Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
А.Б.Құрманалина |
|||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||
|
Күні: |
16.10.2024ж |
|||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1C Жай бөлшектер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату; |
|||||
|
Бағалау критериі: |
-Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу. -Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару |
|||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
10 минут |
Сабақ тың басы Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме, оқушылар! Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Уәде беремін» Топқа бөлу. (онлайн тақта арқылы) Үй тапсырмасын тексеру
Алдыңғы білімді бекіту 1. Үлес дегеніміз не? 2. Бөлшек сызығы нені білдіреді? 3. Бөлшек сызығының үстіңгі бөлігіндегі сан? 4. Бөлшек сызығының астыңғы бөлігіндегі сан? 5. Жай бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымда 6. Бөлшекті қысқарту дегеніміз. «Термин сөздер арқылы болжау» әдісі қажетті сөздер бөлшектер, үлкен сан, дұрыс, кіші сан, бөлшектер, бұрыс, Бүгін, дұрыс және бұрыс бөлшектер тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу. |
Жақсы көңіл күй орнатады Үй тапсырмасын көрсетеді |
Мадақтау арқылы бағалау ҚБ: «Қарандаш» |
Айна . Classrromscrenn онлайн тақтасы Қарандаштар |
|
|
30 мин |
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру Бөлшектің алымы бөлімінен үлкен немесе тең, немесе кіші болуы мүмкін бе? Әрине, балалар болуы мүмкін. Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы мүмкін, оған тең болуы немесе бөлімінен үлкен болуы мүмкін. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады. Жауабы: 2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 7<8 3 9 10 8 Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды. Жауабы: 5, 11, 12, 10, 36 – бұрыс бөлшектер, өйткені 5=5, 11>6, 12>7,10=10,36>35 5 6 7 10 35 А)1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы 3 4 9 10 26 71 9 36 Бұрыс бөлшек? Жауабы: Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99 3 10 26 9 4 71 9 36 3 - дұрыс бөлшек неге? 4 Себебі: алымы бөлімінен кіші (3< 4)
Себебі: алымы бөлімінен үлкен (5>4) немесе алымы мен бөлімі тең |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Бөлшектерді ажыратады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. ҚБ:«Қол сигналдары» әдісі |
Слайд, оқулық |
|
|
|
Тапсырмалар. |
Тапсырмалар. «Шыбын ұрғыш» әдісі № 1 1 , 6 , 7 , 11, 3 , 23, 7 , 88 , 33, 81 бөлшектерінен дұрыс бөлшектерді және 4 5 7 9 11 15 15 88 95 100 бұрыс бөлшектерді жеке-жеке теріп жазыңдар. Жауабы: Дұрыс бөлшектер: 1 , 3 , 7 , 33, 81 4 11 15 95 100 Бұрыс бөлшектер: 6 , 7 , 11, 23, 88 , 5 7 9 15 88 Топтық жұмыс: «Ізде, тап, жинақта» әдісі 2) бөліндіні тауып жаз: 24= ? 9=? 64=? 33=? 51=? 48 =? 54 =? 111 =? 3 3 8 3 17 3 27 3 Жауабы: 24=6 9=3 64=8 33=11 51=3 48 =16 54 =2 111 =37 3 3 8 3 17 3 27 3 Оқулықпен жұмыс. |
Бөлшектерді ажыратады Есептеп бөліндіні табады |
Дескриптор: Дұрыс, бұрыс бөлшекті ажыратады. ҚБ: «+;-»
ҚБ«Қошемет» Дескриптор: 1. Берілген сандардан дұрыс және бұрыс бөлшек құрастырады 2.Дұрыс, бұрыс бөлшектерді ажыратып жаза алады |
Шыбын суретіне жазылған бөлшектер Ұрғыш таяқтар |
|
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Learningapps платформасында тапсырма орындау |
Тапсырманы орындайды |
ҚБ: «мадақтау» |
Платформа |
|
|
|
|
Кері байланыс Бағалау Үйге тапсырма. №400
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
«Миға сигнал» әдісі |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дұрыс және бұрыс бөлшектер
Дұрыс және бұрыс бөлшектер
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
А.Б.Құрманалина |
|||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||
|
Күні: |
16.10.2024ж |
|||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1C Жай бөлшектер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату; |
|||||
|
Бағалау критериі: |
-Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу. -Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару |
|||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
10 минут |
Сабақ тың басы Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме, оқушылар! Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Уәде беремін» Топқа бөлу. (онлайн тақта арқылы) Үй тапсырмасын тексеру
Алдыңғы білімді бекіту 1. Үлес дегеніміз не? 2. Бөлшек сызығы нені білдіреді? 3. Бөлшек сызығының үстіңгі бөлігіндегі сан? 4. Бөлшек сызығының астыңғы бөлігіндегі сан? 5. Жай бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымда 6. Бөлшекті қысқарту дегеніміз. «Термин сөздер арқылы болжау» әдісі қажетті сөздер бөлшектер, үлкен сан, дұрыс, кіші сан, бөлшектер, бұрыс, Бүгін, дұрыс және бұрыс бөлшектер тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу. |
Жақсы көңіл күй орнатады Үй тапсырмасын көрсетеді |
Мадақтау арқылы бағалау ҚБ: «Қарандаш» |
Айна . Classrromscrenn онлайн тақтасы Қарандаштар |
|
|
30 мин |
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру Бөлшектің алымы бөлімінен үлкен немесе тең, немесе кіші болуы мүмкін бе? Әрине, балалар болуы мүмкін. Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы мүмкін, оған тең болуы немесе бөлімінен үлкен болуы мүмкін. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады. Жауабы: 2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 7<8 3 9 10 8 Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды. Жауабы: 5, 11, 12, 10, 36 – бұрыс бөлшектер, өйткені 5=5, 11>6, 12>7,10=10,36>35 5 6 7 10 35 А)1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы 3 4 9 10 26 71 9 36 Бұрыс бөлшек? Жауабы: Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99 3 10 26 9 4 71 9 36 3 - дұрыс бөлшек неге? 4 Себебі: алымы бөлімінен кіші (3< 4)
Себебі: алымы бөлімінен үлкен (5>4) немесе алымы мен бөлімі тең |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Бөлшектерді ажыратады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. ҚБ:«Қол сигналдары» әдісі |
Слайд, оқулық |
|
|
|
Тапсырмалар. |
Тапсырмалар. «Шыбын ұрғыш» әдісі № 1 1 , 6 , 7 , 11, 3 , 23, 7 , 88 , 33, 81 бөлшектерінен дұрыс бөлшектерді және 4 5 7 9 11 15 15 88 95 100 бұрыс бөлшектерді жеке-жеке теріп жазыңдар. Жауабы: Дұрыс бөлшектер: 1 , 3 , 7 , 33, 81 4 11 15 95 100 Бұрыс бөлшектер: 6 , 7 , 11, 23, 88 , 5 7 9 15 88 Топтық жұмыс: «Ізде, тап, жинақта» әдісі 2) бөліндіні тауып жаз: 24= ? 9=? 64=? 33=? 51=? 48 =? 54 =? 111 =? 3 3 8 3 17 3 27 3 Жауабы: 24=6 9=3 64=8 33=11 51=3 48 =16 54 =2 111 =37 3 3 8 3 17 3 27 3 Оқулықпен жұмыс. |
Бөлшектерді ажыратады Есептеп бөліндіні табады |
Дескриптор: Дұрыс, бұрыс бөлшекті ажыратады. ҚБ: «+;-»
ҚБ«Қошемет» Дескриптор: 1. Берілген сандардан дұрыс және бұрыс бөлшек құрастырады 2.Дұрыс, бұрыс бөлшектерді ажыратып жаза алады |
Шыбын суретіне жазылған бөлшектер Ұрғыш таяқтар |
|
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Learningapps платформасында тапсырма орындау |
Тапсырманы орындайды |
ҚБ: «мадақтау» |
Платформа |
|
|
|
|
Кері байланыс Бағалау Үйге тапсырма. №400
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
«Миға сигнал» әдісі |
|
шағым қалдыра аласыз















