
Тақырыбы: «Бұранданы кескіндеу және белгілеу»
Сыныбы: 9 «А»
Өткізген: сызу пәні мұғалімі
2017-2018 оқу жылы
|
Пәні: |
Сызу |
|
|
Мұғалім: |
|
|
|
Мерзімі: |
|
|
|
Сыныбы: |
9 «А» |
|
|
Тақырыбы: |
Бұранданы кескіндеу және белгілеу |
|
|
Мақсаты: |
Бұранда туралы мәлімет беріп,бұрандалы біріктірулері жөнінде білімдерін қалыптастыру, кеңістік ойыларын дамыту, өздігінен білім алуға тәрбиелеу. |
|
|
Күтілетін нәтиже: |
Бұранда туралы жалпы мәлімет алады. |
|
|
Сабақтың әдісі: |
Ауызша, көрнекілік, машықтық. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Математика, бейнелеу өнері |
|
|
Қажетті құрал-жабдықтар: |
Сызғыш, қарындаш, циркуль, А4 форматы, транспортир, лекало,өшіргіш т.б |
|
|
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің қызметі |
Оқушының қызметі |
|
I.Ұйымдастыру |
Оқушылармен амандасу.Сабаққа дайындықтарын тексеру. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындайды. |
|
II. Үй тапсырмасын тексеру |
Өткен сабақтағы материал сұрақтар қою арқылы пысықталады. 180-сурет |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
|
III. Топқа бөлу IV. Тапсырма
V. Жаңа сабақты түсіндіру VI.Практикалық жұмыс VII. Мерген көз VIII. Көрініс IX.Ұяшық таңдау X. Сызба XI. Сергіту сәті XII. Рефлекция XIII. Бағалау XIV. Үйге тапсырма |
1. Практикалық жұмыс 2. «Мерген көз» 3. «Көрініс» 4. «Ұяшық таңдау» 5. «Сызба»
Тетіктің өзегіндегі немесе тесігіндегі винттік кертік бұранда деп аталады. Бұранданың екі түрі бар, олар бекіту бұрандасы және жүріс бұрандасы.Бекіту бұрандасы тетіктерді біріктіру қызметін атқарады, ал жүріс бұрандасы қозғалыс беріліс қызметін атқарады. Метрлік бұранда бекіту бұрандасына жатады, оның төбесіндегі бұрышы 60 болатын үшбұрышты профилі бар.Бұранданың осьтік қимасының контуры бұранданың контуры деп аталады. Профилінің пішініне қарай бұрандалар үшбұрышты, тікбұрышты, трапециялы, тіреуіш, дөңгелек бұрандалар болып бөлінеді.Сыбайлас екі өркеш арасындағы, бұранданың осьі бойымен өлшенетін арақашықтық бұранда қадамы (Р) деп аталады. Бұранданың сыртқы диаметрі ()-бұранда профилінің өзектегі шығыңқы немесе тесіктегі ойыстар бойынша өлшенетін диаметр. Бұранданың ішкі диаметрі ()- бұранда профилінің өзектегі ойыстар бойынша немесе тесіктегі шығыңқы ұштары бойынша өлшенетін диаметр.
181-сурет: Бұранда профильдері Әр топтың команда басшылары шығып, карточкалар бойынша сұрақтарға жауап беру. Топ болып, берілген көрінісі бойынша нәрсенің үш көрінісін тауып, тақтаға сызып көрсету. Оқушылар ұяшықты таңдау арқылы сұрақтарға жауап беру. Көрнекі кескіні бойынша тетіктің сызбасын орындау.
фигуралары арқылы бағалау 186-сурет |
Оқушылар топқа бөлінеді. Тапсырманы орындайды.
Тақтаға шығып карточка таңдап, сұрақтарға жауап беру. Тақтаға шығып үш көрінісін орындау. Болт суретін сызу. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұранданы кескіндеу және белгілеу
Бұранданы кескіндеу және белгілеу

Тақырыбы: «Бұранданы кескіндеу және белгілеу»
Сыныбы: 9 «А»
Өткізген: сызу пәні мұғалімі
2017-2018 оқу жылы
|
Пәні: |
Сызу |
|
|
Мұғалім: |
|
|
|
Мерзімі: |
|
|
|
Сыныбы: |
9 «А» |
|
|
Тақырыбы: |
Бұранданы кескіндеу және белгілеу |
|
|
Мақсаты: |
Бұранда туралы мәлімет беріп,бұрандалы біріктірулері жөнінде білімдерін қалыптастыру, кеңістік ойыларын дамыту, өздігінен білім алуға тәрбиелеу. |
|
|
Күтілетін нәтиже: |
Бұранда туралы жалпы мәлімет алады. |
|
|
Сабақтың әдісі: |
Ауызша, көрнекілік, машықтық. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Математика, бейнелеу өнері |
|
|
Қажетті құрал-жабдықтар: |
Сызғыш, қарындаш, циркуль, А4 форматы, транспортир, лекало,өшіргіш т.б |
|
|
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің қызметі |
Оқушының қызметі |
|
I.Ұйымдастыру |
Оқушылармен амандасу.Сабаққа дайындықтарын тексеру. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындайды. |
|
II. Үй тапсырмасын тексеру |
Өткен сабақтағы материал сұрақтар қою арқылы пысықталады. 180-сурет |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
|
III. Топқа бөлу IV. Тапсырма
V. Жаңа сабақты түсіндіру VI.Практикалық жұмыс VII. Мерген көз VIII. Көрініс IX.Ұяшық таңдау X. Сызба XI. Сергіту сәті XII. Рефлекция XIII. Бағалау XIV. Үйге тапсырма |
1. Практикалық жұмыс 2. «Мерген көз» 3. «Көрініс» 4. «Ұяшық таңдау» 5. «Сызба»
Тетіктің өзегіндегі немесе тесігіндегі винттік кертік бұранда деп аталады. Бұранданың екі түрі бар, олар бекіту бұрандасы және жүріс бұрандасы.Бекіту бұрандасы тетіктерді біріктіру қызметін атқарады, ал жүріс бұрандасы қозғалыс беріліс қызметін атқарады. Метрлік бұранда бекіту бұрандасына жатады, оның төбесіндегі бұрышы 60 болатын үшбұрышты профилі бар.Бұранданың осьтік қимасының контуры бұранданың контуры деп аталады. Профилінің пішініне қарай бұрандалар үшбұрышты, тікбұрышты, трапециялы, тіреуіш, дөңгелек бұрандалар болып бөлінеді.Сыбайлас екі өркеш арасындағы, бұранданың осьі бойымен өлшенетін арақашықтық бұранда қадамы (Р) деп аталады. Бұранданың сыртқы диаметрі ()-бұранда профилінің өзектегі шығыңқы немесе тесіктегі ойыстар бойынша өлшенетін диаметр. Бұранданың ішкі диаметрі ()- бұранда профилінің өзектегі ойыстар бойынша немесе тесіктегі шығыңқы ұштары бойынша өлшенетін диаметр.
181-сурет: Бұранда профильдері Әр топтың команда басшылары шығып, карточкалар бойынша сұрақтарға жауап беру. Топ болып, берілген көрінісі бойынша нәрсенің үш көрінісін тауып, тақтаға сызып көрсету. Оқушылар ұяшықты таңдау арқылы сұрақтарға жауап беру. Көрнекі кескіні бойынша тетіктің сызбасын орындау.
фигуралары арқылы бағалау 186-сурет |
Оқушылар топқа бөлінеді. Тапсырманы орындайды.
Тақтаға шығып карточка таңдап, сұрақтарға жауап беру. Тақтаға шығып үш көрінісін орындау. Болт суретін сызу. |
шағым қалдыра аласыз













