Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
Әрине ұстаздарға керек .Себебі 7-сынып білім алушыларға көптеп көмегі тиеді деп ойлаймын Сабаққты жаңа әдіс-тәсілдермен түрлендіріп өтсе білім алушылардың білімі одан ары толығатынына сенімдімін.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:3.3 Гидросфера


Мектеп: Қ.Сұлтанбеков атындағы шағын орталықты орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты - жөні:Сартаева А.Л.


Сынып: 7 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.3.5 - мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды


Сабақтың мақсаты

Мұхит суының қасиеттерін біледі.

Мұхит суының компоненттерін түсінеді, сипаттама жасай алады.

Оқушылар атлас картаны қолдана отырып, мұхит суы қасиеттерінің таралуы бойынша талдайды.

Бағалау критерийі

Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтай алады.

Мұхит суының тұздылығына сипаттама жасай алады

Мұхит суының температурасына сипаттама жасай алады

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

судың тұздылығы , промилле, тығыздық, мөлдірлік


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:


Ойларын ортаға салады, дәлелдейді, Зерттеу жұмыстарын жүргізеді. Зерттеу барысында туындаған қиындықтардан шығу жолдарын қарастырады.

Топтық талқылаулар арқылы бір-бірімен пікір алмасады, негізгі ұғымдарды қарастырады.




Құндылықтарға баулу





Оқушылардың бойына құндылықтарды баулу «Бірлескен оқу», «Оқу әңгімелері» кезінде өзгелердің мәдениетіне құрметпен қарауға, бір-біріне қолдау көрсету жаңа материалдарды зерттеуде сабақта бірлескен жұмыс арқылы жүзеге асырылады

Пәнаралық байланыс

Математика - оқушылар сабақ барысында мұхит суларының тұздылық пен температураға байланысты есептер шығарады.

Физика - судың физикалық қасиеттерін анықтайды

Алдыңғы білім



5-6 сыныптағы жаратылыстану пәнінен алған білімдері

Гидросфера ұғымы.

Гидросфераның құрамдас бөліктері.

Судың үш күйі.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут













5 минут









5 минут

Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

Сабақтың тақырыбы мақсаты мен бағалау критерийі мен таныстыру.

Топқа бөлу: «мозайка әдісі» бойынша топқа бөлу:

  1. Тынық мұхиты

  2. Атлант мұхиты

  3. Үнді мұхиты



Топ көшбасшысы сайланады.

«Сұрақтар себеті» әдісі.

  1. Су ресурсы ұғымын қалай түсінесін?

  2. Мұхитарды рет ретімен атап картадан корсетіңдер?

  3. Тынық мұхитының аумағы мен ең терең жері қаншаға тең.

  4. Атлант мұхитының тереңдігі қанша?

  5. Дүниежүзілік мұхит бөліктерін атаңдар?

Мұғалім түсіндірмесі

Сабақ мақсаты туралы пікірлерін айтады

Бейне жазба. Сабақтың тақырыбымен таныстыру

Білу. Дүниежүзілік мұхиттарды біледі.

Түсіну. Дүниежүзілік мұхиттың маңыздылығын нақтылайды.


Мұхиттар

ауданы

Ең терең жері

Тынық

178, 68

Мариан н 11022

Атлант

91, 66

Пуэрто Рико 8742

Үнді

76, 17

Ява ш 7209

Солт мұзды

14, 75

Гренланд 5527



Қима қағаз





















« Сұрақтар себеті»










Интербелсенді тақта, суреттер, оқулық, дәптер,карта.

Сабақтың ортасы

10 минут
































































































13 мин

Сабақ мақсатына қатысты білім мен дағдыларды дамытады. 1 тапсырма. Топтық жұмыс «Джиксо әдіс».1 топ

Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың

температурасы бойынша талдау жасайды.



Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/ –

Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды

1

Температурасы жоғары 2 ауданды белгілейді


2

Температурасы төмен 2 ауданды белгілейді


3

Температураның ендік бойынша өзгерісін анықтайды


4

Температураның ендік бойынша өзгерісіне әсер ететін екі факторды талдайды



















2 тапсырма. Топтық жұмыс. 2-топ


Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың тұздылығы бойынша талдау жасайды. Және температурамен байланысын сипаттайды.


Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/ –

Мұхит суының тұздылығына сипаттама жасайды.

1

Тұздылығы жоғары 2 ауданды белгілейді


2

Тұздылығы төмен 2 ауданды белгілейді


3

Тұздылықтың ендік бойынша өзгерісін анықтайды


4

Тұздылықтың ендік бойынша өзгерісіне әсер ететін екі факторды талдайды












3 тапсырма. Топтық жұмыс. 3-топ


Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың температурасына бойынша талдау жасайды. Және тұздылығымен байланысын сипаттайды. Кестені толтырады


Мұхиттар

Тұздылылығы

Температурасы

Тынық



Атлант



Үнді



Солтүстік Мұзды





Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/ –

Мұхит суының температурасына сипаттама жасайды.

1

Мұхти суының температурасын мен түздылығын анықтан кесте толтырады


2

Температурасы төмен ауданды анықтайды


3

Температуранын ендік бойынша өзгерісін анықтайды


4

Дүниежүзілік мұхит суының орташа температурасын анықтайды



4 тапсырмалар 3-топқа да беріледі. «Ойлан,жұптас, талқылы».

Топтық жұмыс: қосымша тапсырма.

1.Мұхит суының тұздылығы бойынша есеп шығару

Егер 7 тонна суда 280 кг тұз болса. 1 кг суда қанша грамм тұз болады?

2.Егер 8 тонна суда 720 кг тұз болса, 3 кг суда қанша грамм тұз бар?

3. Судың үш күйіне физикалық тұрғыдан сипаттама беріңдер.



Атлас,карта,кескін карта























































































































































Оқулық. дәптер,

Сабақтың соңы

4 минут






































1 минут


3 минут кері байланыс

  1. 1 топ «Сематикалық кесте» (оң жауабын тауып сәйкестендіреді)


Атлант мұхиты

32

Қызыл теңіз

-2

Солт. Мұзды мұхиты

41

Мұхит суының қату температурасы

35,4


2. 2-топ Географиялық диктант (Қалып кеткен сөздерді өз орнына сәйкес орналастырады)

1. Мұхит суының тұздылығының басты компоненттері.......,.......,........,.........

2. Теңіз суының қасиеттері..............,.................

3. Мұхит ағындары үнемі соғатын....................

Әсерінен бұзылады.

4.Дүниежүзілік мұхит суында бағалы ............

..................... аса мол қоры сақталған.

3.3- топ «Келісемін- келіспеймін» (Тақырыпқа сай сөйлемдер беріледі, келісетінін-келіспейтінін белгілейді)


Мұхит суының орташа тұздылығы 30 промилле

-

Мұхиттың таза суының түсі кок немесе көгілдір.

+

Ең төменгі температура Солт. Мұзды мұхиты

+

Мұхиттарда температура біркелкі таралады.

-



Үй жұмысы:

Ғаламтор мәліметтерінен және бейнебаяннан теңіз суын тұщы суға айналдыру әдісін жасап көріп, талдау жасап келу.


«Инсерт әдісі»


+( Мен үшін түсінікті)

-( Мен түсінбедім)

? (Сұрағым бар)








Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Тиімді оқыту мен оқудағы “Саралау” әдісі әр оқушының оқудағы қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында “Ойлан, жұптас, бөліс” әдісін пайдаландым. Бұл әдістің тиімділігі оқушыларды сыни ойландыруға нәтижесінде идеяларды тереңірек түсініп, өз дәлел уәждерін нанымды жеткізеді. Саралау барлық оқушылар үшін тиімді, барлық оқушылардан күтілетін нәтижені арттыра алады . Сабақты қорытындылау барысында топтарға үш түрлі тапсырмалар беріледі.

  1. «Семантикалық кесте»

  2. «Географиялық диктант»

  3. «Келісемін- келіспеймін»

Оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін

Өзін-өзі бағалау парағы арқылы кейін, смайликтер арқылы және инсерт әдісі арқылы кері байланыс орнаттым.












Сабақта ширату жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдандым.





Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.12.2018
984
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі