Материалдар / Cұрыптау әдістері қмж 10 сынып жаратылыстану бағыты
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Cұрыптау әдістері қмж 10 сынып жаратылыстану бағыты

Материал туралы қысқаша түсінік
информатика пән мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Мамыр 2021
2341
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөлім: Алгоритмдер және программалау

Мектеп: С.Сапарбеков атындағы №125 ЖОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ағманова Зұлпия

Сынып: 10

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сұрыптау әдістері



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушылар сұрыптау функияларын біледі

Басым көпшілігі:

Сұрыптау функцияларын файлдардан ажырата алады

Кейбір оқушылар:

Оқушылар сұрыптауды пайдалана отырып, программа құрады

Бағалау критерийі

Есептерді шешуде сұрыптау алгоритмдерін қолданады


Тілдік мақсаттар


Пән бойынша оқыту мақсаты

  • «Сұрыптау» түсінігі

  • Жылдам сұрыптау түрі

  • Көпіршікті сұрыптау

Тілдік мақсаты

Функция мен процедура арасындағы айырмашылықты түсіндіре алады;

Пәндік лексика және терминология

Сұрыптау, көпіршікті сұрыптау

Диалог құруға қажетті сөздер топтамасы

- Функцияның процедурадан айырмашылығы процедура..., ал функция....

- Көпіршікті сұрыптау дегеніміз …….

Құндылықтарға баулу




  • Достық қарым –қатынас жасау

  • Бір –бірінің пікірін тыңдау

  • Жауапкершілігі

  • Сыни тұрғыдан ойлауға баулу

  • Топ ережесіне бағыну

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тіліндегі сөздер қолданылады

Математика пәні

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Сұрыптау алгоритмін біледі. ( 9 сынып)


Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Сабақтың басы


















Жаңа тақырыпты ашу


1. Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу және түгелдеу;

2.Психологиялық ахуал

Шаттық шеңбері

Оқушылар дөңгелек жасап тұрып, бір –біріне жылы лебіздерін айтады.

Топқа бөлу «Әріптер арқылы» (латын әріптері) екі топқа бөлінеді.

3. Үй тапсырмасын тексереді.

Оқулық бойынша 4 тапсырманы интербелсенді тақтадан дайын жауап арқылы оқушылар бір – бір дәптерлерін алмастыру арқылы тексереді.

Бірін бірі бас бармақ арқылы бағалайды

Осы оқушылардың жұмысын өзім соңынан қорытындылау үшін қысқаша түсіндірме беріп кетемін. Қате қай жерден кеткенін және ол қатені келесі жолы жібермес үшін жұмыс жасаймын.


Жаңа сабақ тақырыбын анаграмма арқылы шешу арқылы табамын:

ТАУРЫПҰС ІРТЕІСДЕ

СҰРЫПТАУ ӘДІСТЕРІ












Сабақтың ортасы















































































Бейне көрініс

Оқушылаға сұрыптау және Рython программасындағы сұрыптау функциясы.Сұрыптау функциясының әдістері туралы видео көрсетіледі.



Осы ресурстарды пайдалана отырып топтық жұмыстарды орындайды.

Топтық жұмыс

Бірінші топқа: Көпіршікті сұрыптау әдісі

Екінші топқа: Алмастыру арқылы сұрыптау әдісі

Сұрыптаудың әдісі арқылы топтар жоба қорғайды.

Бағалау

«Смайликтер сөйлейді» бағалау әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

Жұптық жұмыс

Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша ақпараттық диктант орындайды.

1.Сұрыптау дегеніміз- ..........

2. Сұрыптау әдістерінің арасындағы ұқсастық

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Сұрыптау әдістерінің арасындағы айырмашылық

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Бағалау АКТ- дағы дұрыс жауабы арқылы көршісінің тапсырмасын тексереді. Балмен бағалайды.

Практикалық жұмыс

Алдымен бірөлшемді массивтің өлшемін енгізу, содан кейін массив кездейсоқ сандармен толтырылып, көпіршікті әдіспен сұрыпталаған программа мәтіні беріледі.Қатесін тауып, нәтижесін көріңдер.

Программасы:


// bu_sort.cpp: определяет точку входа для консольного приложения.

 

#include "stdafx.h"

#include <iostream>

#include <iomanip>

#include <ctime>

using namespace std;

 

void bubbleSort(int *, int); // прототип функции сортировки пузырьком

 

int main(int argc, char* argv[])

{

    srand(time(NULL));

    setlocale(LC_ALL, "rus");

    cout << "Введите размер массива: ";

    int size_array; // длинна массива

    cin >> size_array;

 

    int *sorted_array = new int [size_array]; // одномерный динамический массив

    for (int counter = 0; counter < size_array; counter++)

    {

        sorted_array[counter] = rand() % 100; // заполняем массив случайными числами

        cout << setw(2) << sorted_array[counter] << "  "; // вывод массива на экран

    }

    cout << "\n\n";

 

    bubbleSort(sorted_array, size_array); // вызов функции сортировки пузырьком

 

    for (int counter = 0; counter < size_array; counter++)

    {

        cout << setw(2) << sorted_array[counter] << "  "; // печать отсортированного массива

    }

    cout << "\n";

 

    system("pause");

    return 0;

}

 

void bubbleSort(int* arrayPtr, int length_array) // сортировка пузырьком

{

 int temp = 0; // временная переменная для хранения элемента массива

 bool exit = false; // болевая переменная для выхода из цикла, если массив отсортирован

 

 while (!exit) // пока массив не отсортирован

 {

  exit = true;

  for (int int_counter = 0; int_counter < (length_array - 1); int_counter++) // внутренний цикл

    //сортировка пузырьком по возрастанию - знак >

    //сортировка пузырьком по убыванию - знак <

    if (arrayPtr[int_counter] > arrayPtr[int_counter + 1]) // сравниваем два соседних элемента

    {

     // выполняем перестановку элементов массива

     temp = arrayPtr[int_counter];

     arrayPtr[int_counter] = arrayPtr[int_counter + 1];

     arrayPtr[int_counter + 1] = temp;

     exit = false; // на очередной итерации была произведена перестановка элементов

    }

 }

}

Программа нәтижесі.

Бағалау Бас бармақ арқылы бағалайды



«Тормоз» ойыны Сергіту сәті

Шеңберде тұрып, ретімен саналады. Жүргізуші өз санын айтып, санын шапалақтайды, барлығы солай қайталайды. Сосын басқа әріптестің санын айтады, сол кезде сол әріптес әрі қарай жалғастыру керек.

Жеке жұмыс

Тапсырма (Оқулық бойынша)

Жиынды сұрыптайтын программаны жазыңдар, содан кейін массивте бірнеше рет пайда болған сандардың ең үлкенін табыңдар. Кірістірілген функцияны пайдаланбаңдар.

Дескриптор

Оқушылар сұрыптаудың әдісін қолданып, программа құрады

Дескриптор арқылы тексере отырып тапсырманы орындау дейгейіне қарай ауызша тиімді кері байланыс беремін.


https://www.youtube.com/watch?v=cChTiiNIu9w




Оқулық, қосымша үлестірме материалдар



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!