| 
 Тақырыбы: САБАҚ  | 
 Дөңес көпбұрыштар.Төртбұрыш  | 
|||||||||||||||
| 
 Күні,айы:  | 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
|||||||||||||||
| 
 8 сынып  | 
 Сабаққа қатысқан оқушылар саны:  | 
 Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:  | 
||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты  | 
 8.1 .1.2 Дөңес көпбұрыштың және дөңес төртбұрыштың анықтамаларын беру және олардың элементтерін көрсетеді. 8.1.1.3 Төртбұрыштар және оның түрлері,қасиеттері туралы білу; 8.1.2.4 Төртбұрыштар қасиеттерін есептер шығарғанда қолдану;  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақ мақсаты  | 
 Барлық оқушылар: Дөңес төртбұрыштың қасиеттерін зерттеуде оқушылардың танымдылық ой-өрістерін кеңейтеді.  | 
|||||||||||||||
| 
 Оқушылардың басым бөлігі: Дөңес көпбұрыштың және дөңес төртбұрыштың анықтамаларын беру және олардың элементтерін көрсетеді.  | 
||||||||||||||||
| 
 Кейбір оқушылар: геометрияның қолданысы туралы біледі Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.  | 
||||||||||||||||
| 
 Жетістік критерийлері  | 
 Оқушылар тақырыппен жұмыс істеу тәсілдерін еркін пайдаланады, түснеді және тапсырмаларды қатесіз орындайды 1.Төртбұрыштар және оның түрлері,қасиеттері туралы біледі 2.Төртбұрыштар қасиеттерін есептер шығарғанда қолданады 3.Өздігінен білім алуға талпыныс жасайды 4.Сыни ойлау арқылы төртбұрыштар туралы түсініктерін дамытады 5.Төртбұрыштар туралы білімін өмірде қолдануға болатынына тұжырым жасайды  | 
|||||||||||||||
| 
 Тілдік мақсаттар  | 
 Пәнге тән лексика мен терминология: - көпбұрыш түрлері; - дөңес, дөңес емес көпбұрыштар; - ішкі бұрыштарының қосындысы; - сыртқы бұрыштарының қосындысы; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы....; - көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы.....; - көпбұрыштың сыртқы бұрыштарының қосындысы....; - егер ... болса, дөңес көпбұрышты дұрыс деп айтуға болады.  | 
|||||||||||||||
| 
 Құндылықтарды дарыту  | 
 Азаматтық жаhандану, жауапкершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу,  | 
|||||||||||||||
| 
 Пәнаралық байланыстар  | 
 Физика мен география пәнімен байланыс  | 
|||||||||||||||
| 
 АКТ қолдану дағдылары  | 
 Презентация, Active Inspair тақтасымен жұмыс жасау  | 
|||||||||||||||
| 
 Бастапқы білім  | 
 Көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтерінің анықтамаларын, үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңдері  | 
 Жоспарланған жұмыс  | 
 Ресурстар  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы(2-5 минут)  | 
 «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап Төртбұрыштар тарауы бойынша білімдерін еске түсіреді,топта талдайды,постерге түсіреді Критерийлер: 1.Тақырыпты біледі 2.Топпен жұмыс істей алады 3.Ынтымақтастық орнайды 4.Уақытты үнемдейді  | 
 | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы (6-40 минут)  | 
 Топтарға жаңа тақырып бойынша Кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру, мағанасын талдау Тақырыптарға шолу Анықтама. Әрбір үшеуі бір түзуде жатпайтын төрт нүктеден және оларды тізбектей қосатын қиылыспайтын төрт кесіндіден және сол кесінділермен шектелген жазықтықтың бөлігінен тұратын фигураны төртбұрыш деп атайды. Берілген нүктелер төртбұрыштың төбелері, ал оларды қосатын кесінділер төртбұрыштың қабырғалары деп аталады. 
 
 Топта талқылап, шығарады № 1 Фигуралар сандармен белгіленген болса,онда төмендегі суретке қай жауап сәйкес келіп тұр? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 А) 2 1 3 в) 2 3 4 с) 3 1 4 д) 1 3 4 е) 4 2 3 1 2 2 3 2 2 1 3 3 3 1 3 1 4 3 3 3 2 4 4 3 4 3 3 4 4 1 4 3 3 
 
№ 5см 
 
 
 
 4см 
 Мына өрнектердің қайсысы, PQR үшбұрышының тікбұрышты үшбұрыш екенін көрсетеді? 
А)  Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша. 
 
 
  | 
 
 Оқулық 
 Доп,текше кітап,дәптер,қалам,қарындаш. №1Жұмыс дәптері  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы( 41-45мин)  | 
 Сабақта бақылау сұрақтары қойылады: 
 
 Қорытындылау. Үй тапсырмасы: 
 Дөңес және дөңес емес төртбұрыштар сызыңдар. Олардың диагональдарын жүргізіңдер. Диагональдар қиылысады ма? Жауабын түсіндіріңдер Критерийлер: 1.Есептің шартын жаза біледі 2.Төртбұрыш қасиеттерін қолданады. 3.Уақытты үнемдейді. 
 Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар 
 Топтық жұмыс. 
 
 
  | 
 
  | 
||||||||||||||
| 
 Қосымша ақпарат  | 
||||||||||||||||
| 
 Қорытындылау  | 
 Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.  | 
|||||||||||||||
| 
 1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? 
  | 
 Оқу материалы мазмұнына рефлексия жасау арқылы игерген білімін көрсетеді 
  | 
|||||||||||||||
| 
 Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2.  | 
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дөңес төртбұрыштар.Төртбұрыш
Дөңес төртбұрыштар.Төртбұрыш
| 
 Тақырыбы: САБАҚ  | 
 Дөңес көпбұрыштар.Төртбұрыш  | 
|||||||||||||||
| 
 Күні,айы:  | 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
|||||||||||||||
| 
 8 сынып  | 
 Сабаққа қатысқан оқушылар саны:  | 
 Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:  | 
||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты  | 
 8.1 .1.2 Дөңес көпбұрыштың және дөңес төртбұрыштың анықтамаларын беру және олардың элементтерін көрсетеді. 8.1.1.3 Төртбұрыштар және оның түрлері,қасиеттері туралы білу; 8.1.2.4 Төртбұрыштар қасиеттерін есептер шығарғанда қолдану;  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақ мақсаты  | 
 Барлық оқушылар: Дөңес төртбұрыштың қасиеттерін зерттеуде оқушылардың танымдылық ой-өрістерін кеңейтеді.  | 
|||||||||||||||
| 
 Оқушылардың басым бөлігі: Дөңес көпбұрыштың және дөңес төртбұрыштың анықтамаларын беру және олардың элементтерін көрсетеді.  | 
||||||||||||||||
| 
 Кейбір оқушылар: геометрияның қолданысы туралы біледі Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.  | 
||||||||||||||||
| 
 Жетістік критерийлері  | 
 Оқушылар тақырыппен жұмыс істеу тәсілдерін еркін пайдаланады, түснеді және тапсырмаларды қатесіз орындайды 1.Төртбұрыштар және оның түрлері,қасиеттері туралы біледі 2.Төртбұрыштар қасиеттерін есептер шығарғанда қолданады 3.Өздігінен білім алуға талпыныс жасайды 4.Сыни ойлау арқылы төртбұрыштар туралы түсініктерін дамытады 5.Төртбұрыштар туралы білімін өмірде қолдануға болатынына тұжырым жасайды  | 
|||||||||||||||
| 
 Тілдік мақсаттар  | 
 Пәнге тән лексика мен терминология: - көпбұрыш түрлері; - дөңес, дөңес емес көпбұрыштар; - ішкі бұрыштарының қосындысы; - сыртқы бұрыштарының қосындысы; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы....; - көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы.....; - көпбұрыштың сыртқы бұрыштарының қосындысы....; - егер ... болса, дөңес көпбұрышты дұрыс деп айтуға болады.  | 
|||||||||||||||
| 
 Құндылықтарды дарыту  | 
 Азаматтық жаhандану, жауапкершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу,  | 
|||||||||||||||
| 
 Пәнаралық байланыстар  | 
 Физика мен география пәнімен байланыс  | 
|||||||||||||||
| 
 АКТ қолдану дағдылары  | 
 Презентация, Active Inspair тақтасымен жұмыс жасау  | 
|||||||||||||||
| 
 Бастапқы білім  | 
 Көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтерінің анықтамаларын, үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңдері  | 
 Жоспарланған жұмыс  | 
 Ресурстар  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы(2-5 минут)  | 
 «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап Төртбұрыштар тарауы бойынша білімдерін еске түсіреді,топта талдайды,постерге түсіреді Критерийлер: 1.Тақырыпты біледі 2.Топпен жұмыс істей алады 3.Ынтымақтастық орнайды 4.Уақытты үнемдейді  | 
 | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы (6-40 минут)  | 
 Топтарға жаңа тақырып бойынша Кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру, мағанасын талдау Тақырыптарға шолу Анықтама. Әрбір үшеуі бір түзуде жатпайтын төрт нүктеден және оларды тізбектей қосатын қиылыспайтын төрт кесіндіден және сол кесінділермен шектелген жазықтықтың бөлігінен тұратын фигураны төртбұрыш деп атайды. Берілген нүктелер төртбұрыштың төбелері, ал оларды қосатын кесінділер төртбұрыштың қабырғалары деп аталады. 
 
 Топта талқылап, шығарады № 1 Фигуралар сандармен белгіленген болса,онда төмендегі суретке қай жауап сәйкес келіп тұр? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 А) 2 1 3 в) 2 3 4 с) 3 1 4 д) 1 3 4 е) 4 2 3 1 2 2 3 2 2 1 3 3 3 1 3 1 4 3 3 3 2 4 4 3 4 3 3 4 4 1 4 3 3 
 
№ 5см 
 
 
 
 4см 
 Мына өрнектердің қайсысы, PQR үшбұрышының тікбұрышты үшбұрыш екенін көрсетеді? 
А)  Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша. 
 
 
  | 
 
 Оқулық 
 Доп,текше кітап,дәптер,қалам,қарындаш. №1Жұмыс дәптері  | 
||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы( 41-45мин)  | 
 Сабақта бақылау сұрақтары қойылады: 
 
 Қорытындылау. Үй тапсырмасы: 
 Дөңес және дөңес емес төртбұрыштар сызыңдар. Олардың диагональдарын жүргізіңдер. Диагональдар қиылысады ма? Жауабын түсіндіріңдер Критерийлер: 1.Есептің шартын жаза біледі 2.Төртбұрыш қасиеттерін қолданады. 3.Уақытты үнемдейді. 
 Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар 
 Топтық жұмыс. 
 
 
  | 
 
  | 
||||||||||||||
| 
 Қосымша ақпарат  | 
||||||||||||||||
| 
 Қорытындылау  | 
 Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.  | 
|||||||||||||||
| 
 1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? 
  | 
 Оқу материалы мазмұнына рефлексия жасау арқылы игерген білімін көрсетеді 
  | 
|||||||||||||||
| 
 Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2.  | 
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

 АВС, 

 
 + 
 В) 5≤3+4 С)
3+4=12-












