Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1В Агрегаттық күйлер Күні: Сынып 8А |
Мектеп: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: |
8.3.1.5 –8.3.1.5 – молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау; 8.3.2.13 – заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау; 8.3.2.14 – су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
1. Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған бу күйлерін білу , күйлердің өзгеруін түсіну 2. Молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын талдау 3.Табиғаттағы су айналымын түсінуі , қырау, шық, жауын, тұманның түзілуін ғылыми негізде түсіну |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
1. Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған бу күйлерін біліп, күйлердің өзгеруін түсінеді 2. Молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын қоршаған ортамен байланыстырады |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Физикалық терминдердің (айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылымда) дұрыс қолданылуына мән беру. Булану,конденсация,қаныққан және қанықпаған бу |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия 7 сынып "Молекулалар" Жаратылыстану 5 сынып "Ауа райы, Атмосфера " |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Қатты денелердің балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі, балқу температурасы, меншікті балқу жылуы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы (5 мин) |
Жағымды ортаны қалыптастыру «Таңғы тілек» Топқа бөлу (3 топқа бөлінеді: қыс, көктем, жаз-суреттері арқылы 3 топқа бөлу) Үй тапсырмасы «Сен маған, мен-саған» әдісі Тіке және қайта бағыттау сұрақтары
Дескриптор: Балқу,қатаю процесін біледі. Балқу температурасы мен меншікті балқу жылуын түсінеді. Заттардың күйлері және олардың өзгеру себебін біледі. Өзара бағалау |
қыс,көктем,жаз суреттері |
||||
|
Сабақтың ортасы (30 мин) |
"Мәтінмен жұмыс" әдісі (топтық жұмыс) (8 мин) «Булану, конденсация, қаныққан және қанықпаған бу» тақырыбын оқушылар оқиды, өз білгендерін топтарда талқылайды, тақырып бойынша меңгерген білімдерін постерге түсіреді, әр топ өз жұмысын таныстырып, қорғайды. Постерді қорғау: (10 мин) Дескриптор: Булану, конденсация, қаныққан және қанықпаған бу түзілуін біледі Процесті МКТ негізінде түсіндіреді. Табиғаттағы су айналымын - қырау, шық, жауын, тұманның түзілуін ғылыми негізде түсінеді. Смайликтер, керемет,тамаша, қолпаштау және т.б " Серпілген сұрақтар" әдісі ( қарқын) 1.Булану ...... 2. Конденсация........ 3.Қаныққан бу....... 4. Қанықпаған бу...... 5. 1000 С температурада тұрған массалары әр түрлі су мен су буының ішкі энергиялары туралы не айтуға болады? (Будыкы көп) 6. Суда мұз кесегі жүзіп жүр.Екеуінің де температурасы 00 С.Қандай процестер болуы мүмкін?(Ешқандай агрегаттық өзгеріс болмайды) 7.Ауада әрдайым кездесетін су буы белгілі биіктікте шоғырланған бұлт, тұман түзеді.Сонда ішкі энергия қай бағытта беріледі? "Ойлан-жұптас,бөліс" әдісі (саралап оқытуға тапсырмалар (7 мин)) Жағдаяттық тапсырмалар Тапсырма-1. Қаныққан су буы анықталған температура мен көлемде тұр. Анықталған температурада қаныққан бу көлемі екі есе артса, қысымы қалай өзгереді? Тапсырма-2.(график бойынша)Судың булануына су температурасы мен судың еркін бетінің ауданына қалай әсер ететінін зерттеңіз?
Тапсырма-3.(суреттер бойынша) Егер орта температурасы 20 0 С болса, берілген ыдыстардың қайсысында су температурасы тезірек төмендейді? Ыдыстарды температурасы тез төмендейтіні нен баяу төмендейтініне қарай тәртіппен орналастырыңдар.
Дескриптор: Булану - сұйық температурасына ,сұйық бетінің ауданына тәуелділігін біледі, себебін түсіндіреді. Қаныққан бу қысымы көлеммен байланысын түсінеді. Булану жылдамдығы- сұйықтың температурасына тәуелділік графигін түсінеді. |
Оқулық А-3 парақша, маркерлер суреттер Bilim.land Булану,конденсация графикті зерделеу суреттер |
||||
|
Сабақтың соңы (5 мин) |
Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек тәсілі (Оқудағы кедергісін анықтау мақсаты үшін) «Табыс сатысы» әдісі: ( Оқудың қай деңгейінде тұрғандығын анықтау үшін) 1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН 2 - ші баспалдағы *мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН Сабақ соңында қорытынды жасалады |
Дайын шаблон беріледі
|
||||
|
Үйге тапсырма: Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар . Эксперименттік тапсырма: Жабық ыдыстағы судың булануын зерттеу |
Оқулық дәптер |
|||||
|
Саралау Жалпы сыныптағы оқушылардың оқуын жақсарту мақсатында үлгерімі жоғары деңгейдегі оқушының мүмкіндігін пайдаланып үлгерімі төмен оқушының алға жылжуын қадағалаймын. Күрделілігіәр түрлі деңгейдегі жағдаяттық тапсырмаларды орындату арқылы алға жылжуына ықпал етемін. |
Бағалау Оқушылардың сабаққа қызығушылығы мен белсенділігін арттыру, яғни бәсекеге негізделген ортаны қалыптастыру үшін қалыптастырушы бағалаудың әр түрлі стратегияларын(смайликтер, керемет,тамаша аштың т.б) , қолпаштау түрлерін қолданамын.Әр оқушының сабаққа қатысуы мен белсенді іс-әрекеттерін бағалап отырамын(әр түсті жұлдызшаларды жинауы бойынша) «Табыс сатысы» Екі жұлдыз, бір тілек әдісін қолданып кері байланыс жасаймын. Әр оқушының оқу кедергілері мен оқу жетістігін білу арқылы өсу динамикасын қадағалаймын. |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері . «Мәңгілік ел» идеясы Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген- экономи калық тұрақты дамуды қалыптастыру (жаhандық дамуға қатысты ғылым мен техниканың дамуына, инновациялық технологияларды меңгеруге деген ұмтылыс)-тиімді энергия көздерін ашу -ЭКСПО-2017
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. |
||||
|
Қорытынды бағалау: Жинаған жұлдызшалары бойынша қорытындылау |
||||||
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар
Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1В Агрегаттық күйлер Күні: Сынып 8А |
Мектеп: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: |
8.3.1.5 –8.3.1.5 – молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау; 8.3.2.13 – заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау; 8.3.2.14 – су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
1. Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған бу күйлерін білу , күйлердің өзгеруін түсіну 2. Молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын талдау 3.Табиғаттағы су айналымын түсінуі , қырау, шық, жауын, тұманның түзілуін ғылыми негізде түсіну |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
1. Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған бу күйлерін біліп, күйлердің өзгеруін түсінеді 2. Молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын қоршаған ортамен байланыстырады |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Физикалық терминдердің (айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылымда) дұрыс қолданылуына мән беру. Булану,конденсация,қаныққан және қанықпаған бу |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия 7 сынып "Молекулалар" Жаратылыстану 5 сынып "Ауа райы, Атмосфера " |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Қатты денелердің балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі, балқу температурасы, меншікті балқу жылуы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы (5 мин) |
Жағымды ортаны қалыптастыру «Таңғы тілек» Топқа бөлу (3 топқа бөлінеді: қыс, көктем, жаз-суреттері арқылы 3 топқа бөлу) Үй тапсырмасы «Сен маған, мен-саған» әдісі Тіке және қайта бағыттау сұрақтары
Дескриптор: Балқу,қатаю процесін біледі. Балқу температурасы мен меншікті балқу жылуын түсінеді. Заттардың күйлері және олардың өзгеру себебін біледі. Өзара бағалау |
қыс,көктем,жаз суреттері |
||||
|
Сабақтың ортасы (30 мин) |
"Мәтінмен жұмыс" әдісі (топтық жұмыс) (8 мин) «Булану, конденсация, қаныққан және қанықпаған бу» тақырыбын оқушылар оқиды, өз білгендерін топтарда талқылайды, тақырып бойынша меңгерген білімдерін постерге түсіреді, әр топ өз жұмысын таныстырып, қорғайды. Постерді қорғау: (10 мин) Дескриптор: Булану, конденсация, қаныққан және қанықпаған бу түзілуін біледі Процесті МКТ негізінде түсіндіреді. Табиғаттағы су айналымын - қырау, шық, жауын, тұманның түзілуін ғылыми негізде түсінеді. Смайликтер, керемет,тамаша, қолпаштау және т.б " Серпілген сұрақтар" әдісі ( қарқын) 1.Булану ...... 2. Конденсация........ 3.Қаныққан бу....... 4. Қанықпаған бу...... 5. 1000 С температурада тұрған массалары әр түрлі су мен су буының ішкі энергиялары туралы не айтуға болады? (Будыкы көп) 6. Суда мұз кесегі жүзіп жүр.Екеуінің де температурасы 00 С.Қандай процестер болуы мүмкін?(Ешқандай агрегаттық өзгеріс болмайды) 7.Ауада әрдайым кездесетін су буы белгілі биіктікте шоғырланған бұлт, тұман түзеді.Сонда ішкі энергия қай бағытта беріледі? "Ойлан-жұптас,бөліс" әдісі (саралап оқытуға тапсырмалар (7 мин)) Жағдаяттық тапсырмалар Тапсырма-1. Қаныққан су буы анықталған температура мен көлемде тұр. Анықталған температурада қаныққан бу көлемі екі есе артса, қысымы қалай өзгереді? Тапсырма-2.(график бойынша)Судың булануына су температурасы мен судың еркін бетінің ауданына қалай әсер ететінін зерттеңіз?
Тапсырма-3.(суреттер бойынша) Егер орта температурасы 20 0 С болса, берілген ыдыстардың қайсысында су температурасы тезірек төмендейді? Ыдыстарды температурасы тез төмендейтіні нен баяу төмендейтініне қарай тәртіппен орналастырыңдар.
Дескриптор: Булану - сұйық температурасына ,сұйық бетінің ауданына тәуелділігін біледі, себебін түсіндіреді. Қаныққан бу қысымы көлеммен байланысын түсінеді. Булану жылдамдығы- сұйықтың температурасына тәуелділік графигін түсінеді. |
Оқулық А-3 парақша, маркерлер суреттер Bilim.land Булану,конденсация графикті зерделеу суреттер |
||||
|
Сабақтың соңы (5 мин) |
Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек тәсілі (Оқудағы кедергісін анықтау мақсаты үшін) «Табыс сатысы» әдісі: ( Оқудың қай деңгейінде тұрғандығын анықтау үшін) 1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН 2 - ші баспалдағы *мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН Сабақ соңында қорытынды жасалады |
Дайын шаблон беріледі
|
||||
|
Үйге тапсырма: Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар . Эксперименттік тапсырма: Жабық ыдыстағы судың булануын зерттеу |
Оқулық дәптер |
|||||
|
Саралау Жалпы сыныптағы оқушылардың оқуын жақсарту мақсатында үлгерімі жоғары деңгейдегі оқушының мүмкіндігін пайдаланып үлгерімі төмен оқушының алға жылжуын қадағалаймын. Күрделілігіәр түрлі деңгейдегі жағдаяттық тапсырмаларды орындату арқылы алға жылжуына ықпал етемін. |
Бағалау Оқушылардың сабаққа қызығушылығы мен белсенділігін арттыру, яғни бәсекеге негізделген ортаны қалыптастыру үшін қалыптастырушы бағалаудың әр түрлі стратегияларын(смайликтер, керемет,тамаша аштың т.б) , қолпаштау түрлерін қолданамын.Әр оқушының сабаққа қатысуы мен белсенді іс-әрекеттерін бағалап отырамын(әр түсті жұлдызшаларды жинауы бойынша) «Табыс сатысы» Екі жұлдыз, бір тілек әдісін қолданып кері байланыс жасаймын. Әр оқушының оқу кедергілері мен оқу жетістігін білу арқылы өсу динамикасын қадағалаймын. |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері . «Мәңгілік ел» идеясы Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген- экономи калық тұрақты дамуды қалыптастыру (жаhандық дамуға қатысты ғылым мен техниканың дамуына, инновациялық технологияларды меңгеруге деген ұмтылыс)-тиімді энергия көздерін ашу -ЭКСПО-2017
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. |
||||
|
Қорытынды бағалау: Жинаған жұлдызшалары бойынша қорытындылау |
||||||
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз

















