|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Абай И.М. |
|||
|
Күні |
10.02.2025ж. |
|||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сынып сағаты тақырыбы: |
«Буллинген қорған!» |
|||
|
Құндылық: |
Жасампаздық пен жаңашылдық айы |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға зорлық-зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін түсіндіру және зорлыққа қарсы біздің елімізде заң бар екенін айту. Оқушыларға толеранттылық туралы мағлұмат бере отырып, өздері жүрген орталарында мейірімді болуға, бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті де тұлға болып өсуін тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақтың міндеттері: |
Буллингтің белгілерін тану – оқушыларға буллингтің түрлі түрлерін (физикалық, психологиялық, әлеуметтік) анықтауды үйрету. Буллингтің зардаптарын түсіндіру – буллингтің адамға психологиялық, эмоционалдық, әрі әлеуметтік зиян келтіретінін түсіндіру. Буллингке қарсы стратегияларды ұсыну – буллингке қарсы тұру жолдарын, заңды құқықтарды, мектептегі қолдау жүйелерін түсіндіру. Сенімді қарым-қатынас дағдыларын дамыту – қиын жағдайларда немесе қарым-қатынастарда дұрыс әрекет ету әдістерін үйрету. Оқушылар арасында достық пен құрметті насихаттау – мектеп ішінде бір-бірін сыйлау мен қолдауға арналған мәдениет қалыптастыру. |
|||
|
Сабақтың жабдықтары |
Интерактивті тақта, компьютер, үлестірмелі парақтар, маркер, фломастер, бейнеролик, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, «Қорқынышты-әдемі сурет» ойыны, т.б. көрнекіліктер
|
|||
|
Сабақтың дәйек сөздері |
«Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен амандасу. Oқyшылaрдың зeйiнiн caбaққa аудару.
І. Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында «Мен туралы білетін, білмейтін ақпарат» тренинг-ойынын ойнатамын.
Миға шабуыл. «4 сурет, 1 сөз» әдісі
Буллингтің себептері қандай? Буллингтің салдары қандай? Буллингті қалай болдырмауға болады? Буллинг құрбаны болған адам не істеуі керек? Қоғамда буллингке қарсы қандай шаралар қабылдануы керек? Интернеттегі буллингтен қалай қорғануға болады? |
Мұғаліммен амандасады, тренинг-ойынға қатысады. Суреттер арқылы тақырыпты ашады. |
Интерактивті тақта Ребус |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
ІІ. Топтық жұмыс Жағдаятты талдау: 7-сынып оқушысы Айнұр сабақта жақсы оқиды, бірақ ол құрбылары тарапынан көп қысымға ұшырайды.
Айнұр да бастапқыда бұл әрекеттерді елемеуге тырысты, бірақ уақыт өте келе жалғыз бола бастады. Ол мектепке барудан бас тартуды ойлай бастады. Бұл жағдайды қалай қалыпқа келтіруге болады? Айнұрдың өзін қалай ұстаған жөн? осы жағдайда достары не істеу керек? Айнұрға кеңес : 1-қатар Сыныптастарына кеңес:2-қатар Мұғалімдерге кеңес: 3-қатар оқушылары талдайды
«Жеке қауіпсіздік» сабағы ЖЕДЕЛ ЖӘРДЕМ НӨМІРЛЕРІ ЖӘНЕ СЕНІМ ТЕЛЕФОНДАРЫ https://drive.google.com/file/d/1f-XnfFNgrplQsC-G4-xKAt5m89kWbz85/view https://youtu.be/HBgZoMfOcIE?si=EZJu9AyOvXc6UNRO Қауіпсіздік сабағы: Төтенше нөмерлер:
ІІІ. Рольдік ойын: "Буллинг пен Қорғаушы"Оқушыларды екі топқа бөліп, бір топ буллинг жасаушы (буллингті көрсететін), ал екінші топ оның құрбанын қорғаушы рөлінде болсын. Олар бір оқиғаны рөлдер арқылы көрсетіп, шешімдер іздейді.
|
Оқушылар топпен жағдаятты талқылап, шешімін табады
Жеке қауіпсіздік сабағымен танысады.
"Буллинг пен Қорғаушы" рөлдік ойынында оқушылар әртүрлі рөлде әрекет етудің арқасында буллингтің теріс әсерлерін түсінеді және бұл әрекеттердің қоғамда қалай жалғасын табатынын көре алады. Ойын барысында оқушылар эмоциялық интеллекті мен әлеуметтік дағдыларын дамытады, осылайша олар қоғамда буллингке қарсы тұру жолдарын үйренеді. |
Бейнеролик
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
10 минут |
Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Оқушылар бүгінгі сынып сағатына байланысты кері байланысын қағаз бетіне жазады, сабақтан алған әсерлерін көңіл-күйлерін суреттеп салады. |
Үлестірмелі парақтар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Буллингтен қорған" қмж, сынып сағаты, тәрбие сағаты
"Буллингтен қорған" қмж, сынып сағаты, тәрбие сағаты
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Абай И.М. |
|||
|
Күні |
10.02.2025ж. |
|||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сынып сағаты тақырыбы: |
«Буллинген қорған!» |
|||
|
Құндылық: |
Жасампаздық пен жаңашылдық айы |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға зорлық-зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін түсіндіру және зорлыққа қарсы біздің елімізде заң бар екенін айту. Оқушыларға толеранттылық туралы мағлұмат бере отырып, өздері жүрген орталарында мейірімді болуға, бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті де тұлға болып өсуін тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақтың міндеттері: |
Буллингтің белгілерін тану – оқушыларға буллингтің түрлі түрлерін (физикалық, психологиялық, әлеуметтік) анықтауды үйрету. Буллингтің зардаптарын түсіндіру – буллингтің адамға психологиялық, эмоционалдық, әрі әлеуметтік зиян келтіретінін түсіндіру. Буллингке қарсы стратегияларды ұсыну – буллингке қарсы тұру жолдарын, заңды құқықтарды, мектептегі қолдау жүйелерін түсіндіру. Сенімді қарым-қатынас дағдыларын дамыту – қиын жағдайларда немесе қарым-қатынастарда дұрыс әрекет ету әдістерін үйрету. Оқушылар арасында достық пен құрметті насихаттау – мектеп ішінде бір-бірін сыйлау мен қолдауға арналған мәдениет қалыптастыру. |
|||
|
Сабақтың жабдықтары |
Интерактивті тақта, компьютер, үлестірмелі парақтар, маркер, фломастер, бейнеролик, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, «Қорқынышты-әдемі сурет» ойыны, т.б. көрнекіліктер
|
|||
|
Сабақтың дәйек сөздері |
«Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен амандасу. Oқyшылaрдың зeйiнiн caбaққa аудару.
І. Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында «Мен туралы білетін, білмейтін ақпарат» тренинг-ойынын ойнатамын.
Миға шабуыл. «4 сурет, 1 сөз» әдісі
Буллингтің себептері қандай? Буллингтің салдары қандай? Буллингті қалай болдырмауға болады? Буллинг құрбаны болған адам не істеуі керек? Қоғамда буллингке қарсы қандай шаралар қабылдануы керек? Интернеттегі буллингтен қалай қорғануға болады? |
Мұғаліммен амандасады, тренинг-ойынға қатысады. Суреттер арқылы тақырыпты ашады. |
Интерактивті тақта Ребус |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
ІІ. Топтық жұмыс Жағдаятты талдау: 7-сынып оқушысы Айнұр сабақта жақсы оқиды, бірақ ол құрбылары тарапынан көп қысымға ұшырайды.
Айнұр да бастапқыда бұл әрекеттерді елемеуге тырысты, бірақ уақыт өте келе жалғыз бола бастады. Ол мектепке барудан бас тартуды ойлай бастады. Бұл жағдайды қалай қалыпқа келтіруге болады? Айнұрдың өзін қалай ұстаған жөн? осы жағдайда достары не істеу керек? Айнұрға кеңес : 1-қатар Сыныптастарына кеңес:2-қатар Мұғалімдерге кеңес: 3-қатар оқушылары талдайды
«Жеке қауіпсіздік» сабағы ЖЕДЕЛ ЖӘРДЕМ НӨМІРЛЕРІ ЖӘНЕ СЕНІМ ТЕЛЕФОНДАРЫ https://drive.google.com/file/d/1f-XnfFNgrplQsC-G4-xKAt5m89kWbz85/view https://youtu.be/HBgZoMfOcIE?si=EZJu9AyOvXc6UNRO Қауіпсіздік сабағы: Төтенше нөмерлер:
ІІІ. Рольдік ойын: "Буллинг пен Қорғаушы"Оқушыларды екі топқа бөліп, бір топ буллинг жасаушы (буллингті көрсететін), ал екінші топ оның құрбанын қорғаушы рөлінде болсын. Олар бір оқиғаны рөлдер арқылы көрсетіп, шешімдер іздейді.
|
Оқушылар топпен жағдаятты талқылап, шешімін табады
Жеке қауіпсіздік сабағымен танысады.
"Буллинг пен Қорғаушы" рөлдік ойынында оқушылар әртүрлі рөлде әрекет етудің арқасында буллингтің теріс әсерлерін түсінеді және бұл әрекеттердің қоғамда қалай жалғасын табатынын көре алады. Ойын барысында оқушылар эмоциялық интеллекті мен әлеуметтік дағдыларын дамытады, осылайша олар қоғамда буллингке қарсы тұру жолдарын үйренеді. |
Бейнеролик
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
10 минут |
Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Оқушылар бүгінгі сынып сағатына байланысты кері байланысын қағаз бетіне жазады, сабақтан алған әсерлерін көңіл-күйлерін суреттеп салады. |
Үлестірмелі парақтар |
шағым қалдыра аласыз















