САБАҚ: Қазақ
тілі
|
Мектеп: Т.Айтжанов атындағы
жалпы орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
СЫНЫП: 7 «А»
Дәрумендер – денсаулық
кепілі
|
Қатысқандар:19
|
Қатыспағандар:-
|
Осы сабақ
арқылы
жүзеге асатын
оқу
мақсаттары
|
7.4.2.1. Сөйлеу
тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп
қолдану
7.1.6.1. Коммуникативтік
жағдаятқа сай
көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және
мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке
қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай
білу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар орындай алады: Коммуникативтік
жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді
және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолдана
алады
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: Жағдаятқа сай диалогке түсіп,сөйлем құрай алады.Мәтін құрау
барысында эмоциялық сөздерді қосып, дауыс ырғағына сай оқи
алады.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:Тақырып аясында
қыстырма , қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогқа
даярлықсыз түсіп, өз пікірін білдіре
алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: пікірталаста тез және
дұрыс шешім қабылдай біледі
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
логикалық
кідіріс, екпін, көптік,септік,тәуелдік,жіктік
жалғаулары
|
Диалог
құруға / шығармажазуғаарналғанпайдалытіркестер:
10-12
үнқатымға түсе алады.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Дәрумендердің қандай
түрлерін білесің?
Адам ағзасы үшін қандай пайдасы
бар?
|
Не себепті …. деп
ойлайсыз?
Не себепті адамдар ауырады?
|
ишара: Қол соғу, белгі беру ,
бас бармақ,саяхат, сергіту сәті
|
Алдыңғы
оқу: Дәрілік шөптердің денсаулыққа
пайдасы
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.Үй
тапсырмасын тексеру.
Психологиялық
ахуал. «Жемістер»
ойыны.
Адам денсаулығына пайдалы
жемістер және дәрумендер туралы тақтадағы флипчартқа түрлі
маркермен жазып шығады. Қай жемістің қандай дәруменге бай екендігін
айтады.
Миға шабуыл үй жұмысы
6-тапсырма
Қалыптастырушы
бағалау жүреді: Жарайсың! Өте жақсы!
Тамаша!
|
Смайликтер(жарайсың, тамаша)
|
Ортасы
28 минут
|
Оқылым
1-тапсырма
Білу және
түсіну ЖАҢА БІЛІМ ТУРАЛЫ ВИДЕО
ТАМАШАЛАУ
Витаминдер деп химиялық
табиғаты әр түрлі органикалық заттарды айтады. Витамин латынша vіtа
– өмір, тіршілік; vitman – тіршілік амині деген мағынаны білдіреді.
Олар тағамдық заттармен организмге түсіп, зат алмасуға, организмнің
өсіп-өнуіне әсерін тигізеді. Организмнің қорғаныштық қабілетін
арттыруда витаминдердің атқаратын міндеті өте зор. Егер тамақтану
дұрыс жолға қойылмаса, яғни күнделікті пайдаланатын тағамдарымызда
организмдерге қажетті витаминдер мөлшері жеткіліксіз болса, онда
организм әлсіреп, ол әр түрлі ауруларға шалдығады, оның өсіп-өнуі
мен жетілуі нашарлайды. Витаминдер, сол сияқты, жоғары дәрежелі
өсімдіктер мен микро-организмдердің қалыпты өсуі мен дамуы үшін
қажетті заттар. Организмге тағамдар арқылы келіп түсетін
белоктардың, майлардың, углеводтардың және минералдық тұздардың
алмасуын жылдамдататын жәнс реттейтін де витаминдер. Соңғы кезде
витаминдерді классификациялап үлкен 4 топқа бөледі:
1) алифатикалық витаминдер қатары (аскорбин қышқылы);
2) алицикдды витаминдер қатары;
3) ароматикалық витаминдер қатары;
4) Гетероциклды витаминдер
қатары.
Берілген мәтіндерді балалар
оқып алады.
«Сақина салмақ
ойыны»
Балалар біз бүгін сақина
салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгіінгі ерекшелігі кімнің
қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап
береді
3-тапсырма
Жазылым
Кестеде берілген
мәлімет бойынша мәтін құрастыр
Қалыптастырушы бағалау
жүріп отырады.(смайликтер).
Сергіту сәті
«16қыз»
Топтық бағалау іске
асады.
|
Қызыл,жасыл, сары түсті
фигуралар
Үлестірме
қағаз
Сергіту сәті . Караоке
«16 қыз»
|
Соңы
5 минут
|
Сабақ соңында кері байланыс
жасайды.
Екі түрлі түсініктеме
күнделігі.
Оқушылардан дәптердің бетін
(не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу
сұралады. Мәтінді оқу барысында
олар:
Бөліктің оң
жағына
|
Сол
жағына
|
Мәтіндегі қатты әсер
еткен тұстарды, үзінділерді жазады.
|
Сол әсер еткен
үзінділер жайлы пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары
қандай, қандай сұрақ бар т.б.)
|
Үй жұмысы 5-тапсырма
Сауалнама құрастыру
|
смайликтер
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті
оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы
білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс –
Денсаулық жəне
қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтарменбайланыс
(тəрбиеэлементі).
|
Алғашқы азат жолындағы кідірістерді белгіле(деңгейі
орташа).
Дәрумен, қызылша, сәбіз, алма сөздерін септе, тәуелде.(с
деңгейі)
|
Бағалау критериі
|
Дескриптор
|
Сөйлеу тіліндегі
интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін
түсінуі
|
Интонация,екпінді
анықтауда шатасады
1балл
|
Сөйлеу тіліндегі
интонация, кідіріс, логикалық екпінді
табады
2 балл
|
Жағдаятқа сай диалогке даярлықсыз түсуі, өз пікірін
білдіруі
|
Негізгі айтар ойын түсінеді,
дәлелдер келтіре отырып нақтылай
алады.
1балл
|
Көзқарастарды
дәлелдей алады. Қорытынды шығарады 2балл
|
Коммуникативтік жағдаятқа
сай
көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және
мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып,мәтін
құрастыруы
|
Тірек сөздерді табады, мәтін
құрастырады
1
балл
|
Тірек сөздерді
тауып,мақал-мәтелдерді, тұрақты тіркестерді пайдаланып,
құрайды
2
балл
|
Бағалау
шәкілі
«8-9»-5
«6-7»-4
«5»-3
|
|
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты
мен
оқу
міндеттері
орындалды ма?
Бүгін
оқушылар
не
үйренді?
Сабақ қалай
өтті,
қандай
деңгейде
өтті?
Жоспарланған
Саралау жақсы
Іске
асты ма?
(тапсырмалар
сəйкес
болды ма?)
Уақытты
қалай
пайдаландым?
Жоспарыма
қандай
өзгеріс
енгіздім жəне
неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол
жақта берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
Қорытынды бағамдау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)
1:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы
өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген
оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
білдім?
1
|