Ұзақ мензімді жоспар бөлімі
|
Мектеп: «Дарын»
мектеп-интернаты
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Г.Жолдыбаева
Н.Сұранова
|
Сынып: 7 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Денелердің көлемін анықтау
(физикалық және математикалық
әдіспен )
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
-
Өлшемдері берілген денелердің
көлемін анықтайды.
-
Өлшемдері берілген денелердің
көлемін тәжірибе жүзінде анықтайды.
-
Кубтың, пирамида және
цилиндрдің кеңістіктегі Geogebra праграммасындағы суретін салу және
көлемін анықтайды.
-
Кубтың, пирамида және
цилиндрдің көпмүшені көпмүшеге көбейту тақырыбын еске түсіре
отырып, денелердің көлемін анықтайды.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар:Куб, пирамида, цилиндр
фигураларын түсініп, осы фигуралардын көлемдерін есептеу барысында
физикалық және математикалық жолмен есептей
алады.
Көптеген
оқушылар: Куб, пирамида, цилиндр
фигураларын ажыратып, осы денелерге қатысты формулаларды қолданып
көлемдерін есептерді шығара алады.
Кейбір
оқушылар: Куб, пирамида, цилиндр
фигураларының мағынасын ашып сыныптастарына түсіндіре
алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Топтық тапсырмаларды орындай
алады. Сабақ барысында өз ойын еркін жеткізе
алады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Физика – математика –
информатика
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
Электрондық оқулық арқылы жаңа білімді
меңгерту.
Geogebra программасын
пайдаланып кеңістіктегі денелерді салу және олардың өлшемдерін
анықтау.
|
Бастапқы білім
|
Денелерді талдау және олардың анықтамаларын
беру
|
Сабақ барысы
|
Сабақ жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2мин
«Миға шабуыл» әдісі
(Бұл әдіс арқылы оқушылардың
өткен білімдері мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында
проблемалық сұрақтар беру, оқушылардың ойлау, саралау, жеткізу
қабілетін дамыту )
5-мин
|
1.
І. Ұйымдастыру
кезеңі: сәлемдесу, түгелдеу, топқа
біріктіру (геометриялық фигуралармен) І-топ «цилиндр», ІІ-топ
«пирамида» ІІІ- топ «куб».
Психологиялық жағымды ахуал
туғызу. «Тілек тілеу»
1.
Қанекей балалар
алдарыңызда қандай суреті пайда болды және олар қалай аталады? Осы
денелер туралы не білесіңдер?
(оқушылардың жауаптарын
толықтыру мақсатында мұғалім қосымша ақпарат
береді)
2. Алдарыңыздағы
денелердің өлшемдерін алуға болама, болса қалай
анықтаймыз?
3. Біздің өмірімізде немесе тұрмыста
өлшеуге келмейтін денелер кездеседі ме?
Сонымен бүгінгі біздің
сабағымыздың тақырыбы «Денелердің көлемін физикалық және
математикалық әдіспен анықтау»
|

|
Сабнутақтың ортасы/ сабақтың
негізгі бөлімі
«Күту уақыты»
әдісі. (Бұл әдісі бойынша оқушыларда
нақтылау, қайталау, ойлану, зерттеушілік, құралдармен жұмыс жасау
дағдылары қалыптасады).
6
мин
«Зерттеп үйрену» әдісі
(Бұл әдіс бойынша оқушылардың бойында
қызығушылық, нақтылау, қайталау, ойлану, зерттеушілік, саралау,
салыстыру құралдармен жұмыс жасау дағдылары
қалыптасады).
8 мин
Сергіту сәті:
(Оқушылар денелерді пішінін топ болып
көрсетеді)
2мин
«Шебер қолдар» әдісі
(Geogebra прoграммасын
пайдаланып оқушылар өздері кеңістіктегі денелерді салу және олардың
өлшемдерін талдай алу дағдысын
қалыптастыру)
6
мин
|
Денелердің өлшемдері берілген
көлемдерін анықтаңыздар
а =8см

h
=10см
r
=3см
h =
8см
d = 6см
a =
4см
Критери:
|
Дескриптор
|
балл
|
Өлшемдері берілген денелердің көлемін
анықтау
|
Берілген өлшем бірліктерін фигурадан көрсете
алады
|
1
|
Денелердің көлемін анықтайтын формуланы жаза
алады
|
1
|
Формуланы дұрыс пайдаланып есепті шығара
алады
|
1
|
Жалпы балл
|
3
|
Тәжірибелік
тапсырма.
2-Тапсырма Топтарға үш түрлі дұрыс
пішінді дене берілген, олардың көлемін анықтау үшін қандай құралдар
қолданар едіңіз?
а)берілген денелердің
өлшемдерін сызғыш және штангенцеркуль арқылы анықтап, көлемдерін
математикалық жолмен есептеңіздер.
Критери:
|
Дескриптор
|
балл
|
Өлшемдері берілген денелердің көлемін
анықтау
|
берілген денелердің өлшемдерін сызғыш және
штангенцеркуль арқылы анықтап, көлемдерін математикалық жолмен
есептеді
|
1
|
өлшеуіш цилиндірдің көмегімен дененің көлемін
физикалық жолмен анықтады
|
1
|
нәтижені аспап қателігін ескеріп
жазды
|
1
|
екі
жолмен анықтаған нәтижені салыстырды
|
1
|
Жалпы балл
|
4
|
Қанекей балалар топ болып алдымыздағы дененің
бейнесін салып көрсетейік.
Балалар алдарыңыздағы
компьютерден Geogebra праграммасын арқылы
кубтың, параллелепипед
және цилиндрдің кеңістіктегі суретін
салыңыздар, олардың өлшемдерін, көлемін
анықтаңыздар.

Критери:
|
Дескриптор
|
балл
|
кубтың, пирамида және
цилиндрдің
кеңістіктегі суретін салу және
көлемін анықтау.
|
Geogebra праграммасындағы
кеңістікті таңдай алды
|
1
|
Берілген денелердің
суретін кеңістікте сала
алды.
|
1
|
Салынған дененің көлемін анықтай
алды
|
1
|
Жалпы балл
|
3
|
|
Топтық тапсырмаларды орындайды, топ мүшесі
қорғайды.
Берілген денелердің көлемін
өлшеуіш құралдарды пайдаланып математикалық және физикалық әдіспен
анықтайды және салыстырады
(Мензурка, штанген церкуль, сызғыш, суы бар
ыдыс)
Компьютер, Geogebra праграммасы, кеңістіктегі
денелер.
|
Сабақтың соңы
«Кім жылдам»
Сабақта алған білімдерін
жинақтау мақсатында есептер шығарту.
8
мин
|
Оқушылар алгебра сабағында өткен көпмүшені
көпмүшеге көбейту тақырыбын еске түсіре отырып, денелердің көлемін
анықтаңыздар.
Есептер шығару
І-топ. Пирамиданың биіктігі с
= 2x-3см, ал табанының ауданы а = 4x +2
см2
көлемін
анықтаңыз.
ІІ-топ. Кубтың қырының өлшемі
а=6x-9 см. Көлемін анықтаңыз.
ІІІ-топ. Цилиндрдің биіктігі h = 7x-2
см,
табанының ауданы Sт = 3x - 4
см2 Көлемін анықтаңыз.
Критери:
|
Дескриптор
|
Балл
|
кубтың, пирамида және
цилиндрдің
көпмүшені көпмүшеге көбейту тақырыбын еске түсіре
отырып, денелердің көлемін анықтау
|
көпмүшені көпмүшеге көбейту тақырыбын
біледі
|
1
|
көпмүшені көпмүшеге көбейту тақырыбын қолданып
денелердің көлемін анықтай алады
|
1
|
|
Тақырып бойынша түйген
білімдерін практикада қолдана алады.
|
Кері байланыс
3
мин
|
«Табыс баспалдағы»

«Табыс
баспалдағы» әдісі: кәдімгі баспалдақтың
суреті, баспалдақтың
1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН
2 - баспалдағы Мен.............ТҮСІНЕМІН,
3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ
АЛАМЫН
|
Оқушылар табыс баспалдағының
қай деңгейіне жеткендігін белгілеп, қосымша мәлімет қажет
ететіндері ұсыныс тастай алады
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер
қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Топтардың атауына байланысы
фигура дайындаймын және оны төрт бөлікке бөлемін. Әр бір тапсырманы
дұрыс орындаған топқа фигураның бір бөлігін ұсынам. Фигураны жылдам
әрі дұрыс құрастырған топтарды марапаттаймын. Сонымен қатар сабақта
өте белсенді қатысқан топ мүшесін де
марапаттаймын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақтау.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта өткен ең жақсы нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер
еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені
анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|