Гульбайра Турысбекова
Задыновна
Әмеди Хасенов атындағы №11 ЖББМ
Меркі ауданы, Акермен ауылы
Сабақ: Әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Дихан Әбілев. Туған тілім.
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.2.4.1 - мақал-мәтел өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 2.3.2.1- мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын мәтіндер жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, аквариумдағы балық, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі,тарих. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Топқа бөлу түстермен 2 минут Түстермен «Акермен», «Алтын арық» «Кентай» «Аккөз қайнар » Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көрші» Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі тренинг барысы, Біз үлкен отбасы. І топ Слайд қорғайды Менің туған ауылым ІІ топ Түсінік айтады ІІІ топ Сурет қорғайды ІҮ топ Эссе оқиды Бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды Қб:
Кері байланыс: Басбармақ |
Түстерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді
(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Білу және түсіну 10 минут Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. « Тіл» деген ұғымды кім қалай түсінеді?
әдебиет жүрегі Оқулықпен жұмыс Бүгінгі сабағымыз «Туған тілім» Д. Әбілевтің «Туған тілім» өлеңімен танысамыз «Туған тілім» өлеңін мәнерлеп оқу. Оқушыларға оқыту. (Іштей, дауыстап топпен) Критерий: 1.Өлеңді мәнерлеп оқи алады Десриптор: 1.Өлеңді мәнерлеп оқи алады
2. Өлеңді түсініп оқи алады.
Топтық жұмыс Критерий: Автордың өмір баянын біледі Дескриптор: Автордың өмір баянын талдай алады.
2. Автордың өмір баянынан постер қорғай
алады. Сергіту сәті:Өрмекші торы 1.Қ қандай дыбыс? 2. «Көк кептер» мәтіні не туралы? 3.900-300=800 4. Қаңқа неден тұрады? 5.Өсімдік бөліктерін ата. Дәптермен жұмыс. Жеке жұмыс. Сөздік жұмысы (Түртіп алу стратегиясы) Тіл: Туған Бабам Қасиетті Құдіретті Жұптық жұмыс. Латын, ағылшын алфавитімен өз аттарын жазып шығады. Бағалау: Көршіні бағалау Критерий: Тілді талдап жаза алады. Дескриптор: Тілді өлең желісімен талдай алады. Өз атын өзге тілде жаза алады. |
«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.
Постер жасату. Оқушылар өз ойларын постерге жазып оқып береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Сергіту сәті «Миға шабуыл» |
Видео жазбадағы сауалға жауап беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
«Жинақтау тәсілі» «Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі 1 топ. Тіл туралы мақал-мәтел құрастыру Тапсырма. Білім туралы берілген мақалды тап, мәнерлеп оқы, мазмұнын айқында.
Критерий: Тіл туралы өз ойларын ортаға салады. Дескриптор: Тіл туралы мақалды құрастыра алады Тіл туралы өлең шығарады. Тіл туралы эссе жазады. Тіл туралы өлеңді мәнерлеп оқиды Кері байланыс. «Екі жұлдыз бір тілек» |
«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: «Туған тілім» тақырыбында эссе жазып келу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Оқушыларға стикерлерді толтыру ұсынылады. Ұсынылған стикерлерді толтыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дихан Әбілев. Туған тілім
Дихан Әбілев. Туған тілім
Гульбайра Турысбекова
Задыновна
Әмеди Хасенов атындағы №11 ЖББМ
Меркі ауданы, Акермен ауылы
Сабақ: Әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Дихан Әбілев. Туған тілім.
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.2.4.1 - мақал-мәтел өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 2.3.2.1- мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын мәтіндер жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, аквариумдағы балық, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі,тарих. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Топқа бөлу түстермен 2 минут Түстермен «Акермен», «Алтын арық» «Кентай» «Аккөз қайнар » Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көрші» Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі тренинг барысы, Біз үлкен отбасы. І топ Слайд қорғайды Менің туған ауылым ІІ топ Түсінік айтады ІІІ топ Сурет қорғайды ІҮ топ Эссе оқиды Бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды Қб:
Кері байланыс: Басбармақ |
Түстерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді
(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Білу және түсіну 10 минут Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. « Тіл» деген ұғымды кім қалай түсінеді?
әдебиет жүрегі Оқулықпен жұмыс Бүгінгі сабағымыз «Туған тілім» Д. Әбілевтің «Туған тілім» өлеңімен танысамыз «Туған тілім» өлеңін мәнерлеп оқу. Оқушыларға оқыту. (Іштей, дауыстап топпен) Критерий: 1.Өлеңді мәнерлеп оқи алады Десриптор: 1.Өлеңді мәнерлеп оқи алады
2. Өлеңді түсініп оқи алады.
Топтық жұмыс Критерий: Автордың өмір баянын біледі Дескриптор: Автордың өмір баянын талдай алады.
2. Автордың өмір баянынан постер қорғай
алады. Сергіту сәті:Өрмекші торы 1.Қ қандай дыбыс? 2. «Көк кептер» мәтіні не туралы? 3.900-300=800 4. Қаңқа неден тұрады? 5.Өсімдік бөліктерін ата. Дәптермен жұмыс. Жеке жұмыс. Сөздік жұмысы (Түртіп алу стратегиясы) Тіл: Туған Бабам Қасиетті Құдіретті Жұптық жұмыс. Латын, ағылшын алфавитімен өз аттарын жазып шығады. Бағалау: Көршіні бағалау Критерий: Тілді талдап жаза алады. Дескриптор: Тілді өлең желісімен талдай алады. Өз атын өзге тілде жаза алады. |
«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.
Постер жасату. Оқушылар өз ойларын постерге жазып оқып береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Сергіту сәті «Миға шабуыл» |
Видео жазбадағы сауалға жауап беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
«Жинақтау тәсілі» «Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі 1 топ. Тіл туралы мақал-мәтел құрастыру Тапсырма. Білім туралы берілген мақалды тап, мәнерлеп оқы, мазмұнын айқында.
Критерий: Тіл туралы өз ойларын ортаға салады. Дескриптор: Тіл туралы мақалды құрастыра алады Тіл туралы өлең шығарады. Тіл туралы эссе жазады. Тіл туралы өлеңді мәнерлеп оқиды Кері байланыс. «Екі жұлдыз бір тілек» |
«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: «Туған тілім» тақырыбында эссе жазып келу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Оқушыларға стикерлерді толтыру ұсынылады. Ұсынылған стикерлерді толтыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














