|
Күні: 07.02 |
Мұғалімнің аты-жөні: Мырзагалиева Ж.Ж. |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұлшық ет (зерт ханалық жұмыс) |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының құрылысын, қызметін және олардың түрлерін сипаттау 8.1.6.6. адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Бұлшықет, миофибрилл, бұшықет талшығы, тарамыс, сіңір, қаңқа бұлшықеті, бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек бұлшықеті, бұлшыет шоғыры, бұлшықет талшығы, бұлшықет жасушасы. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Жүректе болатын бұлшықеттің түрі - .... Асқазан мен ішек секілді қуысты дене мүшелерінде болатын бұлшықеттің түрі - .... Қаңқа бұлшықеттерінің қызметі .... бірыңғай салалы бұлшықет... құрайды. Көлденең жолақты бұлшықет ...кездеседі. Көлденең жолақты бұлшық ет жасушасының ...ядросы болады. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бұлшықеттің жиырылуы, пішіні, бұлшық еттердің жұмыс жасау механизмі туралы түсініктер арқылы физика пәнімен байланысты. |
||||
|
Алдыңғы білім |
«Жаратылыстану» курсынан оқушылар адамның сүйектерінің бөлімдерін және қозғалысты басқаратын бұлшықеттердің ролін біледі. 7- сынып «Қозғалыс» бөлімінен оқушылар омыртқасыздар мен омыртқалылардың қозғалысқа қатысатын мүшелерін және қозғалыстың жануарлар мен өсімдіктер үшін маңызын біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
|||||
|
0-4 мин |
Оқушыларға бұлшықеттің (пісірілген ет пен жүрек) бұлшық еттерін көрсетіп, оларды талдап көріп, айырмашылықтарын анықтау тапсырылады. Оқушылардың талқылауынан кейін сабақтың тақырыбы мен мақсаты бағалау критерийлері таныстырылады. Критерий:
|
1 - слайд
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
|||||
|
4-26 мин |
Оқушыларға бұлшықеттің құрылысы, қызметі, бұлшықет ұлпаларының түрлерімен танысу үшін әртүрлі станцияларда қойылған тірі бұлшық ет үлгісі, видеоматериалдар мен сурет, ақпарат парақшалары ұсынылады. 1-станция бұлшық еттің құрылысы. Оқушылар бұлшықетті үлгілеп жасайды. 2-станцияБұлшықеттің түрлері. Оқушылар адам ағзасында кездесетінбұлшық еттің түрлерін атап, мысалдар келтіреді. 3-станцияЖүрек бұлшық етінің ерекшеліктері. Оқушылар жүрек бұлшық етінің микроскопиялық көрінісімен танысып, суретін салады. 4-станцияКөлденең жолақты қаңқа бұлшық етінің ерекшеліктері. Оқушылар көлденең жолақты қаңқа бұлшық етінің микроскопиялық көрінісімен танысып, суретін салады. 5-станцияБірыңғайсалалы бұлшық етінің ерекшеліктері. Оқушылар бірыңғайсалалы бұлшық етінің микроскопиялық көрінісімен танысып, суретін салады. Мұғалім әр станциядағы оқушылардың жұмыстарын қадағалап, бағыт беріп, тиісті кері байланысты ұсынады. |
1 - қосымша
2-11 слайдтар |
|||
|
27-36 мин |
Оқушылардың жұмыс парағындағы тапсырмаларды орындаулары талқыланып, жауаптар салыстырылып, сабақ қорытындыланады. |
2- қосымша |
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||
|
37-40 мин |
Кері байланыс Мен енді білемін ................ Маған ұнағаны .................................... Менің түсінбей қалғаным ............................ Мен жақсы түсіндім ...................................... Мен келесі сабақта.........................білгім келеді. |
12слайд
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұлшық ет
Бұлшық ет
|
Күні: 07.02 |
Мұғалімнің аты-жөні: Мырзагалиева Ж.Ж. |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұлшық ет (зерт ханалық жұмыс) |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының құрылысын, қызметін және олардың түрлерін сипаттау 8.1.6.6. адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Бұлшықет, миофибрилл, бұшықет талшығы, тарамыс, сіңір, қаңқа бұлшықеті, бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек бұлшықеті, бұлшыет шоғыры, бұлшықет талшығы, бұлшықет жасушасы. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Жүректе болатын бұлшықеттің түрі - .... Асқазан мен ішек секілді қуысты дене мүшелерінде болатын бұлшықеттің түрі - .... Қаңқа бұлшықеттерінің қызметі .... бірыңғай салалы бұлшықет... құрайды. Көлденең жолақты бұлшықет ...кездеседі. Көлденең жолақты бұлшық ет жасушасының ...ядросы болады. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бұлшықеттің жиырылуы, пішіні, бұлшық еттердің жұмыс жасау механизмі туралы түсініктер арқылы физика пәнімен байланысты. |
||||
|
Алдыңғы білім |
«Жаратылыстану» курсынан оқушылар адамның сүйектерінің бөлімдерін және қозғалысты басқаратын бұлшықеттердің ролін біледі. 7- сынып «Қозғалыс» бөлімінен оқушылар омыртқасыздар мен омыртқалылардың қозғалысқа қатысатын мүшелерін және қозғалыстың жануарлар мен өсімдіктер үшін маңызын біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
|||||
|
0-4 мин |
Оқушыларға бұлшықеттің (пісірілген ет пен жүрек) бұлшық еттерін көрсетіп, оларды талдап көріп, айырмашылықтарын анықтау тапсырылады. Оқушылардың талқылауынан кейін сабақтың тақырыбы мен мақсаты бағалау критерийлері таныстырылады. Критерий:
|
1 - слайд
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
|||||
|
4-26 мин |
Оқушыларға бұлшықеттің құрылысы, қызметі, бұлшықет ұлпаларының түрлерімен танысу үшін әртүрлі станцияларда қойылған тірі бұлшық ет үлгісі, видеоматериалдар мен сурет, ақпарат парақшалары ұсынылады. 1-станция бұлшық еттің құрылысы. Оқушылар бұлшықетті үлгілеп жасайды. 2-станцияБұлшықеттің түрлері. Оқушылар адам ағзасында кездесетінбұлшық еттің түрлерін атап, мысалдар келтіреді. 3-станцияЖүрек бұлшық етінің ерекшеліктері. Оқушылар жүрек бұлшық етінің микроскопиялық көрінісімен танысып, суретін салады. 4-станцияКөлденең жолақты қаңқа бұлшық етінің ерекшеліктері. Оқушылар көлденең жолақты қаңқа бұлшық етінің микроскопиялық көрінісімен танысып, суретін салады. 5-станцияБірыңғайсалалы бұлшық етінің ерекшеліктері. Оқушылар бірыңғайсалалы бұлшық етінің микроскопиялық көрінісімен танысып, суретін салады. Мұғалім әр станциядағы оқушылардың жұмыстарын қадағалап, бағыт беріп, тиісті кері байланысты ұсынады. |
1 - қосымша
2-11 слайдтар |
|||
|
27-36 мин |
Оқушылардың жұмыс парағындағы тапсырмаларды орындаулары талқыланып, жауаптар салыстырылып, сабақ қорытындыланады. |
2- қосымша |
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||
|
37-40 мин |
Кері байланыс Мен енді білемін ................ Маған ұнағаны .................................... Менің түсінбей қалғаным ............................ Мен жақсы түсіндім ...................................... Мен келесі сабақта.........................білгім келеді. |
12слайд
|
|||
шағым қалдыра аласыз













