Сабақ жоспары №5
Оқытушы: Бурисова П.О
Пән – Қазақ ойшылдары және ислам құндылықтары
Мамандық – Исламтану, топ: 23-9-71,-72, 73, 74
Тақырыбы: Доспамбет жырау, Жиембет жырау, Бұқар жырау шығармалары.
Күні_________________________________________________________________________
Сабақ түрі, өткізу үлгісі: жаңа білім, дағды және біліктілік беру сабағы
Сабақтың мақсаттары:
Білімділігі: Оқушыларға қазақ әдебиеті әлеміндегі өзіндік орны бар Доспамбет, Жиембет, Бұқар жырау толғаулары туралы жан - жақты мәлімет беру, жырау шығармаларының қазақ әдебиетіндегі орнының ерекшелігін көрсету, көркемдік әлемін таныту, шығармаларын талдап, көркемдік ерекшеліктерін танып оқи білуге үйрету; жырларының шығу тарихы мен шығарма мазмұнына әдеби талдау жасау;
Дамытушылығы: Оқушылардың ой еркіндігін, эстетикалық сезімін ояту, өздігінен білім алып дами алатын тұлға қалыптастыру, шығармалардағы көркем сөз айшықтарын талдап, жүйелі мазмұндау арқылы тіл дамыту, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру; өздігінен білім алуға баулу,
Тәрбиелілігі:
практикалық тапсырмалар орындату барысында
ізгілік қатынасқа үйрету, адамды сүюге, өзін қадірлеуге, табиғатты
сүюге, қорғауға, ерлікке, отансүйгіштікке, еңбексүйгіштікке,
мейірімділікке, елін, жерін сүюге тәрбиелеу, гумандық, патриоттық
тәрбие беру;
Оқуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Дамыта оқыту технологиясы
Оқытудың нәтижесі:
-
Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалай алады.
-
Жиембет жыраудың толғауларына тоқтала отырып, шығармаларының идеялық мазмұнынын талдайды,
-
бір-біріне ойландыратын сауал бере отырып, пікірін тыңдайды, қорытынды жасайды
Сабақ жабдығы: үлестірмелі таратпа материалдар, деңгейлік тапсырмалар, оқулықтар,
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, әдебиет, география, қазақ тілі
Негізгі әдебиет: Он ғасыр жырлайды. – Алматы, 2006 ж, 128-133 б
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
|
№ |
Сабақ кезеңдері |
Кезең мазмұны |
Уақыты |
|
1. |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесу , студенттердің қатысуын және аудиторияның дайындығын тексеру |
5 мин |
|
2. |
Білімдерін тексеру
Білім бағалау өлшемі |
(сыни ойлау) “Бұл кім ? ” сәйкестендіру стратегиясы.
Бес балдық өлшем |
25 мин |
|
3. |
Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі |
Ақпараттық дамытушылық әдісі |
30 мин |
|
4. |
Оқушылардың өздік жұмысы |
“Келісу – келіспеу” стратегиясы |
15 мин |
|
5. |
Тақырыпты бекіту |
|
5 мин |
|
6. |
Сабақ қорытындысы |
Түсінік бере отырып, бағалау. |
5 мин |
|
7. |
Үй тапсырмасы |
«Бір сәт жырау болып толғансам...!» эссе жазу |
5 мин |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Доспамбет жырау, Жиембет жырау, Бұқар жырау шығармалары."
Сабақ жоспары №5
Оқытушы: Бурисова П.О
Пән – Қазақ ойшылдары және ислам құндылықтары
Мамандық – Исламтану, топ: 23-9-71,-72, 73, 74
Тақырыбы: Доспамбет жырау, Жиембет жырау, Бұқар жырау шығармалары.
Күні_________________________________________________________________________
Сабақ түрі, өткізу үлгісі: жаңа білім, дағды және біліктілік беру сабағы
Сабақтың мақсаттары:
Білімділігі: Оқушыларға қазақ әдебиеті әлеміндегі өзіндік орны бар Доспамбет, Жиембет, Бұқар жырау толғаулары туралы жан - жақты мәлімет беру, жырау шығармаларының қазақ әдебиетіндегі орнының ерекшелігін көрсету, көркемдік әлемін таныту, шығармаларын талдап, көркемдік ерекшеліктерін танып оқи білуге үйрету; жырларының шығу тарихы мен шығарма мазмұнына әдеби талдау жасау;
Дамытушылығы: Оқушылардың ой еркіндігін, эстетикалық сезімін ояту, өздігінен білім алып дами алатын тұлға қалыптастыру, шығармалардағы көркем сөз айшықтарын талдап, жүйелі мазмұндау арқылы тіл дамыту, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру; өздігінен білім алуға баулу,
Тәрбиелілігі:
практикалық тапсырмалар орындату барысында
ізгілік қатынасқа үйрету, адамды сүюге, өзін қадірлеуге, табиғатты
сүюге, қорғауға, ерлікке, отансүйгіштікке, еңбексүйгіштікке,
мейірімділікке, елін, жерін сүюге тәрбиелеу, гумандық, патриоттық
тәрбие беру;
Оқуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Дамыта оқыту технологиясы
Оқытудың нәтижесі:
-
Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалай алады.
-
Жиембет жыраудың толғауларына тоқтала отырып, шығармаларының идеялық мазмұнынын талдайды,
-
бір-біріне ойландыратын сауал бере отырып, пікірін тыңдайды, қорытынды жасайды
Сабақ жабдығы: үлестірмелі таратпа материалдар, деңгейлік тапсырмалар, оқулықтар,
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, әдебиет, география, қазақ тілі
Негізгі әдебиет: Он ғасыр жырлайды. – Алматы, 2006 ж, 128-133 б
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
|
№ |
Сабақ кезеңдері |
Кезең мазмұны |
Уақыты |
|
1. |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесу , студенттердің қатысуын және аудиторияның дайындығын тексеру |
5 мин |
|
2. |
Білімдерін тексеру
Білім бағалау өлшемі |
(сыни ойлау) “Бұл кім ? ” сәйкестендіру стратегиясы.
Бес балдық өлшем |
25 мин |
|
3. |
Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі |
Ақпараттық дамытушылық әдісі |
30 мин |
|
4. |
Оқушылардың өздік жұмысы |
“Келісу – келіспеу” стратегиясы |
15 мин |
|
5. |
Тақырыпты бекіту |
|
5 мин |
|
6. |
Сабақ қорытындысы |
Түсінік бере отырып, бағалау. |
5 мин |
|
7. |
Үй тапсырмасы |
«Бір сәт жырау болып толғансам...!» эссе жазу |
5 мин |
шағым қалдыра аласыз


