Дүниетану қысқа мерзімді жоспары
3-сынып
|
Мектеп: Құрсай бастауыш мектебі КММ Мұғалімнің аты- жөні:Хамитова М.Қ Бөлімше: |
Пән: Дүниетану №1 сабақ Ортақ тақырып: 1. Жанды табиғат Бөлімше: 2.2 Климат және ауа райы 2.3 Табиғат жағдайлары және олардың әсері |
|
Күні: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырып: |
Жер бетіндегі климат неге тәуелді? |
|
Оқыту мақсаты |
3.2.2.1 жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтайды; 3.2.3.1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) орналасуын талдау. |
|
Сабақтың мақсаттары (Күтілетін нәтижелер) |
Барлық оқушылар климаттың не екенін біледі. Көптеген оқушылар климаттың негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтайды. Кейбір оқушылар табиғат жағдайларына байланысты адамдардың қоныстануына талдау жасайды. |
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар жауаптарын нақтылау үшін өмірден мысалдар келтіреді; оқулықтағы мәтіннен алған ақпараттарды қолданады. Пәндік лексика мен терминология: Климат, климаттық белдеу. Диалогке/жазылымға қажетті тіркестер Климат дегеніміз – белгілі бір жердегі ауа райының көп жылдық режимі, яғни осы аумақтағы ауа райы жағдайының жүйелі түрде қайталанып отыруы. Жергілікті жердің климаты теңіздер мен мұхиттардың жақындығына, жер бедерінің пішініне, полюстер мен экватордан қандай қашықтықта орналасуына байланысты. Талқыланатын мәселелер: Климаттың негізгі түрлерінің сипаттамалары қандай? Климат пен табиғаттың ерекшеліктері адамдардың қоныстануына қалай әсер етеді? |
|
Алдыңғы білімдер |
Ауа райы туралы білімдері. Жер бетіндегі ыстық және суық жерлер. Оқушылардың өмірлік тәжірибелері. |
|
|
Сабақ жоспары |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Ой қозғау 1 мин |
Уәждеме. Стартер. Мұғалім: – Сәлеметсіңдер ме, балалар! Неге солтүстікте пальмалар өспейді? Неліктен бізде қар да, жаңбыр да жауады, ал оңтүстікте тек қана жаңбыр жауады? Осы және өзге де қызықты сұрақтардың жауабын біз осы сабақта алатын боламыз. Бүгінгі сабағымызда біз Жер бедерінің белдеулерімен танысамыз, олардың атауларын есте сақтаймыз. Әр белдеудегі ауа райының ерекшеліктері, ондағы өсімдіктер мен жануарлар әлемі жайында сөйлесетін боламыз. |
|
|
Жаңа сабақ 35 мин |
1. (К) Білімді өзекті қылу. Мұғалім-оқушы диалогі Бүгін біз жаңа бөлімді оқуды бастаймыз. Бөлім қалай аталады, оқыңдар: «Жанды табиғат» |
«Қиырсолтүстік» «Тропиктер» иллюстрациялары Оқулық Электронды қосымша Қағаз, сабақтың |
|
|
бөліміндегі қосар бетті қарап шығыңдар, осы бөлімде не туралы айтылады? |
|
|
|
– Екінші сыныпта біз сендермен ауа райының не екенін білдік. Анықтамасын естеріңе |
|
|
|
түсіріңдер. |
|
|
|
– Ауа райы дегеніміз – белгілі бір уақыттағы, белгілі бір жердегі ауаның жай-күйі. |
|
|
|
– Ауа райы үнемі бір қалыпты болып тұра ма? Мысалдар келтіріңдер. |
|
|
|
– Барлық жерде ауа райы бірдей ме? Неліктен? Мысалдар келтіріңдер. |
|
|
|
2. (Ұ) Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс. Мұғалім-оқушы диалогі. |
|
|
|
– Сендердің тұратын аймақтарыңда жазда қандай ауа райы болады? Күзде ше? Қыста ше? |
|
|
|
Көктемде ше? Сипаттап беріңдер. |
|
|
|
– Неліктен Қиыр Солтүстіктегі және Тропиктегі ауа райы бірдей емес? |
|
|
|
– Күн сәулесі ғаламшар бетін біркелкі жылытпайды, сол себептен де Жер бетінің әр |
|
|
|
жеріндегі ауа райы да әртүрлі. Оқулықтағы мәтіннен жылдың қай мезгілінде бірдей ауа |
|
|
|
райының қалыптасатынын білетін боламыз. |
|
|
|
3. (Ө) Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Оқудың коммуникативтік дағдыларын дамыту. |
|
|
|
– Мәтіннің бірінші бөлімін оқыңдар (Сұрақтарға және тапсырмаларға дейін). |
|
|
|
(Ж) Сөйлеудің, тыңдаудың коммуникативтік дағдыларын дамыту. |
|
|
|
|
|
|
|

|
|
– Екі-екіден отырып, климат дегеніміз не? Жердің белдеулері қалай аталады? деген сұрақтар бойынша сөйлесіңдер. Картадан шартты климаттық белдеулерді көрсетіңдер. 4. (Т) Оқудың, сөйлеудің, тыңдаудың коммуникативтік дағдыларын дамыту. Модельдеу
өсімдік, жануарлар әлемі, жер бедерінің пішіні жайында, сонымен қатар, онда өмірсүретін адамдар жайында постер құрастырыңдар. Оқулықтағы материалдарды (мәтіннің 2-бөлімі), қосымша әдебиеттерді қолданыңдар, электронды презентацияныкөріңдер. Бағалаукритерийлері Дескрипторлар Климаттық белдеулергетәнерекшеліктер 1. Климаттық белдеудегі ауа райының туралы постер(жұмыс)құрастырылды. ерекшеліктеріне сипаттамаберілген (температура, жауын-шашын).
Орындалған жұмыстарды көрсету. Өзара бағалау. 5. Сергіту сәті: Орнымыздан тұрамыз, Алақанды ұрамыз. Бір отырып, бір тұрып, Тез шынығып шығамыз. «Климат» тақырыбын ары қарай жалғастырамыз. |
тақырыбына қатысты суреттер Желім Маркерлер, қайшы Оқулық Дәптер Электронды қосымша |
|
|
6. (Ө) Алған білімді нығайту бойынша өз алдына жұмыс жасау. Тапсырманы орындау. |
|
|
Рефлексия 3 мин |
Сабақтағы атқарған жұмысыңа баға бер және жауаптарыңды түсіндір.
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
«Адамдардың қоныстануына климат қалай әсер етті?» Сұрақтың жауабын табыңдар. |
Дәптер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниетану.Жер бетіндегі климат неге тәуелді?3 сынып
Дүниетану.Жер бетіндегі климат неге тәуелді?3 сынып
Дүниетану қысқа мерзімді жоспары
3-сынып
|
Мектеп: Құрсай бастауыш мектебі КММ Мұғалімнің аты- жөні:Хамитова М.Қ Бөлімше: |
Пән: Дүниетану №1 сабақ Ортақ тақырып: 1. Жанды табиғат Бөлімше: 2.2 Климат және ауа райы 2.3 Табиғат жағдайлары және олардың әсері |
|
Күні: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырып: |
Жер бетіндегі климат неге тәуелді? |
|
Оқыту мақсаты |
3.2.2.1 жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтайды; 3.2.3.1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) орналасуын талдау. |
|
Сабақтың мақсаттары (Күтілетін нәтижелер) |
Барлық оқушылар климаттың не екенін біледі. Көптеген оқушылар климаттың негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтайды. Кейбір оқушылар табиғат жағдайларына байланысты адамдардың қоныстануына талдау жасайды. |
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар жауаптарын нақтылау үшін өмірден мысалдар келтіреді; оқулықтағы мәтіннен алған ақпараттарды қолданады. Пәндік лексика мен терминология: Климат, климаттық белдеу. Диалогке/жазылымға қажетті тіркестер Климат дегеніміз – белгілі бір жердегі ауа райының көп жылдық режимі, яғни осы аумақтағы ауа райы жағдайының жүйелі түрде қайталанып отыруы. Жергілікті жердің климаты теңіздер мен мұхиттардың жақындығына, жер бедерінің пішініне, полюстер мен экватордан қандай қашықтықта орналасуына байланысты. Талқыланатын мәселелер: Климаттың негізгі түрлерінің сипаттамалары қандай? Климат пен табиғаттың ерекшеліктері адамдардың қоныстануына қалай әсер етеді? |
|
Алдыңғы білімдер |
Ауа райы туралы білімдері. Жер бетіндегі ыстық және суық жерлер. Оқушылардың өмірлік тәжірибелері. |
|
|
Сабақ жоспары |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Ой қозғау 1 мин |
Уәждеме. Стартер. Мұғалім: – Сәлеметсіңдер ме, балалар! Неге солтүстікте пальмалар өспейді? Неліктен бізде қар да, жаңбыр да жауады, ал оңтүстікте тек қана жаңбыр жауады? Осы және өзге де қызықты сұрақтардың жауабын біз осы сабақта алатын боламыз. Бүгінгі сабағымызда біз Жер бедерінің белдеулерімен танысамыз, олардың атауларын есте сақтаймыз. Әр белдеудегі ауа райының ерекшеліктері, ондағы өсімдіктер мен жануарлар әлемі жайында сөйлесетін боламыз. |
|
|
Жаңа сабақ 35 мин |
1. (К) Білімді өзекті қылу. Мұғалім-оқушы диалогі Бүгін біз жаңа бөлімді оқуды бастаймыз. Бөлім қалай аталады, оқыңдар: «Жанды табиғат» |
«Қиырсолтүстік» «Тропиктер» иллюстрациялары Оқулық Электронды қосымша Қағаз, сабақтың |
|
|
бөліміндегі қосар бетті қарап шығыңдар, осы бөлімде не туралы айтылады? |
|
|
|
– Екінші сыныпта біз сендермен ауа райының не екенін білдік. Анықтамасын естеріңе |
|
|
|
түсіріңдер. |
|
|
|
– Ауа райы дегеніміз – белгілі бір уақыттағы, белгілі бір жердегі ауаның жай-күйі. |
|
|
|
– Ауа райы үнемі бір қалыпты болып тұра ма? Мысалдар келтіріңдер. |
|
|
|
– Барлық жерде ауа райы бірдей ме? Неліктен? Мысалдар келтіріңдер. |
|
|
|
2. (Ұ) Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс. Мұғалім-оқушы диалогі. |
|
|
|
– Сендердің тұратын аймақтарыңда жазда қандай ауа райы болады? Күзде ше? Қыста ше? |
|
|
|
Көктемде ше? Сипаттап беріңдер. |
|
|
|
– Неліктен Қиыр Солтүстіктегі және Тропиктегі ауа райы бірдей емес? |
|
|
|
– Күн сәулесі ғаламшар бетін біркелкі жылытпайды, сол себептен де Жер бетінің әр |
|
|
|
жеріндегі ауа райы да әртүрлі. Оқулықтағы мәтіннен жылдың қай мезгілінде бірдей ауа |
|
|
|
райының қалыптасатынын білетін боламыз. |
|
|
|
3. (Ө) Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Оқудың коммуникативтік дағдыларын дамыту. |
|
|
|
– Мәтіннің бірінші бөлімін оқыңдар (Сұрақтарға және тапсырмаларға дейін). |
|
|
|
(Ж) Сөйлеудің, тыңдаудың коммуникативтік дағдыларын дамыту. |
|
|
|
|
|
|
|

|
|
– Екі-екіден отырып, климат дегеніміз не? Жердің белдеулері қалай аталады? деген сұрақтар бойынша сөйлесіңдер. Картадан шартты климаттық белдеулерді көрсетіңдер. 4. (Т) Оқудың, сөйлеудің, тыңдаудың коммуникативтік дағдыларын дамыту. Модельдеу
өсімдік, жануарлар әлемі, жер бедерінің пішіні жайында, сонымен қатар, онда өмірсүретін адамдар жайында постер құрастырыңдар. Оқулықтағы материалдарды (мәтіннің 2-бөлімі), қосымша әдебиеттерді қолданыңдар, электронды презентацияныкөріңдер. Бағалаукритерийлері Дескрипторлар Климаттық белдеулергетәнерекшеліктер 1. Климаттық белдеудегі ауа райының туралы постер(жұмыс)құрастырылды. ерекшеліктеріне сипаттамаберілген (температура, жауын-шашын).
Орындалған жұмыстарды көрсету. Өзара бағалау. 5. Сергіту сәті: Орнымыздан тұрамыз, Алақанды ұрамыз. Бір отырып, бір тұрып, Тез шынығып шығамыз. «Климат» тақырыбын ары қарай жалғастырамыз. |
тақырыбына қатысты суреттер Желім Маркерлер, қайшы Оқулық Дәптер Электронды қосымша |
|
|
6. (Ө) Алған білімді нығайту бойынша өз алдына жұмыс жасау. Тапсырманы орындау. |
|
|
Рефлексия 3 мин |
Сабақтағы атқарған жұмысыңа баға бер және жауаптарыңды түсіндір.
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
«Адамдардың қоныстануына климат қалай әсер етті?» Сұрақтың жауабын табыңдар. |
Дәптер |
шағым қалдыра аласыз













