|
Бөлім |
5.1В Адам. Жер. Ғалам |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Несипбекова Г.Б. А.Байтұрсынов атындағы №139 мектеп-гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
12.10.2021 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүние бөліктері мен материктерді игеру және зерттеу тарихы. Мұхиттарды зерттеу тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.6.1 материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау 5.2.6.2 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың кейбір бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу). Үй тапсырмасын тексеру: Топтастыру. Топтарға «Карта», «Глобус» және «Атлас» атауларын беру Әр топтың басшысын тағайындау Әр топ өздері аталған атаулар: карта, глобус, атластың не екенін және оның қашан пайда болуы туралы қысқаша айтады. Өткен тақырыпты меңгере отырып жаңа тақырыптқа қадам басу үшін «Досыңмен ақылдас» техникасын қолданып, оқушылар жұптаса жұмыс жасайды. - Әр топтан екі оқушы шақырып, оларға тапсырма береді
Дескриптор слайдта көрсетіледі Тапсырма 1.«Суреттер көрсетілім » әдісі. Зерттеушілер, д.ж мұхит бөліктері сурет көрсетілімі
Жаңа тақырыптың мазмұны ашылады. |
Топқа бөліну және топпен бірлесіп жауап беру топ жетекшілері топтың атауы нені білдіретінін түсіндіреді
Топтан екі оқушы шығып берілген сұраққа жауап береді
Суреттерге қарай отырып, жаңа тақырыпты анықтайды |
Қол шапалақ Бағалаушы стикерлер |
Тақта Карта Слайд
Таратпа материал
Слайд суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Мұғалім слайд бойынша жаңа сабақты түсіндіреді Жер шары бетінің жалпы ауданы 510,2 млн.км-ге
тең. Ол материктер
мен мұхиттарға бөлінген. Құрлықты құрайтын материктер мен аралдар
үлесіне шамамен 149,1 млн км немесе бүкіл Жер бетінің 29,2%-ы
келеді. Құрлық
материктерге бөлінумен қатар, дүние бөліктеріне де жіктеледі. Дүние
бөліктері дегеніміз құрлықтың ашылуы мен қоныстану ерекшеліктеріне
сәйкес шартты түрде ажыратылатын тарихи-географиялық ірі аймақтар.
Дүние бөліктері де алтау: Еуропа, Азия, Африка, («Ескі дүние»),
Америка, Аустралия, Антарктика («Жаңа
Дүние»). 2-тапсырма Топтық тапсырма Әр топқа қағаздан қиылған екі материктен және бір мұхиттан беріледі. Олар өзара ақылдаса отырып, тақтадағы бос қағазға материктер мен мұхиттарды орналастырады. Картада қай мұхиттың жоқ екенін табады және бірінші тапқан топ сол мұхитты картаға орналастырады.
Топтар өзара бағалау жүргізеді
3-тапсырма Топтық тапсырма «Ең ерекше» ойыны Оқушылар тақтада берілген кестеге материктер мен мұхиттардың атын стикермен көрсетеді
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша)
Ал жер бетін зерттеу ерте кезден-ақ қызық болған. Ерте замандағы зерттеушілерге шамалы тоқталып, содан кейін Васко да Гама, Марко Поло, Х.Колумб. А.Веспучи, Ф.Магеллан, Джеймс Кук зерттеулеріне слайдтан зерттеу жолдарын көрсете отырып тоқталып кетеді. Американы 1492 жылы Х.Колумб ашты Австралияны 1606 жылы Билли Янг ашты Антарктиданы 1820 жылы Беллинсгаузен мен Лазарев ашты. 4-тапсырма. Қорытындылау тапсырмасы «Кім? Қашан? Қайда?» топтық ойын Берілген кесте бойынша әр топ 3 зерттеушінің жұмысын жазу және ауызша айту
Топтар өзара бағалау жүргізеді
|
Мұғалім айтқан тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайд бойынша берілген сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады
Топ мүшелері кезекпен шығып, материктер мен мұхиттарды өз орындарын тауып, орналастырады Топ мүшелері бір-бірін бағалайды
Берілген кестеге дұрыс жауап жазылған стикерді жапсырады
Топ мүшелері бір-бірін бағалайды
|
|
5-сыныпқа арналған оқулық. Карталар, суреттер. Слайд Таратпа материалдар слайд Слайд Слайд таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «3-2-1»
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Несипбекова Гауһар БекмуханбетқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Дүние бөліктері мен материктерді игеру және зерттеу тарихы. Мұхиттарды зерттеу тарихы
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Дүние бөліктері мен материктерді игеру және зерттеу тарихы. Мұхиттарды зерттеу тарихыМатериал туралы қысқаша түсінік
Дүние бөліктері мен материктерді игеру және зерттеу тарихы. Мұхиттарды зерттеу тарихы тақырыбындағы ашық сабақ.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













