Материалдар / Дөңгелек. Дөңгелек сектор
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дөңгелек. Дөңгелек сектор

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша құрылған жақсы сабақ жоспары. Сабақта жаңа әдіс - тәсілдер қолданылған. Математика пәнінің мұғалімдеріне өте пайдалы деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Мамыр 2018
604
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Таңбалытас атындағы орта мектеп

Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Алиев Ғани Аманбаевич

Сынып:5 - сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Дөңгелек. Дөңгелек сектор

Осы сабаққа қол жеткізілетін

оқу мақсаттары(оқу

бағдарламасына сілтеме)

5.3.1.2 шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері(центр, радиус, диаметр)

5.3.1.3 цирккуль көмегімен шеңберді салу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері ұғымдарымен танысады, цирккуль көмегімен шеңберді салуды үйренеді;

Оқушылардың басым бөлігі:

шеңбер мен дөңгелектің айырмашылығын түсінеді, радиуспен дөңгелектің байланысына есептер шығара алады.

Кейбір оқушылар:

радиуспен дөңгелектің байланысын түсініп дәлелдей алады, С – тобы есептерін шығарады ;

Бағалау критерийі

  1. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтерін біледі;

  2. Шеңбер мен дөңгелектің айырмашылығын түсінеді;

  3. Цирккуль көмегімен шеңберді салуды біледі;

  4. Шеңбер радиусы бойынша диаметрді табуды және диаметр бойынша радиусты табуды үйренеді;

Тілдік мақсаттар

  1. Айтылым:

Шеңбер мен дөңгелектің анықтамасындағы ұқсастық пен айырмашылықты ажырату, доға ұғымы..

  1. Диалог/жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Радиуспен диаметрдің арасындағы байланысты формула арқылы көрсету.

  1. Жазылым үшін қолданылатын тіркестер:

Радиус, диаметр, центр, шеңбер, дөңгелек, доға.

Құндылықтарға баулу

Патриоттық, мәдениетпен тілдің біртұтастығы.

Пәнаралық байланыс

География, тарих

Алдыңғы білім

Геометриялық фигуралар және олардың пішіндері





Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

13 мин.

  1. Ұйымдастыру кезеңі. (3 мин.)

Сәлеметсіңдер ме, балалар! Жоқ оқушыларды түгендеу, класс тазалығын тексеру.

Жағымды көңіл – күй орнату кезеңі.

Шеңбер бойындағы «Сиқырлы сөздер» ойыны.

Мұғалім оқушыларға шеңбер құрып тұруға нұсқау беріп, өзі осы шеңбер центріне тұрады. Мұғалім кез келген өтінішті шеңбер бойындағы бір оқушыға қарап айтады, ал оқушы оны әдепті түрде айтуы керек. Мысалы: Айнаш, дәптерді бер. «Айнаш, өтінемін дәптерді берші». Ойын бірнеше рет қайталанады.

Осы ойынымыздың біздің жаңа сабақпен байланысын кейінірек ойланып көріңдер.

  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: №367, №368;(5мин.)

«Ойлан, жұптас бөліс» әдісі бойынша бір – бірінің үй жұмыстарын тексереді. Есептің шешімі интерактивті тақтада көрсетіледі.

367

368

.

«Бас бармақ» әдісі бойынша оқушылар бір – бірін бағалайды.

ІІІ. Миға шабуыл (жаңа материалға дайындық бөлімі) (5 мин.)

1 .






Ашық сұрақтар:

Мына фигураларға назар аударыңыз. А, В, С, Д фигураларының қайсысының барлық нүктелері берілген нүктеден ( О, Е, К, L) бірдей қашықтықта жатыр?

2. Сақина мен монетаның ұқсастығы неде, айырмашылығы неде?

  1. Біздің жаңа сабақпен «Сиқырлы сөздер» ойынының қандай байланысы бар?

  2. «БББ» кестесін толтырту кезеңі:

Білемін

Білгім келеді

Білдім




Оқушылар білдім бағанын толтырмай қалдырады.

Топқа бөлу. (нақыл сөздердің жалғасын табу арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді)

  1. Тесік моншақ - ..... (жерде жатпас)

  2. Ат айналып - ...... (қазығын табады)

  3. Екі дөңгелегі бүтін арба -..... (тез жүреді)

Топтарға жабық сұрақ:

Нақыл сөздердің мағыналарын жаңа сабақпен қалай байланыстырар едіңдер?


Интерактивті тақта, оқулық, суреттер

Сабақтың ортасы

27 мин.

  1. Мағынаны тану. (оқулықпен жұмыс.27 мин.)

«Кейстади» әдісі бойынша топтарға арналған сұрақтар:

1 – топ.

  1. Шеңберді сызу құралы және шеңберді салу қалай іске асады?

  2. Шеңбер қандай тұйық сызық?

  3. Берілген нүктемен шеңбер бойындағы нүктені қосатын кесінді қалай атайды?

2 – топ.

  1. Шеңбер радиустарының теңдігін түсіндір.

  2. Радиусты қалай белгілейді? Диаметрді ше?

  3. Диаметр мен радиустың арасындағы байланыс қандай?

3 – топ.

  1. Шеңбер мен дөңгелектің айырмашылығы неде?

  2. Тең шеңбер, тең дөңгелек дегенді қалай түсінесіңдер?

  3. Шеңбер доғасы дегеніміз не? Ол қалай белгіленеді?

«Айналмалы бекет» әдісі бойынша сағат тілі бағытымен топтар қозғалып бір – бірінің жұмыстарымен танысып, талқылайды.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтар бір – бірін бағалайды.

  1. Сергіту сәті.

«Тез есепте!»

Радиусы бойынша диаметрді тап:

см

см

см 5мм

  1. Оқулықпен жұмыс. Есептер шығарту.№384, №385, №386;

1 – тапсырма.

«Креативті матрица» әдісі.

Шеңбер диаметрі

Шеңбер радиусы

Жауабы

10 см

4 см

8 см

16 см

1736 км

5 см

3474 км

5 см

4 см

8 см

8 см

1736 км

2 – тапсырма.

Суреттердің біздің сабақпен қандай байланысы бар?

Жауабы.

Киіз үйдің табаны дөңгелек болса, оның керегелері шеңбер бойымен орналасады. Жердің параллель сызықтары – шеңберлер. Кейбір аспаптардың шкалалары да шеңбер бойымен орналасады. Мысалы, сағат циферблатның шеңбері 12 үлкен бөлікке, 60 кіші бөлікке бөлінген. Үлкен бөліктің әрқайсысы 1 сағатқа сәйкес, кіші бөлігінің әрқайсысы 1 минутқа сәйкес.

Дискриптор.

Диаметр мен радиусты белгілей алуы

балы

Есептің шартын құра алуы, түсінуі.


Радиуспен диаметрдің байланысын түсінуі, формуланы қолдана алуы


Суреттер бойынша шеңбер, дөңгелек, доғаны анықтау.


«Қосу – алу - қызықты» бағалау әдісі.

Қосу

Алу

Қызықты







Сабақтың

соңы

5 мин

  1. Қорытынды. Ашық және жабық сұрақтар:

  1. Шеңбер дегеніміз не?

  2. Дөңгелек дегеніміз не?

  3. Шеңбер мен дөңгелектің қандай айырмашылығы бар?

  4. Доға дегеніміз не?

«БББ» кестесінің соңғы бағанын толтырту.

«Үш М бір Ә» әдісі бойынша ауызша кері байланыс алу.




Саралау – Сіз қандай тәсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың

материалды игеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлап

отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасын сақтау

Тапсырмалар оқу мақсатына сай іріктеп алынды.

Оқушылардың білім деңгейлеріне қарай ашық және жабық сұрақтар қойылды.

Уақыт әрбір тапсырмаға сай жоспарланды.


«БББ» кестесі, «Бас бармақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Қосу, алу, қызықты» әдістері бойынша бағаланды.


«Сиқырлы сөз» әдісі бойынша шаттық шеңберде қозғалту.

Сабақ бойынша рефлекция

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлекция жасау үшін

пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп

санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/

Қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!