Материалдар / «Буллингтен қорған!» «Ілінген қозғалтқышы бар велосипед пен мопед» ЖЖЕ №9 Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 32-САБАҚ 5- сынып: «Мектептегі қауіпсіздік ережелері»

«Буллингтен қорған!» «Ілінген қозғалтқышы бар велосипед пен мопед» ЖЖЕ №9 Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 32-САБАҚ 5- сынып: «Мектептегі қауіпсіздік ережелері»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Буллингтен қорған!» «Ілінген қозғалтқышы бар велосипед пен мопед» ЖЖЕ №9 Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 32-САБАҚ 5- сынып: «Мектептегі қауіпсіздік ережелері»
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар-32

Бекітемін:


Күні

.... .05.2025

Сынып жетекші:


Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Буллингтен қорған!»

«Ілінген қозғалтқышы бар велосипед пен мопед» ЖЖЕ №9

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

32-САБАҚ

5- сынып: «Мектептегі қауіпсіздік ережелері»

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға буллингтің түрлері мен оның алдын алу жолдарын түсіндіру.

Оқушыларды адамгершілікке, өз құқықтарын қорғауға, және өзгелерді құрметтеуге тәрбиелеу.

Қауіпсіздік сабағының мақсаты

Оқушыларға мектептегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру, мектепте өздерінің және басқалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәсілдерін меңгерту.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларға өзара құрмет, адамгершілік, және қайырымдылық құндылықтарын дарыту.

Дәйексөз

Күннің көзі ортақ, жақсының сөзі ортақ

Сабақтың барысы



Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы


Оқушылармен сәлемдесу.

Сабақтың мақсатын хабарлау.

Сабақтың тақырыбын ашу үшін сұрақтар қою:

-«Сіздер буллинг деген сөзді естідіңіздер ме?»

-«Буллингтің қандай түрлері бар?»

-«Буллингтен қалай қорғануға болады?»

Оқушылар сәлемдесіп, мұғалімнің сұрағына жауап береді.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты туралы тыңдайды.


слайдтар немесе флипчартта жазылған сұрақтар

Жаңа сабақ


Буллингтің анықтамасы: адамның психикалық, физикалық немесе әлеуметтік тұрғыда басқа адамға қысым көрсетуі.

Буллингтің түрлері:

  1. Физикалық буллинг – біреуге дене тұрғысынан зиян келтіру.

  2. Психологиялық буллинг – адамды қорқыту, кемсіту.

  3. Әлеуметтік буллинг – әлеуметтік байланыстарды бұзу, оқшаулау.

  4. Кибербуллинг – интернет арқылы басқа адамды қудалау.

Буллингтің белгілері мен оның зияны туралы түсіндіру.

Буллингпен күресу жолдары:

Оқу орындарында қолайлы атмосфера қалыптастыру.

Құқықтарыңды білу және қорғау.

Сенімді тұлғаларға (мұғалімдер, ата-аналар) хабарласу.

Буллингтің түрлері мен оның зияны туралы сұрақтарға жауап береді.

Буллингтің түрлерін талқылай отырып, мысалдар келтіреді.


Буллингтің түрлері мен белгілерін бейнелейтін слайдтар.

Буллингтің түрлі түрлері туралы қысқаша бейнемазмұн.

Буллингтің салдары мен оның адам психикасына әсерін көрсететін фильмдер немесе бейнемазмұн


Сабақтың ортасы








Оқушыларды 3 топқа бөліп, әр топқа буллингтің бір түрін анықтап, оны қалай болдырмауға болатыны туралы пікірталас жүргізу тапсырмасын беру.

1-топ: Физикалық буллинг.

2-топ: Психологиялық буллинг.

3-топ: Кибербуллинг.


Оқушылар 3 топқа бөлініп, өздеріне берілген буллингтің түрін анықтап, оның алдын алу жолдары туралы пікірталас жүргізеді.

Топтар өз пікірлерін жазып, топ ішінде талқылайды.

Әр топқа берілетін буллингтің түрлерін сипаттайтын карточкалар.



ЖЖЕ №9 сабағының тақырыбы: «Ілінген қозғалтқышы бар велосипед пен мопед».

Мақсатын таныстыру: Оқушыларға «Ілінген қозғалтқышы бар велосипед пен мопед» туралы жол қозғалысы ережелерін түсіндіру.

Мопед пен велосипедті басқарудағы қауіпсіздік ережелерін, олардың жолдағы қозғалыс ережелерін білу.

Оқушылардың көлік құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыру.

Оқушыларға сұрақ қою:

-«Сіздер мопед немесе велосипедті қаншалықты жиі пайдаланасыздар?»

-«Жолда қозғалыс кезінде қандай қауіпсіздік ережелерін білесіздер?»

Мопед пен ілінген қозғалтқышы бар велосипед туралы түсінік беру:

Мопед – бұл қозғалтқышы бар көлік құралы, оның максималды жылдамдығы 50 км/сағ-тан аспауы тиіс.

Ілінген қозғалтқышы бар велосипед – моторлы велосипед, оның қозғалтқышы педальмен жұмыс істейді, бірақ қосымша мотор көмегімен жүре алады.

Жол қозғалыс ережелері:

Мопед пен велосипедтің жолда жүру ережелері мен шектеулері: мопед жүргізушісі қауіпсіздік қалпағын киюі тиіс, велосипедшілер жаяу жүргінші жолымен жүрмейді.

Қосымша ережелер: мопед пен велосипед жүргізушілері қала көшелерінде және жолдарда көлік қозғалысына қауіп төндірмейтіндей жолда жүруі тиіс.

-«Мопед пен велосипедтің айырмашылығы қандай?»

-«Мопед жүргізушісі не киюі тиіс?»

-«Велосипед пен мопедтің жолда қалай қозғалу керек?»

Оқушылар мұғалімнің мопед пен ілінген қозғалтқышы бар велосипед туралы түсінік бергенін тыңдайды.

Мопедтің және велосипедтің жолдағы қозғалыс ережелерімен танысады.


Слайдтар: мопед пен ілінген қозғалтқышы бар велосипедтің суреттері, жол қозғалысы белгілері.

Видеоролик: мопед пен велосипед жүргізушілері нің жолда қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы.


Қауіпсіз

дік сабағы

(10 минут)

Сабақтың мақсаты мен тақырыбы туралы қысқаша түсіндіру.

Оқушыларды назарын қауіпсіздік сабаққа аудару үшін сұрақ қою:

-«Сіздер мектепте қандай қауіпсіздік ережелерін білесіздер?»

-«Мектепте қандай қауіпсіздік жағдайлары болуы мүмкін?»

Мектептегі қауіпсіздік ережелері туралы баяндау:

Мектепте қауіпсіздік ережелері: сабақ кезінде және үзіліс кезінде қауіпсіздік.

Мектепке кіру мен шығу кезіндегі қауіпсіздік.

Өрт қауіпсіздігі, алғашқы көмек көрсету, төтенше жағдайлар кезіндегі әрекеттер.

Электр құралдарын пайдалану ережелері.

Мектепте болатын жарақаттардың алдын алу: спорт алаңдары, баспалдақтар, оқу кабинеттері.


Слайдтар мектептегі қауіпсіздік ережелері мен олардың маңыздылығы туралы.


Сабақтың соңы


Буллингтен қорғанудың негізгі жолдарын қайталау:

Құқықтарыңды білу және қорғау.

Өз-өзіне сенімді болу.

Өзге адамдарға құрмет көрсету.


Оқушылар сабақты қорытындылап, өз пікірлерін ортаға салады.

Сабақтан алған негізгі ақпаратты және өз пікірлерін айтып, ұсыныстар жасайды.


Сабақтың негізгі қорытындылары мен буллингтің алдын алу жолдарын көрсететін слайд.

Оқушылардың жазған ойлары мен ұсыныстарын флипчартта көрсету.



ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
...
02 Сәуір 2025
875
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі