Тақырыбы: Буын және тасымал.
Сабақтың
мақсаты:1. Буын, тасымал туралы
бірінші сыныпта алған білімдерін еске түсіру, қайталау; дауысты
дыбыстың буын құрайтыны, буынға бөлінген сөздердің барлығы бірдей
тасымалдана бермейтіні туралы түсініктерін
тереңдету;
2.
Буынға дұрыс бөлу, тасымалдай білу дағдыларын
дамыту.
3. Сауатты жазу арқылы
ұқыптылыққа, тиянақтылыққа
тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі:
сөз, буын карточкалары, заттық суреттер,
слайдтар.
Сабақтың әдіс-тәсілі: еске түсіру, өзіндік
жұмыс, қорытындылау, жинақтау,
ойын.
Сабақтың барысы:І.
Қызығушылықты ояту.
Арайлап шықты жаңа
күн
Шуағын шашып
баршаға
Кәне досым,
күлімде
Шаттық орнасын
жүзіңде
Сыныпта жақсы көңіл-күй
орнатып, балалардың назарын сабаққа
аудару
ІІ. Мағынаны
тану
Дәптермен
жұмыс
Көркем жазу: Бб
Бб Балық, балық.
1- тапсырма.Оқушыларды назарын суретке
аудару. Оқу құралдарының аттарын атау. Заттардың атын буынға бөліп
жазу. Дауысты дыбыстардың астын сызу. Сөзде неше буын, неше дауысты
дыбыс бар екенін анықтау.
Кі-тап, дәп-тер, қа-лам-сап, сыз-ғыш,
ө-шір-гіш, қа-рын-даш.
Қорытынды: сөздегі буын саны дауысты дыбысқа
байланысты екенін пысықтау.
Буын
карточкаларымен жұмыс.
Оқушыларға сөзді
буынға бөлгізу. О-қу-шы-лар-дың (5 буын), 5-буынды сөз 4 жолмен
тасымалданады, бірақ біз осы сөзді 4 жолмен тасымалдай аламыз
ба?
Тасымалдау жолын
көрсету
1.
Оқу-шылардың
2. Оқушы –
лардың
3. Оқушылар-дың (жалғыз
әріптен тұратын буын
тасымалданбайды)
Сергіту сәті. «Адасқан әріптер» ойыны. Берілген әріптерден
Қазақстан қалаларын құрап, буынға
бөлу
2- тапсырма.Шығармашылық
тапсырма
Буындардан сөз
құрау.
Ал
екінші қатардағы сөздерден сөйлем
құрайды.
Қорытынды: буыннан сөз
құралады. Сөздерден сөйлем
құралады.
Ой
толғаныс.
Қатар бойынша тапсырма
беру
1-қатар.
Күнделігім
2-қатар. Дәптерімді
(тасымалдау)
Сабақты қорыту,
бағалау.
3- тапсырма.
Тест
1.Төмендегі сөздердің қайсысы буынға дұрыс
бөлінген?
а) өз-енә) ө-зенб)
ө-зе-н
2. Дұрыс тасымал жасалған
сөзді табыңдар:
а)
сыз-ғышә) сы-зғышб) сызғ-ыш
3.
Төмендегі сөздердің қайсысы дұрыс
жазылған?
а) оқыуә) оқуб)
оқұу
4. «Тәуекел» деген сөзде
неше буын бар?
а)
4ә) 3б) 2
5. «Саусақ»деген сөзде
неше буын, неше дауысты дыбыс бар?
а) 3
буын, 3 дауысты дыбыс
ә) 2
буын, 2 дауысты дыбыс
Б) 2
буын, 3 дауысты дыбыс
6.
Дұрыс буынға бөлінген сөзді тап.
а)
та-уықә) тау-ықб) т-ау-ық
Бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Буын және тасымал
Буын және тасымал
Тақырыбы: Буын және тасымал.
Сабақтың
мақсаты:1. Буын, тасымал туралы
бірінші сыныпта алған білімдерін еске түсіру, қайталау; дауысты
дыбыстың буын құрайтыны, буынға бөлінген сөздердің барлығы бірдей
тасымалдана бермейтіні туралы түсініктерін
тереңдету;
2.
Буынға дұрыс бөлу, тасымалдай білу дағдыларын
дамыту.
3. Сауатты жазу арқылы
ұқыптылыққа, тиянақтылыққа
тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі:
сөз, буын карточкалары, заттық суреттер,
слайдтар.
Сабақтың әдіс-тәсілі: еске түсіру, өзіндік
жұмыс, қорытындылау, жинақтау,
ойын.
Сабақтың барысы:І.
Қызығушылықты ояту.
Арайлап шықты жаңа
күн
Шуағын шашып
баршаға
Кәне досым,
күлімде
Шаттық орнасын
жүзіңде
Сыныпта жақсы көңіл-күй
орнатып, балалардың назарын сабаққа
аудару
ІІ. Мағынаны
тану
Дәптермен
жұмыс
Көркем жазу: Бб
Бб Балық, балық.
1- тапсырма.Оқушыларды назарын суретке
аудару. Оқу құралдарының аттарын атау. Заттардың атын буынға бөліп
жазу. Дауысты дыбыстардың астын сызу. Сөзде неше буын, неше дауысты
дыбыс бар екенін анықтау.
Кі-тап, дәп-тер, қа-лам-сап, сыз-ғыш,
ө-шір-гіш, қа-рын-даш.
Қорытынды: сөздегі буын саны дауысты дыбысқа
байланысты екенін пысықтау.
Буын
карточкаларымен жұмыс.
Оқушыларға сөзді
буынға бөлгізу. О-қу-шы-лар-дың (5 буын), 5-буынды сөз 4 жолмен
тасымалданады, бірақ біз осы сөзді 4 жолмен тасымалдай аламыз
ба?
Тасымалдау жолын
көрсету
1.
Оқу-шылардың
2. Оқушы –
лардың
3. Оқушылар-дың (жалғыз
әріптен тұратын буын
тасымалданбайды)
Сергіту сәті. «Адасқан әріптер» ойыны. Берілген әріптерден
Қазақстан қалаларын құрап, буынға
бөлу
2- тапсырма.Шығармашылық
тапсырма
Буындардан сөз
құрау.
Ал
екінші қатардағы сөздерден сөйлем
құрайды.
Қорытынды: буыннан сөз
құралады. Сөздерден сөйлем
құралады.
Ой
толғаныс.
Қатар бойынша тапсырма
беру
1-қатар.
Күнделігім
2-қатар. Дәптерімді
(тасымалдау)
Сабақты қорыту,
бағалау.
3- тапсырма.
Тест
1.Төмендегі сөздердің қайсысы буынға дұрыс
бөлінген?
а) өз-енә) ө-зенб)
ө-зе-н
2. Дұрыс тасымал жасалған
сөзді табыңдар:
а)
сыз-ғышә) сы-зғышб) сызғ-ыш
3.
Төмендегі сөздердің қайсысы дұрыс
жазылған?
а) оқыуә) оқуб)
оқұу
4. «Тәуекел» деген сөзде
неше буын бар?
а)
4ә) 3б) 2
5. «Саусақ»деген сөзде
неше буын, неше дауысты дыбыс бар?
а) 3
буын, 3 дауысты дыбыс
ә) 2
буын, 2 дауысты дыбыс
Б) 2
буын, 3 дауысты дыбыс
6.
Дұрыс буынға бөлінген сөзді тап.
а)
та-уықә) тау-ықб) т-ау-ық
Бағалау.
шағым қалдыра аласыз













