Дәрі дәрмектер фармакодинамикасы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Дәрі дәрмектер фармакодинамикасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Асқаза ішек жолдарына әсер ететін препараттар
Материалдың қысқаша нұсқасы


«Болашақ» жоғары медициналық колледжі


Бекітемін

«Арнайы білім пәндер» бірлестік жетекшісі________Қаражігіт.Л.А

«___»________2024ж.


ОҚУ САБАҒЫНЫҢ ЖОСПАРЫ №________

Дәрі-дәрмектер фармакодинамикасы, анықтамасы және мазмұны

(сабақ тақырыбы)


Модуль /пән атауы:Фармакология

Педагог:Акимбаева.А.А

Күні: 13.09.2024

1)Жалпы мәліметтер

Курс:3курс,топтар: МБ-9-22-1

Сабақтың түрі: теориялық сабақ

Сабақ мақсаты, міндеттері:

  • Дәрі дәрмектер фармакодинамикасының анықтамасы мен мазмұнын оқыту

  • Дәрі-Дәрмектер құрамын анықтау

  • Дәрі –дәрмектер әсерін анықтау

Күтілетін нәтижелер:

Ем алушыларға қажетті препараттарды ұсыну, қабылдауын ережелерін түсіндіру

Қажетті ресурстар: оқулықтар, интерактивті тақта, слайд, таратпа материалдар 

Әдебиеттер:

Харкевич Д.А Фармакология.Мемлекеттік тілдегі аудармасы. Алматы,2004

Қосымша дереккөздер :

https://ust.kz/word/farmakologiya_receptyrasy

5) Сабақтың барысы:

Ұйымдастырушылық кезең: Білім алушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақ барысы:

Жаңа сабақты түсіндіру:

Фармакодинамика — дегеніміз дәрілік заттардың әсерінен болатын

организмдердегі өзгерістер жүйесі. Әрбір өзгерістер динамика бойынша — пайда

болғаннан бастап жойылып кеткенге дейін дамиды. Өзгерістер субторшалық

деңгейде басталып, биологиялық жүйенің әртүрлі физиологиялық функцияларына,

қорғаныс реакцияларына, олардың өсімталдығымен басқада өмірлік мәні бар

құбылыстардың белсенділігіне ықпалын тигізеді.

Дәрілік заттың әсер ету эффектісі.

Фармакологиялық реакциясы.

Жоғарысезімталдық.

Толеранттылық.

Тахифилаксия.

Дәрілік заттардың әсер етуі.

Рецепторлар.

Иондық канал.

Ферменттер.

Транспортық система.

Ген.

Дәрілік заттардың адам ағзасына

әсері:

Негізгі әсер

Жанама әсер;

Уытты әсер;

Фармакодинамика-бұл Дәрілік заттардың биологиялық әсерлері, сонымен қатар әсер ету орны мен механизмі. Әртүрлі дозада болсада бірдей максимальді әсер көрсетеді. Дәрілік заттардың дозасы. ЕД 50%-науқасқа керекті терапиялық әсер шақыратын дәрілік зат мөлшері. ЕС 50%- дәрілік заттардың плазмадағы концентрациясы. Дәрілік заттыңмаксимальді 50% құрайтын әсері. LD50%-50%жағдайда экспериментальді адамда летальді дәрілік зат мөлшері. Орташа терапиялық жане минимальді токсикалық мөлшер арасындағы қатынас жоғары болса дәрілік зат қауіпсіз боп саналады. ТИ.Терапиялық индекс –дәрілік зат қауіпсіздік өлшемі.LD 50%жане ED 50% қатынасы.ТИ жоғары мөлшерлі дәрілік заттың қауіпсіздігінің ауқымды шекарасын дәлелдейді. ТИ LD 50жане ED50 қатынасында жоғары болған сайын қауіпсіз, артық мөлшері қиындық туғызады. Дәрілік заттың терапиялық концентрация деңгейі.Дәрілік заттың терапиялық әсерін қамтамасыз ету үшін плазмадағы минимальді концентрациясын ұстап тұру қажет. Бұл концентрация мг% (мг!100мл) өлшенеді жане бұл терапиялық деңгей деп аталады. Терапиялық әсер көрсететін плазмадағы дәрілік зат концентрациясы дәрілік заттың концентрациясы дәрілік заттың әсері мен науқас жағдайына байланысты.

Өткен сабақ бойынша жұмыс

«Кім жылдам» тәсілі бойынша білімдерін бағалау. Осы тәсіл арқылы әр студент берілген сұрақтарға бірінші болып жылдам жауап береді.


Ойынның мақсаты: білім алушыларды сұраққа жауап бере білуге үйрету.
Ойынның шарты: тақтаға сұрақты жазу. Студенттер бір - бірден шығып сұрақтарға жауап беру керек.

Сұрақтар: 1.Фармакологияның жалпы міндеті

2.Дәрілік заттың фармакодинамикасы

3 Дәрілік заттың фармакокинетикасы

4.Дәрілік заттарды ағзаға енгізудің екі жолы

5. Энтеральды енгізу жолы

6. Парентеральды енгізу жолдары

7. Дәрілік затқа толық анықтама

Жаңа сабақ

1 дәріс

Дәрі-дәрмектер фармакодинамикасы, анықтамасы және мазмұны

тақырыбы бойынша ақпарат беру. Презентация,суреттермен сабақ түсіндіру

Термин сөздермен жұмыс жасайды. Глоссарий 3 тілде.

Тақырып бойынша өзіндік бақылау сұрақтары: Тақырыпта қаралатын сұрақтар:

1.Фармакодинамика дегеніміз не

2.Фармакодинамиканың міндеттері

3.Фармакодинамиканың мақсаты

Жаңа тақырыпты бекіту:

Конспект жазу

Үй тапсырмасы

Интернет көздерінен фармакодинамика конспект жазу


Сабақ/оқу қорытындысын жасау, бағалау:

Студент тақырыпты жетік меңгергендігін.Қойылған сұрақтарға толық жауап беріп, тұжырым жасай алса 90-100% дұрыс жауап берсе. Студент тақырып бойынша білімін көрсете алды бірақ оқытушының ескертулерінен кейін жөнделген кейбір нақты емес жауаптары болса. Логикалық ойлау дағдысын көрсете алса және нақты мысалдар келтіре отырып тұжырым жасай алса 75-89% дұрыс жауап берсе. Студент тақырыпты толық меңгермеген және қойылған сұрақтарға жүйелі жауап бермейді. Бірақ келесі материалды игеру үшін жетерлік тақырып бойынша жалпы түсінігі бар екенін көрсетсе. Ұғымдардың анықтамаларын толық айта алмаса немесе терминдерді оқытушының бірнеше жөндеулерінен кейін ғана дұрыс айта алса 50-74% дұрыс жауап берсе Студент сабаққа қатысқан. Оқу материалының білмейтіндігін немесе толық түсінбегендігі байқалса, анықтамаларды мүлдем білмесе немесе елеулі қателіктер жіберсе, оқытушының жөндеулерінен кейін де қатесін түзете алмаса дұрыс жауабы 50%-дан төмен болса.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.05.2025
69
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі