|
Тәрбие сағатының тақырыбы |
«4 ақпан - Дүниежүзілік қауіпсіз интернет күні» «Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» «Бейтаныс адамның шақыруынан қалай сенімді және қауіпсіз бас тартуға болады?» |
|
Күні: |
03.02.25 |
|
Сынып жетекшісі |
Орай Балзия Сартбайқызы |
|
Сынып: 5 «Ғ» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны : |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға цифрлық әлемдегі қауіпсіздікті сақтау жолдарын үйрету. |
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Балаларға бейтаныс адамдар алдауға немесе оларды алып кетуге тырысатын жағдайлардағы қауіпсіз мінез-құлық негіздерін үйрету |
|
Құндылықтарды дарыту |
Заң және тәртіп |
|
Дәйек сөз |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 10 мин Сабақтың ортасы 15 мин 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Дүниедегі құбылыстың мәнін де,
І. Бұл
әлемде интернетке кірмейтін адам мыңның бірінде ғана шығар. Бүкіл
дүние жүзіндегі адамдардың 90%-ға жуығы интернетке кіреді. Яғни
интернеттің маңызы зор. Интернетсіз адам өмірін елестету өте қиын.
Күн өткен сайын адамдар интернетке тәуелді болып барады. Адамзат
баласы кем дегенде күніне 1 сағатын Интернетте өткізетіні
белгілі. 2. Телеконференциялар. 3. Web (WWW ) қызметі.
Мұғалім:Енді компьютерлік ойындарға келсек, олардың қаншалықты зиянды екенін айта кетейік. Интернеттегі онлайн ойындары атыс-шабыс, тағы басқа қантөгу, жауыздық тақырыбында болады. Осы ойындарды бала ойнаса, оның психологиясына жаман әсер береді. Ұдайы ойнаған баланың миында ойынның мазмұны, әдіс-тәсілдері еніп, жаман қылық, тіпті қылмысқа да баратын болады. Қалалы жерде ақша табу үшін компьютерлік ойындарды жарнамалап, оқушы балаларды өздеріне тарта бастап, жаман қылықтарға бағыттайды. Интернет ойындарынан басқа да өзіміздің ұлттық ойындарымыз бар, соны неге ойнамасқа? Асық ойнау, күрес, қол күресі, волейбол, футбол сияқты көп ойындар бар. Біз бөлмеде тығылып компьютерлік ойынды ойнағанша, далада таза ауа жұтып, көпшілікпен көңіл көтеріп, денемізді шынықтырып, сау болғанымызға не жетсін. "Компьютердің пайдасы мен зияны" (пікір - талас) ойыны Ой толғау. ТЖ. Мен интернетсіз күнді қалай өткіземін?
Қауіпсіздік сабағы Әңгіме: бейтаныс адам сізге жақындап, сізді алдауға тырысса, өзінді қалай ұстау керек. Неліктен бұл маңызды деп ойлайсыз? Балалар өз нұсқаларын ұсына алады (қауіпсіз болу, қауіпті жағдайға тап болмау және т. б.) Бейтаныс адамдардың қулықтарын талқылау: Мұғалім бейтаныс адам сізді алдауға тырысатын бірнеше жағдайларды ұсынады. Мысалы, кәмпит немесе ойыншық ұсынса. Не істеу керек деп ойлайсыз? Сіздердің сеніміңізге кіру үшін бейтаныс адамдар әртүрлі айла-амалдарды қолдана алатынын есте ұстаңыздар. Әрқашан сақ болыңыздар! Ата-анасының немесе басқа ересектердің қарауынсыз бір минутқа қалған әрбір бала бейтаныс адамдармен қарым-қатынас кезінде қауіптен аулақ болуға көмектесетін ережелерді білуі керек: Болмайды: Мен бейтаныс адаммен сөйлесіп, оларды пәтерге кіргіземін. Лифт пен кіреберіске бейтаныс адамдармен кіру. Бейтаныс адамның көлігіне отыру. Бейтаныс адамдардан сыйлықтар алу және олардың «бірге жүрейік, қыдырайық» деген ұсыныстарына келісу. «Бейтаныс» ашық ойыны (3 минут) Ойын ережесін түсіндір. Бір бала «бейтаныс» ролінде, қалғандары «балалар» ролінде ойнайды. «Бейтаныс» әр «балаға» жақындап, бірдеңе ұсынады (мысалы, «Кәмпит керек пе?», «Менің күшігімді табуға көмектес»). «Балалар» дұрыс жауап беруі керек. Ойын бірнеше рет қайталанады, сонда барлық балалар әртүрлі рольдерді ойнауға үлгереді. Қорытынды Сабақты қорытындылау. Бейтаныс адам сізге жақындаса, өзін қалай ұстау керек? Есіңізде болсын, сіз ешқашан бейтаныс адамдармен бірге жүрмеуіңіз керек және егер біреу сізді алдауға тырысса, ересектерге айту әрқашан маңызды. |
Сәлемдеседі Әнұранды орындайды 1-оқушы: «Интернет керек, ол біздің өмірімізге
қажет» Интернеттің пайдасы өте зор. Алдымен интернетке анықтама
берейік. Интернет бүкіл ғаламдық тор. Ол бүкіл әлемдегі
миллиондаған компьютерлік желілерді бір-бірімен байланыстыратын
орасан зор компьютерлік желі.
Әр оқушы интернетсіз өз күн тәртібін құрады. Көшедегі қауіпті заттардан аулақ болу үшін бірнеше сақтық шараларын сақтау маңызды екенін түсінеді |
|
|
суреттер суреттер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытынды бөлім
Қорыта келе, Интернетті меңгеруіміз керек деп,
таңертеннен кешке дейін заман техникасымен шұғылдана бергеніміздің
адамзат өміріне тигізетін өзіндік пайдасы мен зияны баршылық
екеніне көзіміз жетті. Әрқашан әр нәрсенің жақсысын үйреніп,
жаманнан жиреніп, пайдасын көріп біліп, ал зиянынан сақтанайық
демекпін.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам тәрбие сағаты жоспары
Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам тәрбие сағаты жоспары
|
Тәрбие сағатының тақырыбы |
«4 ақпан - Дүниежүзілік қауіпсіз интернет күні» «Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» «Бейтаныс адамның шақыруынан қалай сенімді және қауіпсіз бас тартуға болады?» |
|
Күні: |
03.02.25 |
|
Сынып жетекшісі |
Орай Балзия Сартбайқызы |
|
Сынып: 5 «Ғ» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны : |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға цифрлық әлемдегі қауіпсіздікті сақтау жолдарын үйрету. |
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Балаларға бейтаныс адамдар алдауға немесе оларды алып кетуге тырысатын жағдайлардағы қауіпсіз мінез-құлық негіздерін үйрету |
|
Құндылықтарды дарыту |
Заң және тәртіп |
|
Дәйек сөз |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 10 мин Сабақтың ортасы 15 мин 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Дүниедегі құбылыстың мәнін де,
І. Бұл
әлемде интернетке кірмейтін адам мыңның бірінде ғана шығар. Бүкіл
дүние жүзіндегі адамдардың 90%-ға жуығы интернетке кіреді. Яғни
интернеттің маңызы зор. Интернетсіз адам өмірін елестету өте қиын.
Күн өткен сайын адамдар интернетке тәуелді болып барады. Адамзат
баласы кем дегенде күніне 1 сағатын Интернетте өткізетіні
белгілі. 2. Телеконференциялар. 3. Web (WWW ) қызметі.
Мұғалім:Енді компьютерлік ойындарға келсек, олардың қаншалықты зиянды екенін айта кетейік. Интернеттегі онлайн ойындары атыс-шабыс, тағы басқа қантөгу, жауыздық тақырыбында болады. Осы ойындарды бала ойнаса, оның психологиясына жаман әсер береді. Ұдайы ойнаған баланың миында ойынның мазмұны, әдіс-тәсілдері еніп, жаман қылық, тіпті қылмысқа да баратын болады. Қалалы жерде ақша табу үшін компьютерлік ойындарды жарнамалап, оқушы балаларды өздеріне тарта бастап, жаман қылықтарға бағыттайды. Интернет ойындарынан басқа да өзіміздің ұлттық ойындарымыз бар, соны неге ойнамасқа? Асық ойнау, күрес, қол күресі, волейбол, футбол сияқты көп ойындар бар. Біз бөлмеде тығылып компьютерлік ойынды ойнағанша, далада таза ауа жұтып, көпшілікпен көңіл көтеріп, денемізді шынықтырып, сау болғанымызға не жетсін. "Компьютердің пайдасы мен зияны" (пікір - талас) ойыны Ой толғау. ТЖ. Мен интернетсіз күнді қалай өткіземін?
Қауіпсіздік сабағы Әңгіме: бейтаныс адам сізге жақындап, сізді алдауға тырысса, өзінді қалай ұстау керек. Неліктен бұл маңызды деп ойлайсыз? Балалар өз нұсқаларын ұсына алады (қауіпсіз болу, қауіпті жағдайға тап болмау және т. б.) Бейтаныс адамдардың қулықтарын талқылау: Мұғалім бейтаныс адам сізді алдауға тырысатын бірнеше жағдайларды ұсынады. Мысалы, кәмпит немесе ойыншық ұсынса. Не істеу керек деп ойлайсыз? Сіздердің сеніміңізге кіру үшін бейтаныс адамдар әртүрлі айла-амалдарды қолдана алатынын есте ұстаңыздар. Әрқашан сақ болыңыздар! Ата-анасының немесе басқа ересектердің қарауынсыз бір минутқа қалған әрбір бала бейтаныс адамдармен қарым-қатынас кезінде қауіптен аулақ болуға көмектесетін ережелерді білуі керек: Болмайды: Мен бейтаныс адаммен сөйлесіп, оларды пәтерге кіргіземін. Лифт пен кіреберіске бейтаныс адамдармен кіру. Бейтаныс адамның көлігіне отыру. Бейтаныс адамдардан сыйлықтар алу және олардың «бірге жүрейік, қыдырайық» деген ұсыныстарына келісу. «Бейтаныс» ашық ойыны (3 минут) Ойын ережесін түсіндір. Бір бала «бейтаныс» ролінде, қалғандары «балалар» ролінде ойнайды. «Бейтаныс» әр «балаға» жақындап, бірдеңе ұсынады (мысалы, «Кәмпит керек пе?», «Менің күшігімді табуға көмектес»). «Балалар» дұрыс жауап беруі керек. Ойын бірнеше рет қайталанады, сонда барлық балалар әртүрлі рольдерді ойнауға үлгереді. Қорытынды Сабақты қорытындылау. Бейтаныс адам сізге жақындаса, өзін қалай ұстау керек? Есіңізде болсын, сіз ешқашан бейтаныс адамдармен бірге жүрмеуіңіз керек және егер біреу сізді алдауға тырысса, ересектерге айту әрқашан маңызды. |
Сәлемдеседі Әнұранды орындайды 1-оқушы: «Интернет керек, ол біздің өмірімізге
қажет» Интернеттің пайдасы өте зор. Алдымен интернетке анықтама
берейік. Интернет бүкіл ғаламдық тор. Ол бүкіл әлемдегі
миллиондаған компьютерлік желілерді бір-бірімен байланыстыратын
орасан зор компьютерлік желі.
Әр оқушы интернетсіз өз күн тәртібін құрады. Көшедегі қауіпті заттардан аулақ болу үшін бірнеше сақтық шараларын сақтау маңызды екенін түсінеді |
|
|
суреттер суреттер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытынды бөлім
Қорыта келе, Интернетті меңгеруіміз керек деп,
таңертеннен кешке дейін заман техникасымен шұғылдана бергеніміздің
адамзат өміріне тигізетін өзіндік пайдасы мен зияны баршылық
екеніне көзіміз жетті. Әрқашан әр нәрсенің жақсысын үйреніп,
жаманнан жиреніп, пайдасын көріп біліп, ал зиянынан сақтанайық
демекпін.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
шағым қалдыра аласыз















