|
Мектеп: «А.Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Козбагарова Г.М. Күні: 25.04.2018ж Сынып: 7 А-Б Қатысқандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
7.5.3.1.- шаруашылық салаларын жіктеу арқылы (ауыл шаруашылық, өнеркәсіп) маңыздылығын түсіндіреді |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шаруашылық ұғымының анықтамасын ашып, салалық құрылымын айқындайды Ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіптің салаларын ажыратып, маңыздылығын ашып, өзара байланысын жіктей алады Шаруашылықтың жекелеген салаларындағы жетекші елдерді сипаттайды |
||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Тақырыпты оқып, мағынасын түсіне алады 2. «Шаруашылық» ұғымын, салаларын жіктейді 3.Ауыл шаруашылық пен өнеркәсіптің өзара байланысын сипаттайды |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі ұғымдар мен терминдер: шаруашылық, өнеркәсіп, ауыл шарушылығы |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сабақ барысында шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға, өзара қарым-қатынас жасай отырып өзгелердің көзқарасына құрметпен қарауға, жауапкершілікке, өзіндік білім алуға баулу. |
||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Химия, биология, қазақ тілі пәндерімен, ал информатика пәнімен пәнаралық байланыс интербелсенді тақтада демонстрация арқылы жүзеге асады. |
||||||
|
Алдыңғы білім |
7.5.2.2-Қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||
|
3 минут Сабақтың басы 2 минут |
Шеңбер құрып «Гүл сыйлау» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал тудырып, топқа бөлу Топқа 1,2,3,4 санау арқылы бөлеміз Тақырыпқа шығу: «Тұжырымдамалық карта» әдісі. Тақтадағы сөздерді өзара не байланыстырады?Жаңа ұғымдар туралы қандай хабарларын бар?
|
оқулық |
|||||
|
Онда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы? /тақырып анықталады/ |
|||||||
|
Білу, түсіну 10 минут Қолдану 10 минут Сабақтың ортасы
Талдау 5 минут |
«Жарнамалау» әдісі ТЖ арқылы әр топ тақырыпшаларымен танысып,постерге түсіріп,талқылап жасаған ақпараттарын жарнамалайды №1тапсырма Оқулық мәтінімен жұмыс 1- топ: Шаруашылық(орысша, ағылшынша көрсетеді) 2- топ: Шаруашылық құрылымы 3-топ: Ауыл шарушылығы 4-топ: Өнеркәсіп(орысша, ағылшынша көрсетеді) Критерий: тақырыпты өздігінінен оқып, мазмұнын түсінеді, постерге түсіреді Дескриптор: шаруашылық ұғымын ашады, шаруашылық құрылымын сызбаға түсіреді, ауыл шаруашылығы туралы біледі, өнеркәсіптің құрамы мен құрылымымен танысады Жұмыс алгоритмі: -Тақырыпшаларды түсініп оқу; -Термин сөздерге анықтама беру; -Негізгі мазмұнын ашу; «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі (Кері байланыс)
№2 тапсырма «Ойтолғаныс» ЖұпЖ 1жұп Артығын алып таста тапсырмасы
2жұп Байланыстыр
3жұп Географиялық диктант
Жұптық жұмыс: Берілген тапсырмаларды оқулықты қолданып толықтырады; Критерий: алған мағлұматтар негізінде тапсырмаларды орындайды. Дескриптор:- жұптар бірлесе отырып: - тізбектелген сөздерден артығын алып тастайды, алу себебін түсіндіреді; - сөздерді өзара байланыстырып, себебін түсіндіреді; - географиялық диктантта тасталынып кеткен сөздерді толықтырады; «Басбармақ» арқылы кері байланыс Сараланған тапсырмалар (Интернетпен жұмыс) «А» деңгейі Картаға сипаттама бер(зияткерлігі жоғары оқушылар үшін)
Критерий:Дүниежүзінің отын-энергетикасы картасына сипаттама береді Дескриптор: картадан отын ресурсына бай жекелеген елдерді анықтап табады «В» деңгейі Номенклатурамен жұмыс 1
2
Критерий: Атласпен жұмыс жасайды Дескриптор: өсімдік шаруашылығы картасы арқылы дәнді дақылдардың Отаны мен егетін елдерін тауып жазады «С» деңгейі Сызбаны аяқта
Критерий:Сызбаны аяқтайды Дескриптор: ауыл шаруашылығының салаларын жіктейді Смайликтер, мадақтау кері байланыс №3 «Үш қадамды сұқбат» АВС әдісі А-сұрақ қояды В-жауап береді С-зерттейді Критерий: Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы тақырыбы төңірегінде сұрақтар құрады, жауап береді, бағалайды Дескриптор: зерттеуші толығымен зерделейді «Бағдаршам» кері байланыс |
Оқулық Оқулық, атлас Оқулық. Ғаламтордан ақпарат алады Атлас |
|||||
|
Сабақтың соңы Жинақтау 10 минут Кері байланыс 5 минут Үй Тапсырмасы |
№4 «Синквейн» әдісі ТЖ (1,3 топ)
«Фишбаун» әдісі ТЖ (2,4 топ)
Проблема: «Дүниежүзі шаруашылықтың экологияға тигізетін әсері» Критерий: Алған білімдерін жинақтайды Дескриптор: - тақырыпты сипаттайды; -проблеманы шешу жолдарын атайды, қорытынды шығарады «Қос жазба күнделігі» әдісі
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы оқу Әр өнеркәсіп бойынша жетекші елдерді кескін картаға түсіру (Атласпен жұмыс) |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы
|
Мектеп: «А.Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Козбагарова Г.М. Күні: 25.04.2018ж Сынып: 7 А-Б Қатысқандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
7.5.3.1.- шаруашылық салаларын жіктеу арқылы (ауыл шаруашылық, өнеркәсіп) маңыздылығын түсіндіреді |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шаруашылық ұғымының анықтамасын ашып, салалық құрылымын айқындайды Ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіптің салаларын ажыратып, маңыздылығын ашып, өзара байланысын жіктей алады Шаруашылықтың жекелеген салаларындағы жетекші елдерді сипаттайды |
||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Тақырыпты оқып, мағынасын түсіне алады 2. «Шаруашылық» ұғымын, салаларын жіктейді 3.Ауыл шаруашылық пен өнеркәсіптің өзара байланысын сипаттайды |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі ұғымдар мен терминдер: шаруашылық, өнеркәсіп, ауыл шарушылығы |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сабақ барысында шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға, өзара қарым-қатынас жасай отырып өзгелердің көзқарасына құрметпен қарауға, жауапкершілікке, өзіндік білім алуға баулу. |
||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Химия, биология, қазақ тілі пәндерімен, ал информатика пәнімен пәнаралық байланыс интербелсенді тақтада демонстрация арқылы жүзеге асады. |
||||||
|
Алдыңғы білім |
7.5.2.2-Қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||
|
3 минут Сабақтың басы 2 минут |
Шеңбер құрып «Гүл сыйлау» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал тудырып, топқа бөлу Топқа 1,2,3,4 санау арқылы бөлеміз Тақырыпқа шығу: «Тұжырымдамалық карта» әдісі. Тақтадағы сөздерді өзара не байланыстырады?Жаңа ұғымдар туралы қандай хабарларын бар?
|
оқулық |
|||||
|
Онда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы? /тақырып анықталады/ |
|||||||
|
Білу, түсіну 10 минут Қолдану 10 минут Сабақтың ортасы
Талдау 5 минут |
«Жарнамалау» әдісі ТЖ арқылы әр топ тақырыпшаларымен танысып,постерге түсіріп,талқылап жасаған ақпараттарын жарнамалайды №1тапсырма Оқулық мәтінімен жұмыс 1- топ: Шаруашылық(орысша, ағылшынша көрсетеді) 2- топ: Шаруашылық құрылымы 3-топ: Ауыл шарушылығы 4-топ: Өнеркәсіп(орысша, ағылшынша көрсетеді) Критерий: тақырыпты өздігінінен оқып, мазмұнын түсінеді, постерге түсіреді Дескриптор: шаруашылық ұғымын ашады, шаруашылық құрылымын сызбаға түсіреді, ауыл шаруашылығы туралы біледі, өнеркәсіптің құрамы мен құрылымымен танысады Жұмыс алгоритмі: -Тақырыпшаларды түсініп оқу; -Термин сөздерге анықтама беру; -Негізгі мазмұнын ашу; «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі (Кері байланыс)
№2 тапсырма «Ойтолғаныс» ЖұпЖ 1жұп Артығын алып таста тапсырмасы
2жұп Байланыстыр
3жұп Географиялық диктант
Жұптық жұмыс: Берілген тапсырмаларды оқулықты қолданып толықтырады; Критерий: алған мағлұматтар негізінде тапсырмаларды орындайды. Дескриптор:- жұптар бірлесе отырып: - тізбектелген сөздерден артығын алып тастайды, алу себебін түсіндіреді; - сөздерді өзара байланыстырып, себебін түсіндіреді; - географиялық диктантта тасталынып кеткен сөздерді толықтырады; «Басбармақ» арқылы кері байланыс Сараланған тапсырмалар (Интернетпен жұмыс) «А» деңгейі Картаға сипаттама бер(зияткерлігі жоғары оқушылар үшін)
Критерий:Дүниежүзінің отын-энергетикасы картасына сипаттама береді Дескриптор: картадан отын ресурсына бай жекелеген елдерді анықтап табады «В» деңгейі Номенклатурамен жұмыс 1
2
Критерий: Атласпен жұмыс жасайды Дескриптор: өсімдік шаруашылығы картасы арқылы дәнді дақылдардың Отаны мен егетін елдерін тауып жазады «С» деңгейі Сызбаны аяқта
Критерий:Сызбаны аяқтайды Дескриптор: ауыл шаруашылығының салаларын жіктейді Смайликтер, мадақтау кері байланыс №3 «Үш қадамды сұқбат» АВС әдісі А-сұрақ қояды В-жауап береді С-зерттейді Критерий: Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы тақырыбы төңірегінде сұрақтар құрады, жауап береді, бағалайды Дескриптор: зерттеуші толығымен зерделейді «Бағдаршам» кері байланыс |
Оқулық Оқулық, атлас Оқулық. Ғаламтордан ақпарат алады Атлас |
|||||
|
Сабақтың соңы Жинақтау 10 минут Кері байланыс 5 минут Үй Тапсырмасы |
№4 «Синквейн» әдісі ТЖ (1,3 топ)
«Фишбаун» әдісі ТЖ (2,4 топ)
Проблема: «Дүниежүзі шаруашылықтың экологияға тигізетін әсері» Критерий: Алған білімдерін жинақтайды Дескриптор: - тақырыпты сипаттайды; -проблеманы шешу жолдарын атайды, қорытынды шығарады «Қос жазба күнделігі» әдісі
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы оқу Әр өнеркәсіп бойынша жетекші елдерді кескін картаға түсіру (Атласпен жұмыс) |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз



















