|
Мектеп атауы |
«Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназия»КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: |
«Цифрлы Қазақстан» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 14.04.2021 |
Мұғалімнің есімі:Ерпаизова К.Е. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:11 а |
Қатысқандар саны:9 |
Қатыспағандар саны:1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Цифрлық сауаттылығы бар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Цифрлану процесімен хабары бар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Е-gov электрондық порталымен жұмыс жасай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақатар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Цифрландыру – цифровизация – digitalization Цифрлық технологиялар – цифровые технологии – digital technologies Цифрлық Қазақстан – цифровой Казахстан – digital Kazakhstan |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар өзара диалогқа түсе отырып, тақырыпқа байланысты өз ойларын айтады. Жаңа сөздердің мағынасын терең ұғыну, салыстыру қабілеті дамиды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Цифрландыру – цифровизация – digitalization Цифрлық технологиялар – цифровые технологии – digital technologies Цифрлық Қазақстан – цифровой Казахстан – digital Kazakhstan |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
IT STARTUP |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Сайыс сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдісі |
Сыныптан тыс сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ссылкасы |
https://meet.google.com/abs-zuod-yaz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан-ған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы Сабақтың ортасы Сабақтың аяқталуы Кері байланыс |
Сәлеметсіздер ме, құрметті ұстаздар, әділ қазылар мен келген қонақтар! «Цифрлы Қазақстан» атты тақырыбындағы сайыс сабағымызды бастаймыз.
Информатика пәні мұғалімі Алипбаева А. Математика пәні мұғалімі: Сайысқа екі топ қатысады. 1 топ : «digital Kazakhstan» тобы 2 топ: «digital technologies» тобы Тақтадан сөздер көрсетіледі: begin, not, const, program, record, cаse, end, var, do, procedure, tо, fоr, function, div, or Тақтадан сөздер көрсетеді. «digital Kazakhstan» тобы рrogram, const, var begin, end cаse, do, procedure, «digital technologies» тобы tо, fоr, function, div, or, not, record begin- басы not-терістеу const-тұрақты program-программа record-жазба cаse- таңдау end-соңы var-айнымалы do-орында procedure-процедура tо-дейін fоr-үшін function-функция div-бүтін бөлік or-немесе Сайыс 6 кезеңнен тұрады.
II Сайыстың өтілуі 1. «Кім жылдам?» кезеңі. Екі топқа 10 сұрақтан беріледі. Бағалану – 5 ұпай. Тәуелсіздігіміздің жетістігі болған Тараз қаласында қандай ескерткіштер бой көтерді және осы ескерткіштер суретінің келесі бетінде өтілген тақырып сұрақтары берілген. Нақты, қысқа жауап беруге тырысайық. Екі топ сұрақтары: 1.«Ақылды үй» деген не? «Ақылды үй» – әртүрлі жоғары технологиялық құрылғылардың көмегімен адамдардың өмір сүруіне қолайлы жағдай жасалған тұрғын үй. 2.Виртуалды мәшине деген не? Виртуалды мәшине – негізгі операциялық жүйенің ішінде виртуалды компьютерлерді жасайтын (эмуляциялайтын) программалық қамтамасыз етілім. 3. Бейне сұрақ: Оқиға деген не? Оқиға – объект қабылдайтын әрекет, оған әрекет жасайтын бағдарлама. 4.3D панорама деген не? 3D панорама – сфераға немесе кубқа проекцияланған панорамалы фотосурет, оны шолу нүктесін қозғалту арқылы көруге болады. 5. Бейне сұрақ: Қасиет дегеніміз не? Қасиет - обьектінің сипаттамаларын беретін обьект атрибуты. 6. Жасанды интеллект (ЖИ) қалай түсінесіздер? Жасанды интеллект (ЖИ) – адамның ойлау процесін компьютерлік жүйелермен модельдеу. 7. IT Startup –қалай түсінесіздер? IT Startup – IT саласындағы стартап. Кеңейтілген шынайылық (augmented reality, AR) – шынайы әлемге компьютермен модельденген жақсарту қабаттарын салатын технология. 8. Краудфандинг деген не? Краудфандинг – кез келген ниет білдірушіден белгілі бір жобаны қаржыландыру үшін, қаражат алудың бір түрі. 9. Бейне сұрақ: обектілерге не жатады? Объектілерге- пішін, батырма, енгізу алаңы 10. Электрондық цифрлық қолтаңба (ЭЦҚ) деген не? Электрондық цифрлық қолтаңба (ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған, электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы 2. Ұшқыр оймен .... атты кезеңі. Бұл кезеңде қай топтың ұпай саны көп болса, сол топ ойынды бастайды. Әр топқа 2 сұрақтан кезекпен беріледі. Бағалануы – 10 ұпай
digital Kazakhstan digital technologies 3.Артық терминді тауып және әріптердің орнын ауыстырып дұрыс сөздерді шығару Лейрит – Ритейл ЖИ – Жасанды интеллект Гдинфандукра – Краудфандинг Ксенонсус гітіте – Консенсус тетігі
Екі топ мүшелеріне мына сауал төңірегінде пікір жүргізу 1.Цифрлық режимде ҰБТ тапсыруға дайынбызба? 2.Білім беру саласындағы цифрландыру 3.Денсаулық сақтау саласындағы цифрландыру 4.Мемлекеттік қызмет көрсету саласындағы цифрландыру 5.Ауыл шаруашылығы саласындағы цифрландыру 6.«Цифрлы Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасының нәтижелері 7.Цифрландырудың тоғыз бағыты Екі топ арасында : «Цифрлы Қазақстан» атты пікір сайыс жүргіземіз.
III Сайысты
қорытындылау: әділқазылар Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Мектеп атауы «Әлихан Бөкейханов атындағы №1
гимназия»КММ САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: «Цифрлы Қазақстан» Күні: 14.04.2021 Мұғалімнің есімі:Ерпаизова
К.Е. СЫНЫП:11 а Қатысқандар
саны:9 Қатыспағандар
саны:1 Сабақ негізделген оқу
мақсаты
Оқушыларға цифрландырудың не
екенін, Қазақстандағы цифрландыру
процесінің заманауи үрдістерімен жұмыс істеуге және білуге ықпал
ету.
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын,
белсенділігін арттыру.
Оқушының логикалық ойлауын, цифрлық сауаттылығы
мен іскерлігін дамыту.
Ұшқыр ойлы, шығармашылық қабілеті бар жеке
тұлғаны қалыптастыру.
Оқушыларды ойлау, қиялдау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту;
Топта бірлесе жұмыс істеуге, басқа оқушының
жұмысын бағалауға үйрету;
Оқушылардың шеберліктерін,
тапқырлықтарын бақылау; Ұйымшыл болуға, жаңа
терминдерді өз аттарымен атауға
тәрбиелеу. Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Цифрлық сауаттылығы бар Оқушылардың басым
бөлігі: Цифрлану процесімен хабары бар Кейбір оқушылар: Е-gov
электрондық порталымен жұмыс
жасай алады Тілдік мақсат Оқушылар: Негізгі сөздер мен
тіркестер: Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер: Талқылауға арналған тармақатар: Цифрландыру – цифровизация – digitalization
Цифрлық технологиялар – цифровые технологии – digital technologies
Цифрлық Қазақстан – цифровой Казахстан – digital
Kazakhstan Оқушылар өзара диалогқа түсе отырып, тақырыпқа
байланысты өз ойларын айтады. Жаңа сөздердің мағынасын терең ұғыну,
салыстыру қабілеті дамиды Жазылым бойынша ұсыныстар: Цифрландыру – цифровизация – digitalization
Цифрлық технологиялар – цифровые технологии – digital technologies
Цифрлық Қазақстан – цифровой Казахстан – digital
Kazakhstan Алдыңғы оқу IT
STARTUP Сабақтың түрі Сайыс сабақ Сабақтың әдісі Сыныптан тыс сабақ Сабақ ссылкасы https://meet.google.com/abs-zuod-yaz Жоспарлан-ған уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Ресурстар
Сабақтың басталуы
Сабақтың ортасы
Сабақтың аяқталуы
Кері байланыс
I.Ұйымдастыру кезеңі (3
мин)
Сәлеметсіздер ме, құрметті ұстаздар, әділ
қазылар мен келген қонақтар! «Цифрлы Қазақстан» атты тақырыбындағы
сайыс сабағымызды бастаймыз.
Сайыстың өтілу барысымен
таныстыру
Әділқазылар алқасымен
таныстыру.
Информатика пәні мұғалімі Алипбаева
А.
Математика пәні
мұғалімі:
Сайысқа екі топ қатысады.
1
топ : «digital Kazakhstan»
тобы
2
топ: «digital technologies»
тобы
Тақтадан сөздер
көрсетіледі:
begin,
not,
const,
program,
record,
cаse, end,
var, do, procedure, tо,
fоr,
function, div, or
Тақтадан сөздер
көрсетеді.
«digital
Kazakhstan» тобы
рrogram,
const,
var begin,
end
cаse, do, procedure,
«digital
technologies» тобы
tо, fоr, function, div, or, not,
record
begin-
басы not-терістеу
const-тұрақты
program-программа
record-жазба cаse-
таңдау
end-соңы var-айнымалы
do-орында procedure-процедура
tо-дейін fоr-үшін
function-функция div-бүтін бөлік
or-немесе
Сайыс 6 кезеңнен
тұрады.
Кім
жылдам? (дұрыс жауапқа – 5 ұпай)
Екі топқа 10 сұрақтан беріледі.
Ұшқыр оймен
.... Бұл кезеңде қай топтың ұпай
саны көп болса, сол топ ойынды бастайды. Әр топқа 2 сұрақтан
кезекпен беріледі. Бағалануы – 10
ұпай
Артық терминді тауып және әріптердің
орнын ауыстырып дұрыс сөздерді
шығару,
5
ұпай
Пікір сайыс.
II Сайыстың
өтілуі
1. «Кім жылдам?»
кезеңі. Екі топқа 10 сұрақтан
беріледі.
Бағалану – 5 ұпай.
Тәуелсіздігіміздің жетістігі болған Тараз
қаласында қандай ескерткіштер бой көтерді және осы ескерткіштер
суретінің келесі бетінде өтілген тақырып сұрақтары берілген. Нақты,
қысқа жауап беруге тырысайық. Екі топ сұрақтары:
1.«Ақылды үй» деген
не? «Ақылды үй» – әртүрлі жоғары
технологиялық құрылғылардың көмегімен адамдардың өмір сүруіне
қолайлы жағдай жасалған тұрғын үй.
2.Виртуалды мәшине деген
не? Виртуалды мәшине – негізгі
операциялық жүйенің ішінде виртуалды компьютерлерді жасайтын
(эмуляциялайтын) программалық қамтамасыз
етілім. 3. Бейне сұрақ: Оқиға деген
не? Оқиға
– объект қабылдайтын әрекет,
оған әрекет жасайтын бағдарлама.
4.3D панорама деген
не? 3D панорама – сфераға немесе
кубқа проекцияланған панорамалы фотосурет, оны шолу нүктесін
қозғалту арқылы көруге болады. 5. Бейне сұрақ: Қасиет
дегеніміз не? Қасиет - обьектінің сипаттамаларын беретін обьект
атрибуты. 6. Жасанды интеллект (ЖИ) қалай
түсінесіздер? Жасанды интеллект (ЖИ) – адамның ойлау процесін
компьютерлік жүйелермен модельдеу. 7. IT Startup –қалай
түсінесіздер?
IT Startup –
IT саласындағы стартап.
Кеңейтілген шынайылық (augmented reality, AR)
– шынайы әлемге компьютермен модельденген жақсарту қабаттарын салатын технология. 8. Краудфандинг деген
не?
Краудфандинг – кез келген ниет білдірушіден
белгілі бір жобаны қаржыландыру үшін, қаражат алудың бір
түрі. 9. Бейне сұрақ: обектілерге
не жатады? Объектілерге- пішін, батырма, енгізу
алаңы 10. Электрондық цифрлық қолтаңба (ЭЦҚ) деген
не?
Электрондық цифрлық қолтаңба (ЭЦҚ) – электрондық
цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған, электрондық құжаттың
дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін
растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы
2.
Ұшқыр оймен
.... атты кезеңі. Бұл кезеңде қай топтың
ұпай саны көп болса, сол топ ойынды бастайды. Әр топқа 2 сұрақтан
кезекпен беріледі. Бағалануы – 10 ұпай K s a t бос
орын i d i l t g o a бос
орын t e d a s e t z a g h l a h i l c n n g k o i i
digital Kazakhstan
digital technologies
3.Артық терминді тауып және әріптердің орнын
ауыстырып дұрыс сөздерді шығару
Лейрит
– Ритейл
ЖИ
– Жасанды
интеллект
Гдинфандукра
– Краудфандинг
Ксенонсус гітіте
– Консенсус
тетігі
4.«Цифрлы Қазақстан» атты пікір
сайыс
Екі топ мүшелеріне мына сауал төңірегінде пікір
жүргізу
1.Цифрлық режимде ҰБТ тапсыруға
дайынбызба?
2.Білім беру
саласындағы цифрландыру
3.Денсаулық сақтау саласындағы
цифрландыру
4.Мемлекеттік қызмет көрсету саласындағы
цифрландыру
5.Ауыл шаруашылығы саласындағы
цифрландыру
6.«Цифрлы Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасының
нәтижелері
7.Цифрландырудың тоғыз
бағыты Екі топ арасында : «Цифрлы
Қазақстан» атты пікір сайыс
жүргіземіз. Рефлексия таратылады
III Сайысты
қорытындылау: әділқазылар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













