Буллингтен қорған! Сынып сағаты біртұтас тәрбие бағдарламасы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Буллингтен қорған! Сынып сағаты біртұтас тәрбие бағдарламасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Буллингтен қорған! Сынып сағаты біртұтас тәрбие бағдарламасы
Материалдың қысқаша нұсқасы


Сынып жетекшінің аты-жөні


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып сағатының  тақырыбы

Буллингтен қорған!



Мақсаты

«Буллинг» сөзінің мағынасын ашу, таныту;

Жасөспірімдер арасындағы қорлау, мазақтау, намысқа тию жағдайларын алдын алу;

Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу.

Құндылық

Бірлік және ынтымақ

Заң және тәріп







Сынып сағатының барысы

Барысы


Оқушы ірекеті

Ресурстар



Кіріспе

10  мин























Негізгібөлім

25 мин


Ұйымдастыру кезеңі 

Миға шабуыл  

 Буллинг дегеніміз не?

Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.


Миғашабуыл (бейнеролик)

Мұғалім: 

(бейнероликтен кейінгі жетелеуші сұрақтар)

Бұлбейнеролик не туралы?

Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін?

Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек?

Егер сен өзің біреуді қорлап жүрген болсаң ше?

Неліктен адамдар бір-бірін қорлап, қиянат жасайды?


Слайд таныстырылымы

Буллинг түрлері


Балалар оқиды, талқылайды.

•         Буллинг әртүрлі мағынаны білдіруі мүмкін. Ол:

адамды мазақтау, қорлау, соқтығысу

•         оның ақшасын не басқа заттарын тартыпалу, оларды бүлдіру

сол жайында өсек тарату 

•         оны елемеу немесе жекелету

•         ренжітетін, жаман әзіл айтып, басқа адамдардың алдында ыңғайсыз жағдайға қою

•         ұрып-соғу, тепкілеу, итеру немесе басқаша зақым келтіру

•         қоқан-лоқы көрсету немесе қорқыту

Буллинг онлайн немесе телефон арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.

Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін?

Біреусаған күш көрсетпей, қорлап, қорқытқан да сенің жаныңа батады. Осындай жағдайға тап болған адамтүрлі жағдайларды басынан кешіруі мүмкін, атап айтқанда:

•         уайымдау

•         ұйқының бұзылуы

•         тәбеттің болмауы

•         өзі жайлы жаман ойлау

•         өз-өзіне физикалық зақым келтіру

•         өлім туралы ойлау

•         сабақ үлгерімдерінің нашарлауы

•         ауыру

•         «маған ешкім көмектесе алмайды» деп ойлау

•         өзін жалғыз сезіну, уайымға берілу не ашулану

•         қорқу


Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек?

•         Батыл болуға үйрен

Батыл болу деген агрессия танытпай, өзіңді қорғай білу. Сен өз ойыңды дөрекі және ызалы сөздерсіз білдіруге үйрене аласың.

Кейде біреу мен келіспеген жағдайда өзіңді шынмәнінде қалай сезінетініңді жеткізу қиын. Дегенмен сен батылдыққа үйрене аласың. Ол үшін айтқың келетін сөздерді қағазға жазып, ал уақыты келгенде айтып қал. Кезі жеткенде сенің батылдығыңның арқасында барлық қорлық пен қорқытулар тоқтайды.

•         Құрбыңмен/досыңмен бөліс

Достарың сені оларға барлық оқиғаны ашыпайтпасаң да, саған қолдау көрсете алады. Олар сені қолдап, көңіліңді көтере алады.

•         Мұғалім мен бөліс

Мектебіңдегі мұғалімдер саған бас-көз болуға міндетті. Сен мектепте болған кезіңде өзіңді қауіпсіздікте сезінуге толықтай құқығың бар. Мүмкін, сенің мектебіңде буллингке қарсы тұруға қатысты кейбір нұсқаулар бар шығар. Сонымен қатар, сен мектеп психологына да жүгіне аласың.

Сыныптың оқушыларынан буллингке байланысты тест алынады.

Балалар сұраққа жауап береді, пікір алмасады.









Оқушыларсұрақтарға жауап береді, жауаптарына дәлел келтіреді.    








Бағыттау сұрақтары










































Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді


https://www.youtube.com/watch?v=RCA_wFW-mSo 


Қоры

тынды

10 мин


Буллинг (bullying) – ағылшын тілінен аударғанда, қорлау, қудалау, мазалау дегенді білдіреді. Адам үйде, мектепте, автобуста немесе интернетте, жалпы айтатын болсақ, кез келген жерде буллингк еұшырауы мүмкін.


«Ақ көгершін» хаты рефлексиясы


Сабақтағы іс-әрекетіне рефлексия жасайды.


Рефлексия














Буллинг

Аты-жөні: ________________________________________________________


1. Сыныптастарымның арасында менің достарым көп:

А) Ия, мен бәрімен доспын

Б) менің екі досым бар

В) жоқ, мен ешкіммен дос емеспін

Г) мен бәрімен дос болғым келеді

2. Мен үшін басқалардың келбеті маңызды/ Для меня важна внешность окружающих:

А) Ия, егер адам маған ұнамаса, мен онымен сөйлеспеймін

Б) жоқ, ең бастысы, адам қызықты болса болды

В) мен өзімнің сыртқы келбетіме көңілім толмайды

Г) әрине, бұл маңызды

3. Менің сыныбымда маған ұнамайтын балалар бар:

А) иә, бір немесе екі

Б) жоқ, бәрі маған ұнайды

В) маған бәрі ұнамайды

Г) иә, бірақ олар сыныптағы барлық адамдарға ұнамайды

4. Мен көбінесе жалғыздық пен мазасыздықты сезінемін/ Я часто испытываю чувство одиночества и тревоги:

А) иә

Б) жоқ

В) кейде

Г) жиі

5. Егер біреу менің сыныстасымды біреу ренжітсе, мен өзімді сезінемін:

А) жеңілдік, бұл маған қатысты емес/ облегчение, хорошо, что меня это не касается

Ә) әділетсіздік, мен сыныптасымды қолдаймын

В) Менде ешқандай сезім болмайды, себебі ол оған лайықты

Г) Менің бұл іске қатысым жоқ

6. Мен сыныптастарыммен көбірек уақыт өткізгім келеді:

А) иә, бірақ бұл сирек

Б) біз үнемі бірге уақыт өткіземіз

В) жоқ, маған олармен қызықты емес

Г) жоқ, өйткені кейбір балалар бәрін бұзады

7. Менің сыныптастарым менімен сөйлескісі келмейтін сияқты:

А) Ия, солай және бұл маған жағымсыз

Б) жоқ, бәрі менімен дос

В) Ия, ол да мен үшін қалыпты жағдай

Г) Мен олармен сөйлескім келмейді

8. Маған біреу ұрысқанда мен өзімді ашулы сезінемін:

А) иә

Б) жоқ

В) кейде

Г) жиі

9. Мен басқа сыныпта немесе мектепте оқығым келеді:

А) иә, маған біздің ұжым ұнамайды

Б) жоқ, бәрі маған сәйкес келеді

В) кейде сыныптастармен жанжал пайда болғанда

Г) жоқ, себебі басқа мектеп нашар болуы мүмкін

10. Меніңше, күш көмегімен кез-келген мәселені шешуге болады:

А) Ия, бұл ең тиімді әдіс

Б) жоқ, "бейбіт" жолмен шешкен дұрыс

В) кейде онсыз болмайды

Г) бәрі жағдайға және адамдарға байланысты

11. Менің сыныбымда ешкіммен дос болмайтын бір (бірнеше) адам бар:

А) иә, мен оларға өкінемін

Б) жоқ, біз бәріміз доспыз

В) Ия, бірақ олар бұған лайық

Г) Мен олардың ішінен

12. Егер мен сыныптастар арасындағы төбелесті көрсем, онда мен:

А) бұл маған қатысты емес деп араласпаймын

Б) міндетті түрде тоқтап, қараймын

В) мен мұның бәрін телефонға түсіремін, содан кейін интернетте жариялаймын, бәрі көрсін

Г) Мен төбелесті тоқтатып, не болып жатқанын білуге тырысамын

13. Менің ойымша, сыныпта олар мені бағаламайды:

А) иә

Б) жоқ

В) кейде

Г) жиі

14. Егер адамның сыртқы келбетінде кемшіліктер болса (сүйел, косоглазие және т.б.):

А) Бұл мазаққа себеп

Б) Мен онымен сөйлеспеймін

В) бұл мені мазаламайды, мен сөйлесемін

Г) Мен өз беделімді түсірмеу үшін сөйлеспеймін

15. Егер менің көзімше біреу басқа біреуді мазақ етсе:/ Если при мне кто-то подвергается насмешкам:

А) мен басқалар сияқты әрекет етемін

Б) Мен оны қорғаймын

В) Мен оған күлемін

Г) Мен ештеңе істемеймін, бұл маған қатысты емес











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.00.2024
3489
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі