Материалдар / Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама.

Материал туралы қысқаша түсінік
Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама. Демонстрация «Хордалы жануарлар мен буынаяқтылардың ерекшелік белгілерін анықтау» туралы қысқа мерзімді сабақ жоспары мұғалімдерге арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Шілде 2018
6089
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тірі ағзалардың көп түрлілігіМектеп: №12 Ф.Е.Досымова атындағы орта мектеп
Күні:Мұғалімнің аты-жөні:Шынар Серікқызы Базарова
Сынып: 8Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбыБуынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама. Демонстрация «Хордалы жануарлар мен буынаяқтылардың ерекшелік белгілерін анықтау».
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары8.1.1.4 Буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша тану.
Сабақтың мақсатыБуынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарының типін анықтай алады;Буынаяқтылар мен хордалылар типіне жататын кластарды сипаттай алады;Буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша ажырата алады.
Бағалау критерийі
  • Буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарының типін анықтайды;
  • Буынаяқтылар мен хордалылар типіне жататын кластарды сипаттайды.
  • Буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша ажыратады.
  • Тілдік мақсаттар

  • Арнайы пәндік лескика және терминология: Терминдер мен ұғымдарға анықтама беру, академиялық тілді қолдану.
  • Буынаяқтылар-Членистоногие-Arthropods;
  • Шаянтәрізділер-Ракообразные-Crustacea;
  • Өрмекшітәрізділер-Паукообразные-Arachnids;
  • Бунақденелілер-Насекомые-Insect;
  • Хордалылар-Хордовые-Chordates;
  • Балықтар-Рыбы-Fish;
  • Қосмекенділер-Амфибии-Amphibian;
  • Жорғалаушылар-Рептилии-Reptiles;
  • Құстар-Птицы-Birds;
  • Сүтқоректілер-Млекопитающие-Mammals;
  • Диалогке және жазылымға қатысты сөз тіркестері:
  • Буынаяқтылардың сыртқы қаңқасы ...........
  • Желілі жануарларда ең алғаш ............ пайда болды.
  • Құндылықтарға баулу



    Қазақстан жолы-2050: «Мәңгілік ел» идеясына білім алушыларды баулу мақсатында: Елдің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етумен қатар білім мен ғылымды ықпалдастырып, ғылыми ойлау қабілетін және шығармашылық қабілеті мен сын тұрғысынан ойлау дағдысын дамыту.
    Пәнаралық байланысГеография: Жануарлардың мекен ету ортасы, таралуы. Жануарларды қорғау. Ағылшын, орыс тіліндегі биологиялық терминдер.
    Тақырып бойынша алдыңғы білімЗертханалық жұмыс «Даражарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу» туралы біледі.








    Сабақ барысы
    Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

    Ресурстар
    Сабақтың басы(1-8 минут)І. «Түрлі түстер терапиясы» арқылы ынтымақтастық орта құру арқылы білім алушылардың сабаққа ынталылығын арттыру. Интербелсенді тақта арқылы көрсетілген түрлі түстерді әрбір білім алушы таңдап, таңдау себебін түсіндіреді.
  • ақ (ақжарқын);
  • көк (өкпелегіш, уайымшыл);
  • сары (қуаныш);
  • жасыл (сенімді);
  • күлгін түс (мазасыздық);
  • сұр (көңілсіздік);
  • қызыл (күшті, белсенді);
  • қоңыр (сенімсіздік).
  • Пассивті сезімдерді бейнелейтін түстерді таңдаған білім алушыларды жақсы тілектер айту арқылы сабаққа ынталандыру.ІІ. Алдыңғы білімді жүйелеу:
  • Даражарнақтылар мен қосжарнақтыларға жататын өсімдіктерді атаңыздар?
  • Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай қалай ажыратасыздар?
  • Дескриптор:
  • Даражарнақтылар мен қосжарнақтыларға жататын өсімдіктерді атайды.
  • Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратады.
  • ҚБ «Смайликтер» әдісі. ІІІ. «Идеялар себеті» әдісі. Бейнеролик көрсету.Білім алушыларға буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластары туралы бейнероликтен үзінді көрсету арқылы сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, сабақтың мақсатын айқындау және тақтада жазу. Тақырыпқа қатысты білгендерін айтып, «Идеялар себетіне» салады.ІV. Топқа бөлу «Сиқырлы сандықша» әдісі.Сандықшаға буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластары өкілдерінің суреттері жасырылады.Білім алушылар таңдаған суреттері бойынша «Буынаяқтылар» және «Хордалылар» типі болып ІІ топқа бөлінеді.
    Интербелсенді тақта, жануарлардың суреттері



    Бейнороликке сілтеме















    Сабақтың ортасы(8-13 минут)

























    (13-20 минут)











































































    (20-22 минут)

























































    (22-30 минут)





































    (34-37 минут)























  • № 1 тапсырма.
  • (Тж) «Еркін талқылау» әдісі. Мәтінмен жұмыс:
  • І топ «Буынаяқтылар типі», ІІ топ «Хордалылар типі» туралы оқулықтан бөліп берілген мәтінді оқыңыздар;
  • Мәтінді оқып болған соң буынаяқтылар мен хордалы жануарлардың кластарын ерекше белгілері бойынша сипаттаңыздар.
  • Дескриптор.
  • Буынаяқтылар типі мен хордалылар типі туралы мәтінді оқиды, ерекше белгілерін сипаттайды.
  • ҚБ «Бас бармақ» әдісі.

  • № 2 тапсырма.
  • (Тж) «Фиш боун» әдісі.
  • Интербелсенді тақта арқылы көрсетілген балық қаңқасына назар аударыңыздар!
  • Үлестірілген А-3 форматты қағазға «Балық қаңқасын» салыңыздар;
  • Балықтың басына тақырып атын жазыңыздар;
  • Балық қаңқасының жоғары жағына тапсырма сұрақтарын жазыңыздар;
  • Балық қаңқасының төменгі жағына әр сұраққа жауап жазыңыздар;
  • Балықтың құйрығына түйген ой қорытынды, пікірлеріңізді жазыңыздар.




  • Тапсырма:І топ сұрақтары:
  • Буынаяқтылар типі қандай кластарға бөлінетіндігін анықтаңыздар;
  • Буынаяқтылар типінің қандай басты ерекше белгілері болатындығын талдаңыздар.
  • ІІ топ сұрақтары:
  • Хордалылар типі қандай кластарға бөлінетіндігін анықтаңыздар;
  • Хордалылар типінің қандай басты ерекше белгілері болатындығын талдаңыздар.
  • Дескриптор.
  • Буынаяқтылар мен хордалылар типінің кластарын анықтайды;
  • Буынаяқтылар мен хордалылар типінің ерекше белгілерін талдайды.
  • ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.

  • № 3 тапсырма.
  • (Жж) «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Демонстрация.Білім алушыларға буынаяқтылар типі мен хордалы жануарлардың суреттері мен үлестірме парақша таратылады.Білім алушылар көрсетеді:
  • Берілген суретке қарап буынаяқтылар мен хордалылар типіне жататын жануарлардың өкілдерін ажыратыңыздар.
  • Екі типті үлестірме парақшаға латын әріптері бойынша топтастырыңыздар.






  • Дескриптор.
  • Буынаяқтылар мен хордалылар типіне жататын жануарларды ажыратады және топтастырады.
  • ҚБ «Жеміс ағашы» әдісі.

  • № 4 тапсырма
  • (С) «Полиглот» әдісі. «Үш тұғырлы тілді меңгеру». Ағылшын тілінде бейнероликтен үзінді көрсетіледі.
  • Буынаяқтылар мен хордалы жануарлар типінің қазақша, орысша, ағылшынша термин сөздерін үйреніңіздер, дәптерге жазыңыздар.
  • Дескриптор.
  • Буынаяқтылар мен хордалы жануарлар типінің қазақша, орысша, ағылшынша термин сөздерін үйренеді және дәптерге жазады;
  • ҚБ «Беске жету сатысы» әдісі.



  • № 5 тапсырма.
  • (Ж) «Биологиялық диктант» әдісі.
  • Бірінші бағандағы сөйлемдердегі түсіп қалған сәйкес сөздерді екінші бағаннан тауып жазыңыздар.




  • Дескриптор.Бірінші бағандағы сөйлемдердегі түсіп қалған сәйкес сөздерді екінші бағаннан тауып жазады.ҚБ «Бағдаршам» әдісі.
    Мәтінді 8 сынып оқулығынан оқиды











    Интербелсенді тақта, оқулық 8 сынып, түрлі-түсті маркерлер, флипчарт, А-3 форматты қағазы.



















































    Интербелсенді тақта, жануарлардың суреттері, үлестірме парақша, қалам.







































    Интербелсенді тақта, қалам, дәптермен жұмыс.



    Бейнероликке сілтемеhttps://www.youtube.com/watch?v=XSvBYVjgtGs https://www.youtube.com/watch?v=qRKoGO7hNXg



























    Кеспе қағаздар, қалам.

    Сабақтың соңы(37-40 минут)Рефлексия: «Желпуіш» (Веер) әдісі. А-4 форматты түрлі түсті парақтан желпуіш жасайды.
  • Әрбір бөлігіне кезекпен идеялар жазады;
  • Тақырыптан не түсінгенін, түйгенін және ұнамды тұстарын жазады;
  • Тақырыптан не түсініксіз болған жерлерін жазады.


  • СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
  • Білім алушылардың қабылдау деңгейін ескере отырып тапсырмаларды сараладым.
  • Білім алушыларға тапсырманы қарапайымнан күрделіге қарай қабілетін, дағдыларын ескере отырып шиыршықталған қағидат бойынша саралау арқылы беремін;
  • АҚТ, электронды окулықтар мен ресурстарды тиімді пайдалану арқылы білім алушының қызығушылығын арттырамын;
  • Білім алушылардың қажеттілігіне қарай көмек немесе қосымша тапсырмалар беру арқылы саралаймын;
  • Білім алушыларға нұсқау беріп, танымдық әрекетін күшейтіп, өзінің кәсіби шеберлігін шыңдай түсуіне ықпал етемін;
  • Сабақта ауызша, жазбаша мадақтау және ұсыныс айту арқылы қолдау көрсетемін;
  • Білім алушылардың тапсырманы қаншалықты дұрыс орындағанын білу үшін қалыптастырушы бағалау жүргізіп, қаншалықты түсінгендігі туралы мәлімет алып, соған сүйене отырып оқыту үдерісіне өзгеріс енгізіп, түзетіп отырамын;
  • Тапсырма беру кезінде топтық, жұптық, жеке орындағанда қолдау көрсету, білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып өз ойларын еркін, дәлді түрде жеткізе білуге
  • ықпал етемін.
  • Барынша қолдау көрсету: Тапсырманы шиырш
    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!