2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Центрлік симметрия.

Центрлік симметрия.

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып. Центрлік симметрия.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3С Координаталық жазықтық

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Центрлік симметрия

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.5 центрлік симметрия ұғымын меңгеру;

6.3.1.6 центрлік симметриясы болатын фигуралар туралы түсінігі болуы; симметриялық және центрлік-симметриялы фигураларды ажырату;

6.3.2.5 тік бұрышты координаталар жүйесінде координаталар басына қатысты симметриялы нүктелер мен фигураларды салу;

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

-Тікбұрышты координаталар жүйесінде координата осьтеріне қарағанда симметриялы нүктені және фигураны сала алады;

- Симметриялы нүктелердің координаталарын анықтай алады;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Үйге тапсырмасын тексеру: №1128; №1130;№1132

«Жұптас» әдісі бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу арқылы, тақтадан жауаптарын тексереді.

Ұ:«Қайталау сұрақтары» тапсырмасы «Координаталық жазықтық» тақырыбы бойынша негізгі түсініктерді еске түсіруге қөмектеседі.

Сұрақтары:

1. Екі координаталық түзу координаталық ... ты құрайды (жазықтық)

2. Координаталық түзу - бұлкоординаталық … (ось)

3. Екі координаталық түзуқиылысқанда қандай бұрыш пайда болады? (тік)

4. Жазықтықта нүктені аңықтайтын сандар жұбы қалай аталады? (координата)

5. Нүктенін бірінші координатасы қалай аталады? (абсцисса)

6. Нүктенін екінші координатасы қалай аталады? (ордината)

а) Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді.


Оқушылар тез жауап беріп өткен білімді еске түсіреді.


Жұптық жұмыс.

«Координаталар бойынша саламыз».

Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз. Әр оқушы координата жүйесінде берілген координаталары бойынша нүктелерді белгілейді және оларды сызықтармен тізбектеп қосады.

«Балық» суреті

(3;3), (0;3), (-2;2), (-5;2), (-7;4), (-8;3), (-7;1), (-8;-1), (-7;-2), (-5;0), (-1;-2), (0;-4), (2;-4), (3;-2), (5;-2), (7;0), (5;2), (3;3), (2;4), (-3;4), (-4;2), (5;0)

«Үй» суреті

(-4;2), (0;4), (4;2), (0;2), (-4;-4), (4;-4), (0;-4), (-3;1), (-1;1), (-1;-1), (-3;-1), (1;-4), (1;-1), (3;-1), (3;-4), (0,5;2,5), (-0,5;2,5), (-0,5;3,5), (0,5;3,5), (2;3), (2;4), (3;4), (3;2,5)

Ай: (-4;4),(-7;2),(-11;3),(-12;5),(-12;7),(-11;9),

(-7;10),(-4;8),(-7;9),(-9;8),(-10;6),(-9;4),(-7;3)

Жұлдыздар: (-2;3),(1;3),(4;3),(7;3),(10;3),(1;6),

(4;6),(7;6),(10;6),(4;9),(7;9),(10;9)

Рахмет айту



бағалау (+/-)


«Жарайсың!»

деп

ынталандыру

kundelik.kz







қима қағаздар

Негізгі бөлім

10 минут


Жаңа білімді қалыптастыру

Симметрия – грек сөзінен алынған, ол "өлшемдес", "бірдей өлшемділік" деген ұғымды білдіреді.

Нүктеге қатысты симметрия центрлік симметрия деп аталады. Ал нүктенің өзін симметрия центрі деп атайды. Егер симметрия центріне қатысты симметриялы нүктелер фигураның өзінде жатса, ол фигура центрлік симметриялы фигура деп аталады.

Қасиеті. Бір нүктеге қатысты симметриялы фигуралар тең. Егер O нүктесіне қатысты симметриялы нүктелер фигураның өзінде жатса, ол фигура центрлік симметриялы фигура болады. Шеңбердің симметрия ортасы шеңбердің центрі, ал параллелограмның симметриялық центрі диагональдарының қиылысу нүктесі болады. Түзудің де симметриялық центрі болады, бірақ шеңбер мен параллелограмға қарағанда олар шексіз көп. Оның әрбір нүктесі симметриялық центр бола алады.

Түзуге қатысты симметрия осьтік симметрия деп аталады. Түзудің өзін симметрия осі деп атайды. Егер түзу фигураны симметриялы екі бөлікке бөлсе, онда мұндай фигура осьтік симметриялы фигура деп аталады. Түзу сол фигураның симметриялы осі деп аталады.

Қасиеті. Симметриялы фигуралар өзара тең болады. Мысалы, бұрыш – осьтік симметриялы фигура. Жазыңқы емес бұрыштың бір симметрия осі бар және ол бұрыштың биссектрисасы орналасқан түзу болады.


Білім алушылар ережелерді тыңдайды.

Есептерді шығарады.

Математикалық тілде сөйлейді.

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


1. а түзуі MK кесіндісінің ортасын белгілі бір тік емес бұрыш жасап қияды. а түзуіне қатысты M мен K нүктелері симметриялы бола ма?

2.



Бір-бірін бағалау (+/-)


«Жарайсың!»

деп ынталандыру

Оқулық,

дәптер, қима қағаздар


Оқулықпен жұмыс

25 минут

Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану

А деңгейінің есептері №1135,№1137

В деңгейінің есептері №1138,№1142


Дескриптор: Білім алушы:

  • нүктелердің координаталарын анықтайды;

  • координаталық жазықтықта берілген нүктелерді координаталары бойынша салады;

  • координаталық жазықтықта берілген нүктелердің координаталын табады;

  • алған білімдерін есептер шығаруда қолданады.

Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды.

Әрбір жауапқа

1 балл қойылады.

Үлестірмелі қағаздар,

оқулық

ЕББҚ

Ермаханов Саян

Қайрат Арман


ҮТОЖ

1. Төмендегі заттардың арасынан осьтік немесе центрлік симметриясы болатын заттарды тап.

a) Егер тік төртбұрыштан бір нүкте алып, оған симметриялы нүкте салсақ, ол осы тік төртбұрышта жата ма?

ДОЖ

2.

xOy тікбұрышты координаталар жүйесінде

A(-3;1); B(-1;-2); C(-2;4); D(2;3) F(6;4); K(4;0) нүктелерін салыңыз.

Және абцисса осіне симметриялы нүктені анықтаңыз

Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексереді.

Тапсырмалар алгоритмі көрсетіледі.

Тапсырмаларды орындайды.

Оқушылар бағаланады.


Дескриптор: Білім алушы:

  • нүктелердің координаталарын анықтайды;

  • координаталық жазықтықта берілген нүктелерді координаталары бойынша салады;

  • координаталық жазықтықта берілген нүктелердің координаталын табады;

  • алған білімдерін есептер шығаруда қолданады.





Үлестірмелі қағаздар


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту:

Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:


Үйге тапсырма: №1134; №1136

Рефлексия.

Рисунок 3

Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді.

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.

Тақырыпты меңгергенін анықтау

Рефлексия.



Рисунок 3

Белсенді оқушыларды бағалау


Kundelik.kz – ке бағаларын қою

6 сынып математика

2бөлім

Т.А.Алдамұратова

Алматы

«Атамұра»

2018ж


Kundelik.kz


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай

міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлайсыз?

Жарайсың, керемет, жақсы деп ынталандырып отырамын.

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы


Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беру.

Тапсырмалар алгоритмін көрсету жеңілдетілген тапсырмалар беру,жеке көңіл бөлу

Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру.

Логикалық, функциональдық тапсырмалармен баланың ой өрісін дамыту.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау.

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөліп, қауіпсіздік техникасын сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



















18 Ақпан 2025
113
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі