Материалдар / Cегізаяқ өлеңінің ерекшелігі 10 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Cегізаяқ өлеңінің ерекшелігі 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сегізаяқ өленіңі ерекшелігі 10 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қараша 2024
53
0 рет жүктелген
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

І бөлім Қалың елім, қазағым

Педагогтің тегі, аты,

әкесінің аты :


Күні:

25.09.2024ж

Сынып: 10А


Қатысушылар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы

«Сегізаяқ» өлеңінің ерекшеліктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;


Сабақтың мақсаты

әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдай алады.


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басталуы

5 минут











10 минут

1.Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;

2.Ойтүрткі

Шын хакім, сөзің асыл – баға жет пес,

Бір сөзің мың жыл жүрсе, дәмі кетпес.

Қарадан хакім болған сендей жанның

Әлемнің құлағынан әні кетпес!

Ай, жыл өтер, дү ние көшін тартар,

Өлтіріп талай жанды, жүгін артар.

Көз ашып, жұртың ояу болған сайын,

Хакім ата, тыныш бол, қадірің артар.

Мағ­жан­ Жұ­ма­ба­ев


1. «Хакім» деп кімді айтады?

2.Бұл өлең кімге арналған? Авторы кім?


3.Топқа бөлу

Абайдың шығармаларының аттары жазылған парақшалар арқылы топқа бөліну. Абайдың өлеңдері бойынша

1-топ: «Өлең» тобы

Абайдың қара сөздері бойынша

2-топ: «Ғақлия» тобы

Абайдың поэмалары бойынша

3-топ: «Дастан» тобы


Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын айқындайды.


Әр топ Абайдың шығармалары жайында білетін ақпараттарын топтастырып, постер арқылы қорғайды.









Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!












Оқулық

11-сынып












Сабақтың

ортасы

7 минут














7 минут













7 минут





1-тапсырма


F (дерек

тер)


I (идея)

L (туында

ған сұрақ

тар, мәселе )

A (жоспарлы әрекет)

Абай өміріне қатысты қысқаша деректер жазыңыз




Абай шығарма

лары туралы деректер білу арқылы қандай ой түйдің?

Бүгінгі тақырып

қа қатысты қандай қандай сұрағың бар?

Бүгінгі сабақта Абай шығарма

сына қатысты не білгілерің келеді?



2-тапсырма


Өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін көрсетіңіз және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдеңіз.

Жанрлық ерекшеліктер

Мысалдар

Құрылымы


Мақсаты


Тілдік ерекшеліктері





FILA кестесін толтырып, бүгінгі сабақта не білгісі келетінін жоспарлайды.










Өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін көрсетеді және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдейді






Өлеңді берілген кесте бойынша композициялық ерекшеліктерін талдайды.


Дескриптор4б


- мәтіннің құрылымдық ерекшелігін анықтайды;

-мәтіннің жазылу мақсатын идеясымен байланыстыра отырып талдайды;

-тілдік ерекшелігіне талдау жүргізеді;

-мәтіннен мысал келтіреді.






Дескриптор4б


-стилін анықтайды;

-жанрын анықтайды.

-идеясын көрсетеді;

-тілдік ерекшелігін көрсетеді

Оқулық. «Қазақ әдебиеті»

11-сынып








Сабақтың аяқталуы

6 минут

1.Бүгінгі күні «Адамзат ардағы, адамзат ақыны, адамзат ақылгөйі» атанған Абайды тағы қандай сөзбен сипаттар едің? Қандай өлең дерін жатқа білесің?

2. «Абай лебі, Абай үні, Абай тынысы – заман тынысы, халық үні» деген М.Әуезовтің пікірінде заманға байланысты қандай тұжырым бар?



Дескриптор2б

Сұраққа жауап береді



3 минут

«Бір минуттық рефлексия» әдісі

1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________________________

2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз_____________________

3.Бүгінгі сабақтан түйгенім________________________


Үйге тапсырма: түйінде тапсырмасы












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!