Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектебі |
|
||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
||||||
|
Бөлім: |
|
||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Диктант. Атамекен |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау 4.3.6.1 каллиграфиялық нормаларды сақтау және жазу техникасын жетілдіру 4.4.1.3 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді анықтап жазу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына қарай тыныс белгілерін қояды.Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазады. |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Психологиялық жағымды ахуал орнату .(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын тексеру Сабақ мақсатын хабарлау. Мұғалім мәтінді тұтас оқып шығады.Содан кейін түсініксіз сөздердің мағынасын түсіндіріледі.Мұғалім әр бір сөйлемді қайта оқып шығады,оқылған сөйлемдер оқушылардың қатысуымен талданады. Сөйлемді жазылмас бұрын, мұғалім оқушылардың зейінін ондағы қиын сөздердің жазылуына аударады.Оқушылар тиісті дыбыстарды көрсетеді,ережесін айтып береді,олардың қателескен жері болса,түзетіледі.Осындай жұмыстардан кейін ғана оқушылар сөйлемді жазуға кіріседі Дәптермен жұмыс Диктант І.Жазба жұмысына дайындық ІІ.Мәтінді оқу.Мәтінде кездесетін қиын сөздерді тақтаға жазып,мағынасын түсіндіріледі ІІІ.Диктант жазу |
Сабақ тақырыбын, мақсатымен танысады .
Қиын сөздердің жазылуына назар аударады .
Диктант жазады |
Бағалау критерийі: Орфографиялық, грамматикалық нормаларды сақтайды каллиграфиялық, пунктуациялық заңдылықтарды қолданады Дескриптор 1.Орфографиялық, грамматикалық нормаларды сақтайды- 4 балл (1-2 қате—3б, 3-4 қате—2 б, 5 қате —1 б, одан көп болса —0) 2. жазба жұмыстарын орындау барысында каллиграфиялық, пунктуациялық заңдылықтарды қолданады 1 б 3. мәтіндегі сөздерді өзгертпей жазады; 1б 4. тыныс белгілерін дұрыс қояды 1б |
Оқу құралдары
Дәптер |
|||
|
30 мин. Барлығы 10 балл Диктант Түн. Мен далада сәкі үстінде жатырмын. Аспанда жұлдыздар жымыңдайды. Жұлдыздар арасында ай. Дала сүттей жарық. Тау жақтан салқын леп соғады. Жым-жырт тыныштық. Мен ояу жатырмын. Ұйқым келер емес. Қандай сүйкімді көрініс. Табиғат бір мезгіл тыныс алғандай. Тілмен айтып жеткізудің өзі қиын. Тіпті суретшілер де дәл осындай көріністі көз алдына келтіре алмас. Тек табиғаттың ғана қолынан келетіндей. Ауылыңнан алыс жаққа шықсаң, қайтып келуге асығасың. Келсең, таныс көшелер, үйлер, адамдар – бәрі көзіңе оттай басылады. (72 сөз) Грамматикалық тапсырма: 1. 2-ші,3-ші сөйлемді сөйлем мүшесіне талда. 2. 5-ші сөйлемді сызбалап байланыстырып көрсет. 3. “Табиғат” сөзіне дыбыстық талдау жаса.
|
|||||||
|
|
Диктант жазылып болған соң,мәтін тағы бір рет оқылады. Онда оқушылар сөздердің орналасу орнымен дұрыс жазылуын тексереді. Жұмыстарды жұппен ауыстырып,тақтада көрсетілген дұрыс нұсқасымен салыстырып тексеріледі |
|
ҚБ: 1-10 балдық жүйе |
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин,
|
Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 10 ұпай |
|
|
Білім ағашы парақ шасы стикер |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Диктант 4 сынып
Диктант 4 сынып
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектебі |
|
||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
||||||
|
Бөлім: |
|
||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Диктант. Атамекен |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау 4.3.6.1 каллиграфиялық нормаларды сақтау және жазу техникасын жетілдіру 4.4.1.3 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді анықтап жазу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына қарай тыныс белгілерін қояды.Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазады. |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Психологиялық жағымды ахуал орнату .(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын тексеру Сабақ мақсатын хабарлау. Мұғалім мәтінді тұтас оқып шығады.Содан кейін түсініксіз сөздердің мағынасын түсіндіріледі.Мұғалім әр бір сөйлемді қайта оқып шығады,оқылған сөйлемдер оқушылардың қатысуымен талданады. Сөйлемді жазылмас бұрын, мұғалім оқушылардың зейінін ондағы қиын сөздердің жазылуына аударады.Оқушылар тиісті дыбыстарды көрсетеді,ережесін айтып береді,олардың қателескен жері болса,түзетіледі.Осындай жұмыстардан кейін ғана оқушылар сөйлемді жазуға кіріседі Дәптермен жұмыс Диктант І.Жазба жұмысына дайындық ІІ.Мәтінді оқу.Мәтінде кездесетін қиын сөздерді тақтаға жазып,мағынасын түсіндіріледі ІІІ.Диктант жазу |
Сабақ тақырыбын, мақсатымен танысады .
Қиын сөздердің жазылуына назар аударады .
Диктант жазады |
Бағалау критерийі: Орфографиялық, грамматикалық нормаларды сақтайды каллиграфиялық, пунктуациялық заңдылықтарды қолданады Дескриптор 1.Орфографиялық, грамматикалық нормаларды сақтайды- 4 балл (1-2 қате—3б, 3-4 қате—2 б, 5 қате —1 б, одан көп болса —0) 2. жазба жұмыстарын орындау барысында каллиграфиялық, пунктуациялық заңдылықтарды қолданады 1 б 3. мәтіндегі сөздерді өзгертпей жазады; 1б 4. тыныс белгілерін дұрыс қояды 1б |
Оқу құралдары
Дәптер |
|||
|
30 мин. Барлығы 10 балл Диктант Түн. Мен далада сәкі үстінде жатырмын. Аспанда жұлдыздар жымыңдайды. Жұлдыздар арасында ай. Дала сүттей жарық. Тау жақтан салқын леп соғады. Жым-жырт тыныштық. Мен ояу жатырмын. Ұйқым келер емес. Қандай сүйкімді көрініс. Табиғат бір мезгіл тыныс алғандай. Тілмен айтып жеткізудің өзі қиын. Тіпті суретшілер де дәл осындай көріністі көз алдына келтіре алмас. Тек табиғаттың ғана қолынан келетіндей. Ауылыңнан алыс жаққа шықсаң, қайтып келуге асығасың. Келсең, таныс көшелер, үйлер, адамдар – бәрі көзіңе оттай басылады. (72 сөз) Грамматикалық тапсырма: 1. 2-ші,3-ші сөйлемді сөйлем мүшесіне талда. 2. 5-ші сөйлемді сызбалап байланыстырып көрсет. 3. “Табиғат” сөзіне дыбыстық талдау жаса.
|
|||||||
|
|
Диктант жазылып болған соң,мәтін тағы бір рет оқылады. Онда оқушылар сөздердің орналасу орнымен дұрыс жазылуын тексереді. Жұмыстарды жұппен ауыстырып,тақтада көрсетілген дұрыс нұсқасымен салыстырып тексеріледі |
|
ҚБ: 1-10 балдық жүйе |
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин,
|
Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 10 ұпай |
|
|
Білім ағашы парақ шасы стикер |
|||
шағым қалдыра аласыз













