«Каспий» жоғары педагогика және салалық технологиялар колледжі ЖШС
(білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН__________ Суюбаева Р.Д.
Оқу сабағының жоспары
Тақырып 4.4.1. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері.
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру.
Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
(сабақтың тақырыбы)
|
Модуль/пән атауы |
ЖБП 11 «География» |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амантұрлы Жазира Орахбайқызы |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
10.02.2025ж. |
|||||||||||||||||||||||
|
Курс/Топ: 1МДТ – 24 б/б – 10.02.2025ж. 1БББ - 24 б/б «А» - 14.02.2025ж. 1БББ – 24 б/б «Б» - 12.02.2025ж. 1ШТ – 24 б/б – 17.02.2025ж. 1ИББ – 24 б/б – 17.02.2025ж. 1СЖО – 24 б/б - 10.02.2025ж. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Практикалық сабақ |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Барлық студенттер: шаруашылықтың аумақтық құрылымы мен модельдерін талдай алады. Көпшілік студенттер: шаруашылықтың аумақтық ұйымдасуындағы сапалық көрсеткіштерді сипаттай алады. Кейбір студенттер: ірі елдердегі экономикалық зоналарды анықтай алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар: |
Атлас карталары, электронды ресурстар, презентация, электронды кітап 11-сынып ҚГБ
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
І. Сабақтың басы (20 мин.) |
Топпен амандасу, топты түгендеу. Өткен тақырыпты еске түсіру және жаңа тақырыппен байланыстыру мақсатында үйге берілген тапсырмаларды сұрау. 2. Үй тапсырмасы (10–15 мин.) Тест тапсырмалары https://www.classtime.com/kk.html 1. Шаруашылықты орналастыруда-ғы дәстүрлі факторды көрсет: А. Көлік+ В. Ғылым С. Экологиялық Д. Заманауи Е. Халық саны 2. Шаруашылықты орналастыруда-ғы заманауи факторды көрсет: А. Көлік В. Ғылым+ С. Халық саны Д. Тұтыну Е. Еңбек ресурстары 3. Н.Н.Баранский ЭГЖ-нің неше түрін анықтаған? А. 2 В. 3 С. 4+ Д. 5 Е. 6 4. Шаруашылық салаларын орна-ластыруға неше фактор әсер етеді: А. 2+ В. 4 С. 3 Д. 1 Е. 7 5. Қоғамның географиялық ортасы-ның аса маңызды элементтерінің бірі қалай аталады? А. Аймақ В. Қала С. Аумақ+ 6. Аумақтағы көлік жүйесі дамуы-ның шаруашылық саласын орналас-тыруға ықпалы қандай фактор? А. Тұтыну факторы В. Еңбек факторы С. Көлік факторы+ 7. Жер тапшылығын сезінудегі елдердің бірін көрсет: А. Жапония В. Сингапур С. Қытай Д. Ресей Е. Қырғызстан 8. Орталық Дамудың жоғары деңгейі: Шын+ Жалған 9. Теңіз маңы Өндірістік байланыстардың дамуы: Шын Жалған+ 10. Шеткі Экономикалық дамудың тежелуі: Шын+ Жалған 3. Жаңа сабаққа кіріспе (2 мин.) Үй тапсырмасы бойынша қоры-тынды шығарып, қатемен жұмыс жасап, жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Жаңа сабақ бойынша тірек сөздермен танысады:
|
Студенттер мұғаліммен амандасады. Үйге берілген тақырыпқа дайындалады. Ұялы телефон арқылы тест тапсырмаларына жауап береді. Дәптерлерін ашып, күннің жадын, тақырыпты жазады. Тақырып бойынша жаңа тірек сөздермен танысады. |
Платформа бойынша жоғары ұпай алған 3 студентті бағалау. |
https://www.classtime.com/code/Y99WY8 Слайд №1 |
||||||||||||||||||||
|
ІІ. Сабақтың ортасы (50 мин.) |
https://youtu.be/C12OlG5Rfeg бейнесабақпен таныстыру.
2. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары (20–25 мин.) 1-тапсырма: Картамен жұмыс 1. Дамыған елдер, Дамушы елдер? 2.Ойланыңыздар: Не себептен дамыған және дамушы елдер деп бөлеміз? https://youtu.be/GjsWgdFH6pY?si=3wFJ7qY-vaVjbKIH Дескрипторлар: - Дамыған 3 елді анықтайды; - Дамушы 3 елді анықтайды; - Елдер айырмашылығының 2 себебін анықтайды. Бағалау критерийлері: - Дамыған елдерді атай алады. - Дамушы елдерді атай алады. - Айырмашылықтарын ажырата алады. 3. Өз бетінше жұмыс (10-15 мин.) 2-тапсырма. Елдерді аумақтық модельдері бойынша талдау.
Дескриптор: - Мәтінмен танысады; - Екі бөлікті модельді анықтап, кестеге түсіреді; - Үш бөлікті модельді сипаттайды; - Көп бөлікті модельді сипаттайды; - Жаңа үш бөлікті модельді сипаттайды. Бағалау критерийлері: Елдерді аумақтық модельдері бойынша талдай алады.
|
Студенттер бейнесабақпен танысады. Жаңа сабақ бойынша түсінбеген сұрақтарын қояды.
Студенттер берілген тапсырмаларды орындайды. Өз бетінше жұмыста елдерді модельдері бойынша талдайды. Дескриптор бойынша бағаланады. |
Электронды кітап 11-сынып ҚГБ Слайд №2
Слайд №3
Слайд №3
https://youtu.be/GjsWgdFH6pY?si=3wFJ7qY-vaVjbKIH Слайд №5
Слайд №6
|
|||||||||||||||||||||
|
ІІІ. Сабақтың аяғы (20 мин.)
|
Дескриптор: 1. Терминдердің анықтамасын жазады;
2. Кері байланыс (10–15 мин.) «Телеграмма» стратегиясы: - Сабақ саған нені үйретті? - Сабақ саған қандай әсер қалдырды? - Тақырыптағы негізгі ұғымдар туралы бұрын мен не білетін едім? - Бүгін сабақта мен нені үйрендім? - Тағы да немен жұмыс жасау керек?
Кері байланыс кезеңінде «оқуға құштар колледж» аясында кітаптар оқуға кеңес беріледі.
3. Үйге тапсырма (2 мин.) «Қазақстанның өнеркәсіп орталықтары» атты тақыырыпта қысқаша хабарлама дайындап келу. |
Жаңа сабақтың қорытынды кезеңінде кестемен жұмыс орындайды. |
Слайд №7
|
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері
Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері
«Каспий» жоғары педагогика және салалық технологиялар колледжі ЖШС
(білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН__________ Суюбаева Р.Д.
Оқу сабағының жоспары
Тақырып 4.4.1. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы және модельдері.
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру.
Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
(сабақтың тақырыбы)
|
Модуль/пән атауы |
ЖБП 11 «География» |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амантұрлы Жазира Орахбайқызы |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
10.02.2025ж. |
|||||||||||||||||||||||
|
Курс/Топ: 1МДТ – 24 б/б – 10.02.2025ж. 1БББ - 24 б/б «А» - 14.02.2025ж. 1БББ – 24 б/б «Б» - 12.02.2025ж. 1ШТ – 24 б/б – 17.02.2025ж. 1ИББ – 24 б/б – 17.02.2025ж. 1СЖО – 24 б/б - 10.02.2025ж. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Практикалық сабақ |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Барлық студенттер: шаруашылықтың аумақтық құрылымы мен модельдерін талдай алады. Көпшілік студенттер: шаруашылықтың аумақтық ұйымдасуындағы сапалық көрсеткіштерді сипаттай алады. Кейбір студенттер: ірі елдердегі экономикалық зоналарды анықтай алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар: |
Атлас карталары, электронды ресурстар, презентация, электронды кітап 11-сынып ҚГБ
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
І. Сабақтың басы (20 мин.) |
Топпен амандасу, топты түгендеу. Өткен тақырыпты еске түсіру және жаңа тақырыппен байланыстыру мақсатында үйге берілген тапсырмаларды сұрау. 2. Үй тапсырмасы (10–15 мин.) Тест тапсырмалары https://www.classtime.com/kk.html 1. Шаруашылықты орналастыруда-ғы дәстүрлі факторды көрсет: А. Көлік+ В. Ғылым С. Экологиялық Д. Заманауи Е. Халық саны 2. Шаруашылықты орналастыруда-ғы заманауи факторды көрсет: А. Көлік В. Ғылым+ С. Халық саны Д. Тұтыну Е. Еңбек ресурстары 3. Н.Н.Баранский ЭГЖ-нің неше түрін анықтаған? А. 2 В. 3 С. 4+ Д. 5 Е. 6 4. Шаруашылық салаларын орна-ластыруға неше фактор әсер етеді: А. 2+ В. 4 С. 3 Д. 1 Е. 7 5. Қоғамның географиялық ортасы-ның аса маңызды элементтерінің бірі қалай аталады? А. Аймақ В. Қала С. Аумақ+ 6. Аумақтағы көлік жүйесі дамуы-ның шаруашылық саласын орналас-тыруға ықпалы қандай фактор? А. Тұтыну факторы В. Еңбек факторы С. Көлік факторы+ 7. Жер тапшылығын сезінудегі елдердің бірін көрсет: А. Жапония В. Сингапур С. Қытай Д. Ресей Е. Қырғызстан 8. Орталық Дамудың жоғары деңгейі: Шын+ Жалған 9. Теңіз маңы Өндірістік байланыстардың дамуы: Шын Жалған+ 10. Шеткі Экономикалық дамудың тежелуі: Шын+ Жалған 3. Жаңа сабаққа кіріспе (2 мин.) Үй тапсырмасы бойынша қоры-тынды шығарып, қатемен жұмыс жасап, жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Жаңа сабақ бойынша тірек сөздермен танысады:
|
Студенттер мұғаліммен амандасады. Үйге берілген тақырыпқа дайындалады. Ұялы телефон арқылы тест тапсырмаларына жауап береді. Дәптерлерін ашып, күннің жадын, тақырыпты жазады. Тақырып бойынша жаңа тірек сөздермен танысады. |
Платформа бойынша жоғары ұпай алған 3 студентті бағалау. |
https://www.classtime.com/code/Y99WY8 Слайд №1 |
||||||||||||||||||||
|
ІІ. Сабақтың ортасы (50 мин.) |
https://youtu.be/C12OlG5Rfeg бейнесабақпен таныстыру.
2. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары (20–25 мин.) 1-тапсырма: Картамен жұмыс 1. Дамыған елдер, Дамушы елдер? 2.Ойланыңыздар: Не себептен дамыған және дамушы елдер деп бөлеміз? https://youtu.be/GjsWgdFH6pY?si=3wFJ7qY-vaVjbKIH Дескрипторлар: - Дамыған 3 елді анықтайды; - Дамушы 3 елді анықтайды; - Елдер айырмашылығының 2 себебін анықтайды. Бағалау критерийлері: - Дамыған елдерді атай алады. - Дамушы елдерді атай алады. - Айырмашылықтарын ажырата алады. 3. Өз бетінше жұмыс (10-15 мин.) 2-тапсырма. Елдерді аумақтық модельдері бойынша талдау.
Дескриптор: - Мәтінмен танысады; - Екі бөлікті модельді анықтап, кестеге түсіреді; - Үш бөлікті модельді сипаттайды; - Көп бөлікті модельді сипаттайды; - Жаңа үш бөлікті модельді сипаттайды. Бағалау критерийлері: Елдерді аумақтық модельдері бойынша талдай алады.
|
Студенттер бейнесабақпен танысады. Жаңа сабақ бойынша түсінбеген сұрақтарын қояды.
Студенттер берілген тапсырмаларды орындайды. Өз бетінше жұмыста елдерді модельдері бойынша талдайды. Дескриптор бойынша бағаланады. |
Электронды кітап 11-сынып ҚГБ Слайд №2
Слайд №3
Слайд №3
https://youtu.be/GjsWgdFH6pY?si=3wFJ7qY-vaVjbKIH Слайд №5
Слайд №6
|
|||||||||||||||||||||
|
ІІІ. Сабақтың аяғы (20 мин.)
|
Дескриптор: 1. Терминдердің анықтамасын жазады;
2. Кері байланыс (10–15 мин.) «Телеграмма» стратегиясы: - Сабақ саған нені үйретті? - Сабақ саған қандай әсер қалдырды? - Тақырыптағы негізгі ұғымдар туралы бұрын мен не білетін едім? - Бүгін сабақта мен нені үйрендім? - Тағы да немен жұмыс жасау керек?
Кері байланыс кезеңінде «оқуға құштар колледж» аясында кітаптар оқуға кеңес беріледі.
3. Үйге тапсырма (2 мин.) «Қазақстанның өнеркәсіп орталықтары» атты тақыырыпта қысқаша хабарлама дайындап келу. |
Жаңа сабақтың қорытынды кезеңінде кестемен жұмыс орындайды. |
Слайд №7
|
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















