|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 Сен тұратын аймақта қандай катаклизмдер болуы мүмкін? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау 4.2.3.2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдап айтады; -зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжай алады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша нейро жаттығу жасайды. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау ІІІ. Ой қозғау Сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушыларға жағымды орта ұйымдастыру «Нейро жаттығу» Жаттығу жасау арқылы жүзеге асады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
|
||
|
Ортасы
|
Жаңа сабақ 1. «Катаклизм» дегеніміз не? Суреттерге қара. Қандай катаклизмдер туралы естігеніңді айтып бер.
ЕБҚ тапсырмасы Сурет бойынша әңгімелейді. 2. Қазақстанның физикалық картасы бойынша саяхат жаса. 3. Аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан тауып көрсет. ЕБҚ тапсырмасы Тау, өзен, көлдерді мұғалімнің көмегімен тауып көрсетеді. 4.Қазақстанда болуы ықтимал табиғат апаттарының картасына қара. Қауіптердің шартты белгілерімен мұқият таныс. Картадан өзің тұратын облысты тап. Өз жеріңде болуы мүмкін табиғат апаттарын ата.Ол туралы білгеніңді айтып бер.
5.
6.Жұптық жұмыс. Жағдаятты талқыла -Бұл табиғаттағы қандай құбылыс? -Мұндай жағдайда сендердің әрекеттерің қандай? -Мұндай табиғат құбылысынан қорғану үшін қандай орынды таңдайсың? Ол үшін нені ескерген дұрыс? ЕБҚ тапсырмасы Жұбының көмегімен орындайды. 7. Топтық жұмыс Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасап, мына сұрақтарға жауап беріңдер: -Катализмдердің алдын алу үшін не істеуге болады? -Катаклизм кезінде Төтенше жағдай қызметі қандай рөль атқарады? -Табиғат апаты орын алса, ТЖ қызметі мен халықтың іс-әрекеті қандай болуы керек? -Өздерің тұратын аймақта болатын табиғат апатының тізімін жасаңдар. |
Сурет бойынша әңгімелейді. Катаклизм туралы айтады. Картамен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындайды. Картадан өзің тұратын облысты табады. Жұппен тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Топпен тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді;1б - Катаклизмдер туралы естігенін айтып береді.-1б Дескриптор: Қазақстанның физикалық картасы бойынша саяхат жасайды-1б Дескриптор: - Аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан тауып көрсетеді-1б Дескриптор: -Картадан қауіптердің шартты белгілерімен танысады-1б - Картадан өзің тұратын облысты табады-1б -жағдаяттарды талқылайды-1б -сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: - Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасайды-1б - сұрақтарға жауап береді-1б |
Суреттер Карта Суреттер Қима қағаздар |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия:
Үйге тапсырма. Бағалау. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниетану 18 сабақ Сен тұратын аймақта қандай катаклизмдерболуы мүмкін.4 сынып
Дүниетану 18 сабақ Сен тұратын аймақта қандай катаклизмдерболуы мүмкін.4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 Сен тұратын аймақта қандай катаклизмдер болуы мүмкін? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау 4.2.3.2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдап айтады; -зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжай алады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша нейро жаттығу жасайды. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау ІІІ. Ой қозғау Сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушыларға жағымды орта ұйымдастыру «Нейро жаттығу» Жаттығу жасау арқылы жүзеге асады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
|
||
|
Ортасы
|
Жаңа сабақ 1. «Катаклизм» дегеніміз не? Суреттерге қара. Қандай катаклизмдер туралы естігеніңді айтып бер.
ЕБҚ тапсырмасы Сурет бойынша әңгімелейді. 2. Қазақстанның физикалық картасы бойынша саяхат жаса. 3. Аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан тауып көрсет. ЕБҚ тапсырмасы Тау, өзен, көлдерді мұғалімнің көмегімен тауып көрсетеді. 4.Қазақстанда болуы ықтимал табиғат апаттарының картасына қара. Қауіптердің шартты белгілерімен мұқият таныс. Картадан өзің тұратын облысты тап. Өз жеріңде болуы мүмкін табиғат апаттарын ата.Ол туралы білгеніңді айтып бер.
5.
6.Жұптық жұмыс. Жағдаятты талқыла -Бұл табиғаттағы қандай құбылыс? -Мұндай жағдайда сендердің әрекеттерің қандай? -Мұндай табиғат құбылысынан қорғану үшін қандай орынды таңдайсың? Ол үшін нені ескерген дұрыс? ЕБҚ тапсырмасы Жұбының көмегімен орындайды. 7. Топтық жұмыс Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасап, мына сұрақтарға жауап беріңдер: -Катализмдердің алдын алу үшін не істеуге болады? -Катаклизм кезінде Төтенше жағдай қызметі қандай рөль атқарады? -Табиғат апаты орын алса, ТЖ қызметі мен халықтың іс-әрекеті қандай болуы керек? -Өздерің тұратын аймақта болатын табиғат апатының тізімін жасаңдар. |
Сурет бойынша әңгімелейді. Катаклизм туралы айтады. Картамен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындайды. Картадан өзің тұратын облысты табады. Жұппен тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Топпен тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді;1б - Катаклизмдер туралы естігенін айтып береді.-1б Дескриптор: Қазақстанның физикалық картасы бойынша саяхат жасайды-1б Дескриптор: - Аталған жер-су атауларын (тау, өзен, көлдерді) картадан тауып көрсетеді-1б Дескриптор: -Картадан қауіптердің шартты белгілерімен танысады-1б - Картадан өзің тұратын облысты табады-1б -жағдаяттарды талқылайды-1б -сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: - Біздің жерімізде болатын катаклизмдердің тізімін жасайды-1б - сұрақтарға жауап береді-1б |
Суреттер Карта Суреттер Қима қағаздар |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия:
Үйге тапсырма. Бағалау. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз




















