Тақырып бойынша 11 материал табылды

Дүниетану Тау жынысы жайлы алғашқы ұым қалыптастыру және оларды қорғаудың маңызды екенін түсіндіру. Бос тау жыныстары қайда қолд

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне
Материалдың қысқаша нұсқасы





САБАҚ: Дүниетану

(Қысқа мерзімді жоспар)

Мектеп: Әлихан Бөкейханов атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі:Тыныстанова А.А

СЫНЫП: 3 «Г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Тау жынысы жайлы алғашқы ұғым қалыптастыру және оларды қорғаудың маңызды екенін түсіндіру. Бос тау жыныстары қайда қолданатынын және шаруашылықтағы маңызын әңгімелеу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Тау жынысы жайлы алғашқы ұғымдарды қалыптастырады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Жер бетіндегі тау жыныстарының кездесетін жерлерін атайды.Тау жыныстарының түрлерінің сызбасын сызады.

Кейбір оқушылар:

  • Топпен бірігіп тау жыныстарының қолдану аясы туралы өз нұсқаларын ұсынады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • ........ (істей) алады.

  • Оқушылар тау жыныстары олардың қасиеттері туралы айта алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Пайдалы қазбалар, тау жыныстары, қатты, газ тәріздес, сұйық, бос тау жынысы,жанғыш кенді, кенсіз.т.б.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Тау жынысы дегеніміз не? Оқығанды талқылайды.

Сіз неліктен екенін ..... айта аласыз ба?

Адам өміріндегі пайдалы қазбалардың қолданылу реттілігін анықтайды.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Мәтінді оқу барысында төмендегідей сөйлемдерді толықтырып жазады.

1Shape2 Shape1 .Бос тау жыныстары - және .

2Shape3 .Құм суда берік түйіршіктерден тұрады.

3Shape4 .Саз өте тау жынысы.

4Shape5 .Құрғақ құм түйіршіктері бір-бірімен байланыспай тұрады.т.б

Алдыңғы оқу


Ауа-райы, жер асты суы,құдық туралы білімдерін пысықтау. Адам денесін, судың, ауаның температурасын өлшеу үшін қандай термометр қолданатынын және ауа райын болжаудағы халықтық болжамдар жайлы әңгімелету.Бүгінгі күннің ауа райы туралы, сынып бөлмесінің температурасын өлшеу.Ауа райын не үшін білу керектігі жайында әңгімелету.

Жоспар

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті


Психологиялық ахуал қалыптастыру.«Сиқырлы таяқша» арқылы бір-

бірімізге жақсы тілек тілеп,көтеріңкі көңіл-

күймен сабағымызды бастайық.Әртүрлі тастар арқылы топқа бөлу.Үй тапсырмасын сұрау.

Жаңа сабақ.СТО. «Миға шабуыл»әдісі арқылы жұмбақ жасыру

1.Түсі қара сұйық зат,

Тереңде жатады.

Қазсаң атқылайды,

Жақсаң жанады

Пайдаға жарайды.

/ Мұнай/

2.Шахтадан оны қазамыз,

Пешке салып жағамыз.

Үлкен үйді жылытып,

Рахатқа біз батамыз

Бұл не?

/ Көмір/

3.Мөлдір әрі түссіз,

Өзі табиғи отын.

/ Газ/

-Балалар, бұл жұмбақтар

дың шешулері не болды?

-Ендеше бүгін біз пайдалы қазбалар түрлерімен танысамыз.

АКТ. Электронды оқулықпен жұмыс.

Қызығушылықтарын ояту.

Пайдалы қазбаларды көрсету.

Мәтінді «Жиксо»әдісі арқылы оқыту.

Сұрақ-жауап арқылы білімдерін тиянақтау.

Сергіту сәтін жасату.

1-2-топ.Семантикалық картамен жұмыс.

Сарамандық жұмыс жасау.


Құм мен сазды салыстырту.


3-топ.Сәйкестендіру парағымен жұмыс жүргізу.

«Тау жыныстарының белгісін тап»

Баламалы тестпен жұмыс.

Рефлексия.

Бағалау. «Бас бармақ»

Үйге тапсырма беру.

«Тау жыныстары және оларды қорғау»мәтінін оқу, мазмұндау.

Шеңберге тұрып «Сиқырлы таяқшаны»

жақсы тілек тілеп бір-біріне ұсынады.



Әртүрлі тастар алу арқылы топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын айтады.


Жұмбақтың шешуін табады.

















Бұл жұмбақтардың шешуі

Тау жыныстары, пайдалы қазбалар екенін табады.



Электронды оқулықтан тау жыныстары, олардың пайдасы жайлы көреді.

Пайдалы қазбаларды ұстап көреді, танысады.

Мәтінді оқып,топта талқылайды.

Сұраққа жауап береді.

Олардың пайдасы,қолда

нылуымен танысады.


Семантикалық картаны толтырады.

Қайсысы суды тез немесе баяу өткізетініне тәжірибе жасайды.

Құм мен сазды «Венн»диаграммасы арқылы салыстырады.

Пайдалы қазбаны қасиеті

мен байланыстырады.


Кластер құрайды.


Сұраққа «иә», «жоқ»деп жауап береді.

Топ басшыларының бағалауы.Смайликтер тарату.

Кері байланыс жасайды.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады.




Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған тақырыптармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Ынтымақтастық ахуалын қалыптастыру 2мин

Топқа бөлу 1 мин

Үй тапсырмасын пысықтау 10 мин

Дүниетану анықтамалық

1-4-сыныптар

Ортасы

СТО «Миға шабуыл» 1мин

АКТмен жұмыс 3 мин

Қызығушылығын ояту 1 мин

«Жиксо»әдісі.Мәтінмен жұмыс 10 мин

Сергіту сәті 1 мин

Семантикалық картамен жұмыс 2 мин

Сарамандық жұмыс 2мин

Кластер құру 5 мин

Баламалы тестпен жұмыс 2мин


Дүниетану оқулығы «Атамұра»2014

Электронды оқулық .

Ғаламтор.


Аяқталуы

Кері байланыс «Ыстық орындық»әдісі3мин

Топ басшыларының бағалауы 1 мин

Үйге тапсырма беру 1 мин


Қосымша ақпарат Осы өзіміз өмір сүріп отырған жеріміздегі «Қаражыра»көмір өндіру ашық карері жайында әңгімелеу.

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз?

Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Жергілікті жерде қандай тау жыныстары бар екенін үлкендердің көмегімен анықтап келу.



Баламалы тест, сұрақ-жауап ,семантикалық карта толтыру,кері байланыс арқылы түсініктерін байқау.

Әдебиеттік оқу,

бейнелеу,қазақ тілі

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал өандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төменгі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Тау жыныстары олардың қасиеттері, қолданылуы, табиғаттағы таралуы жайлы алғашқы түсініктері қалыптасты.Жоспарланған жұмыстар толық орындалды. Әр топ белсенділік танытты.Сыныптағы ахуал жақсы болды.Сабақ жоспарланған уақыт ішінде өтті.Баламалы тестпен жұмыста уақытты ұтымды пайдаландым.








Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )?

1: «Миға шабуыл»әдісі арқылы жұмбақ жасырып, сабақтың тақырыбын анықтау

2:Электронды оқулықтан «Тау жыныстары» жайында керекті мәлімет алуы.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )?

1: «Жиксо»әдісі арқылы мәтіннің мазмұнын жылдам меңгеруі.

2:Семантикалық карта толтырып, пайдалы қазбалардың шартты белгісін табуы.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеме оқушылар пікірі менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?

Оқушылар сабаққа белсене қатысты.Сабақ қызықты өтті. Келесі сабаққа да тиімді әдіс-тәсілдерді қолдансам келесі сабағым да нәтижелі болады деп ойлаймын.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.06.2018
590
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі