|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 а Күні: 21.04.20 |
Мектеп: № 3 Машықкердің аты-жөні: Муканова А.Д Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Тақырыбы: |
Дыбыс қалай пайда болады? |
||
|
Оқу мақсаты |
3.5.3.1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру; |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: - қандай заттардың дыбыс шығаратынын біледі. Көптеген оқушылар: - дыбыстың қалай таралатынын түсінеді. - дыбыстың таралуына ортаның әсерін түсінеді. Кейбір оқушылар: - дыбыстың қалай пайда болатынын мысал келтіріп сипаттайды. - дыбыс шығаратын құралдарды қолда бар ресурстан жасайды |
||
|
Бағалау критерийі |
- қандай заттардың дыбыс шығаратынын біледі. - дыбыстың қалай таралатынын түсінеді. - дыбыстың таралуына ортаның әсерін түсінеді - дыбыстың қалай пайда болатынын мысал келтіріп сипаттай алады. - дыбыс шығаратын құралдарды қолда бар ресурстан жасай алады |
||
|
Тілдік мақсат |
Тербеліс |
||
|
Құндылықтар |
Шығармашылық, креативті ойлауды дамыту, өзара қарым-қатынас жасау, қоршаған ортаны тану |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, дүниетану. |
||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Дыбыс, табиғи және жасанды дыбыс, дыбыстың барлық бағытта таралуы, дыбыс көздері |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Кіріспе тапсырма. Жедел жауап. - Қандай заттар дыбыс шығара алады? - Зат дыбысты қалай шығарады? - Дыбысты қаттырақ шығару үшін не істеу керек? Дыбыстарды тыңдау. Жабайы жануарлар, музыкалық аспаптар, ысқырық, қоңырау дыбыстары.
ҚБ. Мұғалімнің кері байланысы. |
Аудиотаспа |
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Дыбыс қалай таралады? Оқулықтағы суретпен жұмыс. Сипаттау. - Дыбыс қандай денелер арқылы таралады? Жер – қатты дене. Су – сұйық дене. Фонендоскоп – қатты дене. - Дыбыстар осы орталарда бірдей тарала ма? Дыбыс ауаға қарағанда, жер (қатты дене) арқылы тез таралады. Дыбыс суда жақсы естіледі. Дыбыс қатты дене арқылы таралғанда қатты естіледі. ҚБ. Мұғалімнің ауызша кері байланысы. Жоғары – төмен. Масалар мен зауза қоңыздар ұшқан кезде дыбыс шығарады. Бұл дыбыс олардың қанатының қозғалысынан пайда болады. Олардың дыбысы қалай ерекшеленеді? Оның қанат қозғалысының жиілігіне қатысы бар ма? Болса, қандай? Егер зат белгілі бір жиілікте қозғалысқа түссе, мұндай қозғалысты тербеліс деп атайды. Егер тербелісі жиі болса, дыбыс жоғары болады. Сергіту сәті. Ойын: Әр түрлі жануарлардың, заттардың дыбысын табады. Зерттеу жұмысы. Оқушыларды үш топқа бөлу. Әр топ музыкалық аспаптардың біреуін, яғни гитара, сыбызғы, ксилофон жасайды. Зерттеу жүргізу бойынша нұсқаулық: 1-топ. Гитара жасау.
2-топ. Сыбызғы жасау.
3-топ Ксилофон жасайды.
Қорытындылау. Практикалық жұмыс барысын сипаттау. Мұғалімнің кері байланысы. Ойлан. - Ғарышта дыбыс естіле ме? - Ғарышта не бар? - Ғарышта ауа бар ма? - Дыбыс естілуі үшін орта қажет (мысалы қатты, сұйық немесе газ тәрізді). Ғарышта ондай орта болмағандықтан, дыбыс естілмейді. Сен білесің бе? Кім театрға барып көрді? Оның залын сипаттау. Қабырғасы мен төбесінің пішіні көрермен залына дыбыстың біркелкі таралуын қамтамасыз етеді. Соның арқасында адамдар залдың қай жерінде отырса да, әртістердің даусы мен музыкалық аспаптардың әуенін жақсы ести алады. Есте сақта! Нені есте сақтау керек? Еститін дыбыстың көбі ауаның қозғалысы болып табылады. Дыбысты тербелістегі дене шығарады. Осы тербеліс ауа арқылы басқа денелерге таралады. Бекіту тапсырмасы: Тест. Сілтеме арқылы кіріп, тестті орындау |
https://cloud.mail.ru /public/EjbJ/ y252vjenL https://www. youtube.com/ watch?v= g2wpt-_zSOQ Қорап, кеңселік резеңкелер; Коктейль түтікшелері (7-10 дана), скотч, қайшы Бірнеше пластик бөтелке |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Сабақта алған білімін, көңіл күйін, өзінің белсенділігін түрлі дыбыстар шығарып бағалау (топ, жұп, жеке орындау) Үйге тапсырма: Шығармашылық тапсырма. Дыбысты бәсеңдететін құрылғы ойлап табу және суретін салу. |
|
|
Іс-тәжірибе жетекшісі: Калкенова Б.Ж
Сынып жетекшісі: Батырханова Г.А
Машықкер: Муканова А.Д
Баға:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дыбыс қалай пайда болады? 3 сынып
Дыбыс қалай пайда болады? 3 сынып
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 а Күні: 21.04.20 |
Мектеп: № 3 Машықкердің аты-жөні: Муканова А.Д Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Тақырыбы: |
Дыбыс қалай пайда болады? |
||
|
Оқу мақсаты |
3.5.3.1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру; |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: - қандай заттардың дыбыс шығаратынын біледі. Көптеген оқушылар: - дыбыстың қалай таралатынын түсінеді. - дыбыстың таралуына ортаның әсерін түсінеді. Кейбір оқушылар: - дыбыстың қалай пайда болатынын мысал келтіріп сипаттайды. - дыбыс шығаратын құралдарды қолда бар ресурстан жасайды |
||
|
Бағалау критерийі |
- қандай заттардың дыбыс шығаратынын біледі. - дыбыстың қалай таралатынын түсінеді. - дыбыстың таралуына ортаның әсерін түсінеді - дыбыстың қалай пайда болатынын мысал келтіріп сипаттай алады. - дыбыс шығаратын құралдарды қолда бар ресурстан жасай алады |
||
|
Тілдік мақсат |
Тербеліс |
||
|
Құндылықтар |
Шығармашылық, креативті ойлауды дамыту, өзара қарым-қатынас жасау, қоршаған ортаны тану |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, дүниетану. |
||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Дыбыс, табиғи және жасанды дыбыс, дыбыстың барлық бағытта таралуы, дыбыс көздері |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Кіріспе тапсырма. Жедел жауап. - Қандай заттар дыбыс шығара алады? - Зат дыбысты қалай шығарады? - Дыбысты қаттырақ шығару үшін не істеу керек? Дыбыстарды тыңдау. Жабайы жануарлар, музыкалық аспаптар, ысқырық, қоңырау дыбыстары.
ҚБ. Мұғалімнің кері байланысы. |
Аудиотаспа |
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Дыбыс қалай таралады? Оқулықтағы суретпен жұмыс. Сипаттау. - Дыбыс қандай денелер арқылы таралады? Жер – қатты дене. Су – сұйық дене. Фонендоскоп – қатты дене. - Дыбыстар осы орталарда бірдей тарала ма? Дыбыс ауаға қарағанда, жер (қатты дене) арқылы тез таралады. Дыбыс суда жақсы естіледі. Дыбыс қатты дене арқылы таралғанда қатты естіледі. ҚБ. Мұғалімнің ауызша кері байланысы. Жоғары – төмен. Масалар мен зауза қоңыздар ұшқан кезде дыбыс шығарады. Бұл дыбыс олардың қанатының қозғалысынан пайда болады. Олардың дыбысы қалай ерекшеленеді? Оның қанат қозғалысының жиілігіне қатысы бар ма? Болса, қандай? Егер зат белгілі бір жиілікте қозғалысқа түссе, мұндай қозғалысты тербеліс деп атайды. Егер тербелісі жиі болса, дыбыс жоғары болады. Сергіту сәті. Ойын: Әр түрлі жануарлардың, заттардың дыбысын табады. Зерттеу жұмысы. Оқушыларды үш топқа бөлу. Әр топ музыкалық аспаптардың біреуін, яғни гитара, сыбызғы, ксилофон жасайды. Зерттеу жүргізу бойынша нұсқаулық: 1-топ. Гитара жасау.
2-топ. Сыбызғы жасау.
3-топ Ксилофон жасайды.
Қорытындылау. Практикалық жұмыс барысын сипаттау. Мұғалімнің кері байланысы. Ойлан. - Ғарышта дыбыс естіле ме? - Ғарышта не бар? - Ғарышта ауа бар ма? - Дыбыс естілуі үшін орта қажет (мысалы қатты, сұйық немесе газ тәрізді). Ғарышта ондай орта болмағандықтан, дыбыс естілмейді. Сен білесің бе? Кім театрға барып көрді? Оның залын сипаттау. Қабырғасы мен төбесінің пішіні көрермен залына дыбыстың біркелкі таралуын қамтамасыз етеді. Соның арқасында адамдар залдың қай жерінде отырса да, әртістердің даусы мен музыкалық аспаптардың әуенін жақсы ести алады. Есте сақта! Нені есте сақтау керек? Еститін дыбыстың көбі ауаның қозғалысы болып табылады. Дыбысты тербелістегі дене шығарады. Осы тербеліс ауа арқылы басқа денелерге таралады. Бекіту тапсырмасы: Тест. Сілтеме арқылы кіріп, тестті орындау |
https://cloud.mail.ru /public/EjbJ/ y252vjenL https://www. youtube.com/ watch?v= g2wpt-_zSOQ Қорап, кеңселік резеңкелер; Коктейль түтікшелері (7-10 дана), скотч, қайшы Бірнеше пластик бөтелке |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Сабақта алған білімін, көңіл күйін, өзінің белсенділігін түрлі дыбыстар шығарып бағалау (топ, жұп, жеке орындау) Үйге тапсырма: Шығармашылық тапсырма. Дыбысты бәсеңдететін құрылғы ойлап табу және суретін салу. |
|
|
Іс-тәжірибе жетекшісі: Калкенова Б.Ж
Сынып жетекшісі: Батырханова Г.А
Машықкер: Муканова А.Д
Баға:
шағым қалдыра аласыз













