|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі 13.09.2017ж Сабақ№5 Сабақтың тақырыбы: Cәлем – сөздің атасы.Эмоционалды сөздер |
Мектеп «Ә.Жангелдин атындағы №27 жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім А.Абдраймова |
||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/А2. Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жарнама) көтерілген мәселені түсіндіру. 5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінге сүйеніп диалог құрай алады, амандасудың түрлеріне талдау жасайды. |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыңдалым мәтінінен ілгерінді, кейінді ықпал түрлерін таба алады (5-тапсырма) |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Этикеттік сөздердің айтылу сипатына талдау жасайды, ілгерінді, кейінді ықпалды ажырата алады. |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Айтылым, жазылым тапсырмаларын сауатты орындай алады. |
||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ассалаумағалейкүм, Уағалайкүмассалам! |
|||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ат-көлік аман ба? Ауыл-аймағың аман-есен бе? Жайлы жатып, жақсы тұрдыңыз ба? |
|||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||
|
-Неліктен ерлер қол беріп амандасады? -Не себепті үлкен мен кіші арасында амандасу әдебі сақталады? -Не үшін сәлемдескенде мал-жанды бірге сұрайды? |
|||||||||||||||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Әр ұлттың амандасуы туралы ақпараттар жинау |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
||||||||||||||||
|
Есім-акроним Ойашар -Бір-біріңмен түсте сабаққа келгенде қалай амандасасыңдар? -қандай тақырыпта сұхбаттасқан ұнайды? Адамның сезімін, көңіл күйдің түрлі иірімдерін білдіретін сөздерді қалай атайды, білесіңдер ме? |
Әр оқушы өз есімінің бастапқы әрпіне байланысты сын есім айтып өздерін таныстырады. Мысалы, данышпан Дарынмын, Сүйкімді Сабинамын, зерделі Замирамын, келбетті Кененмін, мейірімді Мадиярмын т.б Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. Эмоционалды сөздер дейді. |
|
|||||||||||||||||
|
Ортасы 30минут |
2-тапсырма, 15-бет Амандасудың түрлерін қандай жағдайда қолдануға болатындығын рөлге кіріп көрсетіңдер. 3-тапсырма, 15-бет Берілген сөздерді қатыстырып диалог құраңдар. 4-тапсырма, 15-бет Тыңдалым мәтінінен ілгерінді, кейінді ықпалды тауып, «Қос жазба» күнделікке жазыңдар. «Рөлдік ойын» әдісі 5-тапсырма, 15-бет 6-тапсырма, 16-бет Мәтінді талда, өз ойларыңды кестеге түсір. |
А) ерлер арасындағы амандасу Ә) әйелдер арасындағы амандасу Б) қыздар мен ұлдардың амандасуы В) үлкен мен кішінің арасындағы амандасу әдебі Сөздерді қатыстырып диалог құрайды.
Мәтінді оқып, екі бөлікке бөліп, топ құрайды. Этикеттік сөздерді рөлге кіріп орындайды.
|
Оқулық 15-бет |
||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут
Үйге тапсырма
|
Кері байланыс
8-тапсырма, 16-бет |
Мен бүгін .............алдым Мен үшін....................құнды болды Мен мынадан......................... қиналдым. Қоштасу сөздерін белгілі бір жағдайда қолданылатынын дәлелдейтін сөйлемдер құрайды. |
кесте |
||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
|||||||||||||||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді» |
|||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Cәлем – сөздің атасы.Эмоционалды сөздер
Cәлем – сөздің атасы.Эмоционалды сөздер
|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі 13.09.2017ж Сабақ№5 Сабақтың тақырыбы: Cәлем – сөздің атасы.Эмоционалды сөздер |
Мектеп «Ә.Жангелдин атындағы №27 жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім А.Абдраймова |
||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/А2. Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жарнама) көтерілген мәселені түсіндіру. 5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінге сүйеніп диалог құрай алады, амандасудың түрлеріне талдау жасайды. |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыңдалым мәтінінен ілгерінді, кейінді ықпал түрлерін таба алады (5-тапсырма) |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Этикеттік сөздердің айтылу сипатына талдау жасайды, ілгерінді, кейінді ықпалды ажырата алады. |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Айтылым, жазылым тапсырмаларын сауатты орындай алады. |
||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ассалаумағалейкүм, Уағалайкүмассалам! |
|||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ат-көлік аман ба? Ауыл-аймағың аман-есен бе? Жайлы жатып, жақсы тұрдыңыз ба? |
|||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||
|
-Неліктен ерлер қол беріп амандасады? -Не себепті үлкен мен кіші арасында амандасу әдебі сақталады? -Не үшін сәлемдескенде мал-жанды бірге сұрайды? |
|||||||||||||||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Әр ұлттың амандасуы туралы ақпараттар жинау |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
||||||||||||||||
|
Есім-акроним Ойашар -Бір-біріңмен түсте сабаққа келгенде қалай амандасасыңдар? -қандай тақырыпта сұхбаттасқан ұнайды? Адамның сезімін, көңіл күйдің түрлі иірімдерін білдіретін сөздерді қалай атайды, білесіңдер ме? |
Әр оқушы өз есімінің бастапқы әрпіне байланысты сын есім айтып өздерін таныстырады. Мысалы, данышпан Дарынмын, Сүйкімді Сабинамын, зерделі Замирамын, келбетті Кененмін, мейірімді Мадиярмын т.б Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. Эмоционалды сөздер дейді. |
|
|||||||||||||||||
|
Ортасы 30минут |
2-тапсырма, 15-бет Амандасудың түрлерін қандай жағдайда қолдануға болатындығын рөлге кіріп көрсетіңдер. 3-тапсырма, 15-бет Берілген сөздерді қатыстырып диалог құраңдар. 4-тапсырма, 15-бет Тыңдалым мәтінінен ілгерінді, кейінді ықпалды тауып, «Қос жазба» күнделікке жазыңдар. «Рөлдік ойын» әдісі 5-тапсырма, 15-бет 6-тапсырма, 16-бет Мәтінді талда, өз ойларыңды кестеге түсір. |
А) ерлер арасындағы амандасу Ә) әйелдер арасындағы амандасу Б) қыздар мен ұлдардың амандасуы В) үлкен мен кішінің арасындағы амандасу әдебі Сөздерді қатыстырып диалог құрайды.
Мәтінді оқып, екі бөлікке бөліп, топ құрайды. Этикеттік сөздерді рөлге кіріп орындайды.
|
Оқулық 15-бет |
||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут
Үйге тапсырма
|
Кері байланыс
8-тапсырма, 16-бет |
Мен бүгін .............алдым Мен үшін....................құнды болды Мен мынадан......................... қиналдым. Қоштасу сөздерін белгілі бір жағдайда қолданылатынын дәлелдейтін сөйлемдер құрайды. |
кесте |
||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
|||||||||||||||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді» |
|||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













