Қысқа мерзімді сабақтың жоспары
|
Сабақ:қазақ тілі |
Мектеп: «Ж.Қалдығараев атындағы орта мектебі» КММ |
|
||
|
Күні: 16.11.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Есбосынова Жансая |
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Денсаулықты сақтау-үлкен өнер. Диалог. Монолог |
Бөлім атауы: Денсаулық-зор байлық |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
7.Т/А2. Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7.Ж5.Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:диалогке қатысып, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдап, көтерілген мәселеге өщз көзқарастарын білдіреді. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі:жинақымәтін,әңгіме,диалог құрастырып жаза алады. |
||||
|
|
|
|
|
|
|
Кейбір оқушылар :Өз ойларын тез, жылдам, терең, өмірмен түрлі мысалдар келтіре отырып байланыстыра алады. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:Тірек сөздердің көмегімен мәтін құрастырып, өз ойларын еркін жеткізе біледі. |
|||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||
|
Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:тақырып бойынша диалог құрастыра біледі.Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:Менің ойымша, болашақта, ғалымдардың пайымдауына, зерттеулерге сүйенсек |
||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Денсаулықты қалай күтуге болады? |
||||
|
|
||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:орфографиялық , орфоэпиялық заңдылықтарды ескеру |
||||
|
Бағалау критерийі |
*Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; *Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу |
|||
|
Дескриптор |
-Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; -оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу; -ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру; Тәрбие:Денсаулықтың қадірін түсіну. Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы.Салауатты өмір салтын ұстану. |
|||
|
Пән. байланыс |
өмірмен байланыс,АКТ, медицина |
|||
|
Әдіс –тәсілдер |
сұрақ-жауап, әңгімелеу,түсіндіру,диалогтік оқыту, топпен,жеке,жұппен жұмыс, «Жүректен-жүрекке», «Зырылдауық сұрақтар» «Төрт сөйлем» әдісі, «1 тезис, 3дәлел» |
|||
|
Алдыңғы оқу |
Денсаулық туралы біледі. |
|||
|
Жоспарланатынуақыт |
Жоспарбойыншаорындалуытиісіс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу. «Жүректен-жүрекке» Оқушылар назарын сабаққа аударту.Осы жүрекшелер арқылы сыныпты топқа бөлу. 1-топ:Табиғат 2-топ:Тазалық 3-топ:Денсаулық 4-топ:Байлық Білу:Үй тапсырмасы тексеріледі. «Зырылдауық сұрақтар» әдісі.Оқушылардың тақырыпқа қатысты білімдерін тексеру, өткен сабақты пысықтау мақсатында жорға сұрақтар қойылады. Түсіну:Ой түрткі.Тыңдалымалды тапсырмасы. 1.«Денсаулық сақтау- үлкен өнер» деген сөз қолданысын қалай түсінесің? 2.Денсаулықты сақтаудың басты сыры неде? Диалог - екі немесе бірнеше адамның кезектесіп сөйлесуі арқылы пікір алмасатын ауызекі сөйлеу формасы. Диалогта сұрақ қою арқылы сұхбаттасушы өзі күткен мәліметті ала алады Монолог - кейіпкердің көпшілікке қарата немесе өзіне арнап айтқан сөзі, толғанысы, өсиет-уағызы. Сөз өнерінде жиі қолданылатын монологтар кейіпкердің ішкі жай-күйін, сырт ортаның өзіне әсер еткен жағдайына байланысты туған толғаныс-тебіренісін бейнелеу мақсатында қолданылады. 4-тапсырма. Мәтін мазмұны бойынша жоспар құра Жұппен жұмыс.Денсаулық тақырыбында парталасыңмен диалог құрастыр.
Талдау
|
Смайликтер
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Жинақтау.Сұрақ-жауап. «Түйінді идеялар»
Бағалау.Ойтарзы. Үйге тапсырма беру. 5-тапсырма. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бер.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Диалог, Монолог 7 сынып
Диалог, Монолог 7 сынып
Қысқа мерзімді сабақтың жоспары
|
Сабақ:қазақ тілі |
Мектеп: «Ж.Қалдығараев атындағы орта мектебі» КММ |
|
||
|
Күні: 16.11.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Есбосынова Жансая |
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Денсаулықты сақтау-үлкен өнер. Диалог. Монолог |
Бөлім атауы: Денсаулық-зор байлық |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
7.Т/А2. Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7.Ж5.Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:диалогке қатысып, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдап, көтерілген мәселеге өщз көзқарастарын білдіреді. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі:жинақымәтін,әңгіме,диалог құрастырып жаза алады. |
||||
|
|
|
|
|
|
|
Кейбір оқушылар :Өз ойларын тез, жылдам, терең, өмірмен түрлі мысалдар келтіре отырып байланыстыра алады. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:Тірек сөздердің көмегімен мәтін құрастырып, өз ойларын еркін жеткізе біледі. |
|||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||
|
Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:тақырып бойынша диалог құрастыра біледі.Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:Менің ойымша, болашақта, ғалымдардың пайымдауына, зерттеулерге сүйенсек |
||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Денсаулықты қалай күтуге болады? |
||||
|
|
||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:орфографиялық , орфоэпиялық заңдылықтарды ескеру |
||||
|
Бағалау критерийі |
*Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; *Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу |
|||
|
Дескриптор |
-Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; -оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу; -ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру; Тәрбие:Денсаулықтың қадірін түсіну. Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы.Салауатты өмір салтын ұстану. |
|||
|
Пән. байланыс |
өмірмен байланыс,АКТ, медицина |
|||
|
Әдіс –тәсілдер |
сұрақ-жауап, әңгімелеу,түсіндіру,диалогтік оқыту, топпен,жеке,жұппен жұмыс, «Жүректен-жүрекке», «Зырылдауық сұрақтар» «Төрт сөйлем» әдісі, «1 тезис, 3дәлел» |
|||
|
Алдыңғы оқу |
Денсаулық туралы біледі. |
|||
|
Жоспарланатынуақыт |
Жоспарбойыншаорындалуытиісіс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу. «Жүректен-жүрекке» Оқушылар назарын сабаққа аударту.Осы жүрекшелер арқылы сыныпты топқа бөлу. 1-топ:Табиғат 2-топ:Тазалық 3-топ:Денсаулық 4-топ:Байлық Білу:Үй тапсырмасы тексеріледі. «Зырылдауық сұрақтар» әдісі.Оқушылардың тақырыпқа қатысты білімдерін тексеру, өткен сабақты пысықтау мақсатында жорға сұрақтар қойылады. Түсіну:Ой түрткі.Тыңдалымалды тапсырмасы. 1.«Денсаулық сақтау- үлкен өнер» деген сөз қолданысын қалай түсінесің? 2.Денсаулықты сақтаудың басты сыры неде? Диалог - екі немесе бірнеше адамның кезектесіп сөйлесуі арқылы пікір алмасатын ауызекі сөйлеу формасы. Диалогта сұрақ қою арқылы сұхбаттасушы өзі күткен мәліметті ала алады Монолог - кейіпкердің көпшілікке қарата немесе өзіне арнап айтқан сөзі, толғанысы, өсиет-уағызы. Сөз өнерінде жиі қолданылатын монологтар кейіпкердің ішкі жай-күйін, сырт ортаның өзіне әсер еткен жағдайына байланысты туған толғаныс-тебіренісін бейнелеу мақсатында қолданылады. 4-тапсырма. Мәтін мазмұны бойынша жоспар құра Жұппен жұмыс.Денсаулық тақырыбында парталасыңмен диалог құрастыр.
Талдау
|
Смайликтер
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Жинақтау.Сұрақ-жауап. «Түйінді идеялар»
Бағалау.Ойтарзы. Үйге тапсырма беру. 5-тапсырма. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бер.
|
|
шағым қалдыра аласыз













