Буллингтен қорған! «Біз әртүрліміз, бір теңбіз!»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Буллингтен қорған! «Біз әртүрліміз, бір теңбіз!»

Материал туралы қысқаша түсінік
Буллингтен қорған! «Біз әртүрліміз, бір теңбіз!»қауіпсіздік сабағы қосылған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:

20.01.2025

Сынып:8 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып сағатының тақырыбы

Буллингтен қорған! «Біз әртүрліміз, бір теңбіз!»

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға буллингтің (қорқытушылық, зомбылық) қауіптілігін түсіндіру;


Күтілетін нәтиже

Оқушыларға буллингтің (қорқытушылық, зомбылық) қауіптілігін түсінеді.

Құндылық

заң және тәртіп

Құзіреттілік

азаматтық борыш және парасаттылық

Аптаның дәйексөзі

Әділет жолы- адал жол

Қолданылатын ресурстар

Интернет желісі

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті


Сабақтың басы

(10 мин)



Оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың мақсатын және құрылымын таныстырады.

Оқушыларға буллинг туралы қысқаша түсінік береді.

Сабаққа қызығушылықтарын арттыру үшін олардың мектептегі ұжымдық қарым-қатынастарын сұрайды.

Мұғалім:

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы — «Буллингтен қорған!» Біз, өзімізді құрметтей отырып, бір-бірімізге құрмет көрсетуіміз керек екенін түсінуіміз қажет. Буллинг — бұл тек физикалық зорлық-зомбылық емес, ол адамның психологиясына да теріс әсер етеді. Буллинг — бұл бір адамды немесе топты қорқыту, кемсіту, жәбірлеу. Буллингтің түрлері әртүрлі болуы мүмкін: сөзбен қорлау, әлеуметтік желілерде бопсалау, физикалық күш көрсету немесе психологиялық қысым көрсету.

Өзара құрмет, достық және түсіністік қағидаларын түсіндіреді.

Мұғалім:

Егер сізді немесе біреуді буллингке ұшырағанын байқасаңыз, сіздер үнсіз қалмауларыңыз керек. Әрқашан әділдік пен шындық үшін күресіңіздер. Әрбір адам өзін жақсы сезінуге лайықты, оны кімде-кім қорламауы керек. Егер сіз буллингтің құрбаны болып жатсаңыз, ата-аналарыңызбен, мұғалімдермен немесе сенімді адаммен бөлісіңіз. Буллингке қарсы тұру — баршамыздың міндетіміз.

Мұғалімге сәлем береді.

Қызығушылықтары мен күткендері туралы қысқаша айтады.


Мұғалімнің сөзіне назар аударып, өз пікірлерін айтады.

Буллингке тап болған адамдарды түсіну туралы әңгіме жүргізеді.













Топтарға бөлініп, өзара құрмет көрсету тәсілдері мен оның тиімділігін талқылайды.

Буллингтің алдын алу үшін өздері ұстанатын қағидалармен бөліседі.






Сабақтың ортасы

(23 мин











Мектепте және қоғамда бейбітшілік, құрмет, достық болу үшін әрқайсымыз өз үлесімізді қосуымыз керек. Біз әрқашан бір-бірімізге көмек көрсетуге дайын болуымыз, қиын сәтте қолдауға ұмтылуымыз керек.

Кейс жаттығу:

Буллингтің әсері:

1. Буллингтің жәбірленушілерге, қасындағы адамдарға және қоғамға эмоционалды және психологиялық әсерін талқылаңыз.

2. Әсерді көрсету үшін өмірден алынған мысалдарды немесе әңгімелерді пайдаланыңыз.

Буллингтің алдын алу стратегиялары туралы оқушылармен пікір алмасу:

1. Қорқытудың алдын алу стратегиялары

2. Мейірімді және қолдаушы болу.

3. Қорқытуға қарсы сөйлеу, қарсы тұру.

4. Оқушыларды жағымды ортаға ықпал ету жолдарын ойластыруға шақыру.


Топтық жаттығу:

1. Оқушыларды шағын топтарға бөліп, әр топқа буллингтің жағдайын бейнелейтін сценарий картасын беріңіз.

2. Әр топтан сценарийді талқылап, мейірімділік пен жауапкершілікті көрсететін жауап беруді сұраңыз.

3. Әр топ өз сценарийі мен шешімін сыныпқа ұсынады.


Мұнда бірнеше маңызды қағидалар келтірілген:

1. Құрмет көрсету

Әр адамның жеке тұлғасын құрметтеу керек. Кез келген адам қандай да бір кемшілігіне қарамастан құрметке лайық.

Басқа адамдарды қорламау, олардың сезімдерін ескеру.

Үлкендерге және қатарластарға құрметпен қарау — бұл біздің мәдениетіміз бен ұлттық құндылықтарымызға сәйкес келеді.

2. Әділ болу

Әрқашан әділ болуға ұмтылыңыз. Егер біреуге әділетсіздік жасалып жатса, оған қарсы тұрып, шындықты қорғаңыз.

Оңды, әділ және ашық ойлай отырып, өз пікіріңізді айтуға болады.

3. Көмек көрсету

Қиын жағдайда қалған адамға көмек көрсету — бұл өте маңызды қағида. Буллингтің құрбаны болған адамға қолдау көрсету, оған моральдық көмек беру қажет.






Сабақтың соңы

(12 мин)



Оқушыларға өздерінің құқығын қорғау, буллингтің алдын алу шаралары туралы түсіндіреді.

Қандай жағдайда көмек сұрау қажет екендігін, құрбандарға қолдау көрсету жолдарын айтады.

Сабақтың соңында, буллингтің алдын алудың маңызды екендігін атап өтіп, әр оқушының бір-біріне құрмет көрсетуі керектігін қорытындылайды

Қорытынды сұрақтарға жауап береді.

Өздеріне қолайлы әдістер арқылы буллингке қарсы әрекет ету жолдарын анықтайды.

8 САБАҚ. «АТА-АНАМЕН ЖӘНЕ СЕНІМДІ ЕРЕСЕКТЕРМЕН ҚАУІПСІЗДІК МӘСЕЛЕЛЕРІНҚАЛАЙ АШЫҚ ТАЛҚЫЛАУҒАБОЛАДЫ?» Сабақтың мақсаты: ата-аналармен және сенімді ересектермен қауіпсіздік мәселелерін ашық талқылауға үйрету. Балаларды ата-аналарына сенуге үйрету. Негізгі міндеттер: 1. Қауіпсіздік мәселелері бойынша ата-аналармен және ересектермен қарымқатынастың маңыздылығын қарастырыңыз. 2. Қауіпсіздік тақырыбындағы әңгімені қалай бастау керектігін түсіндіріңіз. 3. Балаларды ересектерге сенуге және олармен өз тәжірибелерімен бөлісуге үйрету. Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минут)

2. Негізгі бөлім (6 минут) Ата-анамен және сенімді ересектермен қауіпсіздік мәселелерін қалай ашық талқылауға болады. Сенім шеңберіндегі бірінші орынды бала өзі алады. Мұнда біз ең алдымен өзімізге, өз сезімдерімізге, ойларымызға және тұжырымдарымызға сенетінімізді хабарлау маңызды. Баланың жақын шеңберінде екінші орында ата-анасы болады. Жақын туыстары әдетте сенім шеңберінде үшінші орында. Баланы білетін адамдар: көршілер, ата-аналардың әріптестері, медицина қызметкерлері, полиция қызметкерлері. Жеке ойлар мен сезімдермен бөлісуге тыйым салынады, тек ата-аналардың қатысуымен байланысады. Бесінші шеңбердегі адамдарға тек дәрігерлер ата-анасының қатысуымен қол тигізе алады. Басқалармен сөйлесуге тыйым салынады. Б.

3. Қорытынды (2 минут)- Сабақты қорытындылау. - Сабақты қорытындылау. - Қауіпсіздік мәселелері бойынша ата-аналармен және ересектермен қарымқатынастың негізгі ережелерін қайталау.

Кері байланыс: (2 минут)

«Смортфон» әдісі




Тексерілді

Басшының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары_______________


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.01.2025
185
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі