Материалдар / Дүниетану 3 сынып Отбасы шығыстары қалай жоспарланады?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дүниетану 3 сынып Отбасы шығыстары қалай жоспарланады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниетану 3 сынып Отбасы шығыстары қалай жоспарланады?
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қазан 2020
3138
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Пән:Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5

Мектеп:


Күні:

Машықкер:


Сынып:3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:



Сабақ тақырыбы

Менің отбасым



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.4 өз шығындарын жоспарлау және негіздеу

3.1.1.5 өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар кірістің және шығыстың не екенін біледі; – адамның дамуына еңбектің қалай әсер ететінін біледі; – өз шығыстарын жоспарлай біледі.

Көптеген оқушылар – шығыстарды оңтайландырудың маңызын түсінеді.

Кейбір оқушылар : - өз шығыстарын оңтайландырудың жолдарын ұсынады


Ойлау дағдыларының

деңгейі:

Білу және түсіну

Қолдану


Жетістік критерийлері

  • Өз шығыстарын жоспарлай алады.

  • Өз шығыстарын негіздей алады.

  • Өз шығыстарын оңтайландыру жолдары ұсына алады.


Тілдік мақсаттар

Шығыстар, жоспарлау, оңтайландыру.


Құндылықтарды дарыту

Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.


Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану.


АКТ қолдану дағдылары

Сілттемелер оқулық

https://www.okulyk.kz/poznanie-mira/59/



Алдыңғы меңгерілген білім

Отбасының бюджеті қандай кірістерден құралатыны жайлы, ақша қандай қажеттіліктерге жұмсалатыны жайлы білімдері (2-сынып материалынан). Оқушылардың өмірлік тәжірибелері.



Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру

- Сәлеметсіңдер ме, оқушылар!

Оқушылар бір біріне сәттілік тілейді.

Уәждеме. Стартер.

Құлағымыз түрулі, көзіміз ашық болсын. Тыңдаймыз, есте сақтаймыз, бір минутты да жоғалтпаймыз.

Бүгінгі сабаққа қойылған мақсатымыз «Отбасының түрлі қажеттіліктерге жұмсалатын шығыстарын бақылауды үйренеміз».









Оқулық

https://www.okulyk.kz/poznanie-mira/59/

16 бет


Сабақтың ортасы

30 мин

(М.К, Ұ.Ж)

  1. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

Мұғалім-оқушы диалогі

Ақша дегеніміз не? Ақшаның қандай түрлері болады? Ақша не үшін керек? Отбасына ақша қайдан келеді? Отбасы қандай қажеттіліктерге ақша жұмсайды?

Өз өмірлеріңнен мысалдар келтіріңдер.


(М.К, Ж.Ж)

  1. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Оқудың, тыңдаудың, жазудың, сөйлеудің коммуникативтік дағдыларын дамыту.

Мәтінді оқып шығады . Иллюстрациялармен жұмыс. Тұрақты отбасылық шығыстар жайлы айтып беріңдер. Мына сұрақтарға жауап беріңдер:

Негізгі отбасылық шығыстар қандай?

Күнделікті жұмсалатын ақша деген не?

Олар не үшін керек?

« «Шығыстарды жоспарлау» деген не?

Шығыстарды не үшін жоспарлау керек?

Әр жауапқа өмірден мысалдар келтіріңдер.

Дескрипторлар


Оқулықтағы материалды оқып шығады.

Барлық сұрақтарға жауап береді.

Өмірден мысалдар келтіреді


(М.К, Ө.Ж)

  1. Оқудың, жазудың коммуникативтік дағдыларын дамыту. Тапсырмаларды орындау Өздік жұмыс

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар


«Кіріс» және «шығыс» деген терминдерге анықтама береді.

1. Дәптерге «кіріс» терминінің дұрыс анықтамасын жазады.

2. Дәптерге «шығыс» терминінің дұрыс анықтамасын жазады.

«Кірістер және шығыстар» деген кестені толтырады.

1. Отбасының кірісіне қатысты кем дегенде үш мысал келтіреді.

2. Отбасының шығысына қатысты кем дегенді үш мысал келтіреді.


(М.К, Ж.Ж)

  1. Сұрақтарға жауап бер.

Шығыстар деген не?

Шығыстарды жоспарлау не үшін қажет?

Шығыстарды оңтайландыру деген нені білдіреді?

Сенің отбасыңда шығыстарды қалай жоспарлайды?


(М.К, Ж.Ж)

  1. Жеке жұмыс.

Әр адамның өзіндік қаржылық табыстары мен шығындары болады. Сенің де кірістерің мен шығындарың бар. Сен ақшаны қайдан аласың? Оны қайда жұмсайсың? Жаз

(М.К, Ж.Ж)

Сенің жинаған _______ теңгең бар делік. Сен оны қайда жұмсағың келеді?

Жоспар құрастыр. Неліктен екенін түсіндір.

Дескрипторлар

Білім алушы - өзінің кірістері мен шығындарын көрсетеді; - өз шығындарын жоспарлайды және түсіндіреді.


Оқулық

https://www.okulyk.kz/poznanie-mira/59/

16 бет – 17 бет


Сабақтың соңы

5 мин

Қорытынды:

-Сабақ түсінікті болды ма?

-Сабақ басындағы көңіл күйің қалай болды?

- Сабақ басында қойған мақсатымызға жеттік пе?


Рефлексия:


«Қосу-алу-қызықты» әдісі

Қосу

Алу

Қызықты






- Сау болындар!!!













Рефлексия

Оқушылар сабақтағы өз жұмысын бағалайды.







Қосымша мәліметтер

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).



Мадақтау сөздер айтамын. Қосымша 6-шы тапсырма жеке жұмыс беремін.


Сұрақтар қойылады.

«Қосу-алу-қызықты» әдісі

Қосу

Алу

Қызықты






  • Жаратылыстану.

Сілттемелер оқулық

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды. Оқушылар отбасы шығыстары қалай жоспарланатының түсінді. Сабақ жақсы деңгейде өтті. Жоспарланған саралау іске асты. Уақытты тиімді пайдаландым. Жоспарыма өзгеріс енгізбедім.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1:Ұйымдастыру кезеңі.

2: Жазылым тапсырмалары.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Қосымша саралау тапсырмаларын әзірлеу.

2: Ойын элементерін қосу.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1: Кейбір оқушыларғаға жеке тапсырма беремін.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!