|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты - жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.5 - мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұхит суының қасиеттерін біледі. Мұхит суының компоненттерін түсінеді, сипаттама жасай алады. Оқушылар атлас картаны қолдана отырып, мұхит суы қасиеттерінің таралуы бойынша талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтай алады. Мұхит суының тұздылығына сипаттама жасай алады Мұхит суының температурасына сипаттама жасай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушылардың бойына құндылықтарды баулу «Бірлескен оқу», «Оқу әңгімелері» кезінде өзгелердің мәдениетіне құрметпен қарауға, бір-біріне қолдау көрсету жаңа материалдарды зерттеуде сабақта бірлескен жұмыс арқылы жүзеге асырылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика - оқушылар сабақ барысында мұхит суларының тұздылық пен температураға байланысты есептер шығарады. Физика - судың физикалық қасиеттерін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
5-6 сыныптағы жаратылыстану пәнінен алған білімдері Гидросфера ұғымы. Гидросфераның құрамдас бөліктері. Судың үш күйі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
5 минут
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, түгендеу Сабақтың тақырыбы мақсаты мен бағалау критерийі мен таныстыру. Топқа бөлу: «мозайка әдісі» бойынша топқа бөлу:
Топ көшбасшысы сайланады. «Сұрақтар себеті» әдісі.
Мұғалім түсіндірмесі Сабақ мақсаты туралы пікірлерін айтады Бейне жазба. Сабақтың тақырыбымен таныстыру Білу. Дүниежүзілік мұхиттарды біледі. Түсіну. Дүниежүзілік мұхиттың маңыздылығын нақтылайды.
|
Қима қағаз
« Сұрақтар себеті» Интербелсенді тақта, суреттер, оқулық, дәптер,карта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 13 мин |
Сабақ мақсатына қатысты білім мен дағдыларды дамытады. 1 тапсырма. Топтық жұмыс «Джиксо әдіс».1 топ Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың температурасы бойынша талдау жасайды.
2 тапсырма. Топтық жұмыс. 2-топ
Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың тұздылығы бойынша талдау жасайды. Және температурамен байланысын сипаттайды.
3
Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың температурасына бойынша талдау жасайды. Және тұздылығымен байланысын сипаттайды. Кестені толтырады
4 тапсырмалар 3-топқа да беріледі. «Ойлан,жұптас, талқылы». Топтық жұмыс: қосымша тапсырма. 1.Мұхит суының тұздылығы бойынша есеп шығару Егер 7 тонна суда 280 кг тұз болса. 1 кг суда қанша грамм тұз болады? 2.Егер 8 тонна суда 720 кг тұз болса, 3 кг суда қанша грамм тұз бар? 3. Судың үш күйіне физикалық тұрғыдан сипаттама беріңдер. |
Атлас,карта,кескін карта
Оқулық. дәптер, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут 1 минут 3 минут кері байланыс |
2. 2-топ Географиялық диктант (Қалып кеткен сөздерді өз орнына сәйкес орналастырады) 1. Мұхит суының тұздылығының басты компоненттері.......,.......,........,......... 2. Теңіз суының қасиеттері..............,................. 3. Мұхит ағындары үнемі соғатын.................... Әсерінен бұзылады. 4.Дүниежүзілік мұхит суында бағалы ............ ..................... аса мол қоры сақталған. 3.3- топ «Келісемін- келіспеймін» (Тақырыпқа сай сөйлемдер беріледі, келісетінін-келіспейтінін белгілейді)
Үй жұмысы: Ғаламтор мәліметтерінен және бейнебаяннан теңіз суын тұщы суға айналдыру әдісін жасап көріп, талдау жасап келу. «Инсерт әдісі»
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тиімді оқыту мен оқудағы “Саралау” әдісі әр оқушының оқудағы қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында “Ойлан, жұптас, бөліс” әдісін пайдаландым. Бұл әдістің тиімділігі оқушыларды сыни ойландыруға нәтижесінде идеяларды тереңірек түсініп, өз дәлел уәждерін нанымды жеткізеді. Саралау барлық оқушылар үшін тиімді, барлық оқушылардан күтілетін нәтижені арттыра алады . Сабақты қорытындылау барысында топтарға үш түрлі тапсырмалар беріледі.
|
Оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін Өзін-өзі бағалау парағы арқылы кейін, смайликтер арқылы және инсерт әдісі арқылы кері байланыс орнаттым.
|
Сабақта ширату жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдандым.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері
Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты - жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.5 - мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұхит суының қасиеттерін біледі. Мұхит суының компоненттерін түсінеді, сипаттама жасай алады. Оқушылар атлас картаны қолдана отырып, мұхит суы қасиеттерінің таралуы бойынша талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтай алады. Мұхит суының тұздылығына сипаттама жасай алады Мұхит суының температурасына сипаттама жасай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушылардың бойына құндылықтарды баулу «Бірлескен оқу», «Оқу әңгімелері» кезінде өзгелердің мәдениетіне құрметпен қарауға, бір-біріне қолдау көрсету жаңа материалдарды зерттеуде сабақта бірлескен жұмыс арқылы жүзеге асырылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика - оқушылар сабақ барысында мұхит суларының тұздылық пен температураға байланысты есептер шығарады. Физика - судың физикалық қасиеттерін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
5-6 сыныптағы жаратылыстану пәнінен алған білімдері Гидросфера ұғымы. Гидросфераның құрамдас бөліктері. Судың үш күйі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
5 минут
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, түгендеу Сабақтың тақырыбы мақсаты мен бағалау критерийі мен таныстыру. Топқа бөлу: «мозайка әдісі» бойынша топқа бөлу:
Топ көшбасшысы сайланады. «Сұрақтар себеті» әдісі.
Мұғалім түсіндірмесі Сабақ мақсаты туралы пікірлерін айтады Бейне жазба. Сабақтың тақырыбымен таныстыру Білу. Дүниежүзілік мұхиттарды біледі. Түсіну. Дүниежүзілік мұхиттың маңыздылығын нақтылайды.
|
Қима қағаз
« Сұрақтар себеті» Интербелсенді тақта, суреттер, оқулық, дәптер,карта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 13 мин |
Сабақ мақсатына қатысты білім мен дағдыларды дамытады. 1 тапсырма. Топтық жұмыс «Джиксо әдіс».1 топ Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың температурасы бойынша талдау жасайды.
2 тапсырма. Топтық жұмыс. 2-топ
Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың тұздылығы бойынша талдау жасайды. Және температурамен байланысын сипаттайды.
3
Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың температурасына бойынша талдау жасайды. Және тұздылығымен байланысын сипаттайды. Кестені толтырады
4 тапсырмалар 3-топқа да беріледі. «Ойлан,жұптас, талқылы». Топтық жұмыс: қосымша тапсырма. 1.Мұхит суының тұздылығы бойынша есеп шығару Егер 7 тонна суда 280 кг тұз болса. 1 кг суда қанша грамм тұз болады? 2.Егер 8 тонна суда 720 кг тұз болса, 3 кг суда қанша грамм тұз бар? 3. Судың үш күйіне физикалық тұрғыдан сипаттама беріңдер. |
Атлас,карта,кескін карта
Оқулық. дәптер, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут 1 минут 3 минут кері байланыс |
2. 2-топ Географиялық диктант (Қалып кеткен сөздерді өз орнына сәйкес орналастырады) 1. Мұхит суының тұздылығының басты компоненттері.......,.......,........,......... 2. Теңіз суының қасиеттері..............,................. 3. Мұхит ағындары үнемі соғатын.................... Әсерінен бұзылады. 4.Дүниежүзілік мұхит суында бағалы ............ ..................... аса мол қоры сақталған. 3.3- топ «Келісемін- келіспеймін» (Тақырыпқа сай сөйлемдер беріледі, келісетінін-келіспейтінін белгілейді)
Үй жұмысы: Ғаламтор мәліметтерінен және бейнебаяннан теңіз суын тұщы суға айналдыру әдісін жасап көріп, талдау жасап келу. «Инсерт әдісі»
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тиімді оқыту мен оқудағы “Саралау” әдісі әр оқушының оқудағы қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында “Ойлан, жұптас, бөліс” әдісін пайдаландым. Бұл әдістің тиімділігі оқушыларды сыни ойландыруға нәтижесінде идеяларды тереңірек түсініп, өз дәлел уәждерін нанымды жеткізеді. Саралау барлық оқушылар үшін тиімді, барлық оқушылардан күтілетін нәтижені арттыра алады . Сабақты қорытындылау барысында топтарға үш түрлі тапсырмалар беріледі.
|
Оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін Өзін-өзі бағалау парағы арқылы кейін, смайликтер арқылы және инсерт әдісі арқылы кері байланыс орнаттым.
|
Сабақта ширату жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдандым.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















