|
Бөлім: |
«Еңбегі адал жас өрен» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахметова Роза |
|
Күні: 18.11.2024 |
Сынып сағаты |
|
Сыныбы: 6 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» / «Көлік құралдарының аялдау жолы» ЖЖЕ№3 «Жедел қызмет нөмірлері» |
|
Сабақтың мақсаты: |
Түрлі жағдаяттар арқылы жасөспірімдер арасындағы қорлау, мазақтау, намысқа тию жағдайларын алдын алу;Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. Жедел қызмет нөмірлері, оларды дұрыс пайдалану туралы ақпарат беру Көлік құралдарының аялдау жолы туралы білімдерін кеңейту |
|
Күтілетін нәтиже |
Дөрекілік, өктемдік танытатын адамдармен өзін қалай ұстау керектігін үйренеді;Біреуді мазақтауға, қорлауға, намысына тиюге жол бермейді. Сынып арасында бір-бірін қолдай білуге, сыйластық танытуға үйренеді. Жедел қызмет нөмірлері мен көлік құралдарының аялдау жолы туралы білімдері кеңейеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі:ҚР мемлекеттік Әнұранын орындау (Ұ) “Жылы лебіз” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. |
«Жылы лебіз” әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы көңіл күйлерін көтереді |
ҚБ: қол соғу |
Дыбыс ұлғайт қыш колонка |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1.Буллинг деген не? 2.Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? 3.Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек? 4.Егер сен өзің біреуді қорлап жүрген болсаң ше? 5.Неліктен адамдар бір-бірін қорлап, қиянат жасайды? Сұрақтары бойынша оқушылар білімін тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді және өзара ұжымдық талқылау жасайды .
|
Қалыптас тырушы бағалау: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталанды ру. |
|
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
1) Жағдаяттық сұрақтарға дәл жауап беріп көрейік. 1.Сен осы сыныпқа жаңадан келген оқушысың. Келе сала саған қыздар тиісе бастады. Қандай әрекетке барасың? 2. Сенің тұрмыс жағдайың онша емес, соған сай киімің де әдемі емес, ескілеу. Осыны пайдаланып оқушылар сені үнемі кемсітеді. Бұл жағдайдан қалай шығасың? 3. Үлкен сынып ер балалары сендерден үнемі ақша сұрайды. Ақша болмаса, оңашады ұрып та алады. Енді не істеуге болады? 2) Топтық жұмыс «Буллингтен қорған!» Шарты: Әр топ буллингке қатысты шағын көрініс дайындауы керек.Көріністе буллингтен шығу жолы да қарастырылуы керек. 3) «Көлік құралдарының аялдау жолы» ЖЖЕ№3
Көлік құралына жолдың оң жағындағы жол жиегіне, ал ол жоқ болғанда — жолдың жүру бөлігінің шетіне аялдауға және тоқтап тұруға жол беріледі.Елді мекендерде әр бағыт үшін бір жүру жолағы бар, ортасында трамвай жолы жоқ жолдарда және біржақты жүру жолдарында жолдың сол жағына аялдауға және тоқтап тұруға жол беріледі. Жүру бөлігімен шектесетін, оған толықтай және ішінара кіретін тротуардың шетінде, егер бұл жаяу жүргіншілер жүрісіне кедергі келтірмейтін болса, жеңіл автомобильдердің, мотоциклдердің, мопедтердің және велосипедтердің тоқтап тұруына рұқсат етіледі. Жаяу жүргіншілер өткелдерінде және олардың алдындағы бес метрден жақын жерде; жолдардың жүру бөліктерінің қиылысында және жолдың қиылысатын жүру бөлігінің шетіне отыз метрден жақын жерде; аялдама алаңдарында және оларға он бес метрден жақын жерде, ал олар болмаған кезде маршруттық көлік құралдары немесе такси аялдамасының нұсқағышынан он бес метрден жақын жерде;көлік құралы басқа жүргізушілерден бағдаршам сигналдарын, жол белгілерін көлегейлейтін немесе басқа көлік құралдарының жүруіне (кіруіне немесе шығуына) мүмкіндік бермейтін немесе басқа көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің жүруіне кедергі (кептеліс) келтіретін жерлерде;гүлзарларда, көгалдарда, балалар және спорт алаңдарында тоқтауға тыйым салынады. Тоқтауға тыйым салынған жерде мәжбүрлі тоқтаған кезде жүргізуші көлік құралын ол жерден әкету үшін барлық қажетті шараларды қолдануға міндетті.Бұл жол жүрісіне басқа қатысушыларға кедергі немесе қауіп келтірмейтініне көз жеткізбейінше, көлік құралының есіктерін ашуға, оларды ашық қалдыруға немесе жолдың жүру бөлігіне шығуға тыйым салынады. 4) «Жедел қызмет нөмірлері»
Жедел
қызметтердің нөмірлері — әр
түрлі елдерде жедел көмек алу үшін қолданылатын телефон
нөмірлері. Мұндай нөмірлер елдегі құтқару, жедел жәрдем,
полиция және сол сияқты құрылымдарды біріктіре алады (әр
жедел қызмет номеріне өмірден мысалдар келтіре отырып түсіндіремін
) Төтенше жағдай
орын алса - 112 номеріне
хабарласыңыз. |
ҚБ:мадақтау пікір білдіру
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Тақырып тық кесте, суреттер,
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Еркін микрафон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ: сабаққа белсенді қатысқан оқушыны мадақтау арқылы |
|
|
«Тексерілді» ---------------------------------------------------
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Буллингтен қорған!» / «Көлік құралдарының аялдау жолы» ЖЖЕ№3 «Жедел қызмет нөмірлері»
«Буллингтен қорған!» / «Көлік құралдарының аялдау жолы» ЖЖЕ№3 «Жедел қызмет нөмірлері»
|
Бөлім: |
«Еңбегі адал жас өрен» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахметова Роза |
|
Күні: 18.11.2024 |
Сынып сағаты |
|
Сыныбы: 6 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» / «Көлік құралдарының аялдау жолы» ЖЖЕ№3 «Жедел қызмет нөмірлері» |
|
Сабақтың мақсаты: |
Түрлі жағдаяттар арқылы жасөспірімдер арасындағы қорлау, мазақтау, намысқа тию жағдайларын алдын алу;Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. Жедел қызмет нөмірлері, оларды дұрыс пайдалану туралы ақпарат беру Көлік құралдарының аялдау жолы туралы білімдерін кеңейту |
|
Күтілетін нәтиже |
Дөрекілік, өктемдік танытатын адамдармен өзін қалай ұстау керектігін үйренеді;Біреуді мазақтауға, қорлауға, намысына тиюге жол бермейді. Сынып арасында бір-бірін қолдай білуге, сыйластық танытуға үйренеді. Жедел қызмет нөмірлері мен көлік құралдарының аялдау жолы туралы білімдері кеңейеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі:ҚР мемлекеттік Әнұранын орындау (Ұ) “Жылы лебіз” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. |
«Жылы лебіз” әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы көңіл күйлерін көтереді |
ҚБ: қол соғу |
Дыбыс ұлғайт қыш колонка |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1.Буллинг деген не? 2.Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? 3.Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек? 4.Егер сен өзің біреуді қорлап жүрген болсаң ше? 5.Неліктен адамдар бір-бірін қорлап, қиянат жасайды? Сұрақтары бойынша оқушылар білімін тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді және өзара ұжымдық талқылау жасайды .
|
Қалыптас тырушы бағалау: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталанды ру. |
|
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
1) Жағдаяттық сұрақтарға дәл жауап беріп көрейік. 1.Сен осы сыныпқа жаңадан келген оқушысың. Келе сала саған қыздар тиісе бастады. Қандай әрекетке барасың? 2. Сенің тұрмыс жағдайың онша емес, соған сай киімің де әдемі емес, ескілеу. Осыны пайдаланып оқушылар сені үнемі кемсітеді. Бұл жағдайдан қалай шығасың? 3. Үлкен сынып ер балалары сендерден үнемі ақша сұрайды. Ақша болмаса, оңашады ұрып та алады. Енді не істеуге болады? 2) Топтық жұмыс «Буллингтен қорған!» Шарты: Әр топ буллингке қатысты шағын көрініс дайындауы керек.Көріністе буллингтен шығу жолы да қарастырылуы керек. 3) «Көлік құралдарының аялдау жолы» ЖЖЕ№3
Көлік құралына жолдың оң жағындағы жол жиегіне, ал ол жоқ болғанда — жолдың жүру бөлігінің шетіне аялдауға және тоқтап тұруға жол беріледі.Елді мекендерде әр бағыт үшін бір жүру жолағы бар, ортасында трамвай жолы жоқ жолдарда және біржақты жүру жолдарында жолдың сол жағына аялдауға және тоқтап тұруға жол беріледі. Жүру бөлігімен шектесетін, оған толықтай және ішінара кіретін тротуардың шетінде, егер бұл жаяу жүргіншілер жүрісіне кедергі келтірмейтін болса, жеңіл автомобильдердің, мотоциклдердің, мопедтердің және велосипедтердің тоқтап тұруына рұқсат етіледі. Жаяу жүргіншілер өткелдерінде және олардың алдындағы бес метрден жақын жерде; жолдардың жүру бөліктерінің қиылысында және жолдың қиылысатын жүру бөлігінің шетіне отыз метрден жақын жерде; аялдама алаңдарында және оларға он бес метрден жақын жерде, ал олар болмаған кезде маршруттық көлік құралдары немесе такси аялдамасының нұсқағышынан он бес метрден жақын жерде;көлік құралы басқа жүргізушілерден бағдаршам сигналдарын, жол белгілерін көлегейлейтін немесе басқа көлік құралдарының жүруіне (кіруіне немесе шығуына) мүмкіндік бермейтін немесе басқа көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің жүруіне кедергі (кептеліс) келтіретін жерлерде;гүлзарларда, көгалдарда, балалар және спорт алаңдарында тоқтауға тыйым салынады. Тоқтауға тыйым салынған жерде мәжбүрлі тоқтаған кезде жүргізуші көлік құралын ол жерден әкету үшін барлық қажетті шараларды қолдануға міндетті.Бұл жол жүрісіне басқа қатысушыларға кедергі немесе қауіп келтірмейтініне көз жеткізбейінше, көлік құралының есіктерін ашуға, оларды ашық қалдыруға немесе жолдың жүру бөлігіне шығуға тыйым салынады. 4) «Жедел қызмет нөмірлері»
Жедел
қызметтердің нөмірлері — әр
түрлі елдерде жедел көмек алу үшін қолданылатын телефон
нөмірлері. Мұндай нөмірлер елдегі құтқару, жедел жәрдем,
полиция және сол сияқты құрылымдарды біріктіре алады (әр
жедел қызмет номеріне өмірден мысалдар келтіре отырып түсіндіремін
) Төтенше жағдай
орын алса - 112 номеріне
хабарласыңыз. |
ҚБ:мадақтау пікір білдіру
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Тақырып тық кесте, суреттер,
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Еркін микрафон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ: сабаққа белсенді қатысқан оқушыны мадақтау арқылы |
|
|
«Тексерілді» ---------------------------------------------------
шағым қалдыра аласыз

















