Материалдар / Цц дыбысы және әрпі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Цц дыбысы және әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Цц дыбысы және әрпі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Ақпан 2023
191
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы

М.Маметова атындағы орта мектеп

Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:

А.Қуанышпекова

Күні:

19.12.2022

Сынып:

1 сынып.


Сабақтың тақырыбы:

Цц дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;

1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Цц дыбысы мен әрпін таныстыру, үйрету, меңгерту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут






Сабақ

тың ортасы

20 минут




















































Сергіту сәті

2 минут










Сабақты қорыту

6минут













Қосымша тапсырма

2минут










Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Қош келдің балақай!» Балаларды қарсы алу. Сәлемдесу. Сабақты бастау.







Өткенді пысықтау

«Ыстық табан» әдісі
Актёр монтёр дирижёр

«Дөңгелете оқыту» әдісі

Оқылым

«Монтёр» мәтінін оқы



Тақырыпты ашу

Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы.

ФС тапсырмасы

1.Сурет бойынша әңгіме құрау.

2.Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау.

3.Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау.

4.Өтілетін жаңа дыбысы бар «цирк» сөзіне дыбыстық талдау жасау.

5.Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау.

6.«Ц» дыбысының айтылу ерекшелігімен таныстыру.

7.«Ц» дыбысының таңбасы – оның әрпімен таныстыру.

8.Жіптен «ц» әрпін жасау.



Жаңа тақырып

Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы.

Оқылым.

1.Оқулықтың 90-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге түсініп оқуы.

2.»Ц» дыбысының сөздің басында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау.

3. Мәтін мазмұнына байланысты «Саған цирк неге ұнайды?» сұрағына жауап беру.





Жазылым

1.Оқулықтағы «Ц» әрпінің таңбалануына назар аудару.

2.«Ц» әрпін тақтаға жазып көрсету.

3.«Ц» әрпін ауада жазып көрсету.

4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.


Тақтамен жұмыс.


Мына сөздерді буынға бөліп жаз

Цирк, цех, це-мент, мо-то-цикл.






«Өз орнын тап» ойыны






Саралау тапсырмасы

1-деңгей:

Дыбыстық сызбада жасырынған сөзді ребусты шешу арқылы тап.

Ко н ц е р т


2-деңгей:

«Ц» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықта. Дыбыстық талдау жаса.


3-деңгей:

Концерт сөзімен сөйлем құра.








«Кім жылдам?» ойыны

Берілген сөздерді кім бірінші табады.



Кері байланыс








«Мен саған, сен маған!»



Амандасады. Өз орындарына отырады







Өткенді пысықтайды






Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды:

«Циркте өте көңілді. Онда сайқымазақ, жануарлар,

акробаттар өнер көрсетеді. Цирктің шатыры циркульмен сызғандай дөп- дөңгелек».



Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.







Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар

ды орындайды









топпен жұмыс жасайды


















Саралау тапсырмала

рын орындайды














Қосымша жұмыс орындайды










Кері байланыс жасайды







Дескриптор:

Ёё дыбысы мен әрпін біледі, қолданады

Сөздерді тұтас, толық оқи алды




Дескриптор:

Өтілетін жаңа дыбысы бар

«цирк» сөзіне дыбыстық талдау жасады

«Ц»дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты

Жіптен «ц» әрпінің сұлбасын жасады.






Дескриптор:

2.Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды.

3.Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.




Дескриптор:

Сызықтарды бастырып жазу арқылы «ц» әрпінің бас және кіші әрпін жазды.

Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазды.

Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды




Тамаша!

Дескриптор:

1-деңгейдегі оқушылар сызбада жасырынған сөзді табады: концерт.

2-деңгейдегі оқушылар «ц» дыбысына

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!