|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мектеп: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Саламатов Қыдырбай |
||||
|
Сынып: 7 «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Деформация |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Деформация ұғымын және оның түрлерін ажыратады Оқушылардың басым көпшілігі: Деформацияның түрлеріне мысал келтіреді Кейбір оқушылар: Деформация құбылысына мысалдар келтіре отырып, тәжірибе жүзінде дәлелдей алады |
||||
|
Бағалау критерийлері |
- деформация ұғымын түсінеді - серпімді және пластикалық деформацияны ажыратады - өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар серпімді және пластикалық деформацияны ажырата отырып, мысалдар арқылы өмірмен байланыстырып ауызша түсіндіре алады Пәнге тән лексика мен терминология: деформация, пластикалық деформация, серпімді деформация Диалогтар мен сөз тіркестері: - Менің ойымша.......... болады - Мен деформацияны...............қолдана аламын - Деформацияның түрлеріне ............... мысалдар келтіре аламын -Бұл құбылысты ....................қолдана аламын |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау Еңбекқорлыққа және жауапкершілікке баулу |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дене тәрбиесі, математика, технология |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Денелердің өзара әрекеттесуі, салмақ, күш |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру. Оқушылар сыныпта жақсы ахуал туғызу үшін «Ұлттардың сәлемдесуі» тренингі арқылы амандасады «Жауапты суреттейміз» әдісі (Өткен тақырып бойынша мұғалім сұрақтарды береді, оқушылар жауабын сурет арқылы береді) Оқушыларға суреттер үлестіремін, сұрақтар қоямын. Оқушылар сәйкесінше қолдарындағы суреттерді байланыстырып жауап береді. 1.Күш дегеніміз не?Өлшем бірлігі? 2.Ауырлық күші дегеніміз не? 3. Гравитациялық күштер дегеніміз не? 4. Асқын салмақ қандай жағдайда болады? 5.Қандай жағдайда дене салмақсыздық күйін кешеді? 6. Адамзаттық тұңғыш ғарышкері? 7. Қазақстандық ғарышкерлер? ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
Суреттер
|
|||
|
Сабақтың ортасы 27 минут |
«Ой қозғау» әдісі Оқушыларға әртүрлі заттар таратылады. Қолдарындағы заттарды зерттейді.
Оқушылардың пікірі тыңдалып, жаңа тақырып ашылады.
ҚБ: «Қол шапалақтары» әдісі Эксперименттік жұмыс: Деформацияның қандай шамаға тәуелді екенін анықтайды.
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды. Жеке жұмыс Бағалау критерийі Пластикалық және серпімді деформациялардың айырмашылығын көрсетеді 1- тапсырма: Көрсетілген суретте деформацияның қандай түрлері берілген?
Дескриптор: Білім алушы
2-тапсырма: Берілген суреттердің айырмашылығы неде, түсіңдіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз. Деформация неге тәуелді екенін түсіндіріңіз.
Дескриптор:
ҚБ: 1-3 балдық жүйе |
Пластилин Резинка Серіппе Шар Пластикалық қаламсаптар Губка
Стикер Видеоролик https://www.youtube.com/watch?v=0MGnlXIDEaI
Ақпарат парақшалары
А3 форматтар Фламастер, маркерлер Штативтер Серіппелер Денелер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үйге тапсырма:1. Деформация тақырыбын оқу 2.Шығармашылық жұмыс Деформация құбылысына негізделген демонстация дайындау Рефлексия «Бес саусақ » әдісі |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деформация
Деформация
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мектеп: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Саламатов Қыдырбай |
||||
|
Сынып: 7 «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Деформация |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: |
7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Деформация ұғымын және оның түрлерін ажыратады Оқушылардың басым көпшілігі: Деформацияның түрлеріне мысал келтіреді Кейбір оқушылар: Деформация құбылысына мысалдар келтіре отырып, тәжірибе жүзінде дәлелдей алады |
||||
|
Бағалау критерийлері |
- деформация ұғымын түсінеді - серпімді және пластикалық деформацияны ажыратады - өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар серпімді және пластикалық деформацияны ажырата отырып, мысалдар арқылы өмірмен байланыстырып ауызша түсіндіре алады Пәнге тән лексика мен терминология: деформация, пластикалық деформация, серпімді деформация Диалогтар мен сөз тіркестері: - Менің ойымша.......... болады - Мен деформацияны...............қолдана аламын - Деформацияның түрлеріне ............... мысалдар келтіре аламын -Бұл құбылысты ....................қолдана аламын |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау Еңбекқорлыққа және жауапкершілікке баулу |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дене тәрбиесі, математика, технология |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Денелердің өзара әрекеттесуі, салмақ, күш |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру. Оқушылар сыныпта жақсы ахуал туғызу үшін «Ұлттардың сәлемдесуі» тренингі арқылы амандасады «Жауапты суреттейміз» әдісі (Өткен тақырып бойынша мұғалім сұрақтарды береді, оқушылар жауабын сурет арқылы береді) Оқушыларға суреттер үлестіремін, сұрақтар қоямын. Оқушылар сәйкесінше қолдарындағы суреттерді байланыстырып жауап береді. 1.Күш дегеніміз не?Өлшем бірлігі? 2.Ауырлық күші дегеніміз не? 3. Гравитациялық күштер дегеніміз не? 4. Асқын салмақ қандай жағдайда болады? 5.Қандай жағдайда дене салмақсыздық күйін кешеді? 6. Адамзаттық тұңғыш ғарышкері? 7. Қазақстандық ғарышкерлер? ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
Суреттер
|
|||
|
Сабақтың ортасы 27 минут |
«Ой қозғау» әдісі Оқушыларға әртүрлі заттар таратылады. Қолдарындағы заттарды зерттейді.
Оқушылардың пікірі тыңдалып, жаңа тақырып ашылады.
ҚБ: «Қол шапалақтары» әдісі Эксперименттік жұмыс: Деформацияның қандай шамаға тәуелді екенін анықтайды.
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды. Жеке жұмыс Бағалау критерийі Пластикалық және серпімді деформациялардың айырмашылығын көрсетеді 1- тапсырма: Көрсетілген суретте деформацияның қандай түрлері берілген?
Дескриптор: Білім алушы
2-тапсырма: Берілген суреттердің айырмашылығы неде, түсіңдіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз. Деформация неге тәуелді екенін түсіндіріңіз.
Дескриптор:
ҚБ: 1-3 балдық жүйе |
Пластилин Резинка Серіппе Шар Пластикалық қаламсаптар Губка
Стикер Видеоролик https://www.youtube.com/watch?v=0MGnlXIDEaI
Ақпарат парақшалары
А3 форматтар Фламастер, маркерлер Штативтер Серіппелер Денелер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үйге тапсырма:1. Деформация тақырыбын оқу 2.Шығармашылық жұмыс Деформация құбылысына негізделген демонстация дайындау Рефлексия «Бес саусақ » әдісі |
|
|||
шағым қалдыра аласыз

















