Ұзақ
мерзімді
жоспар
бөлімі:
Тапсырмаларды электрондық кесте көмегімен
шешу
|
Мектеп:
№16
ЖОББМ
|
Күні:
|
Мұғалімніңаты-жөні: Тұрсағұлова
И.А.
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтыңтақырыбы
|
Деректер
форматы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.3.3..1
Деректердің типін
жіктеу
|
Сабақтың
мақсаты
|
Деректер форматының түрлерін
меңгеру, электронды кестеде деректер типімен жұмыс жасауды
үйрену
|
Бағалау критерийлері
|
1.Оқушылардың
барлығы: Еxcel-де қандай деректер форматы
қолданылатынын және электрондық кестеде мәліметтерді қалай
бейнелейтінін біледі
2.
Оқушылардың басым
бөлігі:Бұрын алған білімдерін тек
стандартты жағдайларда ғана емес, сонымен қатар жаңа жағдайларда да
дұрыс қолданады.
3.Оқушылардың
кейбіреуі: Талдау жүргізуі, қорытындылар
шығаруы мүмкін. Кестелік процессордың тәжірибеде қолданылуын
біледі. Деректер форматын озгерте алады.
|
Пәнге тән лексика мен
терминология
|
-
Мәліметтер форматы,
формулалар, салыстырмалысілтеме, абсолюттісілтеме,
аралассілтеме
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сабақ барысында сын тұрғысынан
ойлауға үйрету арқылы оқушыларды шығармашылыққа баулу. Топтық жұмыс
арқылы бірін бірі сыйлауға, пікірін тыңдауға, ынтымақтастыққа
үйрету, тиімді байланысқа түсу
дағдыларын меңгерту, нақтылап айтқанда, жұптық және топтық жұмыс
арқылы дамыту.
|
Пән аралық
байланыстар
|
Математика,
экономика
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интерактивті
тақта, Excel
кестелік
процессоры
|
Бастапқы
білім
|
Кестелік процессорда кестені
құруды және форматтауды жүзеге асыра
алады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру.Топқа бөлу.
Жол, баған, ұяшық суреттері арқылы үш топқа бөлу. Бағалау парақтары
таратылады.
І топ
«Жол»
ІІ топ
«Баған»
ІІІ топ
«Ұяшық»
-
Сонымен,
жол, баған, ұяшық дегенде біздің есімізге не түседі?
(кесте)
-
Кесте
бізге не үшін қажет?
-
Кестені
қандай редакторларда құруға болады?
-
Excel
мен Word редакторларындағы кестелер айырмашылығы
қандай?
|
Презентация
|
Сабақтың
ортасы
Практикалық
тапсырмалар
Сергіту
сәті:
|
«Bilimland» сайтынан оқушылар Microsoft Excel
электрондық кестесінде деректерді пішімдеужайында бейнеролик
көреді.
Деңгейлік
тапсырмалар. «Т кестесі
стратегиясы»
Жеке
жұмыс.
Берілген мәтіндегі деректер
типтерін жіктеңіздер.
-
Бір үйде 5 бала бар. Олар:
Айдын, Ляззат, Гүлмира, Мәди, Жанар. Үлкені Айдын 1995 жылы
туған.Кішісі Жанар 2015ж туған. Ляззат 2014- сыныпты бітіріп
мадақтау қағазын алды.
Электронды кестеде деректер
типін ажыратады.
Деректердің типтерін
анықтайды
Деректер типтерін
ажыратады
2-тапсырма:
1.А5 ұяшығына «Күз» сөзін
жазыңыз. Сол сөзді ұяшықтан өшіріп
тастаңыз.
2.В5 ұяшығына «767766» санын
жазыңыз. Осы деректі Е8 ұяшығына көшіріп
қойыңыз.
3.А7 ұяшығына «2018 жыл қараша
айы» деп жазыңыз. Осы мәліметті түгелдей орнынан алып барып В7
ұяшығына қойыңыз.
4.В7 ұяшығына көшіп өткен
«2018 жыл қараша айы» сөзін көшіріп апарып, «Лист2» бетіне өтіп,Е10
ұяшығына қойыңыз
Электронды кестеде
ұяшықтарды пішімдейді
Ұяшықтарды
пішімдейді
Ұяшықтағы деректерді
көшіреді
Қ: Жұптар бір-бірін
бағалайды
Көз жаттығуын
жасау.
Тапсырма №3. Жұптық
жұмыс.
М ереке күндері. Қазақстандағы
мерекелер жылдың қай мезгілінде көбірек болатынын
анықтаңыздар
|
«Bilimland»
компьютер
Компьютер,
смайликтер
|
Сабақтың
соңы
|
«Электрондық кестенің біздің
өміріміздегі маңызы» Эссе жазу. (3-4
сөйлем)
Блоб ағашы. Стикерлер
жапсыру
Ұяшықтарға қорғаныс
орнату. Ол не үшін қажет?
|
|
Дифференциация – Сіз қандай
әдіспен көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Дарынды оқушылар
алдына қандай мақсаттар қоюды
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардыңматериалдыұғынудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнетехникақауіпсіздігінсақтау
|
Дифференциация
тапсырмаларда көрініс табады. АКТ-нің дамыған дағдылары бар оқушыға
бағытталған бағдар бар
|
Бағалауәроқушыныңорындағантапсырмаларыбойыншажүргізіледі.Өзін-өзібағалау,
бірін-бірбағалау.
Мұғалімбағалайды
|
ЕТ, эргономика
кабинеттерінде ТҚ ескерту.
Сабақбарысындаоқытудыңбелсендіәдісінпайдалану.ӘК-мен
жұмыс.
|