Drama and Comedy

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Drama and Comedy

Материал туралы қысқаша түсінік
открытый урок
Материалдың қысқаша нұсқасы

Раздел

Unit 4: Drama and Comedy

ФИО педагога

MekenovaN.A

Дата

11.12.2024

Класс6

Количество присутствующих:13

Количество отсутствующих:

Тема урока

Drama and Comedy

Цели обучения в соответствии с учебной программой

6.3.2.1 - ask simple questions to get information about a growing range of general topics

6.3.5.1 keep interaction going in longer exchanges on a range of general and curricular topics;

6.3.7.1 use appropriate subject-specific vocabulary and syntax to talk about a limited range of general topics, and some curricular topics;


6.3.2.1 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках большинства общих тем;

6.3.5.1 пробовать взаимодействовать в более продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем;

6.3.7.1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем

Цели урока

  • Express ideas and opinions on the topic;

  • Ask and answer questions about past events;

  • Use the Present Continuous Tense correctly in speech.

Ход урока

Этап урока/время

Действия педагога

Действия учеников

Оценивание

Ресурсы


Beginning


4 min



Organizational moment & warm-updiscussion.

The teacher greets the Ss, asks what the day/date is, asks the Ss to write down the date and introduces the topic through a warm-up discussion. T. and Ss set up goals for the lesson.

Organizational moment & warm-updiscussion.

Ss greet the T., answer what the day/date is, write down the date and take part in the warm-up discussion. T. and Ss set up goals for the lesson.



verbal feedback



PPT



Middle



8 min


























6 min














7 min


















5 min
















7 min











5 min
















1. Warm-up:

Running dictation

T. divides Ss into 2 teams and gives instructions: Ss of every team take turns to go to the front of the classroom and take a sentence card. They are given 40 – 60 sec to memorize the sentence (depending on the ss level and the sentence length). After the time is up, Ss run to their teams and try to write (reproduce) the sentence on the paper, while another Ss goes for the second sentence. After all the sentences have been written, Ss are given 1 point for each correct ss 1 plus 1 additional for speed (the team that has finished first). The winners may be given 1 add. FA point.



2. Grammar: Questions in Past Continuous

1) Ss work in teams. T. presents Slide 5, hands out Team work questions worksheets and gives instructions: Ss should analyze the examples in the Slide, analyze the way the question had been constructed and turn sentences in their Worksheets into questions. T. organizes peer-check (Slide 6) and provides feedback.

2) T. demonstrates Slide 7; with the rule and encourages Ss to explain it, give examples. Provides support and correction, when necessary. Ss may take notes.

3) Practice: T. demonstrates Slides 8-11 and provides practice through the task: Ss should make questions in PCT. T. organizes self-check; provides feedback and support when necessary.


3. Team work (practice):

Memory Challenge game

T. hands out Memory challenge team 1, 2 pictures, and Vocabulary cards for memory challengeand gives instructions:

1) Ss will be given 4 minutes to look at the pictures to memorize as much of it as they can. They are not allowed to write anything. T. may recommend divide the parts of the pictures between students to make the task easier,

2) When the time is over, Ss exchange the papers. They now have 7 minutes to make up 5 questions based on the picture for their rivals to answer. They use the Vocabulary cards, Ss must be in the Past Continuous Tense.

3) After the time is up, the teams ask each other the questions, f.e.

- Who was reading a book?

- Sandy was reading a book!

Both questions and answers must be in Past Cont. Ss are given 1 point for each grammaticallycorrect question, and one for each correct answer. Total: 10 points. Event if the answer isn’t correct acc. to the picture, but still correct grammatically, the team gets the point – not memory abilities, but their speaking is assessed.



1. Warm-up:

Running dictation

Ss work in teams: Ss of every team take turns to go to the front of the classroom and take a sentence card. They are given 40 – 60 sec to memorize the sentence (depending on the ss level and the sentence length). After the time is up, Ss run to their teams and try to write (reproduce) the sentence on the paper, while another Ss goes for the second sentence. After all the sentences have been written, Ss are given 1 point for each correct ss 1 plus 1 additional for speed (the team that has finished first). The winners may be given 1 add. FA point.



2. Grammar: Questions in Past Continuous

1) Ss work in teams: Ss should analyze the examples in the Slide, analyze the way the question had been constructed and turn sentences in their Worksheets into questions. Ss participate in peer-check (Slide 6) and get feedback.





2) Ss explain the rule, give examples. Get support and correction, when necessary. Ss may take notes.




3) Ss should make questions in PCT. T. organizes self-check; provides feedback and support when necessary.





3. Team work (practice):

Memory Challenge game

Ss getMemory challenge team 1, 2 pictures, and Vocabulary cards for memory challengeand follow the instructions:

1) Ss will be given 4 minutes to look at the pictures to memorize as much of it as they can. They are not allowed to write anything. T. may recommend divide the parts of the pictures between students to make the task easier,

2) When the time is over, Ss exchange the papers. They now have 7 minutes to make up 5 questions based on the picture for their rivals to answer. They use the Vocabulary cards, Ss must be in the Past Continuous Tense.

3) After the time is up, the teams ask each other the questions, f.e.

- Who was reading a book?

- Sandy was reading a book!

Both questions and answers must be in Past Cont. Ss are given 1 point for each grammatically correct question, and one for each correct answer. Total: 10 points.





verbal feedback


self-check























verbal feedback


self-check











verbal feedback








verbal feedback


self-check







verbal feedback

at each stage


FA 10 points






PPT




Running Dictation cards




















PPT


Team work questions worksheet










PPT









PPT










Memory challenge team 1, 2 pictures



Vocabulary cards for memory challenge


paper sheets / copybooks & pens

End

4 min

Reflection

The Ss answer the q-s:

  • Whathasbeen revised?

  • Whatremainedunclear?

  • What is necessary to work on?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
13.01.2025
178
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі