Сынып сағаты
|
Мекеме |
Кішішыған орта мектебі Оспанова З.С |
||||||||||
|
Сыныбы: |
10 «Ә» сынып |
||||||||||
|
Сынып сағатының тақырыбы |
Буллингтен қорған 16.09.2024 |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Желі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия). Буллингке қарсы күресудің ортақ ережесін сақтайды, мысалдар келтіру. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Желідегі қауіпсіздік ережесін білу Оқушылардың басым бөлігі: Интернет желісін пайдалану барысында қауіпсіздік ережесін сақтай отырып алаяқтардан сақтану. Кейбір оқушылар: Интернет желісін пайдалануда қауіп-қатерден дұрыс қорғана алады |
||||||||||
|
Ойлау дағылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Желілік қауіпсіздік,ақпараттық қауіпсіздік, алаяқтық кибербуллинг IP -адрес |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5-минут Топтастыру Бастапқы білімді анықтау және үй тапсырмасын сұрау 5 минут Жаңа тақырыпты ашу кезеңі 10 минут Жаңа тақырып 10 мин Сабақтың ортасы 5 минут Тапсырма 5 минут |
Ұйымдастыру . Сәлемдесу ,түгелдеу Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. Оқушыларды «Селфи әдісі» арқылы суреттерін бірінші параққа салғызып кейіннен телефонға бір –бірін суретке түсірткізіп қайсы сурет жақсырақ шықты анықтау арқылы бір-біріне комплимент айтады. АКТ мүмкіндігі пайдасы зор екенін айтып өтеді.
Топтастыру. Оқушыларды 2 топқа біріктіремін (интернет тобы) және (компьютер тобы.) Топтастыру:
Оқушыларға фишинг және буллинг туралы тапсырмалар беріледі. Топтық жұмыс 1-топ Жақтаушы топтар интернеттің пайдасын, буллингке ұшырамау жолдарын, хакерлердің қалай жұмыс жасайтындығы туралы өз ойларын айтады. «Интернет» тобына Тапсырма№1 Венн диаграмасы арқылы компьютерлік қауіпсіздік пен желілік қауіпсідікті салыстырыңдар? Дескрипторлар: Компьютерлік қауіпсіздік туралы біледі Желілік қауіпсіздік туралы біледі Компьютерлік және желілік қауіпсіздікті салыстырады Смайликтер арқылы бағалаймын 2-Топ Зиянды жақтарын айтады, буллинг дегеннің не екенін, хакерлердің адамдарға зиян келтіру жолдарын айтады. «Компьютер» тобына Тапсырма №2 Кибербуллингке қалай қарсы тұруға болады? Кибербуллингке қарсы күресудің ортақ ережесін жасап ұсыныңдар. Жасалған ереженің әрбір пунктіне дәлелді мысалдар келтіріңдер. Дескрипторлар: Кибербуллингкеқарсы күресу шараларын анықтайды Ортақ ережежасай алады? Смайликтер арқылы бағалаймын Жеке жұмыс: Оқушыларға буллинг туралы бинебаян көрсетіледі. Оқушылар бинебаяннан көргендерін айтып талқылайды. Видео ролик көрсету. амда буллинг мектеп оқушылары арасында ғана болады деген түсінік қалыптасқан . Шын мәнінде кез келген жастағы адам үйде, көшеде , жұмыста, оқу орнында, қысқасы барлық жерде буллингпен ұшырасуы мүмкін. Буллинг деп көп жағдайда бір адамның бір адамды қорқытып үркіткенін ,қудалауын атайды. Ал құрбанға топ болып әлімжеттік жасауды моббинг дейді. Буллингтің негізгі төрт түрі бар. Олар 1-сөзбен қорқыту 2-күшпен қорқыту 3-реляцион түрі және кибернетикалық буллинг. Буллингтің күш көрсету арқылы жүретін түрі адамның тәніне зиянын тигізеді оның дүние мүлкіне зардап әкеледі. Мәселен иықпен қағып өту,ұру, төбелесу, осықатарда. Әдетте буллинг басқалай басталып ақыр соңында күшкөрсетуге алып келеді. Күшкөрсету өлімге апаруы мүмкін өте қауіпті буллинг түрі. Сөз формасындағы буллингте адам ауызша айқаймен дауыс көтеру арқылы және күліп кекетіп мұқату арқылы зорлық көрсетеді. Құрбанды қорлап оның намысына тию сыртынан ол туралы өтірік айту өсек тарату дөрекі сөйлеу жәбірлеу сөз түріндегі буллингке кіреді. Буллингті кейде әлеуметтік агрессия депте атайды. Бұл бір адаммен қарымқатынас құру арқылы оған зиян келтіру кемсіту. Сондай ақ реляцион буллинг түсінігін бір адам басқа жанның репутациясына кір келтіргісі келген оның қоғамдағы беделіне нұқсан келтіруді ойлап жасаған әрекетін сипаттағандада қолданады буллинг сырткөзге жақынараласатын адамдар боп көрінетін ортада болуы мүмкін. Сондықтан ол ұзақ уақыт басқа адамдарға байқалмай бірнеше жылға созылуы мүмкін . Жұппен жұмыс әрбір кішкентай тақырыпшаларды жұптарымен бірігеп оқи отырып талқылайды. Желідегі қауіпсіздік
Қалыптастырушы бағалау. «Смайлик» арқылы оқушылар бір бірін бағалайды. Мұғалім әр бір түзілген ережеге сындарлы тиімді байланыс береді.
Саралау: «Қорытынды» тәсілі бойынша бір тапсырманы көре отырып, әр оқушы өз ойын өз нұсқада талқылайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс береді. |
Тірек қағаздары
Үй бейнесі салынған суреттер Түрлі түсті маркерлер
Ақпарат қауіпсіздігі туралы слайд
Ақпара қауіпсіздігі туралы мәнмәтін
Желі қауіпсіздігі тулары слайд Бейнеролик Bilimland.kz
Желідегі алаяқтар туралы мәнмәтін
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақ соңында "Шахмат " әдісі арқылы оқушылар ақ ұяшықтарға рефлексия жазады. Жаңа тақырыпты оқыған кезде не туралы білгіңіз к Алдағы уақытта біліміңізді жақсартқыңыз келетін тақырыпты түсінбеу саласын көрсетіңіз деген сұрақтарға жауап жазады. |
Шахмат суреті |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Буллингтен қорған " сынып сағаты 10 сынып
"Буллингтен қорған " сынып сағаты 10 сынып
Сынып сағаты
|
Мекеме |
Кішішыған орта мектебі Оспанова З.С |
||||||||||
|
Сыныбы: |
10 «Ә» сынып |
||||||||||
|
Сынып сағатының тақырыбы |
Буллингтен қорған 16.09.2024 |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Желі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия). Буллингке қарсы күресудің ортақ ережесін сақтайды, мысалдар келтіру. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Желідегі қауіпсіздік ережесін білу Оқушылардың басым бөлігі: Интернет желісін пайдалану барысында қауіпсіздік ережесін сақтай отырып алаяқтардан сақтану. Кейбір оқушылар: Интернет желісін пайдалануда қауіп-қатерден дұрыс қорғана алады |
||||||||||
|
Ойлау дағылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Желілік қауіпсіздік,ақпараттық қауіпсіздік, алаяқтық кибербуллинг IP -адрес |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5-минут Топтастыру Бастапқы білімді анықтау және үй тапсырмасын сұрау 5 минут Жаңа тақырыпты ашу кезеңі 10 минут Жаңа тақырып 10 мин Сабақтың ортасы 5 минут Тапсырма 5 минут |
Ұйымдастыру . Сәлемдесу ,түгелдеу Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. Оқушыларды «Селфи әдісі» арқылы суреттерін бірінші параққа салғызып кейіннен телефонға бір –бірін суретке түсірткізіп қайсы сурет жақсырақ шықты анықтау арқылы бір-біріне комплимент айтады. АКТ мүмкіндігі пайдасы зор екенін айтып өтеді.
Топтастыру. Оқушыларды 2 топқа біріктіремін (интернет тобы) және (компьютер тобы.) Топтастыру:
Оқушыларға фишинг және буллинг туралы тапсырмалар беріледі. Топтық жұмыс 1-топ Жақтаушы топтар интернеттің пайдасын, буллингке ұшырамау жолдарын, хакерлердің қалай жұмыс жасайтындығы туралы өз ойларын айтады. «Интернет» тобына Тапсырма№1 Венн диаграмасы арқылы компьютерлік қауіпсіздік пен желілік қауіпсідікті салыстырыңдар? Дескрипторлар: Компьютерлік қауіпсіздік туралы біледі Желілік қауіпсіздік туралы біледі Компьютерлік және желілік қауіпсіздікті салыстырады Смайликтер арқылы бағалаймын 2-Топ Зиянды жақтарын айтады, буллинг дегеннің не екенін, хакерлердің адамдарға зиян келтіру жолдарын айтады. «Компьютер» тобына Тапсырма №2 Кибербуллингке қалай қарсы тұруға болады? Кибербуллингке қарсы күресудің ортақ ережесін жасап ұсыныңдар. Жасалған ереженің әрбір пунктіне дәлелді мысалдар келтіріңдер. Дескрипторлар: Кибербуллингкеқарсы күресу шараларын анықтайды Ортақ ережежасай алады? Смайликтер арқылы бағалаймын Жеке жұмыс: Оқушыларға буллинг туралы бинебаян көрсетіледі. Оқушылар бинебаяннан көргендерін айтып талқылайды. Видео ролик көрсету. амда буллинг мектеп оқушылары арасында ғана болады деген түсінік қалыптасқан . Шын мәнінде кез келген жастағы адам үйде, көшеде , жұмыста, оқу орнында, қысқасы барлық жерде буллингпен ұшырасуы мүмкін. Буллинг деп көп жағдайда бір адамның бір адамды қорқытып үркіткенін ,қудалауын атайды. Ал құрбанға топ болып әлімжеттік жасауды моббинг дейді. Буллингтің негізгі төрт түрі бар. Олар 1-сөзбен қорқыту 2-күшпен қорқыту 3-реляцион түрі және кибернетикалық буллинг. Буллингтің күш көрсету арқылы жүретін түрі адамның тәніне зиянын тигізеді оның дүние мүлкіне зардап әкеледі. Мәселен иықпен қағып өту,ұру, төбелесу, осықатарда. Әдетте буллинг басқалай басталып ақыр соңында күшкөрсетуге алып келеді. Күшкөрсету өлімге апаруы мүмкін өте қауіпті буллинг түрі. Сөз формасындағы буллингте адам ауызша айқаймен дауыс көтеру арқылы және күліп кекетіп мұқату арқылы зорлық көрсетеді. Құрбанды қорлап оның намысына тию сыртынан ол туралы өтірік айту өсек тарату дөрекі сөйлеу жәбірлеу сөз түріндегі буллингке кіреді. Буллингті кейде әлеуметтік агрессия депте атайды. Бұл бір адаммен қарымқатынас құру арқылы оған зиян келтіру кемсіту. Сондай ақ реляцион буллинг түсінігін бір адам басқа жанның репутациясына кір келтіргісі келген оның қоғамдағы беделіне нұқсан келтіруді ойлап жасаған әрекетін сипаттағандада қолданады буллинг сырткөзге жақынараласатын адамдар боп көрінетін ортада болуы мүмкін. Сондықтан ол ұзақ уақыт басқа адамдарға байқалмай бірнеше жылға созылуы мүмкін . Жұппен жұмыс әрбір кішкентай тақырыпшаларды жұптарымен бірігеп оқи отырып талқылайды. Желідегі қауіпсіздік
Қалыптастырушы бағалау. «Смайлик» арқылы оқушылар бір бірін бағалайды. Мұғалім әр бір түзілген ережеге сындарлы тиімді байланыс береді.
Саралау: «Қорытынды» тәсілі бойынша бір тапсырманы көре отырып, әр оқушы өз ойын өз нұсқада талқылайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс береді. |
Тірек қағаздары
Үй бейнесі салынған суреттер Түрлі түсті маркерлер
Ақпарат қауіпсіздігі туралы слайд
Ақпара қауіпсіздігі туралы мәнмәтін
Желі қауіпсіздігі тулары слайд Бейнеролик Bilimland.kz
Желідегі алаяқтар туралы мәнмәтін
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақ соңында "Шахмат " әдісі арқылы оқушылар ақ ұяшықтарға рефлексия жазады. Жаңа тақырыпты оқыған кезде не туралы білгіңіз к Алдағы уақытта біліміңізді жақсартқыңыз келетін тақырыпты түсінбеу саласын көрсетіңіз деген сұрақтарға жауап жазады. |
Шахмат суреті |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз

еледі?












