Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Дыбыстардың үндесуі 3 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пән:Қазақ тілі 37-сабақ. Бөлім:Уақыт Уақыт туралы не білемін? Сынып: 3 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Дыбыстардың үндесуі |
|||||||||||||||||||||
Күні: |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.1.7.1 сөз ішінде қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айту (сенбі – сембі, Жангүл –Жаңгүл); 3.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету. |
|||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||
Оқушылардың көбі:
|
||||||||||||||||||||||
Оқушылардың кейбірі: - мәтіннің тақырыбын табады, өз бетінше негізгі ойды анықтай алады;
|
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
өз бетінше мәтіннің тақырыбын қояды, негізгі ойды мұғалімнің көмегімен анықтайды; сөзде қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айтады; кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады; |
|||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік сөздер Дыбыстар үндестігі. Жуан, жіңішке дыбыстар. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Уақытты бағалай білесің бе? Ертегі неліктен «Таңды іздеу» деп аталған деп ойлайсың? Тілде сөздердің айтылуы мен жазылуы бірдей бола ма? |
|||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Уақытты ұтымды пайдалана білуге баулу; Оқушыларды уақытты бағалай білуге, үнемшілдікке тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім |
Тіл және сөйлеу.Қаратпа сөздер. Қыстырма сөздер және олардың қандай мағына үстеп тұрғанын ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. (Ж. Ж) «Сөздер тізбегі» әдісі Мақсаты:Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Берілген уақыт ұғымдарын көрсететін суреттегі сөздерден мақал құрастыр. Мақал мағынасын аш. (Да, қымбат, алтыннан, уақыт), (ел, елу, жаңа, жылда)
Мақал мағынасын ашу, пікір білдіру. Қымбат сөзінің айтылуы мен жазылу ерекшелігіне көңіл бөлу керектігі айтылады. Өзара бағалау Сабақтың бөлімі, тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін оқушылармен бірге құрастыру. |
Жұмыс дәптері №1 суреттер |
||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 минут 6 минут 4 минут 3 минут 3 минут 6 минут 3 минут 6 минут |
ІІ. Негізгі бөлім (МК, Ө) Көркем жазу. Кең жолды дәптерге жазу үлгісін көрсету. Ұұ ҰҰҰ ұұұ Ұрқия, ұзын, ұзынсары, ұшақ, ұшқыш Дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады (Ө, Т, Ж, қ) Тыңдалым. «Таңды іздеу» ертегісімен жұмыс. Мұғалім ертегіні мәнерлеп оқып береді. Мақсаты:Оқушылардың тыңдалым дағдыларын дамыту, ертегідегі негізгі ойды анықтап, ертегі мазмұны бойынша жоспар құруға дағдыландыру. 1-жаттығу. Ертегіні тыңда.
(Т) Негізгі ойды, ертегі мазмұны бойынша жоспар құруды топта ақылдаса отырып, жазу. Берілген суреттердің қайсысы ертегі мазмұнына сай келетінін анықтап, өз ойын дәлелдейді.) Түсіндірме сөздікпен жұмыс. Қараңғы түн, таң сөздерінің мағынасын анықтау. Қараңғы түн — жарық жоқ, қараңғылыққа шомған, түнек. Таң -жаңа күннің көрінісі,
жаршысы Бағалау дескрипторы: - ертегі бойынша пікір айта алады; - негізгі ойды анықтай алады; - ертегі мазмұнына жоспар құрады; - сурет көріністеріне назар аударады; - ертегі мазмұнына сай келетінін суретті анықтайды, дәлелдеп айтады; - сөз мағыналарын түсінеді. (Ж, Т, Ж) 3-жаттығу. Сөздерді оқып, көшіріп жаз.
Үлгі: Жазылуы Айтылуы басшы башшы (Ж;Т) Сөздерді топтарға бөліп беру. Алдымен жұпта сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырып, ой бөліседі, содан соң топта идея алмасады, жариялайды. Өз ой тұжырымдарын жасайды. Орфографиялық сөздікпен жұмыс. Көкжиек, басшы сөздерінің мағынасын анықтау. Көкжиек- аспан мен жер бетінің астасып көрінетін сызығы. Басшы- бұл жұмысты беруші және сол жұмыстардың орындалуына жауап беруші адам. Бұл адамның лауазымы. Басшы- қимылды білдіреді. (Қолымды басшы.) Сөздерді сөз құрамына талдау. Оқулықта берілген жаңа ақпаратты оқып, өз ой тұжырымдарымен салыстырып, талдау жасайды. Түсіндіру жұмыстары жүргізіледі.(кесте) Бағалау дескрипторы: - бас әріп пен кіші әріптің биіктігін сақтап көлбеу, әдемі жазады; - сөздердің айтылуы мен жазылуындағы ерекшеліктерді байқайды; - қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айтады; - сөз мағыналарын түсінеді. Бағалау. «Жарайсың!», «Керемет!» Сергіту сәті. Бейнежазбадағы әуен ырғағымен билеу. (Ө, Ж, Ж;) Шығармашылық диктант
Оқушылар жазып болып, жұпта алмасып, тексереді және дыбыстардың өзгеру себебін айтады. Бағалау дескрипторы: - бас әріп пен кіші әріптің биіктігін сақтап көлбеу, әдемі жазады; - дыбыстардың өзгеру себебін түсіну; Бағалау. «Бармақ» әдісі арқылы бағалау. (Ө; Ж; Ұ; Қ) 4-жаттығу. Тыйым сөздерді көшіріп жаз. Оқушылар жұппен жұмыс жасай отырып, тыйым сөздердің мағынасына талдау жасап, жұбына дәлелдеп, түсіндіреді. Мұғалімнің көмегімен бір-бірінің қатесін тауып, түзетеді. Өзара бағалау. «Бағдаршам» көздері арқылы. Бағалау дескрипторы: - бас әріп пен кіші әріптің биіктігін сақтап көлбеу, әдемі жазады; - тиым сөздердің мазмұнын түсінеді. (Т, Ұ, қ) Саралау. Тест 1) Дұрыс жазылған сөзді белгіле а) жұмысшы ә) жұмышшы б) жұмызшы 2) «Ауызша» сөзінің айтылуын белгіле. а) ауұшша ә) ауызшша б) ауышша 3) «Ұшшаң» сөзінің жазылуын белгіле. а) ұщсан ә) ұшсаң б) ұшзсаң
(МК;Ұ;Қ) Дауыссыз дыбыстардың түбір мен қосымшаның жігінде бір-біріне ықпал етіп, өзара үндесіп айтылуының дыбыс үндестігі екеніне тұжырым жасалады. Жасалған қорытынды оқулықтағы ережемен салыстырылады. Бағалау дескрипторы: - дыбыстардың өзара үндесуін байқайды; - сөздердің айтылуы мен жазылуындағы ерекшеліктерді байқайды: - қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айтады; |
№1 Дәптермен жұмыс
Оқулық
А4 қағаздар, суреттер
№1 Дәптермен жұмыс
Оқулық, №1 дәптермен жұмыс
интерактив ті тақта, видеожазба
№1 Дәптермен жұмыс
Оқулық Суреттер интерактив ті тақта
Дәптер
Оқулық |
||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия:
Үй тапсырма 2-жаттығу, ақпаратты оқу. |
Бағалау парақшасы |
||||||||||||||||||||
Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||
Топтық тапсырмаларды саралау бойынша беру. Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі. |
Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, жұпта бағалау және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады. |
Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |