын сияқты қосалқы заттарды ПВА немесе кеңсе желімімен жапсырған жөн. Педагог тәрбиеленушілерге суреттегі қажетті бөлшектерді фломастермен бояуды ұсынады. (ұ) қауіпсіз жұмыс жүргізу ережесі Педагог ҰОҚ барысында қайшы мен желімді пайдалану ережелерін еске түсіреді. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіруді үйретеді. |
Әліппе-альбом. |
|||
|
III. ұОқ-нің |
|
||||
|
тақырыбы бойынша |
|
||||
|
жұмыс |
|
||||
|
6–25 минут |
|
||||
|
|
Музыкалық сүйемелдеу. |
||||
|
|
Түрлі түсті қағаз, жай |
||||
|
|
қарындаш, қайшы, ПВА |
||||
|
|
желімі (немесе желім- |
||||
|
|
қарындаш), желім жаққыш, |
||||
|
|
сулық, |
||||
|
|
клеенка, мақта, фломастер. |
||||
|
|
Жадынама. |
||||
|
|
(ө, ұ) Рефлексиялық бағалау: |
Танымдық белгілер. |
|||
|
IV. ұОқ |
Жұмыстар талданып, нәтиже қорытындыланады: |
|
|||
|
қорытындылау. |
|
|
|||
|
Рефлексия. |
ойыңнан шықты ма? |
|
|||
|
26–30 минут |
|
|
|||
|
|
суретін салып, өз көңіл күйлерін смайлик түрінде көрсетеді. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз













