Тексерілді
____________
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №33 Б.Момышұлы атындағы жом кмм
Python тілінде алгоритмдерді программалау
Күні: 4.02.2025ж Мұғалімнің аты-жөні: Аширова Л.Б.
Сынып:
8 «Ә» Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
§4.4 Continue циклін басқару
|
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else);
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Continue
ұғымы мен қызметін анықтау. Continue нұсқаулығының орындалуын
талдау, қолдану. Continue нұсқаулығын қолданудың
маңыздылығын тұжырымдау.
|
|
Құндылықтарға баулу
|
-
Өмір бойы
оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Программада, жобада қолданылатын операторлар ағылшын тілінде
жазылады.
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-
әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі/7мин
|
Сәлемдесу,
түгендеу.
Сыныпта психологиялық ахуал орнату
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар А, В, С әріптерін
айтады. Топқа бірігеді.
|
Смайлик
арқылы бағалау
|
Презентация
|
|
Қызығушы-лықты
ояту.
Өткен
сабақты пысықтау
|
«Кластер» әдісі
|
Оқушылар өткен тақырып бойынша барлық ақпараттарды
кластерде топтастырады.

Әр
оқушы өз ойын ортаға салады.
|
Смайликтер арқылы ҚБ
|
Плакат, маркер Оқытудың белсенді әдістері NIS.
Астана, 2013
|
|
Миға шабуыл
|
|
https://youtu.be/p7rHT_MHEAk
|
Ауызша мадақтау.
|
Бейне
сабақ
|
|
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы
өткен сабақ
пен жаңа сабақты ұштастыру, проблеманы
бірге
шешу.
«Кинометафора» әдісін пайдаланып,
«Жыл мезгілдері» тақырыбы бойынша интерактивті
тақтадан бейнебаян көрсетіп, оқушылардың сыни ойлау дағдысын
қалыптастыруға бағытталған сұрақтар беріледі. Сыныпқа төмендегі
сұрақтар экранда
беріледі.
|
-
Күнделікті өмірде жүріп жатқан белгілі бір циклдік
процеске араласып,
оны басқаруға
бола ма? Ойыңды
ортаға сал.
Мысалдар келтір.
-
Программа
орындалу кезінде
кейбір цикл қадамдарын орындамай, келесі қадамға өту үшін не
істеуге болады?
|
|
Видео проектор
Python
прог.
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану:
10 мин
|
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды. Слайд материалы арқылы таныстырылым
жасайды.
|
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: визуал және аудиал балаларды білімге қамту.
|
|
Презентация
Оқулықпен жұмыс
|
|
Саралау тапсырма-лары
10 минут
Топтық жұмыс
|
1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалім көмектеседі.
|
1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Оқулықта берілген 2-мысалдың 4-суреттегі программа кодына талдау жасаңдар. Осы мысалды
for циклінің орнына
while циклін қолданып шығаруға бола
ма? Егер болса, онда
4-суреттегі программа
кодында қандай өзгерістер жасау керек?
Ойларыңды ортаға салыңдар. Себебін түсіндіріңдер.
Дескриптор:
-Continue нұсқаулығының орындалуын
талдайды.
|
Әр дұрыс
жауапқа 1 балл
|
Информатика. 8- сынып оқулығы
|
|
Жеке жұмыс
|
2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма.
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды.
|
2-тапсырманы мұғалімнің нұсқауымен өз бетінше орындайды.
1)
К мен
Р аралығындағы
барлық соңғы
цифры t-ға тең
сандарды экранға
шығаратын программа кодын құрастыр.
Программа
коды: N,M=map(int,input().split())
s=0
for i in range(N,M+1):
if i % 2==0:
s=s+i
continue print(i,end=' ')
print(s,end=' ')
|
Әр дұрыс
жауапқа 1 балл
|
Компьютер, оқулық
|
|
10 минут
|
3-тапсырма шығарммашылық тапсырма. Өз бетінше орындауын қадағалайды.
|
Дескрипторлар:
-
Соңғы
цифрлары t-ға тең сандарды анықтау кодын жазады;
-
Continue нұсқаулығын қолданады;
-
Программа кодын құрады;
-
Нәтижені компьютерде тексереді.
2)N натурал саны берілген. Сол
санда кездесетін барлық Р цифрын өшіріп таста, санды кері ретпен
экранға шығаратын программа кодын құрастыр.
N,M=map(int,input().split())
while N < M:
N=N+1
print(N)
if
N== 16:
quit()
if
N % 2==0:
continue print(N,end=' ')
Дескрипторлар:
-
Санда
кездесетін цифрды алып тастау кодын анықтайды;
-
Санды
кері ретпен экранға шығару кодын жазады;
-
Программа кодын компьютерде тексереді.
3)Ағылшынның кіші әріптерінен
тұратын S жол берілген. Осы жолдан дауысты әріптерді өшіріп,
дауыссыздарын экранға шығаратын программа кодын құрастыр. Ағылшын
тілінде
«a»,
«e», «i», «o», «u» және «y» алты дауысты дыбыс
бар.
S=input('S=') for i in S:
if i=='A' or i=='a': continue
print(i,end='')
Дескриптор:
-
S жолды
енгізу кодын анықтайды;
-
Циклдің
орындалу кодын анықтайды;
-
Дауысты, дауыссыз дыбыстарды анықтайды;
-
Программа кодын тексереді.
4) Наурыз айында Қазақстанның барлық өңірлерінде ауа райы
құбылмалы келеді.
Көктем шығып, күн
жылынса да, кей күндері ауа температурасы нөлден төмендейді. Еліміз
бойынша наурыз айының
А мен В (1≤А≤B≤31) күндері аралығындағы орташа ауа температурасы берілген.
Сontinue-ді пайдаланып, температура нөлден жоғары
болған күндердің
санын анықтайтын
программа құрастыр.
Деректерді енгізу тігінен орындалады.
Дескриптор
-
Орташа ауа температуралары берілген күндерді анықтайды;
-
Температура нөлден жоғары болған күндерді
анықтайтын
код
жазады;
-
Программа кодын тексереді.
3-тапсырманы өз беттерінше орындайды.
Өздеріңе таныс циклдік есептердің бірін таңдаңдар.
Сontinue
нұсқаулығын пайдаланып, шығару жолын ұсыныңдар
Дескриптор
- Сontinue нұсқаулығын қолданады
|
4 балл
3 балл
4 балл
3 балл
|
|
|
Сабақтың соңы.
8
мин
Жаңа сабақты бекіту
Кері байланыс
|
Сабақты бекіту үшін kahoot программасын қолданып тест дайындау.
«Плюс,
Минус, Қызықты» әдісі.
|
Оқушылар тест сұрақтарына жауа береді.
-
Сontinue нұсқаулығының қызметі қандай?
-
Сontinue
нұсқаулығының программа құруда пайдалану қандай қажеттіліктен туындаған?
Сontinue нұсқаулығын қолдануға мысалдар келтір
«Плюс» – оң әсер еткен фактілерді, алған білімдері жайлы жазады. «Минус» – қолымнан келмей
жатыр немесе түсініксіз болып тұр деген ойларын жазады.
«Қызықты» деген бағанға өздеріне не қызықты болды, соны жазады немесе не жайында көбірек білгісі келетінін жазады.
|
Өздерін-өзі бағалау.
|
Интерактивті тақта sabaq.kz/kahoot- арқылы-тест- құрастыру.
|
Үйге тапсырма: Үй тапсырмасы,
94-бет
|
4.4 Continue циклін басқару
Тапсырма
№ 1- есеп *
К мен Р аралығындағы соңғы цифры t-ға тең
сандарды экранға шығаратын программа кодын құр.
Мысалы
|
Нәтиже
|
10 39
7
|
17 27
37
|
|
|
Python бағдарламасының коды, ол K мен P
аралығындағы соңғы цифры t-ға тең сандарды табады және экранға
шығарады. Бұл кодта біз continue циклін қолданамыз.
Программаның коды:
K, P, t =
map(int, input().split())
for num in
range(K, P + 1): # K мен P аралығындағы сандарды
тексеру
if num % 10 !=
t: # Санның соңғы цифрын тексеру
continue # Егер
соңғы цифр t-ға тең болмаса, келесі санға өту
print(num,
end=" ")
Түсіндірме:
-
K, P, t = map(int,
input().split()):
Пайдаланушыдан K, P және t мәндерін енгізу.
-
for num in range(K, P +
1): K мен P
аралығындағы сандарды қарастыру.
-
if num % 10 !=
t: Егер санның
соңғы цифры t-ға тең болмаса, онда continue операторы арқылы келесі
санға өту.
-
print(num, end="
"): Егер санның
соңғы цифры t-ға тең болса, оны экранға шығару
№ 2- есеп * *
N натурал саны берілген. Сол санда кездесетін
барлық Р цифрын өшіріп таста. Санды кері ретпен экранға шығаратын
программа кодын құр
Мысалы
|
Нәтиже
|
2547585
5
|
8742
|
Python бағдарламасының коды,
ол берілген саннан барлық P цифрын өшіріп тастайды және сандарды
кері ретпен экранға шығарады.
Программаны
жазу:
N, P = input().split()
N_without_P = N.replace(P, "") # N санындағы
барлық P цифрын өшіру
# Санды кері ретпен шығару
print(N_without_P[::-1])
Түсіндірме:
-
N, P =
input().split():
Пайдаланушыдан екі мән алады: біріншісі сан (N), екіншісі
өшірілетін цифр (P).
-
N.replace(P,
""): Санның
ішіндегі барлық P цифрын өшіру. Бұл әдіс барлық кездескен P
цифрларын бос мәтінмен ауыстырады.
-
N_without_P[::-1]: Өшірілген цифрмен өзгертілген санды кері
ретпен шығару. Бұл жерде [::-1] срезінің көмегімен мәтінді кері
оқимыз.
2-ші жолы:
N, P =
input().split()
result = [] #
Жаңа бос тізім (жолды сақтауға арналған)
for digit in
N:
if digit ==
P:
continue # Егер
цифр P-ға тең болса, оны өшіріп, келесі цифрға
өту
result.append(digit) # Егер цифр P-ға тең
болмаса, оны нәтижеге қосу
print(''.join(result[::-1])) # Нәтижені кері
ретпен шығару
№ 3-есеп ** 94-бет
Ағылшынның кіші әріптерінен тұратын S жол
берілген. Осы жолдан дауысты дыбысты белгілейтін әріптерді өшіріп,
дауыссыздарын экранға шығаратын программа кодын құр. Ағылшын
тілінде алты дауысты дыбыс бар. Олар: a, e, i, o, u, y.
Мысалы
|
Нәтиже
|
knkauseqiytraa
|
knksqtr
|
s = input("Жолды енгізіңіз:
")
v = "aeiouy" # Дауысты дыбыстарды анықтайтын
жиын
r = "" # Нәтиже сақтайтын
жол
for i in s: # Әрбір символды тексеру үшін
цикл
if i in v:
continue # Егер дауысты дыбыс болса, келесі итерацияға
өтеміз
r += i # Егер дауыссыз дыбыс болса, оны нәтижеге
қосамыз
print(r)
Түсініктеме:
Алдымен жолды
енгіземіз.
Цикл арқылы жолды әріптермен
өтеміз.
Егер ағымдағы әріп дауысты
дыбыс болса, continue операторы арқылы цикл келесі итерацияға
өтеді, яғни сол әріпті елемейміз.
Егер әріп дауыссыз болса, оны
нәтижеге қосамыз.
№
4-есеп
*** 94-бет