САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5.3.1.5 Бұрыштар.Көпбұрыштар |
Мектеп: Маңғыстау облысы,Мұнайлы ауданы №11орта мектеп |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аташова Дана Караматдинқызы |
||
|
Сынып: 5 а |
Қатысқандар: 26 |
Қатыспағандар:1 |
|
|
Сабақтың тақырыбы Бұрыш |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
5.3.1.5 бұрыштардың түрлерін ажыратады (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық) ; |
||
|
Сабақтың мақсаты |
-бұрыштың түрлерін ажыратып білу -градустық өлшем бірлігі арқылы бұрыштың түрлерін анықтау -есептер шығаруда бұрыштың түрлерін қолдану |
||
|
Бағалау критерийі |
- таңдаған бұрыштардың ішінен сүйір, доғал, тік, және т.с.с. бұрыштарды атай алады - бұрыштың түрлеріне есептер шығарады |
||
|
Тілдік мақсаттар
АКТ қолдану дағдылары |
- бұрыш түрлері; - доғал бұрыш, сүйір бұрыш, тік бұрыш, жазыңқы бұрыш; - толықтауыш сәулелер; - толық бұрыш;
-бұрыштың түрлеріне ауызша және жазбаша сипаттама береді;
- тік бұрыштан кем бұрыштар … ; - тік бұрыштан артық,бірақ жазыңқы бұрыштан кем бұрыштар.. - бұрыштың градустық шамасын транспортир көмегімен табу үшін ... керек;
Интерактивті тақта, таратпа қағаздар, жұлдызша; шеңбер; үшбұрыш; слайдтар; топтың аттары;
|
||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығын бұрыштың түрлерін есептеу арқылы өмірде қолданылатынына көз жеткізеді. Топпен бірге ынтымақтастықта болу және өмір бойы білім алуға үйренеді
|
||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия,сызу,дене шынықтыру |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Анықталмаған «нүкте», «түзу» ұғымдарын түсіну; кесінді мен түзуді салу; сызғыш, рулетка және т.б. өлшеу құралдарын қолдана алу: |
||
|
|
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 4 мин («Тұрғын- дар мен үйлер» сергіту сәті)
Сабақ тақырыбына кіру 3 минут (Сабақты бастауға арналған негізгі идея – «Суреттер: Не болды?»)
|
1. Амандасу.Үй жұмысын ауызша өзімдегі дұрыс жауаптармен тексеремін.Жағымды психологиялық ахуал тудыру мақсатында, оқушыларды ортаға шақырып, «Тұрғындар мен үйлер» сергіту сәтін ұйымдастырамын. Екі оқушы қолдарымен түйістіріп, сүйір бұрыш жасап тұрады. Бір оқушы ішінде тұрғын болады.Тұрғындар немесе үйлер ауыстыртып сергіту сәтін қызықтырып жүргіземін 5 топқа бөлу (сүйір,доғал ,жазыңқы, тік және толық бұрыш)
Оқушылардан сергіту сәтінен және парақшалармен бөлінген суреттер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын табады. 1)Қолдарыңыздағы парақшада қандай бұрыштар салынған? 2)90 Қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, оқушылар сабақтын тақырыбына шығады және сабақтың мақсатын қояды.
«Архитекторда қонақта» ойынын пайдалануға болады. Мысал: Суреттерден сүйір және доғал бұрыштарды табыңыз. Неліктен кейбір елдерде үйлердің шатыры әртүрлі?
|
Презентация, парақша Ауызша
Ауызша, Презентация |
|||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа ақпаратты ұсыну, топтық жұмыс 12мин
Жеке жұмыс 3 мин (Сәйкестендіру) Жұппен жұмыс 10мин («Атаулар кестесі» ) Жеке жұмыс «Ойлан-жұптас-пікірлес» 8 минут
Тапсырманы жылдам орындаған оқушыларға қосымша тапсырма (Саралау)
|
Оқушыларға таратпа материал беріледі. Мұғалім «Кластерлер» стратегиясын қолданады. Бұл тәсіл бойынша оқушылар мәтінді жек оқып отырып,топта талқылайды. А3 қағазға тірек сызбалар жаңа тақырыпты ашады. Мәтін оқу – 5 мин, А3 қағазға жазу -5 мин, тексеру – 2 мин. Мұғалім тарапынан мынадай нұсқау беріледі: -бұрыштың түрлерін жазу -бұрыштың түрлерінің әрқайсысына анықтама жазу -бұрыштың түрлеріне әрқайсысына бір мысалдан келтіру 5 топ бір-бірінің жұмыстарын сағат тілінің бағытымен айналдырып тексереді және толықтыру енгізуі мүмкін. Жетістік критерийлері: -бұрыштың түрлерін біледі және ажырата алады -бұрыштың түрлерінің әрқайсысына анықтама бере алады
доғал
Бұрыш
сүйір
толық
тік
жазыңқы
Мәтін: Суретте ОА және ОВ
сәулелерінің басы О нүктесінде орналасқан,яғни АОВ-бұрыш.Бұрыштың
қабырғалары бір түзуде орналасқан.АОВ бұрышы жазыңқы бұрыш деп
аталады. Шамасы 9
№1
а)шамасы
№2
Ең бірінші болған жұп тақтада орындайды. Тақтада жазылған есеппен әр жұп өздерінің есептерін тексереді. Жетістік критерийлері: - сүйір және доғал бұрыштарды ажырата алады; - сүйір және доғал бұрыштарды салып, белгілей алады Кері байланыс:
Тақырыпты түсініп, толық меңгеру үшін не жасау қажет?
№3 АОС-жазыңқы бұрыш.ОВ сәулесі
оны Бұл тапсырманы әр оқушы жеке орындайды, жұптасып есепті тексереді немесе сәйкестендіреді.Топта талқылайды
Жетістік критерийлері: - жазыңқы бұрышты салады және оны белгілей алады; -жазыңқы бұрыштың ішінен сүйір немесе тік бұрыш салады; -жазыңқы бұрыштың градустық өлшем бірлігін қолданып,ішіндегі бұрышты таба алады Кері байланыс:
Тақырыпты түсініп, толық меңгеру үшін не жасау қажет?
№4
|
таратпа қағаз; жұлдызша, шеңбер,үшбұрыш бағалаулары
Презентация, кесте; жұлдызша, шеңбер,үшбұрыш бағалаулары
презентация ,таратпа қағаз жұлдызша, шеңбер,үшбұрыш бағалаулары
таратпа қағаз жұлдызша, шеңбер,үшбұрыш бағалаулары
жұлдызша;таратпа қағаз
|
|||||||
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс «Табыс баспалдағы» 2мин
Үй жұмысы 1 мин |
топқа берілген таратпа қағаздан әр оқушы өзінің атын қай деңгейге жеткендігіне қарап жазады
Бұрыш түрлерін өмірмен байланыстырып бес мысал жазу немесе суреттерін салып келу
|
топқа таратпа қағаз |
|||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||||
|
Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, деңгейлік тапсырмалар және қосымша тапсырмалар ұсынылып отырды №4 |
Құрастырылған тапсырмалар бойынша бірін бірі, өздерін тексереді. Топтар бір-бірін бағалайды.Сынып ішінде жүру арқылы мұғалім тез және баяу қабылдайтын оқушыларды бақылау. |
Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін сергіту сәті өткізіледі. Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді. |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||
|
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұрыштар 5 сынып
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5.3.1.5 Бұрыштар.Көпбұрыштар |
Мектеп: Маңғыстау облысы,Мұнайлы ауданы №11орта мектеп |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аташова Дана Караматдинқызы |
||
|
Сынып: 5 а |
Қатысқандар: 26 |
Қатыспағандар:1 |
|
|
Сабақтың тақырыбы Бұрыш |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
5.3.1.5 бұрыштардың түрлерін ажыратады (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық) ; |
||
|
Сабақтың мақсаты |
-бұрыштың түрлерін ажыратып білу -градустық өлшем бірлігі арқылы бұрыштың түрлерін анықтау -есептер шығаруда бұрыштың түрлерін қолдану |
||
|
Бағалау критерийі |
- таңдаған бұрыштардың ішінен сүйір, доғал, тік, және т.с.с. бұрыштарды атай алады - бұрыштың түрлеріне есептер шығарады |
||
|
Тілдік мақсаттар
АКТ қолдану дағдылары |
- бұрыш түрлері; - доғал бұрыш, сүйір бұрыш, тік бұрыш, жазыңқы бұрыш; - толықтауыш сәулелер; - толық бұрыш;
-бұрыштың түрлеріне ауызша және жазбаша сипаттама береді;
- тік бұрыштан кем бұрыштар … ; - тік бұрыштан артық,бірақ жазыңқы бұрыштан кем бұрыштар.. - бұрыштың градустық шамасын транспортир көмегімен табу үшін ... керек;
Интерактивті тақта, таратпа қағаздар, жұлдызша; шеңбер; үшбұрыш; слайдтар; топтың аттары;
|
||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығын бұрыштың түрлерін есептеу арқылы өмірде қолданылатынына көз жеткізеді. Топпен бірге ынтымақтастықта болу және өмір бойы білім алуға үйренеді
|
||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия,сызу,дене шынықтыру |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Анықталмаған «нүкте», «түзу» ұғымдарын түсіну; кесінді мен түзуді салу; сызғыш, рулетка және т.б. өлшеу құралдарын қолдана алу: |
||
|
|
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 4 мин («Тұрғын- дар мен үйлер» сергіту сәті)
Сабақ тақырыбына кіру 3 минут (Сабақты бастауға арналған негізгі идея – «Суреттер: Не болды?»)
|
1. Амандасу.Үй жұмысын ауызша өзімдегі дұрыс жауаптармен тексеремін.Жағымды психологиялық ахуал тудыру мақсатында, оқушыларды ортаға шақырып, «Тұрғындар мен үйлер» сергіту сәтін ұйымдастырамын. Екі оқушы қолдарымен түйістіріп, сүйір бұрыш жасап тұрады. Бір оқушы ішінде тұрғын болады.Тұрғындар немесе үйлер ауыстыртып сергіту сәтін қызықтырып жүргіземін 5 топқа бөлу (сүйір,доғал ,жазыңқы, тік және толық бұрыш)
Оқушылардан сергіту сәтінен және парақшалармен бөлінген суреттер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын табады. 1)Қолдарыңыздағы парақшада қандай бұрыштар салынған? 2)90 Қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, оқушылар сабақтын тақырыбына шығады және сабақтың мақсатын қояды.
«Архитекторда қонақта» ойынын пайдалануға болады. Мысал: Суреттерден сүйір және доғал бұрыштарды табыңыз. Неліктен кейбір елдерде үйлердің шатыры әртүрлі?
|
Презентация, парақша Ауызша
Ауызша, Презентация |
|||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа ақпаратты ұсыну, топтық жұмыс 12мин
Жеке жұмыс 3 мин (Сәйкестендіру) Жұппен жұмыс 10мин («Атаулар кестесі» ) Жеке жұмыс «Ойлан-жұптас-пікірлес» 8 минут
Тапсырманы жылдам орындаған оқушыларға қосымша тапсырма (Саралау)
|
Оқушыларға таратпа материал беріледі. Мұғалім «Кластерлер» стратегиясын қолданады. Бұл тәсіл бойынша оқушылар мәтінді жек оқып отырып,топта талқылайды. А3 қағазға тірек сызбалар жаңа тақырыпты ашады. Мәтін оқу – 5 мин, А3 қағазға жазу -5 мин, тексеру – 2 мин. Мұғалім тарапынан мынадай нұсқау беріледі: -бұрыштың түрлерін жазу -бұрыштың түрлерінің әрқайсысына анықтама жазу -бұрыштың түрлеріне әрқайсысына бір мысалдан келтіру 5 топ бір-бірінің жұмыстарын сағат тілінің бағытымен айналдырып тексереді және толықтыру енгізуі мүмкін. Жетістік критерийлері: -бұрыштың түрлерін біледі және ажырата алады -бұрыштың түрлерінің әрқайсысына анықтама бере алады
доғал
Бұрыш
сүйір
толық
тік
жазыңқы
Мәтін: Суретте ОА және ОВ
сәулелерінің басы О нүктесінде орналасқан,яғни АОВ-бұрыш.Бұрыштың
қабырғалары бір түзуде орналасқан.АОВ бұрышы жазыңқы бұрыш деп
аталады. Шамасы 9
№1
а)шамасы
№2
Ең бірінші болған жұп тақтада орындайды. Тақтада жазылған есеппен әр жұп өздерінің есептерін тексереді. Жетістік критерийлері: - сүйір және доғал бұрыштарды ажырата алады; - сүйір және доғал бұрыштарды салып, белгілей алады Кері байланыс:
Тақырыпты түсініп, толық меңгеру үшін не жасау қажет?
№3 АОС-жазыңқы бұрыш.ОВ сәулесі
оны Бұл тапсырманы әр оқушы жеке орындайды, жұптасып есепті тексереді немесе сәйкестендіреді.Топта талқылайды
Жетістік критерийлері: - жазыңқы бұрышты салады және оны белгілей алады; -жазыңқы бұрыштың ішінен сүйір немесе тік бұрыш салады; -жазыңқы бұрыштың градустық өлшем бірлігін қолданып,ішіндегі бұрышты таба алады Кері байланыс:
Тақырыпты түсініп, толық меңгеру үшін не жасау қажет?
№4
|
таратпа қағаз; жұлдызша, шеңбер,үшбұрыш бағалаулары
Презентация, кесте; жұлдызша, шеңбер,үшбұрыш бағалаулары
презентация ,таратпа қағаз жұлдызша, шеңбер,үшбұрыш бағалаулары
таратпа қағаз жұлдызша, шеңбер,үшбұрыш бағалаулары
жұлдызша;таратпа қағаз
|
|||||||
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс «Табыс баспалдағы» 2мин
Үй жұмысы 1 мин |
топқа берілген таратпа қағаздан әр оқушы өзінің атын қай деңгейге жеткендігіне қарап жазады
Бұрыш түрлерін өмірмен байланыстырып бес мысал жазу немесе суреттерін салып келу
|
топқа таратпа қағаз |
|||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||||
|
Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, деңгейлік тапсырмалар және қосымша тапсырмалар ұсынылып отырды №4 |
Құрастырылған тапсырмалар бойынша бірін бірі, өздерін тексереді. Топтар бір-бірін бағалайды.Сынып ішінде жүру арқылы мұғалім тез және баяу қабылдайтын оқушыларды бақылау. |
Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін сергіту сәті өткізіледі. Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді. |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||
|
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз




