|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтарды жіктеп, қоғамдағы қызметін талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті Ұйымдастыру |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Ынтымақтастықты қалыптастыру мақсатында оқушыларды шатты шеберіне аясында бір-біріне жағымды тілекте айту. Топқа бөлу. 1. «Батырлар» 2. «Билер» 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
№1 Тапсырма «Болжау»әдісі.Көрсетілген суреттер арқылы жасырылған ойды анықта
1.Суретте кімдер туралы бейнеленген? 2.Бүгінгі сабақтың мақсаты не туралы деп ойлайсыңдар? Жаңа сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты,бағалау критерийлері анықталады. Жаңа тақырыпты игеру кезеңі: Топтық жұмыс №2 тапсырма:Мәтінмен жұмыс. (әр топқа оқулықтағы мәтін бойынша тапсырма беріледі) 1-топ Дәстүрлі қазақ қоғамының қызметін талдайды. «Кластер» әдісі бойынша постер қорғайды
2-топ Дәстүрлі қазақ қоғамының ерекшеліктерін ажыратады «Эссе» немесе «Еркін әңгіме» әдісі
ажыратады ажырата БЫМ/Б оқушылар назарына әлеуметтік топтардың өмірін сипаттайтын суреттері, анықтамалар мен ұғымдар («хан», «сұлтан», «би», «батыр», «қараша», «төлеңгіт») ұсынылады. Оқушылар ұғымдарды, анықтамаларды, суреттерді топтастырады. Келесі сұрақтар төңірегінде ойлануды сұраңыз: - ақсүйектер тобына кімдер кірді? -қарасүйектер кімдер?
Оқушылардың жауаптарын тындатыңыз.
Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. |
Дескриптор -Хандардың қызметін жазады -сұлтандардың қызметін жазады -Қожалардың қызметін жазады.
Дискриптор Билер,ақсақалдар,байлар,батырлар |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ж. Құрманқұлов Дереккөзі: "Қазақстан"
ұлттық энциклопедиясы, Алматы, "Қазақ энциклопедиясы", 1998 ж.
2-том Источник: http://e-history.kz/kz/contents/view/493
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
№3 Сәйкестендіру Дәстүрлі қазақ қоғамы әлеуметтік топтарының жіктелуін сәйкестендіру
№4 Тапсырма Сабақты бекіту. «Синквейн» әдісі.Бес олды өлең құрастыр. Батыр,сұлтан,хан,би,ақсақал,ақсүйек,қарасүйек т.б сөздерге бес жолды өлең құрастырыңдар Кері байланыс
|
Дискриптор Дәстүрлі қазақ қоғамы әлеуметтік топтарының жіктелуін сәйкестендіру
Дискриптор Оқушылар тақырыпқа сай бес жолды өлең құрастырады. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері Ашық сабақ
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері Ашық сабақ
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтарды жіктеп, қоғамдағы қызметін талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті Ұйымдастыру |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Ынтымақтастықты қалыптастыру мақсатында оқушыларды шатты шеберіне аясында бір-біріне жағымды тілекте айту. Топқа бөлу. 1. «Батырлар» 2. «Билер» 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
№1 Тапсырма «Болжау»әдісі.Көрсетілген суреттер арқылы жасырылған ойды анықта
1.Суретте кімдер туралы бейнеленген? 2.Бүгінгі сабақтың мақсаты не туралы деп ойлайсыңдар? Жаңа сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты,бағалау критерийлері анықталады. Жаңа тақырыпты игеру кезеңі: Топтық жұмыс №2 тапсырма:Мәтінмен жұмыс. (әр топқа оқулықтағы мәтін бойынша тапсырма беріледі) 1-топ Дәстүрлі қазақ қоғамының қызметін талдайды. «Кластер» әдісі бойынша постер қорғайды
2-топ Дәстүрлі қазақ қоғамының ерекшеліктерін ажыратады «Эссе» немесе «Еркін әңгіме» әдісі
ажыратады ажырата БЫМ/Б оқушылар назарына әлеуметтік топтардың өмірін сипаттайтын суреттері, анықтамалар мен ұғымдар («хан», «сұлтан», «би», «батыр», «қараша», «төлеңгіт») ұсынылады. Оқушылар ұғымдарды, анықтамаларды, суреттерді топтастырады. Келесі сұрақтар төңірегінде ойлануды сұраңыз: - ақсүйектер тобына кімдер кірді? -қарасүйектер кімдер?
Оқушылардың жауаптарын тындатыңыз.
Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. |
Дескриптор -Хандардың қызметін жазады -сұлтандардың қызметін жазады -Қожалардың қызметін жазады.
Дискриптор Билер,ақсақалдар,байлар,батырлар |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ж. Құрманқұлов Дереккөзі: "Қазақстан"
ұлттық энциклопедиясы, Алматы, "Қазақ энциклопедиясы", 1998 ж.
2-том Источник: http://e-history.kz/kz/contents/view/493
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
№3 Сәйкестендіру Дәстүрлі қазақ қоғамы әлеуметтік топтарының жіктелуін сәйкестендіру
№4 Тапсырма Сабақты бекіту. «Синквейн» әдісі.Бес олды өлең құрастыр. Батыр,сұлтан,хан,би,ақсақал,ақсүйек,қарасүйек т.б сөздерге бес жолды өлең құрастырыңдар Кері байланыс
|
Дискриптор Дәстүрлі қазақ қоғамы әлеуметтік топтарының жіктелуін сәйкестендіру
Дискриптор Оқушылар тақырыпқа сай бес жолды өлең құрастырады. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














