Қарақұдық орта мектебі
Тақырыбы: «Заттар. Денелер.
Құбылыстар»
Дүниетану пәні
3 «Б»-сынып
Есенбаева А.Е.
2016-2017 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Денелер. Заттар. Құбылыстар
Мақсаты:
1. Білімділігі: Оқушылардың денелер мен заттар туралы білімдерін кеңейту.Денелердің табиғи және жасанды болатыны туралы түсініктерін қалыптастыру.
2.Дамытушылығы: Өз ойларын тиянақтап айтуға дағдыландыру, танымдық белсенділіктерін арттыру,шығармашылық жұмыс жасауға, ізденуге үйрету.
3.Тәрбиелігі: Қоршаған ортаны аялауға баулу,сезімталдыққа,адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі:
жаңа
сабақ
Сабақ әдісі:
салыстыру, талдау, сұрақ
– жауап, топтастыру,
әңгімелеу
Көрнекілік:
интербелсенді тақта,
электрондық оқулық, слайд
Пәнаралық
байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу,
бейнелеу, музыка.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың сабаққа дайындығын байқау.
Психологиялық дайындық.
Табиғат- біздің анамыз,
Жер байлығы көп екен,
Табиғатқа баламыз.
Меңгеруді қалаймыз
Біз әдепті баламыз
Балалар қазір қай мезгіл? Бүгінгі күннің жадын сұрап, қыс мезгілінің келе жатқанын естеріне түсіру. Ағаштың жапырақтарының түстеріне байланысты қазір мен сіздерді үш топқа бөлемін. Ендеше өзіңізге ұнаған түсті таңдау арқылы топқа бөлінеміз.
«Денелер», «Заттар», «Құбылыстар» Әр топ өз топ басшысын сайлайды.
II. Үй тапсырмасын пысықтау
1. Бұрынғы уақыттарда
жүргізілген бақылаулар мен тәжірибелерді жазып алу үшін нені
жетілдіру қажет болды? Өз
білімін
2. Әсіресе нені үйрену
қажет? Жаза, оқи білуге,
математикалық есептеу әдістерін
3. Бүгінгі күнге
дейін жеткен қандай жұмыстарын білеміз? Тасқа салған
суреттер, зерделеу жұмыстары
4. Бақылау құралының
негізгісі не? Көз
5. Түрлі
тәжірибелерді жасаған кезде кімдер аспаптарды қолдана
білді? Адамдар
6. Күннің шығуы мен батуына
қарай нені анықтады? Уақыт
7. Бара -
бара не ойлап тапты? Сағат
8. Қандай
белгілер бойынша бақылап - сағатты айыруға тырысты?
Табиғи
өсімдіктерде кездесетін
9. Қандай сағатты ойлап
тапты? Су, құм, күн, гүл
сағаттар
10. Уақыт бірліктерін ата сек,мин,сағ,тәулік
11. 1 сағ -?
Мин 60минут
12. 1мин
-? Сек 60секунд
13. Күн мен түннің ауысуына
негіздеп нені анықтаймыз? Тәулік, жұма, ай,
жыл
14. 1 тәул -?
Сағ 24сағат
15. 1
аптада -? Күн 7күн
16. 1ай
-? Апта 4апта
17. 1жыл -? Ай
12
ай
18. 1 жыл --?
Күн 365күн
19.
Ұзындық өлшем бірліктерін ата мм,см,дм,м,км
20. Салмақ өлшем
бірліктерін ата г,кг,ц,т
21. Заттың салмағын анықтау
үшін нені пайдаланылған? Таразы
22. Ұзындық өлшемдері арқылы адамдар нені
анықтайды? Табиғат
денелерінің мөлшерін, бір - бірінің арақашықтығын
23. Бақылау құралының
негізгісі не? Көз
24. Қандай сағатты ойлап тапты? Су, құм, күн, гүл
сағаттар
IV. Мағынаны тану
Видеоролик корсету
Балалар бұл мултьфильмді көргендеріңіз бар ма?
Бұл жерде не көрсетілген?
Жаңбыр қай мезгілде көп жауады? Демек күз мезгілінде күн бұлттанып, далаға жаңбыр жауып, табиғат құбылыстары өзгеріске ұшырайды. Әр мезгілдің өзіндік ерекшелігі бар екен.
III.Жаңа сабақ.
Олай болса бүгін біз осы табиғаттағы өзгерістер жөнінде ақпаратпен танысамыз. Табиғат құбылыстары жөнінде мәліметтер беру.(компьютерден электронды оқулық көрсету арқылы түсіндіру).
Жетелеуші сұрақтар қою
Денелер нешеге бөлінеді екен?
Табиғи, жасанды денелерге нелер жатады?
Айналамызда табиғатта қандай өзгерістер болып жатады?
Оқулықпен жұмыс
Оқушылар бірінші іштей оқып алады. Содан соң тізбектеп оқиды.
Суретке қарап, өлі және тірі денелерді атау.
Суретке қарай отырып, құбылыстарды қай жыл мезгілінде болатынын әңгімелеу
1
топ: Денелер табиғи және жасанды
дене екендігі жайлы оқиды. Суретті қарап, өлі және тірі табиғи
денелерді ата.
2 -
топ: Денелердің заттардан
тұаратын бөлігін оқиды. Суреттердегі жасанды денелерді анықтап,
оларды дәптеріңе жаз.
3 -
топ: Табиғат құбылыстары туралы
айтылған бөлімді оқиды.Суретте қандай табиғат құбылыстары
бейнеленген? Бұл құбылыстарды қай жыл мезгілінде байқайтыныңды
әңгімеле. Оқушылар топ болып тақырыпты оқиды, өз пікірлерін айтады.
Дене туралы білімдерінің қай дәрежеде екенін көрсетеді. Слайдта
көрсетілген табиғи, жасанды денелерді
ажырату.
Сергіту сәті
«Жау -жау жаңбыр» әні
Дәптермен жұмыс
Жасанды денелерді жазу
Көлік, ұшақ, компьютер,кітап.
Есіңде сақта!
Табиғаттағы өзгерістердің барлығы табиғат құбылыстары деп аталады.
Суреттерде қандай табиғат құбылыстары бейнеленгенін және қай мезгілде болатынын әңгімелеу.
-
Шығармашылық тапсырма
|
I-топ |
II-топ |
III-топ |
|
Қайсы дене? Қайсы зат? Ажырату. Үстелдің
үстіне сабын, кітап, кетіргіш, бор қою.
|
Күз мезгіліндегі табиғат өзгерістерін суретке түсіру |
Жасанды денелерді неден жасауға болады. Қалай? |
Топтар бір бірін бағдаршам әдісі бойынша бағалайды.
Жасыл түс- өте жақсы
Сары түс- жақсы
Қызыл түс- қанағаттанарлық
Қорытынды.
Бүгін сабақта не білдіңдер? Не үйрендіңдер?
Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдық?
6. Ой-қиял. Топпен жұмыс. Тапсырма: жұмбақты шешу, жауабының суретін салу және оның қандай денеге жататынын анықтау.
Келсе де әні құлаққа,
Өзін ешкім көрмейді.
Жұмсақ қопа құраққа,
Тіптен маза бермейді.(Жел)
Ақ сиыр тұрып кетті,
Қара сиыр жатып қалды.(Қыс пен көктемнің ауысуы)
Жұпар иіс еседі,
Жайнап бақта өседі.(Гүл)
Бес балада бір бешпет,
Бір киініп, бір шешпек.(Қолғап)
Әр уақытта өзен үсті тұрағы,
Арғы бетке алып өтіп тұрады.(Көпір)
Орғыған қорқақ, көзі қыли еді
Қыс пен жазда екі түрлі тон киеді.(Қоян)
Жұмысқа 3-4минут уақыт беріледі. Таныстыру үшін жұмбақты барлық оқушыларға арнап оқып, жауабын табуын сұрайды. Жауабы табылғаннан кейін көрсетіп оның қандай денеге жататынын айтады.
Бағалау
Көп жұлдыз жинаған топтарды мадақтау.
Үйге тапсырма
Әңгімелеу.
I-топ Күзгі жапырақтардың суретін салу
II- топ Күзгі табиғат көрінісіне шығарма жазу
III- топ Денелердің суретін салу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Денелер. Заттар . Құбылыстар.
Денелер. Заттар . Құбылыстар.
Қарақұдық орта мектебі
Тақырыбы: «Заттар. Денелер.
Құбылыстар»
Дүниетану пәні
3 «Б»-сынып
Есенбаева А.Е.
2016-2017 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Денелер. Заттар. Құбылыстар
Мақсаты:
1. Білімділігі: Оқушылардың денелер мен заттар туралы білімдерін кеңейту.Денелердің табиғи және жасанды болатыны туралы түсініктерін қалыптастыру.
2.Дамытушылығы: Өз ойларын тиянақтап айтуға дағдыландыру, танымдық белсенділіктерін арттыру,шығармашылық жұмыс жасауға, ізденуге үйрету.
3.Тәрбиелігі: Қоршаған ортаны аялауға баулу,сезімталдыққа,адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі:
жаңа
сабақ
Сабақ әдісі:
салыстыру, талдау, сұрақ
– жауап, топтастыру,
әңгімелеу
Көрнекілік:
интербелсенді тақта,
электрондық оқулық, слайд
Пәнаралық
байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу,
бейнелеу, музыка.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың сабаққа дайындығын байқау.
Психологиялық дайындық.
Табиғат- біздің анамыз,
Жер байлығы көп екен,
Табиғатқа баламыз.
Меңгеруді қалаймыз
Біз әдепті баламыз
Балалар қазір қай мезгіл? Бүгінгі күннің жадын сұрап, қыс мезгілінің келе жатқанын естеріне түсіру. Ағаштың жапырақтарының түстеріне байланысты қазір мен сіздерді үш топқа бөлемін. Ендеше өзіңізге ұнаған түсті таңдау арқылы топқа бөлінеміз.
«Денелер», «Заттар», «Құбылыстар» Әр топ өз топ басшысын сайлайды.
II. Үй тапсырмасын пысықтау
1. Бұрынғы уақыттарда
жүргізілген бақылаулар мен тәжірибелерді жазып алу үшін нені
жетілдіру қажет болды? Өз
білімін
2. Әсіресе нені үйрену
қажет? Жаза, оқи білуге,
математикалық есептеу әдістерін
3. Бүгінгі күнге
дейін жеткен қандай жұмыстарын білеміз? Тасқа салған
суреттер, зерделеу жұмыстары
4. Бақылау құралының
негізгісі не? Көз
5. Түрлі
тәжірибелерді жасаған кезде кімдер аспаптарды қолдана
білді? Адамдар
6. Күннің шығуы мен батуына
қарай нені анықтады? Уақыт
7. Бара -
бара не ойлап тапты? Сағат
8. Қандай
белгілер бойынша бақылап - сағатты айыруға тырысты?
Табиғи
өсімдіктерде кездесетін
9. Қандай сағатты ойлап
тапты? Су, құм, күн, гүл
сағаттар
10. Уақыт бірліктерін ата сек,мин,сағ,тәулік
11. 1 сағ -?
Мин 60минут
12. 1мин
-? Сек 60секунд
13. Күн мен түннің ауысуына
негіздеп нені анықтаймыз? Тәулік, жұма, ай,
жыл
14. 1 тәул -?
Сағ 24сағат
15. 1
аптада -? Күн 7күн
16. 1ай
-? Апта 4апта
17. 1жыл -? Ай
12
ай
18. 1 жыл --?
Күн 365күн
19.
Ұзындық өлшем бірліктерін ата мм,см,дм,м,км
20. Салмақ өлшем
бірліктерін ата г,кг,ц,т
21. Заттың салмағын анықтау
үшін нені пайдаланылған? Таразы
22. Ұзындық өлшемдері арқылы адамдар нені
анықтайды? Табиғат
денелерінің мөлшерін, бір - бірінің арақашықтығын
23. Бақылау құралының
негізгісі не? Көз
24. Қандай сағатты ойлап тапты? Су, құм, күн, гүл
сағаттар
IV. Мағынаны тану
Видеоролик корсету
Балалар бұл мултьфильмді көргендеріңіз бар ма?
Бұл жерде не көрсетілген?
Жаңбыр қай мезгілде көп жауады? Демек күз мезгілінде күн бұлттанып, далаға жаңбыр жауып, табиғат құбылыстары өзгеріске ұшырайды. Әр мезгілдің өзіндік ерекшелігі бар екен.
III.Жаңа сабақ.
Олай болса бүгін біз осы табиғаттағы өзгерістер жөнінде ақпаратпен танысамыз. Табиғат құбылыстары жөнінде мәліметтер беру.(компьютерден электронды оқулық көрсету арқылы түсіндіру).
Жетелеуші сұрақтар қою
Денелер нешеге бөлінеді екен?
Табиғи, жасанды денелерге нелер жатады?
Айналамызда табиғатта қандай өзгерістер болып жатады?
Оқулықпен жұмыс
Оқушылар бірінші іштей оқып алады. Содан соң тізбектеп оқиды.
Суретке қарап, өлі және тірі денелерді атау.
Суретке қарай отырып, құбылыстарды қай жыл мезгілінде болатынын әңгімелеу
1
топ: Денелер табиғи және жасанды
дене екендігі жайлы оқиды. Суретті қарап, өлі және тірі табиғи
денелерді ата.
2 -
топ: Денелердің заттардан
тұаратын бөлігін оқиды. Суреттердегі жасанды денелерді анықтап,
оларды дәптеріңе жаз.
3 -
топ: Табиғат құбылыстары туралы
айтылған бөлімді оқиды.Суретте қандай табиғат құбылыстары
бейнеленген? Бұл құбылыстарды қай жыл мезгілінде байқайтыныңды
әңгімеле. Оқушылар топ болып тақырыпты оқиды, өз пікірлерін айтады.
Дене туралы білімдерінің қай дәрежеде екенін көрсетеді. Слайдта
көрсетілген табиғи, жасанды денелерді
ажырату.
Сергіту сәті
«Жау -жау жаңбыр» әні
Дәптермен жұмыс
Жасанды денелерді жазу
Көлік, ұшақ, компьютер,кітап.
Есіңде сақта!
Табиғаттағы өзгерістердің барлығы табиғат құбылыстары деп аталады.
Суреттерде қандай табиғат құбылыстары бейнеленгенін және қай мезгілде болатынын әңгімелеу.
-
Шығармашылық тапсырма
|
I-топ |
II-топ |
III-топ |
|
Қайсы дене? Қайсы зат? Ажырату. Үстелдің
үстіне сабын, кітап, кетіргіш, бор қою.
|
Күз мезгіліндегі табиғат өзгерістерін суретке түсіру |
Жасанды денелерді неден жасауға болады. Қалай? |
Топтар бір бірін бағдаршам әдісі бойынша бағалайды.
Жасыл түс- өте жақсы
Сары түс- жақсы
Қызыл түс- қанағаттанарлық
Қорытынды.
Бүгін сабақта не білдіңдер? Не үйрендіңдер?
Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдық?
6. Ой-қиял. Топпен жұмыс. Тапсырма: жұмбақты шешу, жауабының суретін салу және оның қандай денеге жататынын анықтау.
Келсе де әні құлаққа,
Өзін ешкім көрмейді.
Жұмсақ қопа құраққа,
Тіптен маза бермейді.(Жел)
Ақ сиыр тұрып кетті,
Қара сиыр жатып қалды.(Қыс пен көктемнің ауысуы)
Жұпар иіс еседі,
Жайнап бақта өседі.(Гүл)
Бес балада бір бешпет,
Бір киініп, бір шешпек.(Қолғап)
Әр уақытта өзен үсті тұрағы,
Арғы бетке алып өтіп тұрады.(Көпір)
Орғыған қорқақ, көзі қыли еді
Қыс пен жазда екі түрлі тон киеді.(Қоян)
Жұмысқа 3-4минут уақыт беріледі. Таныстыру үшін жұмбақты барлық оқушыларға арнап оқып, жауабын табуын сұрайды. Жауабы табылғаннан кейін көрсетіп оның қандай денеге жататынын айтады.
Бағалау
Көп жұлдыз жинаған топтарды мадақтау.
Үйге тапсырма
Әңгімелеу.
I-топ Күзгі жапырақтардың суретін салу
II- топ Күзгі табиғат көрінісіне шығарма жазу
III- топ Денелердің суретін салу
шағым қалдыра аласыз













