|
Бөлім: |
Географиялық деректер базасы |
|
Педагогтің аты-жөні |
Матаева А. |
|
Күні: |
1.10.2020 |
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Географиялық деректер базасын құрасытруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрайды |
|
Сабақтың мақсаты |
Деректер базасын құру үшін әртүрлі географиялық объектілердің тізімін жасайды Географиялық объектілердің деректер базасын құрудың мәнін негіздейді Акт қолдана отырып, кесте түрінде географиялық объектілердің номенклатурасын ұсынады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақ басы |
Мұғалім оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсынады: 1.Сіз қандайкартографиялық онлайн-қызметтердіпайдаланасыз? 2.Картографиялық-онлайн қызметтерқандаймақсаттақолданылады? 3.ГАЖ-технологияларды білуқандаймамандықиелерінеқажет? Мәтіндіоқыңыз: 1.Жұп.6, бет .51,1 бөлім 1.Неліктен ақпараттыжүйелеужүргізіледі? Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, географиялық деректерді жүйелеу туралы ойланыңыз және ұсыныңыз. № 1 тапсырма. № 2 тапсырма. Жұпты зерттеңіз.6.Кестеде жоқ терминдердің анықтамаларын жазыңыз
A. атласта Қазақстанның физикалық картасын қолдана отырып, Қазақстанның географиялық объектілерінің тізімін жасаңыз (тізімдегі 5 тармақ) Географиялық нысандар тізімі. 1. 2. 3. 4. 5. В. қандай топтарды біріктіруге болады деген болжам .географиялық объектілердің атаулары.Ауызша.
Тапсырма № 3 А)
мәліметтер базасын құру алгоритмін және құрастыру талаптарын оқып
шығыңыз,мәліметтер базасын құру үшін бір материкті таңдаңыз.
Ұсынылған алгоритмге сәйкес мәліметтер базасын
жасаңыз. Дерек қор талабы: * өзара байланысты деректер жиынтығы; * жүйелі түрде ұйымдастырылған және қолданылатын мәліметтер жиынтығының объективті формасы; * Деректер оңай қолжетімді және компьютермен өңделеді; Тұрақты деректер жиынтығы В) деректер базасын құру алгоритмі 1. EXCEL-де құжатжасаңыз 2. Құжаттың атауын өзгертіңіз (таңдалғанматериктіңатынжазыңыз) 3.5 бағаннан кесте жасаңыз 4.Бағандарға қолқойыңыз: таулар, жазықтар, өзендер, шөлдер, көлдер 5. Атластарды, физикалықкарталарды, Googleкарталарынқолданаотырып, әрсанатқа 3 географиялықнысандыенгізіңіз (Сізтаңдағанматериктіңгеографиялықнысандары) 6. Құжаттысақтаңыз, мұғалімгетексеругежіберіңіз.
Мұғалім сабақтың мақсаттарына оралып, олардың жетістік деңгейін талқылайды. Сабақты әрі қарай жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - не білдім, не үйрендім; - не түсініксізқалды; - Оқуіс-әрекетінің нәтижесін жақсарту үшін өз іс-әрекеттеріңізді ойластырыңыз. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша түрде талқылануы мүмкін |
Берілген сұрақтарға ауызша жауап береді.
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді.
Тапсырмаларды орындайды. Термин сөздерге анықтама береді.
Дескрипторлар Білім алушы - Терминдердің мағынасын зерттейді, мысал келтіреді; - Дәптерге терминдер мен анықтамаларды жазады
Дескриптор Білім алушы Қазақстанның әртүрлі географиялық объектілерінің тізімін жасайды Географиялық нысандардың атауларын топтарға біріктіреді.
Дескриптор Білімалушы: - EXCEL-де әртүрліқұжаттардықолданаотырыпқұжатжасайды
географиялықобъектілер; - Акт қолданаотырып, таңдалғанматериктіңноменклатуралықкестесінұсынады
|
Мадақтау
Кері байланыс
10 балдық жүйемен бағалау |
Оқулық |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деректер базасы
Деректер базасы
|
Бөлім: |
Географиялық деректер базасы |
|
Педагогтің аты-жөні |
Матаева А. |
|
Күні: |
1.10.2020 |
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Географиялық деректер базасын құрасытруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрайды |
|
Сабақтың мақсаты |
Деректер базасын құру үшін әртүрлі географиялық объектілердің тізімін жасайды Географиялық объектілердің деректер базасын құрудың мәнін негіздейді Акт қолдана отырып, кесте түрінде географиялық объектілердің номенклатурасын ұсынады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақ басы |
Мұғалім оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсынады: 1.Сіз қандайкартографиялық онлайн-қызметтердіпайдаланасыз? 2.Картографиялық-онлайн қызметтерқандаймақсаттақолданылады? 3.ГАЖ-технологияларды білуқандаймамандықиелерінеқажет? Мәтіндіоқыңыз: 1.Жұп.6, бет .51,1 бөлім 1.Неліктен ақпараттыжүйелеужүргізіледі? Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, географиялық деректерді жүйелеу туралы ойланыңыз және ұсыныңыз. № 1 тапсырма. № 2 тапсырма. Жұпты зерттеңіз.6.Кестеде жоқ терминдердің анықтамаларын жазыңыз
A. атласта Қазақстанның физикалық картасын қолдана отырып, Қазақстанның географиялық объектілерінің тізімін жасаңыз (тізімдегі 5 тармақ) Географиялық нысандар тізімі. 1. 2. 3. 4. 5. В. қандай топтарды біріктіруге болады деген болжам .географиялық объектілердің атаулары.Ауызша.
Тапсырма № 3 А)
мәліметтер базасын құру алгоритмін және құрастыру талаптарын оқып
шығыңыз,мәліметтер базасын құру үшін бір материкті таңдаңыз.
Ұсынылған алгоритмге сәйкес мәліметтер базасын
жасаңыз. Дерек қор талабы: * өзара байланысты деректер жиынтығы; * жүйелі түрде ұйымдастырылған және қолданылатын мәліметтер жиынтығының объективті формасы; * Деректер оңай қолжетімді және компьютермен өңделеді; Тұрақты деректер жиынтығы В) деректер базасын құру алгоритмі 1. EXCEL-де құжатжасаңыз 2. Құжаттың атауын өзгертіңіз (таңдалғанматериктіңатынжазыңыз) 3.5 бағаннан кесте жасаңыз 4.Бағандарға қолқойыңыз: таулар, жазықтар, өзендер, шөлдер, көлдер 5. Атластарды, физикалықкарталарды, Googleкарталарынқолданаотырып, әрсанатқа 3 географиялықнысандыенгізіңіз (Сізтаңдағанматериктіңгеографиялықнысандары) 6. Құжаттысақтаңыз, мұғалімгетексеругежіберіңіз.
Мұғалім сабақтың мақсаттарына оралып, олардың жетістік деңгейін талқылайды. Сабақты әрі қарай жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - не білдім, не үйрендім; - не түсініксізқалды; - Оқуіс-әрекетінің нәтижесін жақсарту үшін өз іс-әрекеттеріңізді ойластырыңыз. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша түрде талқылануы мүмкін |
Берілген сұрақтарға ауызша жауап береді.
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді.
Тапсырмаларды орындайды. Термин сөздерге анықтама береді.
Дескрипторлар Білім алушы - Терминдердің мағынасын зерттейді, мысал келтіреді; - Дәптерге терминдер мен анықтамаларды жазады
Дескриптор Білім алушы Қазақстанның әртүрлі географиялық объектілерінің тізімін жасайды Географиялық нысандардың атауларын топтарға біріктіреді.
Дескриптор Білімалушы: - EXCEL-де әртүрліқұжаттардықолданаотырыпқұжатжасайды
географиялықобъектілер; - Акт қолданаотырып, таңдалғанматериктіңноменклатуралықкестесінұсынады
|
Мадақтау
Кері байланыс
10 балдық жүйемен бағалау |
Оқулық |
шағым қалдыра аласыз















