Материалдар / Дүниежүзі халқының діни құрамы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дүниежүзі халқының діни құрамы

Материал туралы қысқаша түсінік
География пәні мұғалімдеріне көмекші құрал
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қараша 2020
389
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Маңғыстау облысы Ақтау қаласы №22 жалпы білім беру орта мектебі КММ

География мәні мұғалімі Сагитжанова Жаныл Ойдашевна

7сынып География пәні


Сабақтың тақырыбы

Дүниежүзі халқының діни құрамы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.4.1.2 Дүниежүзінің халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды

Сабақтың мақсаты

  1. Дүниежүзі тұрғындарының діндік құрамын және діннің таралуын анықтайды, 3 әлемдік діннің ерекшеліктерімен танысады, тақырып бойынша өзіндік жұмыстар орындайды

  2. Әлемде діннің көптүрлілік себептерін, олардың таралуын талдайды және түсіндіреді

  3. Діндік құрамды оқып-білудің маңыздылығына баға береді, пікірталас өткізу үшін сұрақтар дайындалады

Бағалау критерийі

Білу - түсіну- Дін және оның түрлерін біледі, ажырата алады.

Әлемдік діндерден басқа тағы қандай жергілікті діндер бар.

Қолдану - Дүниежүзінің саяси картасынан әлемдік діндердің таралуын сипатайды.

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Дін, діни қызмет, діни бірлестік

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Дін ............... бір түрі.

Дүниежүзілік діндер ...............

Әлемдік діндер арасындаы ең көне дін.........

Ислам ..............әлемдік дін


Топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір-біріне ұлттар және діндер арасындағы келісімнің маңыздылығын түсініп ынтымақтастық құндылығын өз бойына сіңіреді. Өзге ұлт және діндерді сыйлау, құрметтеу дағдылары қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Адам және қоғам – дүниежүзілік бағыттағы діндердің таралуы құқық негізінде байланысады

Тарих – әлемдік діндердің, діни құрамы жағдайында байланысады.

Алдыңғы білім


Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары және олардың географиялық орналасуын біледі


Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5-7 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Сәлемдесу

  • Түгендеу

- ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру, геометриялық фигуралар көмегімен топтарға бөлу. Топ басшысын тағайындау.

2. Үй тапсырмасын тексеру «Бинго» ойыны арқылы.«Тілдік топтар»тақырыбы бойынша Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар беру:


1.Үнді-еуропалық тіл әулетіне жатанын тіл топтарын ата

2. Түркі тіл тобына жататын ұлттар;

3.Қытай-тибет тіл тобының халықтары;

4. Аса ірі тіл әулеттеріне қандай тілдерді жатқызамыз?

5.Дүниежүзінде ең көп таралған тіл әулеттері
Оқушыларды бағалау мақсатында әр түрлі смайликтер беріледі.

1.Топтарға бөлуге арналған геометриялық карточкалар.

2.Оқулық, карталар

Сабақтың ортасы

25-30мин

Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау

Оқушылар діндер бойынша видеоролик тамашалайды

1-тапсырма: Топтық жұмыс. «ПОПС» әдісі

Жұмысты орындауға 10 минут, ал қорғауға әр топқа 5 минуттан уақыт беріледі.

Тапсырмалар бойынша оқушылар мәтінді оқып отырып топпен дүниежүзілік діндерге талдау жасайды.

П- менің ойымша(позиция)

О – өз көзқарасыңды негіздеу себебі

П – дәлел (факт)

С – шешім ( қорытынды)

  • Діннің пайда болуын көзқарасын анықтау

  • Дүниежүзілік діндерді айқындап, дәлелдеу

- Ислам дінін пайда болған жері

-берілген тапсырмалар бойынша постер қорғайды.

Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/-

Дүниежүзілік діндер

1

Діннің пайда болуына көзқарасын анықтау


2

Дүниежүзілік діндерді айқындап, дәлелдеу


3

Ислам дінін пайда болған жері


4

Қорытынды жасайды



Бағалау: Жұмысын қорғаған топты отырған оқушылардың кез келгені дескриптор арқылы бағалайды.


Оқушылар карта бойынша діндердің таралу аймақтарымен танысады.

2-тапсырма: Жұптық жұмыс. «Миға шабуыл» әдісі

  • Дүниежүзінің саяси картасынан әлемдік діндердің таралуын кескін картаға түсіріңіздер.

Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/-

Дүниежүзілік діндер

1

Әлемдік діннің таралуын кескін картаға нақты түсіруі


2

Ұлттық діндерді кескін картаға түсіру және таралуын нақтылау








Бағалау: Жұмысын қорғаған топты отырған оқушылардың кез келгені дескриптор арқылы бағалайды.


Сергіту сәті: Арқаға массаж жасау


1.Оқулық, атлас, тақырыптық карталар

Сабақтың соңы

8мин


Сабақтың қорытындысы: Оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұйымдастыра отырып, кері байланыс жасалады. Жеміс ағашына өз ойларын жазып іледі.

  • Сабақ сіздерге ұнады ма?

  • Сіздер үшін қиын болған не?

  • Сабақтан қандай жаңа білім алдыңыз?

Оқушылар өз ойларын айтады.


Үй жұмысы: Картадан әлемдік және ұлттық діндердің географиялық аймақтарын сипаттау

Жеміс ағашының макеті

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игерудеңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілібіроқушыданкүтілетіннәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады


Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!