2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Дара және күрделі етістіктер

Дара және күрделі етістіктер

Материал туралы қысқаша түсінік
Дара және күрделі етістіктерге сабақ жоспары, қмж( мамандандырылған)
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


«Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназиясы» КММ


Бөлім:

«Әрекет. Қазақтың ұлттық ойындары (көкпар, асық ойнау, бәйге, арқан тарту)»

Педагогтің аты-жөні:

Абай Қамза Дарханұлы

Машықтанушы: Әзімтаева Фариза Рақымжанқызы

Күні:

05.02.2025

Сыныбы: 5 «Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дара және күрделі етістіктер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.1.5 мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну

5.3.1.3 Сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау

Сабақтың мақсаты:

Мәтіндегі шешімге пікір білдіріп, етістікке морфологиялық талдау жасайды;

Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин.

Оқушылармен амандасу,түгендеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.


Сабақтың басы

5 мин




























Үйге берілген тапсырманы сұрайды.

Өткен сабақты пысықтау мақсатында сұрақтар қояды.

1.Етістік тұлғасына қарай нешеге бөлінед? Оларды ата.

2. Негізгі етістік дегеніміз не?

3.Туынды етістіктің жасалу жолы? Мысал келтіріңіз.

4. Отыр, жүр, тұр, оқы, кел сөздері етістіктің қай түріне жатады? Не үшін?

5. Зат есімнен туынды етістік жасайтын сөздерге мысал келтіріңіздер?

Жауаптары:

1.Негізгі және туынды.

2.Жеке тұрып сұраққа жауап бере алатын өз алдына сөйлем мүшесі болатын, толық мағыналы етістіктер.

3. Түбір етістіктен және басқа сөз табынан сөз тудырушы жұрнақтар арқылы жасалатын етістік.

4. Негізгі етістік

5. Ой+ ла, есеп+те, шеге+ле, көз+де.

Оқушылар сұрақтарға жауап бергеннен кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Үй тапсырмасын айтады.

Өткен сабақты еске түсіреді және сұрақтарға жауап береді.

ҚБ

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. «Жарайсың! Дұрыс жауап!»

Оқулық, жұмыс дәптері, интернет материалдары

Асық туралы бейнеролик көрсету

Сұрақтар

1.Сақа дегеніміз не?

2.Сақа мен асықтың айырмашылығы қандай?

3.Шеңберден арақашықтығы қанша метр?

4. Асық ойынының мақсаты не?

5. Шеңбер қанша метр

аралығында сызылады?

Бейнероликті көреді. Сұрақтарға жауап береді.

https://youtu.be/gklOOg5aA9U?si=gVTuoWwgroHq0YxB













Сабақтың ортасы

20 мин


Дара және күрделі етістікке түсінік беру.

Слайд көрсету

Жаңа тақырыпты түсінеді. Сұрақтары болса қояды.


интерактивті тақта, интернет материалдары

1-тапсырма

Берілген мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңіздер. Балама шешімдер ұсыныңыздар.

1.Асық дегеніміз не?

2.Оның қандай түрлері бар?

3. Сиыр асығы мен қой, ешкі асығының айырмашылығы неде?

Асықтың түрлері мен атаулары

Асық – төрт түлік малдың тілерсегінде болатын, қызметі аса күрделі, буынға біткен шымыр сүйек. Қой, ешкі, сиыр, түйе асығы үлкен-кішілігіне қарамастан бір пішіндес, мүсіндес келеді. Ал жылқы асығы басқа пішінде болады. Алшы – асықтың иірілгенде тегіс табаны жерге тиіп, тұрық түсуі. Ойын кезінде оған бірінші дәрежелі мән беріледі.

Алшы – асықтың иірілгенде табаны жерге тиіп, тұрық түсуі. Ойын кезінде оған аса мән беріледі. Ол - бірінші дәрежелі асық.

Тәйке – асықтың иірілгенде табаны үстіне қарап, тұрық түсуі. Ол – екінші дәрежелі асық.

Бүге – асықтың иірілгенде дөңес жоны үстіне қарап, етпетінен жатық түсуі. Ол үшінші дәрежелі мәнге ие. Сонымен қатар шіге, тұрық, омпы деген түрлері бар.


2-Тапсырма

Мәтіннен зат есім, сан есім, сын есім, етістік cөз таптарын тауып, оларға морфологиялық талдау жасаңыздар.




Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Балама шешімдер ұсынады.






































Мәтіннен зат есім, сан есім, сын есім, етістік сөз таптырын тауып, морфологиялық талдау жасайды.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

-Мәтінді оқып,

сұрақтарға жауап береді-1 ұпай

-Балама сұрақтар ұсынады-1ұпай

-Ойын жүйелі жеткізеді-1 ұпай





























Дескриптор: Жалпы – 4 балл

-Мәтіннен зат есім, сан есім, сын есім, етістік сөз таптарын табады-2 ұпай

- Морфологиялық талдау жасайды-2 ұпай

Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру


































Жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

2 мин

Инстаграм әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс алады.

«Инстаграм»

әдісі арқылы сабаққа өз пікірін білдіреді

Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігін бағалайды.






Үй

тапсырмасы

Дара және күрделі етістіктерді қатыстырып «Ұлттық ойындар» тақырыбына мәтін құрап жазу;



13 Сәуір 2025
219
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі